سرمایه‌گذاری در ترکیه

اهمیت سرمایه‌گذاری در ترکیه

ترکیه به علت موقعیت ژئوپلیتیکی و مهمان‌نوازی خود بسیار مشهور شده و همین موضوع باعث شده ترکیه به یک مرکز مهم برای جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در بخش‌های گوناگون به‌ویژه بخش املاک و مستغلات و جهانگردی تبدیل شود.

مهاجرت جوانان به کشور ترکیه، زیبایی طبیعت، اتصال بین اروپا و آسیا و... باعث شد که سرمایه‌گذاران، ترکیه را به عنوان کانون سرمایه‌گذاری انتخاب کنند. دلایل سرمایه‌گذاری در ترکیه متفاوت بوده و هر کدام سهم عظیمی در انتخاب ترکیه به عنوان سرمایه‌گذاری دارد.

شرکت پرشین استار، متخصص در امور اخذ شهروندی و خرید ملک در ترکیه ، آماده ارائه خدمات به متقاضیان محترم با بالاترین سطح کیفی می باشد.

چرا سرمایه گذاری در ترکیه؟

چرا سرمایه گذاری در ترکیه؟

 • ترکیه دارای اقتصادی پررونق و بهبود یافته است.
 • نرخ جمعیت جوان کشور ترکیه بالاست و همین موضوع میل به سرمایه‌گذاری در ترکیه را افزایش می‌دهد.
 • در کشور ترکیه نیروی کار متخصص و رقابتی وجود دارد و همین مسئله ایجاد سرمایه در ترکیه را افزایش می‌دهد.
 • جو سرمایه‌گذاری ترکیه بسیار منعطف بوده و این موضوع روند سرمایه‌گذاری را آسان می‌کند.
 • موقعیت جغرافیایی مناسب ترکیه و ارتباط با کشورهای اروپایی امکان معاملات بیشتری را برای سرمایه گذاران رقم می‌زند.
 • در ترکیه بزرگترین پایانه و نیروگاه اروپا وجود دارد و همین موضوع در شروع سرمایه‌گذاری اهمیت زیادی دارد.
 • مالیات‌ در ترکیه با اختصاص هزینه کمتری همراه است.
 • با سرمایه‌گذاری در ترکیه می‌توان در اتحادیه گمرکی اروپا عضو شد.
 • بازارهای بزرگ ملی در ترکیه از دیگر دلایل مهم سرمایه‌گذاری در ترکیه هستند.
 • در کشور ترکیه زیرساخت‌های لازم برای سرمایه‌گذاری وجود دارد و این موضوع هزینه‌های حمل‌و‌نقل و ارتباط با اروپا را کاهش می‌دهد.

امنیت سرمایه گذاری در ترکیه

بسیاری از سرمایه‌گذارنی که در کشور ترکیه سرمایه‌گذاری می‌کنند، نگران شروع فعالیت‌های خود در ترکیه هستند. آن‌ها از خود می‌پرسند آیا ترکیه یک کشور امن برای ایجاد سرمایه‌ است.

دولت ملی کشور ترکیه امنیت و آزادی لازم را به سرمایه‌گذاران می‌دهد و همین موضوع اهمیت کشور ترکیه را برای انجام تجارت دوچندان می‌کند. اقتصاد در کشور ترکیه مانند بسیاری از کشورها دچار بی‌ثباتی موقت سیاسی و منطقه‌ای شده اما همواره توانسته ثبات خود را حفظ کند و بستری امن برای سرمایه‌گذاران ایجاد نماید. در نتیجه ترکیه می‌تواند به یکی از امن‌ترین مراکز سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذاران علاقه‌مند تبدیل شود.

برنامه‌های اقتصادی کشور ترکیه از نظم خاصی برخوردار بوده و برنامه‌های آینده سرمایه‌گذاران را در مسیر روشنی قرار می‌دهد. واحد پول در ترکیه، لیر است. این واحد پولی نیز ممکن است مدتی با افت ارزش در بازار جهانی همراه باشد. افرادی که در کشور ترکیه اقدام به خرید مستغلات و ملک می‌کنند، درگیر نوسان‌های لیر نمیشوند. چون بعد از مدتی ارزش واحد پولی لیر به وضعیت قبلی خود باز می‌گردد. اقتصاد کشور ترکیه در حال رشد بوده و دارای شتاب قابل توجهی است. این موضوع نیز امنیت اقتصاد کشور ترکیه را تضمین می‌کند.

