خرید ملک در ترکیه

چرا خرید ملک در ترکیه؟

طی سال‌های اخیر، میزان خرید خانه و ملک در کشور ترکیه توسط اتباع خارجی افزایش چشمگیری داشته است. بسیاری از افراد به ‌قصد سرمایه‌گذاری، تحصیل، مهاجرت و زندگی در ترکیه، در همان ابتدای مسیر به دنبال خانه‌ای برای سکونت هستند.

بسیاری از ایرانیان نیز، کشور ترکیه را برای مهاجرت و زندگی انتخاب می‌کنند. نکته مهمی که در این باره باید بدانید این است که اولین قدم برای زندگی و مهاجرت به ترکیه، پیداکردن ملکی مناسب برای خرید یا اجاره است. اما اکثر افراد خرید خانه را برای زندگی در ترکیه به اجاره کردن آن ترجیح می‌دهند.

اما چرا بسیاری از افراد ترکیه را برای مهاجرت و خرید خانه انتخاب می‌کنند؟ هزینه خرید خانه و هزینه‌های زندگی در ترکیه چقدر است؟ آیا می‌شود با خرید ملک در ترکیه سرمایه‌گذاری کرد؟ در ادامه این مطلب که توسط پرشین استار ارائه شده است، به بررسی شرایط خرید خانه در ترکیه، مراحل و مدارک آن می‌پردازیم و همچنین به پرسش‌های مطرح شده پاسخ می‌دهیم.

 

buy property turkey

 

ترکیه کشوری با تاریخ غنی، آب‌ و هوای مناسب، میراث‌ فرهنگی جذاب و سواحلی زیبا و پرطرفدار است. زبان رسمی این کشور ترکی و واحد پولی آن لیر ترکیه است. جاذبه‌های گردشگری و مکان‌های زیبای کشور ترکیه، هرسال باعث جذب گردشگران زیادی به این منطقه می‌شود. ترکیه دارای ۸۲ میلیون نفر جمعیت است و حکومت این کشور نیز لائیک است. اما اکثر شهروندان آن سنی و مسلمان هستند.

افراد زیادی سالانه برای دیدن مناطق گردشگری و سواحل زیبای ترکیه به ‌خصوص در شهرهایی مثل آنتالیا و استانبول، به ترکیه سفر می‌کنند. همچنین ترکیه کشوری است که از نظر فاصله جغرافیایی، به ایران نزدیک است و افراد می‌توانند با پروازی ۳ ساعته، بین دو کشور سفر کنند.

یکی از دلایل مهاجرت ایرانیان به کشور ترکیه، اقتصاد رو به ‌رشد این کشور است که شرایط را برای سرمایه‌گذاری از روش‌های مختلف به‌ خصوص خرید خانه مهیا کرده است. علاوه بر این، دولت کشور ترکیه طی سال‌های اخیر، شرایط و تسهیلاتی را برای سرمایه‌گذاران علاقه‌مند به خرید ملک در نظر گرفته است و با نظر گرفتن امکانات جدید، خرید خانه را برای مهاجرین و سرمایه‌گذاران آسان کرده است. قیمت مناسب خانه در ترکیه نسبت به ایران، باعث شده افراد زیادی برای سرمایه‌گذاری و اخذ اقامت در این کشور، به خرید ملک در ترکیه روی آورند.

 

خرید ملک در ترکیه برای افراد خارجی

بر اساس تبصره ۳۵ قانون املاک و اراضی که در سال ۲۰۱۲ به تصویب رسید، تملک و خرید اراضی در کشور ترکیه برای کلیه اتباع خارجی بلامانع اعلام شد. به دلیل رشد اقتصادی چشمگیر ترکیه در بین کشورهای خاورمیانه، سرمایه‌گذاران زیادی خواهان سرمایه‌گذاری در این کشور از طریق خرید ملک شدند.

ترکیه کشوری در همسایگی شمال غربی ایران است و از نظر فرهنگی و مذهبی، نزدیکی زیادی با ایران دارد. به همین دلیل، بسیاری از سرمایه‌گذاران ایرانی و در کشورهای منطقه خاورمیانه، ترجیح می‌دهند تا در آپارتمان‌ها و ویلاهای شیک و مدرن ترکیه اقدام به سرمایه‌گذاری کنند.

همچنین این افراد با خرید خانه در ترکیه می‌توانند پاسپورت این کشور را دریافت کنند که رتبه 53 را در جهان دارد و از طریق آن می‌توانند به 113 کشور جهان بدون ویزا سفر کنند. علاوه بر این می‌توانند برای سفر به 37 کشور جهان از ویزای فرودگاهی استفاده کنند. دریافت پاسپورت از طریق خرید ملک در ترکیه حدود 3 تا 5 ماه زمان می برد.

همچنین کشور ترکیه کشوری اوراسیایی به شمار می‌آید؛ بدین معنی که هم جانب اروپایی خود را حفظ کرده و هم دارای فرهنگ آسیایی است. برای همین افراد زیادی از فرهنگ آسیایی و اروپایی به این کشور مهاجرت می‌کنند. نکته مهم در مورد خرید ملک در ترکیه این است که با خرید ملک می‌توانید اقامت و حتی شهروندی این کشور را برای خود و خانواده‌ دریافت کنید.

 

خارجی‌ها بیشتر در کدام شهرهای ترکیه خانه می‌خرند؟

نکته قابل‌ توجه که افراد خارجی برای خرید ملک در ترکیه باید به آن توجه کنند این است که اجازه خرید خانه در بافت روستایی و نزدیک روستاها را ندارند. اما این موضوع را نمی‌توان مشکل بزرگی به شمار آورد؛ به دلیل این‌ که اکثر سرمایه‌گذاران خارجی تمایل دارند تا در مناطق لوکس و آپارتمان‌های مدرن داخل شهر ترکیه اقامت داشته باشند.

بسیاری از سرمایه‌گذاران به دلیل موقعیت جغرافیایی ترکیه ترجیح می‌دهند قرارهای کاری و همچنین تفریحات روزهای تعطیل خود را در این کشور بگذرانند. برای همین، یکی از اهداف مهم آن‌ها خرید ملک در ترکیه است؛ بنابراین اکثر سرمایه‌گذاران خارجی در ترکیه، تمایل دارند تا در شهرهایی مثل آنتالیا، ازمیر، استانبول، آلانیا، فتحیه، آنکارا، بورسا و کالکان خانه بخرند.

طبق آماری که در سال ۲۰۱۸ گرفته شد، حدود ۴۰ هزار خانه در شهرهای مختلف کشور ترکیه توسط خارجیان از کشورهایی مثل روسیه، آلمان، سوئد، بریتانیا، هلند، آمریکا و خارجیان کشورهای خاورمیانه مثل ایران، عراق، کویت، اردن و عربستان سعودی خریداری شد.

طی سال‌های اخیر، کشور روسیه و کشورهای خاورمیانه‌ مثل ایران و عراق دارای بیشترین تعداد سرمایه‌گذار برای خرید خانه در ترکیه بوده‌اند.

اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک

 

turkish passport

 

طبق آیین‌نامه جدیدی که در این‌ خصوص ایجاد شده است، سرمایه‌گذاران خارجی در ترکیه می‌توانند به ارزش 400 هزار دلار آمریکا ملک بخرند و بر اساس قانون ترکیه درخواست اخذ تابعیت ترکیه را نیز اعلام کنند.

همچنین جهت حفظ شهروندی در ترکیه باید معیارهای تعیین شده توسط دولت کشور ترکیه را رعایت کنند. بدین منظور باید خانه خریداری شده را به مدت ۳ سال نگهداری کرده و نباید آن را بفروشند. فرایند اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید خانه با مبلغ ذکر شده، حدود ۳ ماه زمان می‌برد.

 

خرید ملک در ترکیه سکوی پرتاب به اروپا و آمریکا

بعد از خرید ملک و اخذ پاسپورت در ترکیه، برای مهاجرت به انگلستان یا ایالات متحده، راه‌های ساده‌ای در برابر شما قرار می‌گیرد. بسیاری از سرمایه‌گذاران از طریق ویزای بیزینسی ترکیه به انگلستان نقل ‌مکان کرده و برای اخذ شهروندی بریتانیا اقدامات لازم را به عمل می‌آورند.

 

هزینه خرید خانه در ترکیه چقدر است؟

طبیعتاً پاسخ دادن به این سوال کمی مشکل است چرا که با توجه به متفاوت بودن شهرها و محله های مختلف قیمت خرید متغیر است. اما به عنوان نمونه می توان گفت متوسط قیمت خرید یک آپارتمان یک خوابه در شهری مثل استانبول در یک محله خیلی معمولی حدود 250 هزار لیر می باشد در حالیکه در بخش لوکس نشین شهر، آپارتمان یک خوابه به ارزش 300 هزار دلار هم یافت می شود.

و یا مثلاً در شهر آلانیا با حدود 45000 دلار می توانید یک آپارتمان خوب با کلیه امکانات رفاهی خریداری نمایید.

نتیجه آن که با توجه به تنوع بسیار بالای املاک شما می توانید با اعلام بودجه خریدتان به مشاوران شرکت پرشین استار بهترین خرید را داشته باشید.

شرایط خرید ملک در ترکیه

با توجه ‌به نکاتی که ذکر شد، از شرایط خرید خانه در ترکیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- خرید یک یا چند خانه جمعاً به ارزش حداقل 400 هزار دلار آمریکا در مناطقی که توسط دولت ترکیه تعیین شده باشد.

۲- عدم فروش به مدت ۳ سال

۳- درخواست اخذ اقامت و تابعیت ترکیه از طریق خرید ملک و تکمیل فرم‌های لازم

۴- ارائه پاسپورت و سندی مبنی ‌بر تعیین تابعیت سرمایه‌گذار

۵- ارائه سند و شهودی مبنی ‌بر تعیین وضعیت مدنی فرد سرمایه‌گذار

۶- ارائه رسیدی که پرداخت مالیات فرد به دولت ترکیه را ثابت کند.