همانطور که می‌دانید یکی از دلایل شکست اقتصادی، نبود بازار مناسب برای کالا یا خدمات است. خوشبختانه کشور ترکیه جمعیت و بازار بزرگی برای مصرف کنندگان و سرمایه گذاران دارد. همین موضوع در رونق اقتصادی و امنیت سرمایه‌گذاری در ترکیه نقش بسیار مهمی دارد.

 

مزایای سرمایه گذاری در کشور ترکیه

سرمایه‌گذاری در ترکیه می‌تواند مزایای زیادی به همراه داشته باشد. با سرمایه‌گذاری در ترکیه شرایط برای تامین آینده سرمایه گذار و خانواده او فراهم می‌شود.

با خرید ملک در ترکیه می‌توانید به یک منبع سود دسترسی پیدا کنید. در واقع ارزش این ملک به شکل مستمر افزایش پیدا می‌کند و کیفیت زندگی سرمایه گذار را بهبود می‌بخشد. از سود سرمایه‌گذاری در ترکیه می‌توان امکان خرید ملک دیگری را فراهم آورد. ضمن اینکه می‌توان در سرمایه گذاری یا خرید سهام دیگری مشارکت کرد.

تورم در سرمایه گذاری املاک و مستغلات تاثیر چندانی ندارد. این در حالی است که پول نقد بیشتر از دارایی‌ها و متعلقات تحت تاثیر تورم قرار می‌گیرد. بنابراین این نوع سرمایه گذاری سود بیشتری به همراه دارد.

تسهیلات ترکیه برای سرمایه گذاران

سرمایه‌گذاری در ترکیه نسبت به سال‌های قبل بسیار آسان و سودمند شده است. به عنوان مثال یک تبعه ایرانی برای سرمایه گذاری در این کشور با محدودیت‌ها و قوانین ساده‌تری مواجه می‌گردد. همین موضوع محبوبیت سرمایه‌گذاری در ترکیه را افزایش می‌دهد. قوانین شروع سرمایه گذاری در کشور ترکیه کاملاً مشخص است. این قوانین در 7 ماده تنظیم شده و مشمول یک آیین نامه اجرایی با 4 بخش و 13 ماده می‌شود.

کشور ترکیه عرضه سرمایه گذاری برای اتباع خارجی را فراهم می‌کند. در واقع کشور ترکیه در 100 سال اخیر هیچ نوع سابقه‌ای در زمینه ضبط و توقیف اموال سرمایه گذار یا سلب مالکیت از او نداشته است.

اگر سرمایه گذار بعد از مدتی تمایل به خروج سرمایه خود از کشور ترکیه داشته باشد، این اجازه به او بدون چون و چرا داده می‌شود. در واقع کشور ترکیه برای خروج سرمایه فرد خارجی در کشورش محدودیت و قوانینی اعمال نکرده است. سرمایه گذاران خارجی در کشور ترکیه می‌توانند بدون هیچ گونه محدودیتی با سایر سرمایه گذاران خارجی یا داخلی مشارکت و معامله داشته باشند. این ارتباط، معامله، همکاری و مشارکت هیچ گونه خللی در روند سرمایه‌گذاری در ترکیه وارد نخواهد کرد.

سرمایه گذاران خارجی در کشور ترکیه می‌توانند بدون هیچ گونه محدودیت و بازخواستی صاحب اموال منقول باشند.

سرمایه گذار خارجی در کشور ترکیه از حقوق قانونی برخوردار بوده و از این رو در زمان مواجه با مشکل حقوقی می‌تواند اقامه دعوی در دادگاه‌های ترکیه را داشته باشد. در واقع ترکیه شرایط حقوقی یکسانی برای سرمایه گذاری داخلی و خارجی کشورش فراهم می‌کند.