مزایای خرید ملک در ترکیه

از جمله مزایای خرید خانه در کشور ترکیه، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش هزینه‌های جاری در ترکیه نسبت به کشورهای اروپایی

 • کیفیت بالای محصولات موردنیاز روزمره
 • مراکز تفریحی، سرگرمی و گردشگری جذاب در ترکیه
 • تسریع روند خرید ملک برای رفاه حال اتباع خارجی
 • تنوع خانه‌ها از نوع آپارتمان، ویلایی، مجتمعی و ساحلی
 • امکان پرداخت قسطی مبلغ خانه هم‌ زمان با به نام بودن سند خانه
 • قابلیت دسترسی سیستم حمل‌ونقل
 • فرصت‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری کسب‌وکار در ترکیه
 • ثبات اقتصادی و تضمین سرمایه‌گذاری در ترکیه

 

واجدین شرایط خرید ملک در ترکیه

برای خرید ملک در ترکیه، خریدار باید تابعیت یکی از کشورهای مجاز به خرید خانه در ترکیه را داشته باشد. شهروندان و سرمایه‌گذاران ایرانی، جزو افراد مجاز برای خرید ملک در ترکیه به شمار می‌آیند. 

در گذشته، خرید خانه در ترکیه به منظور اخذ شهروندی با مبلغ بیشتر از یک میلیون دلار و پس از آن با 250 هزار دلار انجام می‌شد. اما با توجه به قانون ماه آپریل سال ۲۰۲۲ مبلغ خرید ملک از ۲۵۰ هزار دلار به ۴۰۰ هزار دلار برای اقدام به خرید ملک در ترکیه و اخذ شهروندی افزایش پیدا کرد.

کلیه اشخاص حقیقی خارجی، می‌توانند تا ۳۰ هکتار از یک ملک در ترکیه را خریداری کنند. نکته قابل ‌توجه در این مورد این است که اتباع خارجی در ترکیه اجازه خرید خانه در مناطق نظامی و امنیتی ترکیه را ندارند. در مناطق دیگر نیز خریدار فقط می‌تواند ۱۰ درصد از اراضی و املاک آن نواحی را بخرد.

نکته دیگر آن که طبق قانونی که توسط اداره کل ثبت ‌اسناد و وزارت امور خارجه ترکیه صادر شده است، افراد خارجی که کشور آن‌ها دارای مرز مشترک با ترکیه است، اجازه خرید ملک در استان‌های مرزی کشورشان را ندارند. به طور مثال، استان‌های حکاری، وان، ایغدیر و آغری برای ایرانیان و یا شهر آرتوین برای اتباع کشور گرجستان ممنوع به شمار می‌آید.

همچنین سرمایه‌گذاران خارجی پس از خرید ملکی در ترکیه، نباید هیچ‌گونه سازه‌ای در راستای رشد و توسعه ملک انجام دهند. اما پس از آن می‌توانند طی ۲ سال برای راه‌اندازی یک پروژه اقدام کنند.

 

ساخت‌وساز در ترکیه مطابق با استانداردهای جهانی

 

construction in turkey

 

یکی از دلایل مهم مهاجران و سرمایه‌گذاران خارجی برای خرید ملک در ترکیه، ساخت‌ و ساز با استانداردهای جهانی و استفاده از نقشه‌های مدرن و متریال لوکس و بهترین برندهای جهانی است.

مراحل خرید ملک در ترکیه

مراحل خرید خانه در ترکیه به ترتیب ذکر شده است:

مرحله اول: در قدم اول باید به ترکیه سفر کرده و از املاک مختلف در مناطق مختلف ترکیه بازدید کنید. پس از انتخاب ملک و قیمت‌گذاری آن توسط کارشناس رسمی، قدم بعدی ثبت درخواست در سازمان ثبت ‌اسناد و املاک این کشور پیش از عقد هرگونه قراردادی توسط خریدار یا وکیل قانونی او است.

نکته قابل توجه درمورد قیمت‌گذاری ملک در ترکیه توسط کارشناس دولت این است که برخلاف ایران قیمتی که کارشناس تعیین می‌کند تفاوت چندانی با قیمت واقعی ملک ندارد و اختلاف قیمت‌ها معمولاً کمتر از ۱۰ درصد است. به همین دلیل، امکان پیشنهادهای غیر واقعی توسط صاحبان ملک وجود ندارد و مشتری می‌تواند با اطمینان خاطر ملک موردنظر خود را خریداری کند. در آخر کار، قیمتی که توسط کارشناس دولت تعیین شده در سند ملک به ثبت می‌رسد.

مرحله دوم: پس از تعیین مبلغ، خریدار باید پیش‌پرداخت را به‌ حساب مالک واریز کند. هنگام انتقال سند، خریدار باقی وجه را به‌ حساب مالک واریز می‌کند. پس از واریز پیش‌پرداخت، وقت مصاحبه‌ای از اداره مهاجرت ترکیه درخواست می‌کند و در زمان تعیین شده به همراه تمامی مدارک برای مصاحبه به آنجا مراجعه کرده و به پرسش‌های آن‌ها پاسخ می‌دهد.

مرحله سوم: خریدار یا وکیل قانونی او باید درخواست مبنی‌ بر اقدامات مقدماتی برای خرید ملک را ثبت کند و پس از آن مراحل انتقال سند انجام می‌گیرد. پس از انتخاب آپارتمان موردنظر توسط خریدار و پس از بررسی توافق‌نامه، می‌توانند نسبت به انعقاد قرارداد اقدام کنند. سرمایه‌گذاران خارجی در صورت عدم تسلط به زبان ترکی، می‌توانند یک مترجم حقوقی که توسط دفاتر اسناد رسمی انتخاب شده‌اند، برای خود در نظر بگیرند. همچنین این افراد می‌توانند با انتخاب وکیل حقوقی، از راهنمایی‌های او بهره‌مند شوند.

مرحله چهارم: مرحله بعد، ترجمه گذرنامه توسط دفاتر اسناد رسمی است. پس از امضای قرارداد توسط طرفین، خریدار می‌تواند مبلغ موردنظر را به ‌حساب فروشنده واریز کند. وکیل شما در مرحله بعد قرارداد را به یک سند رسمی تبدیل کرده و به شما تحویل می‌دهد. این سند شامل مواردی مثل عکس مالک، تمبر و امضای رسمی خریدار می‌شود.

مرحله پنجم: در قدم آخر خریدار باید یک حساب بانکی در ترکیه توسط اداره مالیات محلی بازکرده و بعد از افتتاح حساب بانکی، یک شماره مالیات اختصاصی دریافت کرده و آن را در شهرداری محلی و منطقه ثبت کنند. پس از آن ۴ درصد از ارزش ملک به‌عنوان مالیات و عوارض از طرفین در زمان انتقال سند به خریدار دریافت می‌شود که این مقدار به طور مساوی بین خریدار و فروشنده تقسیم می‌شود.

 

مدارک موردنیاز جهت انتقال سند در ترکیه

ازجمله مدارکی که هنگام انتقال سند خانه در ترکیه موردنیاز است، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ارائه برگه پایان کار و تسویه‌حساب مالیات و عوارض شهرداری
 • سند ملک یا نامه تأیید سازمان ثبت ‌اسناد همراه با جزئیات کامل مثل آدرس، مساحت و محل واقع‌شدن ملک با مختصات
 • دو قطعه عکس جدید بیومتریک از خریدار و فروشنده
 • بیمه‌نامه اجباری زلزله ویلا، خانه، آپارتمان و دفتر
 • پاسپورت همراه با ترجمه رسمی به زبان ترکی
 • اصل و کپی وکالت‌نامه به همراه ترجمه رسمی با تأیید وزارت خارجه و دادگستری کشور صادرکننده
 • حضور مترجم هم‌زمان (در صورت عدم تسلط طرفین قرارداد به زبان ترکی استانبولی)
 • ترجمه رسمی شناسنامه یا کارت ملی خریدار

سرمایه مورد نیاز خرید ملک

حداقل سرمایه مورد نیاز برای خرید ملک در ترکیه

میزان سرمایه لازم برای خرید ملک در ترکیه به عوامل زیادی بستگی دارد. از جمله این موارد می‌توان به متراژ ملک، منطقه واقع شده و سن بنا اشاره کرد. اما به طور میانگین و با توجه‌ به قیمت‌هایی که به آن‌ها اشاره شد، حداقل سرمایه لازم برای خرید ملک در ترکیه حدود ۱۵۰ هزار لیر به بالا است، هر چند که برای یک سرمایه گذاری مناسب بهتر است ملکی به ارزش حداقل 300 تا 400 هزار لیر خریداری کنید.

باید به این نکته توجه داشته باشید که پیش از سرمایه‌گذاری در یک کشور خارجی به نکات زیادی باید دقت کنید و بسیاری از شاخص‌ها و استانداردهای اقتصادی و فرهنگی آن کشور را باید آنالیز کنید. به طور مثال، یکی از مهم‌ترین مسائلی که باید قبل از سرمایه‌گذاری آن را در نظر بگیرید، شاخص میزان کنترل فساد در آن کشور است.

هرچه میزان فساد در کشوری بیشتر باشد و دستگاه‌های قضایی آن کشور به میزان بیشتری دچار فساد شده باشند، نشان‌دهنده این است که هیچ نظارت و کنترلی بر فساد نیست و به همان میزان سرمایه‌گذاری در آن کشور خطرناک‌تر است. چرا که اگر در یک سرمایه‌گذاری با یک تبعه آن کشور دچار نزاع شوید، امکان کلاهبرداری و یا رانت، بسیار زیاد است. خوشبختانه، این امر در ترکیه جایگاهی ندارد و این کشور از شاخص‌ها و استانداردهای اقتصادی و فرهنگی بالایی برخوردار است.

قوانین خرید ملک در ترکیه

قوانین مربوط به خرید ملک در ترکیه 2023

همچنین بر اساس قانون اصل تقابل در کشور ترکیه، تمامی سرمایه‌گذاران خارجی اجازه دارند تا در ترکیه ملک خریداری کنند. بدین معنی که کشورهایی که به شهروندان و اتباع ترکیه اجازه خرید ملک را بدهند، دولت ترکیه نیز متقابلاً این امکان را به شهروندان آن کشور می‌دهند. همچنین اگر دولت آن کشور، اجازه خرید ملک به شهروندان ترکیه را ندهد، ترکیه نیز متقابلاً بر اساس اصل تقابل اجازه خرید خانه به شهروندان آن کشور را نمی‌دهد.