ممکن است سرمایه گذار خارجی در کشور ترکیه اقدام به سرمایه گذاری غیر نقدی نماید. ارزش سرمایه گذاری‌های غیر نقدی بر حسب قانون تجارت ترکیه مشخص می‌شود. کشور ترکیه برای بالا رفتن امنیت سرمایه گذاری از ساختارهای قضایی، حقوقی و مدنی قدرتمندی بهره‌مند می‌شود. در واقع کشور ترکیه از نظر امنیت سرمایه گذاری با سایر کشورهای اروپایی برابری می‌کند.

 

مالیات در کشور ترکیه برای سرمایه گذاران خارجی

مالیات در کشور ترکیه برای سرمایه گذاران خارجی

ترکیه بر درآمد خارج از کشورش مالیاتی وضع نخواهد کرد. ضمن اینکه اگر شما کمتر از 6 ماه در ترکیه بمانید، مستلزم پرداخت مالیات نخواهید شد. در واقع شما باید مالیات بر درآمد تولید شده در کشور ترکیه را پرداخت کنید.

فرض کنید شما ملک خود را اجاره داده‌اید. در چنین شرایطی ملزم به پرداخت مالیات می‌شوید. مالیات بر درآمد حاصل از املاک، به شکل سالانه در طی 2 قسط پرداخت می‌گردد. مالیات سالانه کشور ترکیه برای خانه‌ها و آپارتمان‌های کلانشهر ترکیه همچون استانبول برابر با 0.1% است. به عنوان مثال اگر شما ملکی به ارزش 1,500,000 لیر دارید، باید مالیاتی برابر با 1500 لیر را به شکل سالانه پرداخت کنید. قسط اول مالیات در ماه ژولای و قسط دوم آن در ماه ژانویه پرداخت می‌شود. اگر شما در حال فروش ملک هستید، قبل از انتقال سند باید مالیات انباشته شده سال‌های گذشته را پرداخت نمایید.

مالیات بر درآمد شخصی تا 35٪ درآمد بیش از  11000 لیر ارزیابی می شود. برای اطلاع کامل و دقیق از وضعیت و ساختار مالیات در کشور ترکیه بهتر است با یک متخصص مالیات در ترکیه تماس بگیرید و از او راهنمایی بخواهید.

تغییرات در قوانین سرمایه‌گذاری ترکیه

در سال‌های اخیر، اصلاحات زیادی در قوانین ترکیه برای سرمایه‌گذاران خارجی انجام شده است. کشور ترکیه به شرکت‌های تازه تاسیس جهت تنظیم تجارت، 6 ماه تا یک سال قبل از ارائه مسئولیت مالیاتی و قبل از دستیابی به فرمول «پنج کارمند ترک» به ازای هر کارمند خارجی زمان می‌دهد.

اصلاح قانون ملیت کشور ترکیه از دیگر تسهیلات مهم برای سرمایه‌گذاری در ترکیه است. طبق این قانون میزان ارزش سرمایه گذاری خارجی در املاک و مستغلات با دریافت تابعیت ترکیه از 1,000,000 دلار به 250,000 دلار کاهش پیدا می‌کرد. البته این قانون در ماه آپریل سال 2022 تغییر کرد و مبلغ خرید ملک از 250 هزار دلار به 400 هزار دلار افزایش پیدا کرد.

اصلاح قانون تابعیت نیز شرایط اعطای تابعیت ترکیه به افرادی که مبلغ 500 هزار دلار در خزانه ترکیه واریز می‌کنند یا 50 کارگر ترک در سرمایه گذاری خود به کار می‌گیرند، فراهم می‌کند.

قوانین سرمایه‌گذاری در ترکیه با استانداردهای بین‌المللی هماهنگی دارد. همین موضوع باعث شده رفتار با کلیه سرمایه گذاران یکسان باشد. قانون سرمایه‌گذاری در ترکیه به شهروندان 183 کشور اجازه سرمایه‌گذاری در ترکیه را می‌دهد.

مالیات کم از دیگر تسهیلات در نظر گرفته شده برای سرمایه گذاران خارجی است.

 

قرارداد آنکارا و تسهیل ویزای شینگن برای شهروندان ترکیه

قرارداد آنکارا در سال 1963 بین کشورهایی نظیر لوکزامبورگ، هلند، بلژیک، آلمان، ترکیه و فرانسه تنظیم شد. این قرارداد در شهر آنکارا با حضور نمایندگان شرکت کننده به امضا سایر اعضا رسید. بر طبق این معاهده، اگر شهروندان ترکیه و کشورهای اتحادیه اروپا قصد راه‌اندازی کسب‌و‌کار یا اقامت در انگلیس را داشته باشند، نیاز به دریافت ویزای خاص برای حضور در انگلیس ندارند. سرمایه‌گذاران با دریافت ویزای شهروندی ترکیه و کشورهای اروپایی می‌توانند برای ویزای ویژه انگلیس نیز اقدام کنند.

افرادی که مشمول این قرارداد هستند (شهروند ترکیه یا اتحادیه اروپا هستند)، از حقوق کامل یک شهروند انگلیس نیز بهره‌مند می‌شوند. این حقوق شامل برخورداری از خدمات درمانی رایگان، تحصیل رایگان، اقامت دائم، حق کار و... است.

توافق‎نامه تجاری ایران و ترکیه

توافق نامه ارتقاء و حفاظت از سرمایه گذاری بین ایران و ترکیه

کشور ترکیه و ایران در سال‌های اخیر اقدام به عقد توافق‌نامه تجاری دوسویه نموده‌اند. این توافق نامه تجاری به قراردادهای سرمایه گذاری و مالی اتباع ایرانی و ترک مربوط می‌شود. تنظیم این توافق نامه، حفظ سرمایه ایرانیان در کشور ترکیه را ضمانت می‌کند. تنظیم توافق نامه تجاری بین ایران و ترکیه مزایای دیگری نیز به همراه داشته است.

‎توافق نامه تجاری ایران و ترکیه

مزایای توافقنامه تجاری ایران و ترکیه چیست؟

به کمک این توافق نامه مجموعه استانداردهای تجاری و قانونی برای کشور ایران و ترکیه مشخص می‌شود. در واقع با این توافق نامه سرمایه گذاران ایرانی به راحتی می توانند سرمایه‌گذاری در ترکیه را ارتقاء دهند.

استانداردهای تجاری، شرایط برای فعالیت در بستر اقتصادی مناسب را به وجود می‌آورد. در نتیجه سرمایه گذاران خارجی بدون دغدغه و نگرانی از هدر رفت سرمایه، اقدام به سرمایه‌گذاری در ترکیه می‌کنند. این استانداردها شامل قوانینی است که به مثابه آن هیچ یک از دولت‌‌های ترکیه و ایران تحت هیچ شرایطی حق توقیف اموال سرمایه گذاران خارجی را نخواهند داشت. در واقع به موجب توافق نامه ارتقا و حفاظت، امکان توقیف اموال سرمایه گذار خارجی زمانی وجود دارد که فرد سرمایه گذار به خطا یا قانون شکنی محکوم شده باشد. البته این توقیف اموال نیز بعد از طی کردن مراحل قانونی قابلیت اجرا دارد.  

 

توافق نامه پیشگیری دوگانه مالیاتی بین ایران و ترکیه

زمانی که توافق نامه پیشگیری دوگانه مالیاتی بین کشور ایران و ترکیه تصویب شد، قوانین مالیاتی جدیدی برای دو کشور تنظیم گردید. به موجب این توافق نامه، سرمایه گذاران خارجی تنها در یکی از کشورهای ایران یا ترکیه مستلزم پرداخت مالیات می‌شوند.

روش های سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه‌گذاری در ترکیه به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. سرمایه گذاران بسته به شرایط، نوع سرمایه گذاری را انتخاب می‌کنند.  

سرمایه گذاری از طریق راه اندازی کسب‌و‌کار

سرمایه‌گذاری در ترکیه می‌تواند با راه‌اندازی تجارت و کسب‌و‌کار فراهم شود. برای شروع کسب‌و‌کار در ترکیه باید حدود 500,000 دلار(آمریکا) به همراه داشته باشید. این پول آورده شده به کشور ترکیه می‌تواند به پوند یا یورو باشد. در هر صورت باید مبلغ نقدی وارد شده به کشور ترکیه توسط وزارت صنعت و فناوری ترکیه تایید شود.