بر این ‌اساس، شهروندان کشورهای آمریکا، کانادا، آمریکای جنوبی و همچنین کشورهای آسیایی، امکان خرید ملک در ترکیه و سرمایه‌گذاری در این کشور را دارند. اما برخی از کشورهای اروپایی ازجمله قبرس، بلژیک، جمهوری چک و اسلواکی، اجازه خرید خانه در ترکیه را ندارند.

 

شرایط اجازه کار برای خریداران ملک در ترکیه

 

work in turkey

 

نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که خرید ملک در ترکیه، اجازه کار را برای شما صادر نمی‌کند. اما در صورتی‌ که شغل مناسبی پیدا کنید، می‌توانید اجازه کار را نیز دریافت کنید. هر فردی با هر روشی که اقامت کشور ترکیه را دریافت کرده است، باید جهت کارکردن در این کشور، از اداره کار و امور اجتماعی ترکیه، اجازه کار دریافت کند.

دو روش برای دریافت اجازه کار در ترکیه وجود دارد:

۱- استخدام رسمی فرد توسط یک کارفرمای ترک و بیمه شدن به‌صورت ماهانه: در این روش شما می‌توانید به همراه مدارک استخدام خود به اداره کار و امور اجتماعی ترکیه مراجعه کرده و اجازه کار خود را دریافت کنید.

۲- ثبت شرکت: از طریق این روش شما می‌توانید به‌ عنوان مالک آن شرکت به اداره کار و امور اجتماعی کشور ترکیه مراجعه کرده و اجازه کار را دریافت کنید.

 

تمدید اقامت ترکیه به‌ واسطه خرید ملک

از جمله شرایط تمدید اقامت ترکیه از طریق خرید ملک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • احراز مالکیت ملک
 • اقامت در ترکیه حداقل دو هفته در هر سال
 • عدم ارتکاب به جرایم کیفری در ترکیه یا ایران

 

دریافت اقامت ترکیه از طریق اجاره خانه

مهاجران و اتباع خارجی می‌توانند از طریق اجاره کردن ملک در ترکیه نیز اقامت این کشور را دریافت کنند. اما این افراد دیگر مجوز کار در ترکیه را دریافت نمی‌کنند و برای این امر لازم است مجوز جداگانه‌ای دریافت کرده و نوع اقامت خود را تغییر دهند.

تا قبل از سال ۲۰۲۰ نوع اقامت ترکیه بدین شکل بود که اتباع خارجی می‌توانستند به‌ عنوان توریست از طریق اجاره خانه به مدت ۲ سال اقامت موقت این کشور را اخذ کنند. همچنین این نوع از اقامت قابلیت تمدید را داشت. اما با تغییر برخی از قوانین اقامتی از سال ۲۰۲۰ این نوع از اقامت به مدت ۱ سال به متقاضی ارائه می‌شود و پس از پایان یک سال، امکان تمدید آن دیگر وجود ندارد.

برای تمدید آن باید حداقل یک سال از اقامت قبلی گذشته باشد. همچنین اگر متقاضی ملک در حال ساختی را پیش‌خرید کرده باشد، اجازه خرید ملک به‌ صورت قسطی به او داده می‌شود.

 

رشد قیمت ملک در ترکیه

رشد اقتصادی ترکیه طی سال‌های اخیر پیشرفت زیادی کرده است و در سال گذشته نیز به ۳ درصد رسیده و از آن عبور کرده است. قبل از سقوط ارزش پول نرخ بهره در ترکیه ۸ درصد بود، ولی اوایل سال ۲۰۱۹ این مقدار به ۲۵ درصد کاهش پیدا کرد.

این اتفاق تأثیر زیادی بر بازار ملک و املاک در ترکیه گذاشت و حدود ۹۵ درصد معاملات املاک افزایش پیدا کرد. طبق تحقیقاتی که در این زمینه انجام شد، در ۵ استان بزرگ کشور ترکیه، ۵ میلیون دلار کاهش قیمت در سال ۲۰۱۹ به وجود آمد.

همچنین در سال ۲۰۲۰ قیمت ملک در ترکیه به میزان زیادی افزایش پیدا کرد. به‌ طوری‌ که در ۶ ماه اول سال ۲۰۱۹ حدود ۷.۷۳ درصد قیمت فروش ملک کاهش پیدا کرد و در ۶ ماه دوم سال ۲۰۲۰ مقدار ۸.۵۹ درصد این میزان افزایش پیدا کرد. بیشترین افزایش قیمت در شهرهای آنتالیا و موغله بوده است. 

زمانی که نرخ وام مسکن در ترکیه کاهش پیدا کرد، بازار مسکن دوباره احیا شد.

 

نکاتی که برای خرید ملک در ترکیه باید رعایت شود

در قدم اول باید تصمیم بگیرید که در کدام شهر از ترکیه قصد خرید ملک را دارید. برای این کار باید شرایط هر شهر، هزینه‌های لازم برای خرید ملک و زندگی در آن شهر را بررسی کنید. همچنین باید انتخاب کنید که ملک موردنظر در منطقه ساحلی شهر واقع شده یا در مرکز شهر و این موضوع که ملک شما چقدر نزدیک به مراکز درمانی یا فروشگاه‌ها است.