سرمایه گذاری از طریق خرید ملک

سرمایه‌گذاری در ترکیه می‌تواند از طریق خرید اموال غیر منقول یا ملک باشد. این اموال باید ارزشی برابر با 400,000 دلار داشته باشند. شما می‌توانید این مبلغ را به ارزهای دیگر همچون پوند و یورو فراهم کنید. خرید مستغلات و املاک باید توسط سازمان ثبت اسناد و املاک ترکیه تایید و به ثبت برسد. در این نوع سرمایه گذاری، فرد سرمایه گذار تا 3 سال اجازه فروش یا انتقال اموال غیر منقول را ندارد.

سرمایه گذاری از طریق ایجاد اشتغال

با ایجاد شغل در کشور ترکیه می‌توانید شرایط برای سرمایه‌گذاری در ترکیه را فراهم آورید. در این سرمایه گذاری شما برای 50 شهروند ترک شغل ایجاد می‌کنید. سرمایه گذاری از طریق شغل باید توسط ارگان‌های مختلف ترکیه همچون وزارت کار و امور اجتماعی و وزارت خانواده تایید شود.

سرمایه گذاری از طریق سپرده گذاری در بانک‌ها

سپرده گذاری در بانک‌های ترکیه می‌تواند از روش‌های مهم برای سرمایه‌گذاری در ترکیه باشد. حداقل مبلغ برای این سپرده گذاری باید 500,000 دلار آمریکا البته بصورت معادل لیری باشد. سرمایه‌گذاری در ترکیه از طریق سپرده در بانک‌های دولتی یا خصوصی امکان‌پذیر است. سپرده گذاری در بانک‌های ترکیه باید توسط شورای عالی نظارت بر بانک‌های ترکیه به تایید برسد. طبق قوانین سرمایه‌گذاری در ترکیه، سرمایه گذار بعد از سپرده گذاری نمی‌تواند تا 3 سال مبلغ سپرده را از بانک بیرون بکشد.

سرمایه گذاری از طریق خرید اوراق مشتقه در ترکیه

خرید اوراق مشتقه به ارزش 500,000 دلار آمریکا می‌تواند یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری در ترکیه باشد. اوراق مشتقه می‌تواند اوراق قرضه دولتی باشد. خرید این اوراق باید به وسیله وزارت دارایی و خزانه‌داری ترکیه تایید شود. فرد سرمایه گذار زمانی که از اوراق قرضه برای سرمایه گذاری بهره‌مند می‌شود، تا 3 سال حق واگذاری این اوراق را ندارد.

سرمایه گذاری از طریق مشارکت در کارآفرینی

صندوق سرمایه گذاری مشارکت در کارآفرینی از دیگر راه‌های سرمایه گذاری در کشور ترکیه است. فرد سرمایه گذار باید 500,000 دلار آمریکا در صندوق مشارکت کارآفرینی داشته باشد و این مبلغ توسط شورای نظارت بر بازار سرمایه کشور ترکیه تایید شود. سرمایه گذار خارجی نمی‌تواند تا 3 سال در پول سرمایه گذاری دخل و تصرف داشته باشد.

تابعیت ترکیه با سرمایه گذاری

اخذ شهروندی ترکیه با سرمایه گذاری

بسیاری از مهاجران بعد از سرمایه گذاری در کشور ترکیه به دنبال اقامت دائم و اخذ تابعیت هستند. حال باید دید چگونه می‌توان از طریق سرمایه گذاری، شهروند کشور ترکیه شد. اخذ تابعیت ترکیه به کمک سرمایه گذاری(TCBI) از ژانویه 2017 شروع شد. همین موضوع باعث جذب سرمایه گذاران خارجی از سراسر جهان به ترکیه و رشد سریع سرمایه گذاری در بخش املاک و مستغلات این کشور شد.

گرفتن تابعیت ترکیه از راه‌های مختلف همچون ازدواج، تولد و... امکان‌پذیر است. گرفتن تابعیت از طریق سرمایه گذاری نیز امکان دارد.

تابعیت ترکیه امکان دسترسی به بازارهای آسیا و اروپا را فراهم می‌نماید. در واقع بیشتر سرمایه گذاران به دنبال تابعیت کشوری هستند که در مرحله مذاکرات عضویت کامل با اتحادیه اروپاست.

ترکیه به سرمایه گذاران خارجی فرصت سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف را می‌دهد. سرمایه گذاران از طریق سرمایه گذاری می‌توانند به حق شهروندی ترکیه برسند. امکان گرفتن تابعیت ترکیه از طریق سرمایه گذاری برای تامین منافع اقتصادی و ارتقاء سرمایه گذاری خارجی در کشور ترکیه اهمیت دارد.

از سپتامبر 2018 مبالغ اختصاص یافته برای سرمایه گذار طبق صلاح دید رئیس جمهور ترکیه کاهش داشته است. این موضوع روند اخذ تابعیت در کشور ترکیه را سریع و آسان کرده است.

 

موارد ضروری برای گرفتن تابعیت از طریق سرمایه‌گذاری در ترکیه

 برای اخذ تابعیت کشور ترکیه از طریق سرمایه گذاری در املاک نیاز به الزامات خاصی دارید.

 • اول اینکه میزان ارزش املاک و مستغلات خریداری شده کمتر از 400,000 دلار نباشد. ارزش درج شده در قرارداد فروش ملک یا سند مالکیت باید با ارزش درج شده در گزارش ارزیابی املاک و مستغلات و مبلغ انتقال بانکی مطابقت داشته باشد.
 • ارزش ملک و مستغلات منتقل شده باید با سند و از طریق بانک محرز شود. در واقع پرداخت‌های دست نویس که به فروشنده ارائه میشود، اعتباری برای دریافت تابعیت ترکیه ندارند.
 • ارزش املاک و مستغلات خریداری شده بین تاریخ 12 ژانویه و سپتامبر 2018  باید حداقل یک میلیون دلار باشد. زیرا این ارزش با تصمیم رئیس جمهور از تاریخ 18 سپتامبر 2018 به 250 هزار دلار کاهش یافت. بنابراین مقادیر املاک زیر 1 میلیون دلار خریداری شده قبل از این تاریخ برای درخواست های شهروندی ترکیه کافی نیست. این قانون در ماه آپریل سال ۲۰۲۲ تغییر کرد و مبلغ خرید ملک از ۲۵۰ هزار دلار به ۴۰۰ هزار دلار افزایش پیدا کرد.
 • در مقدار املاک برای درخواست تابعیت ترکیه هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد. در واقع فرد سرمایه گذار می‌تواند یک یا چند ملک برای تابعیت ترکیه خریداری کند.
 • درخواست شهروندی از طریق سرمایه‌گذاری در ترکیه را می‌توان به کمک املاک و مستغلات خریداری شده در زمان‌های مختلف تهیه کرد. بنابراین اجباری در خرید یکباره ملک وجود ندارد.
 • ملک خریداری شده برای تابعیت ترکیه می‌تواند یک ملک مسکونی، تجاری، مغازه، باغ، مزرعه، زمین، فروشگاه و... باشد.

مدارک دریافت تابعیت ترکیه

 • ثبت‌نام اعضاء-گواهی تولد (برای تمام اعضای خانواده)
 • گواهی اقامت
 • گواهی وضعیت تأهل (این گواهی نشان می‌دهد که فرد سرمایه گذار مجرد، مطلقه یا متأهل است)
 • گواهی مرگ (اگر سرمایه گذار بیوه باشد، باید سند مرگ همسر را ارائه کند)
 • بیمه سلامت
 • 8 عکس بیومتریک (این عکس‌ها باید با زمینه سفید تهیه شوند)
 • گذرنامه
 • نامه رضایت والدین (این نامه برای کودکان زیر 18 سال که درخواست تابعیت ترکیه را دارند، ضروری است. نامه رضایت والدین باید توسط مقامات صالح کشور فرد سرمایه گذار، دفتر اسناد رسمی یا نماینده خارج از کشور تنظیم شود(
 • تمام اسناد باید به شکل محضری و رسمی به زبان ترکی ترجمه شوند.
 • وکالت نامه (برای اجازه وکالت)
 • گواهی انطباق
 • فرم‌های درخواست
 • رسید هزینه خدمات (باید از صندوق دارایی تهیه شود)

 

مزایای دریافت تابعیت ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری در ترکیه چیست؟

تابعیت ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری در ترکیه مزایای زیادی به همراه دارد.