ملکی که قصد خریداری آن را دارید آپارتمانی باشد یا مجتمع یا ویلایی و این‌ که مراکزی مانند مدرسه، مهدکودک، پارک و مراکز تفریحی چقدر به محل سکونت شما نزدیک باشد. همچنین پیش از هرگونه اقدامی، حتماً از یک فرد متخصص در این زمینه یا وکیل خبره انگلیسی کمک بگیرید و راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید، تا از شر هرگونه کلاهبرداری در امان باشید. در ادامه، به بررسی نکات دیگری که در زمان انتقال سند ملک در ترکیه باید به آن‌ها توجه شود، برای شما آورده شده است:

 

انتخاب وکیل متخصص

انتخاب یک وکیل حرفه‌ای و باتجربه باعث می‌شود که بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید. چون افراد متخصص از تغییرات جدید اطلاع دارند، مناطق ممنوع را می‌شناسند و همچنین از مراحل و نحوه انتقال سند به‌ خوبی آگاهی دارند و آن را به ‌درستی انجام می‌دهند. در صورتی ‌که بین خریدار و فروشنده اختلافی به وجود آمد، طرفین می‌توانند نسبت به اقامه دعوی در مراجع قضایی و دادگستری اقدام کنند.

سقف خرید ملک

نکته قابل ‌توجه درمورد خرید ملک در ترکیه این است که شما لازم نیست حتماً یک ملک به ارزش 400 هزار دلار خریداری کنید. شما می‌توانید چند ملک بخرید که مبلغ آن‌ها جمعاً 400 هزار دلار بشود. دقت کنید که املاکی که خریداری می‌کنید باید از سوی ارگان‌های دولتی و وزارتخانه‌ها تأیید شود.

دریافت رسید از مالک

نکته دیگری که هنگام خرید خانه در ترکیه باید در نظر بگیرید، این است که پس از پرداخت، از فروشنده رسید کتبی دریافت کنید و هم‌زمان با پرداخت نقدی، ملک موردنظر را در اداره ثبت املاک به نام خود انتقال بدهید.

انطباق ملک با سند یا تاپو

در برخی از موارد ملکی که در سند یا تاپو به نام خریدار انتقال ‌داده ‌شده است، با خانه‌ای که فروشنده ادعای فروش آن را داشته، فرق می‌کند. می‌توانید پیش از هرگونه پرداختی، ملک را از نزدیک مشاهده کرده و یا با همسایگان و مستأجران ملک صحبت کنید.

اطمینان از عدم بدهی ساختمان

قبل از هرگونه پرداختی، مطمئن شوید که ملک موردنظر، بدهی‌هایی مثل مالیات یا قبض‌های برق، آب و گاز نداشته باشد. علاوه بر این، باید در توضیحات سند رسمی به این نکته توجه کنید که ملک در رهن شخص دیگری یا در رهن بانک نباشد.

عدم وجود مشکلات شهرداری

در بسیاری از موارد پیش ‌آمده است که ملکی بدون مجوز شهرداری بنا شده است و خریدار ملک پس از خرید آن متوجه این موضوع شده که ملک پایان کار ندارد و همچنین اصول ایمنی در آن رعایت نشده است. علاوه بر این، در برخی از موارد، ملک در طرح شهرداری قرار گرفته و مالک آن با شهرداری توافق کرده است.

به همین علت، پیش از اقدام برای پرداخت نهایی، به این موضوع دقت کنید که ملک موردنظر، مشکلات مربوط به شهرداری را نداشته باشد. تنها راه اطلاع از این موارد، دریافت کمک و راهنمایی از وکیل و مشاور حقوقی در مؤسسه حقوقی معتبر است.

هزینه‌های خرید ملک در ترکیه

هزینه‌های فرایند خرید خانه در ترکیه

در روند خرید ملک در ترکیه، علاوه بر هزینه ملک، هزینه‌های جانبی دیگری هم باید در نظر بگیرید. در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

هزینه دفتر اسناد رسمی یا نوتر:

ثبت‌ سند مالکیت و سایر اسناد رسمی در ترکیه، یکی از مواردی است که در زمان خرید خانه باید هزینه‌های لازم آن را پرداخت کنید. این مبلغ به ‌صورت تقریبی بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ لیر است.

هزینه‌های وکیل:

هزینه وکیل در ترکیه نرخ ثابتی ندارد و متفاوت است. بسته به این ‌که چه وکیلی را انتخاب می‌کنید، هزینه آن نیز متفاوت است. هرچه وکیل مشهورتر و باتجربه‌تر باشد، طبیعتاً دستمزد بیشتری دریافت می‌کند.

هزینه مترجم:

یکی از هزینه‌های لازم خرید خانه در ترکیه برای افراد خارجی، هزینه مترجم است. بسته به نوع مترجم، هزینه‌ها و نحوه پرداخت متفاوت است. برخی از مترجمان، دستمزد خود را ساعتی دریافت می‌کنند و بعضی از آن‌ها پکیج‌های مشخصی برای خرید خانه ارائه می‌کنند.

به این نکته توجه کنید که مترجمی که انتخاب می‌کنید حتماً باید مجوز داشته و به ‌صورت رسمی به ثبت رسیده باشد. می‌توانید از طریق دفاتر اسناد رسمی در هر منطقه، لیست مترجمان مجاز را برای خدمات ترجمه دریافت کرده و از بین آن‌ها یکی را انتخاب کنید.

هزینه مالیات بر نقل ‌و انتقال:

مالیات نقل ‌و انتقال خرید ملک در ترکیه، پیش‌ از این ۴/۴ درصد بود. اما از سال ۲۰۱۸ به بعد، این مقدار به 3 درصد کاهش‌ یافته است. هزینه مالیات نقل ‌و انتقال، بر اساس قیمت ملک ارزیابی شده مشخص می‌شود نه قیمت کلی املاک در ترکیه.

هزینه استعلام عدم واقع ‌شدن ملک در اراضی ارتش ترکیه:

این مبلغ توسط سازمان نقشه‌برداری و ثبت اراضی کشور ترکیه دریافت می‌شود.

هزینه بیمه اجباری زلزله

این هزینه در زمان امضای سند مالکیت دریافت می‌شود و میزان آن به متراژ آپارتمان و خانه بستگی دارد. به طور مثال، هزینه بیمه زلزله در یک آپارتمان دوخوابه ۷۰ متری در حدود ۲۵۰ لیر در سال است.

هزینه کمیسیون املاک و مستغلات

در صورتی ‌که خریدار ملک را از یک مشاور املاک و مستغلات خریداری کند، باید هزینه کمیسیون املاک و مستغلات را هم به قیمت ملک اضافه کند. مقدار هزینه کمیسیون حدود ۳ درصد هزینه آپارتمان است و این مقدار در پایان معامله پرداخت می‌شود.

هزینه ثبت زمین

هزینه ثبت زمین یکی دیگر از هزینه‌هایی است که خریدار و فروشنده در زمان خرید ملک در ترکیه باید پرداخت کنند. این مبلغ معادل ۴ درصد قیمت فروش ملک است و میزان آن بین طرفین تقسیم می‌شود. سهم خریدار در این ‌بین ۲ درصد از قیمت ملک است. همچنین در برخی از موارد، با توافق طرفین، کل هزینه ثبت زمین را فروشنده پرداخت می‌کند.

هزینه چرخش صندوق

یکی دیگر از هزینه‌هایی که خریدار ملک در زمان خرید باید پرداخت کند، هزینه‌ای است که دولت وجوه در گردش مربوط به فروش املاک و مستغلات را دریافت می‌کند. به این مبلغ، هزینه چرخش صندوق می‌گویند که به مقدار ۱۶۲ لیر است.

مالیات نظافت محیط‌ زیست

این مالیات در سال ۲۰۱۹ تصویب شد و مبلغ آن با توجه‌ به متراژ ملک خریداری شده و همچنین تعداد افراد ساکن در آن تعیین می‌شود.

 

در چه صورت خرید ملک در ترکیه توسط اتباع خارجی ابطال می‌شود؟

در موارد زیر خرید خانه توسط اتباع خارجی ابطال می‌شود:

 • اگر با خرید ملک، باعث نقض قوانین جمهوری ترکیه شده باشید.
 • اگر ملک خریداری شده توسط مراجع قانونی مربوطه و ارگان‌های نظامی تأیید نشود.
 • در مواردی که اتمام پروژه خرید ملک در زمان مقرر شده به وزارت‌خانه اعلام نشود.
 • اگر خریدار نتواند پایان کار را برطبق برنامه‌های پیشین تعیین شده به وزارت‌خانه اعلام کند.

 

آیا می‌توان ملک خریداری شده در ترکیه را اجاره داد؟

اگر بتوانید مراحل خرید ملک را به ‌درستی طی کنید و املاک باارزش را در ترکیه خریداری کنید، با اجاره دادن ملک خود می‌توانید سود زیادی به دست آورید. مهم‌ترین موضوعی که در زمان اجاره دادن خانه در ترکیه باید بدانید، اطلاع از قوانین اجاره ملک در ترکیه است.

اگر از قوانین مربوط به اجاره خانه در ترکیه اطلاع داشته باشید و به ‌درستی مراحل آن را طی کنید، اجاره خانه در ترکیه، بهترین راه سرمایه‌گذاری در این کشور است. به دلیل این‌ که نرخ اجاره خانه در ترکیه نسبت به ایران بسیار بیشتر است و سرمایه شما در اقتصاد پویا و روبه‌رشد ترکیه تبدیل به ملک شده است.

بسیاری از مالکان در ترکیه، خانه خود را به ارزش اجاره خانه در کشورهای اروپایی اجاره می‌دهند و سود کلانی از این طریق نصیب آنها می‌شود. اگر مالک خانه هم‌زمان به دنبال انجام مراحل امور اقامت خود در ترکیه باشد، شرکت‌هایی که اقدامات اقامت فرد را در ترکیه انجام می‌دهند، هزینه اجاره خانه را از مالک دریافت می‌کنند.