 • حقوق دریافتی تبعه ترکیه با حقوق افرادی که از بدو تولد شهروند ترکیه هستند، برابری می‌کند.
 • شرایط مندرج در قانون میراث ترکیه در مورد افرادی که بعداً شهروند ترکیه هستند نیز اعمال می شود.
 • طبق قوانین تابعیت ترکیه، خانواده و فرزندان زیر 18 سال فرد سرمایه گذار نیز می‌توانند تابعیت ترکیه دریافت کنند.
 • سرمایه گذار خارجی تبعه در کشور ترکیه از موسسات آموزشی عالی و سیستم بهداشتی قدرتمند بهره‌مند می‌شود.
 • حق رأی دارد و برای شرکت در امتحانات نیاز به ترکی صحبت کردن ندارد.
 • در زمان درخواست تابعیت ترکیه نیازی به حضور در ترکیه ندارد. یک وکیل قانونی می‌تواند با دریافت وکالت نامه رسمی از سمت سرمایه گذار اقدام به رسیدگی سایر امور نماید.
 • برای گرفتن تابعیت ترکیه نیازی به اعلام و اثبات ثروت ندارد.
 • کشور ترکیه مجوز تابعیت مضاعف را صادر می‌کند.

مراحل تابعیت با خرید املاک

مراحل تابعیت با سرمایه‌گذاری در املاک

مراحل مهم گرفتن تابعیت از طریق سرمایه‌گذاری در ترکیه

برای اخذ تابعیت ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری در ترکیه نیاز به طی کردن مراحل مختلف دارید.

1- اخذ شماره ثبت مالیات

شماره ثبت مالیات از اقدامات مهم و موثر برای دریافت تابعیت ترکیه است. این شماره را می‌توان از هر اداره مالیاتی در کشور ترکیه اخذ نمود.

2- باز کردن حساب بانکی در ترکیه

 افتتاح حساب بانکی در ترکیه از اقدامات مهم و ضروری برای اخذ تابعیت ترکیه است. برای باز کردن حساب بانکی در ترکیه به شماره ثبت مالیات، گذرنامه اصلی و فاکتور رسمی آدرس فعلی نیاز دارید.

3- پیدا کردن ملک

یک یا چند ملک که ارزشی برابر با 400,000 دلار آمریکا دارد.

 • ملک انتخابی باید تکمیل شده یا در حال تکمیل باشد.
 • مجوز اشغال ملک باید صادر شده باشد.
 • عنوان سند آماده شود.

4- دریافت گزارش ارزیابی ملک

قبل از قرارداد تعهد فروش املاک یا انتقال سند مالکیت باید یک گزارش ارزیابی از شرکت تهیه شود. در این گزارش، ارزش املاک و مستغلات حداقل برابر با 400,000 دلار است. شرکتی که میزان ارزش ملک یا مستغلات را صادر می کند، باید به تایید هیئت بازارهای سرمایه کشور ترکیه رسیده باشد.

5- خرید ملک

برای پرداخت مبلغ خرید باید هزینه از حساب خریدار به حساب فروشنده به وسیله بانک ارسال شود. این موضوع باید توسط سند انتقال تایید شود. املاک و مستغلات خریداری شده تا 3 سال قابل معامله و انتقال نیستند.

6- اخذ گواهی انطباق

این گواهی بعد از انتقال سند مالکیت انجام می‌شود. گواهی انطباق از اداره کل ثبت اسناد و کاداستر به همراه رسیدهای بانکی، گزارش ارزیابی املاک و مستغلات و ... ارائه می‌شود.

7- درخواست اقامت ترکیه

برای کسب اجازه اقامت دائم از طریق سرمایه‌گذاری در ترکیه باید مدارک لازم را برای مدیریت مهاجرت استانی ارائه کنید.  سرمایه گذار می‌تواند مجوز اقامت در ترکیه را تا زمان تکمیل پروسه تابعیت تمدید نماید.

8- درخواست تابعیت ترکیه

درخواست تابعیت ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری در ترکیه به اداره کل جمعیت و امور شهروندی ارائه می‌شود. همراه با درخواست تابعیت باید کلیه مدارک لازم بعلاوه اجازه اقامت نیز به اداره کل جمعیت و امور شهروندی ارائه نمایید. در نهایت با تکمیل مراحل و اسناد لازم، مقامات ذی‌صلاح اقدام به بررسی و ارزیابی اسناد و مدارک سرمایه گذار خارجی می کنند.

اگر صلاحیت فرد سرمایه گذار برای تابعیت ترکیه محرز شد، تاییدیه شهروندی به امضای رئیس جمهور رجب طیب اردوغان رسیده و روند تابعیت ترکیه به اتمام می‌رسد.

بعد از تایید تابعیت ترکیه، حدود سه یا 4 ماه زمان برای دریافت تابعیت رسمی نیاز خواهید داشت. اعضای خانواده فرد سرمایه گذار نیز می توانند اقدام به دریافت ویزای تابعیت ترکیه کنند. زمان لازم برای دریافت تابعیت همسر و فرزندان با توجه به قرار ملاقات گذرنامه بین یک تا 2 هفته تخمین زده می‌شود.

 

نرخ گذرنامه ترکیه در سال 2023

 • هزینه گذرنامه 6 ماهه برابر با 534,40 لیر
 • هزینه گذرنامه یک ساله برابر با 677,30 لیر
 • هزینه گذرنامه دوساله برابر با 963,40 لیر
 • هزینه گذرنامه 3 ساله برابر با 1274,00 لیر
 • هزینه گذرنامه 4 تا 10 سال برابر با 1703,30 لیر

جمع بندی

سرمایه‌گذاری در ترکیه به دلیل موقعیت تجاری، سیاسی، ارتباطی و... کشور ترکیه از اهمیت به مراتب بالایی برخوردار است. با سرمایه گذاری در این کشور می‌توان با سایر کشورهای اروپایی و آسیایی وارد معامله شد. برای سرمایه گذاری در کشور ترکیه راهکارهای متفاوتی وجود دارد. سرمایه گذار خارجی بسته به شرایط و امکانات خود یکی از این روش‌ها را برای سرمایه گذاری انتخاب می‌کند.

سرمایه گذاری در کشور ترکیه می‌تواند از طریق کسب‌و‌کار، اشتغال، اوراق مشتقه، مشارکت در کارآفرینی و ... باشد. در حال حاضر سالانه بسیاری از مردم جهان برای خرید ملک و مستغلات روانه کشور ترکیه می‌شوند. این کشور از نظر وضعیت اقتصادی پررونق بوده و از ثبات به مراتب بیشتری برخوردار است.

شرکت پرشین استار آماده همراهی شما از صفر تا صد امور سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه می باشد.

نظرات کاربران

تماس با پرشین استار
استانبول / آلانیا
info[at]persianstargroup.com
شرکت پرشین استار
اطلاع از پیشنهادهای ما

شرکت پرشین استار با هدف ایجاد فضایی امن و مطمئن جهت سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه از سال ۲۰۱۰ و با کادری حرفه ای و با تجربه آغاز به فعالیت کرده است. خرید و فروش ملک در ترکیه، اخذ شهروندی و پاسپورت ترکیه، ثبت شرکت در ترکیه، راه اندازی کسب و کار در ترکیه، اخذ اقامت ترک ... یه از طریق خرید ملک، اخذ اجازه کار در ترکیه و مشاوره سرمایه گذاری در ترکیه بخشی از خدمات مجموعه پرشین استار می باشد. همکاران ما در شرکت پرشین استار آماده ارائه هرگونه مشاوره و راهنمایی صادقانه جهت انتخاب مناسب ترین گزینه ها برای خرید ملک با توجه به سلیقه و توانایی مالی مشتریان خود می باشند. ما به شما کمک می کنیم تا با خرید ملک در ترکیه، به خصوص خرید ملک در استانبول و خرید ملک در آلانیا، ضمن سرمایه گذاری هوشمندانه در کشوری با آینده ای بسیار روشن، فرصت زندگی در محیطی امن و متفاوت در تلاقی اروپا و آسیا را به خود و خانواده تان هدیه دهید. تنوع پروژه ها و املاک پرشین استار، به مشتریان اجازه می دهد تا بتوانند بهترین گزینه را برای خرید ملک به خصوص خرید آپارتمان در استانبول، خرید آپارتمان در آلانیا، خرید ویلا در استانبول و خرید ویلا در آلانیا آن هم با بهترین قیمت انتخاب کنند.

ادامه
Copyright @ 2020 Persian Star