میزان سودی که از اجاره ملک خریداری شده در ترکیه نصیب شما می‌شود، به شرایط و عوامل مختلفی بستگی دارد. به طور مثال، موقعیت و شهری که ملک را در آن خریداری کرده‌اید، می‌تواند در میزان اجاره دریافتی تأثیرگذار باشد. مثلاً اگر در تفریحگاه‌های ساحلی باشد، مسلماً میزان اجاره نسبت به مناطق دیگر بیشتر است.

قسمت‌های شمالی ترکیه مثل استانبول، دارای گران‌ترین خانه‌ها هستند. به‌ طور کلی، امکان تعیین کردن سود مشخصی وجود ندارد. به دلیل این ‌که در هر منطقه بسته به فصول سال، اجاره‌بهای متفاوتی دارد. در فصولی که تعداد گردشگران در آن منطقه افزایش پیدا می‌کند، هزینه‌های اجاره از مستأجران به میزان بیشتری دریافت می‌شود.

نکته قابل ‌توجه در این مورد این است که تا زمانی که خانه به نام شما باشد، اقامت شما در ترکیه تمدید می‌شود و شما می‌توانید از طریق اجاره دادن آن درآمد کسب کنید.

 

خرید قسطی خانه در ترکیه

 

buy apartment in turkey

 

شما می‌توانید با رعایت قوانین لازم در این زمینه، ملک موردنظر خود را به‌ صورت قسطی و با کمک وام بانکی خریداری کنید. از طریق وام بانکی، می‌توانید تا ۸۰ درصد از قیمت خانه را دریافت کنید. بهره وام‌ها ۲ درصد است و حتی بسیاری از بانک‌ها از مشتری هیچ سودی دریافت نمی‌کنند. این وام‌ها بسته به مبلغ ملک موردنظر معمولاً ۵ تا ۱۰ ساله هستند و تا زمان بازپرداخت وام به بانک، سند خانه در رهن بانک قرار می‌گیرد.

پیش از دریافت وام، حداقل باید ۳۰ درصد از مبلغ ملک را داشته باشید. نکته قابل ‌توجه در این مورد این است که مشتری ملک حتماً باید منبع درآمدی برای پرداخت اقساط داشته باشد. به دلیل وجود نوسانات نرخ ارز، بدون داشتن پشتوانه مالی کافی، امکان پرداخت اقساط برای او وجود ندارد.

میزان وام به عوامل زیادی بستگی دارد، همچون:

 • گردش مالی
 • ارزش ملک خریداری شده
 • نوع کسب‌وکار
 • میزان حقوق دریافتی

بر این ‌اساس، بانک بعد از بررسی شرایط خریدار، در ازای ۷۵ درصد از ارزش ملک تسهیلات خود را ارائه می‌کند. همچنین بازپرداخت این تسهیلات بسته به شرایط دارد. در برخی از موارد، تا ۱۰ سال هم بازپرداخت وام ممکن است زمان ببرد.

نکته دیگر درمورد دریافت وام از بانک‌های ترکیه برای خرید ملک این است که برای دریافت وام سن شما باید بین ۲۵ تا ۷۰ باشد. همچنین اگر دو نفر به‌صورت مشارکتی قصد دریافت وام را دارند، در زمان ثبت درخواست وام، هر دو نفر باید فرم درخواست را پر کنند.

در زمان بازپرداخت، مبلغی که برای اقساط ماهیانه در نظر گرفته می‌شود، حدود ۵۰ درصد از درآمد ماهیانه خریدار است. همچنین بازپرداخت وام از طریق ارزی امکان‌پذیر است؛ به صورتی که افراد می‌توانند مبلغ را به ‌جای لیر از یورو، دلار و پوند پرداخت کنند.

باید به این نکته توجه کنید در صورتی‌ که از وام انصراف دهید و با بانک تسویه کنید، بانک مبلغی را به‌ عنوان جریمه از شما دریافت می‌کند. همچنین اگر باقی اقساط شما کمتر از ۳۶ قسط باشد، باید ۱ درصد از کل مبلغ وام را به‌عنوان جریمه به بانک پرداخت کنید و اگر این مقدار بیشتر از ۳۶ قسط باشد، ۲ درصد از کل مبلغ وام را باید به بانک پرداخت کنید.

 

مراحل درخواست وام بانکی برای خرید ملک در ترکیه

مراحلی که برای دریافت وام از بانک‌های ترکیه جهت خرید ملک باید طی کنید به‌صورت زیر است:

۱- ارائه درخواست به بانک موردنظر مبنی ‌بر اخذ وام

۲- ارزیابی درخواست وام توسط بانک

۳- اعزام کارشناس و ناظر از جانب بانک برای بازدید از ملک

۴- ارزش‌گذاری خانه توسط ناظر بانک

 

مالیات‌ بر درآمد اجاره املاک خریداری شده در ترکیه چقدر است؟

نوع اقامت در ترکیه در مشمولیت مالیات برای هر فردی متفاوت است. در صورتی ‌که کسی مقیم کشور ترکیه به شمار بیاید، مشمول مالیات ‌بر درآمد نیز می‌شود. اما اگر فردی مقیم کشور ترکیه نباشد، فقط شامل مالیات بر اموال غیرمنقول می‌شود.

مالیات بر اموال غیرمنقول در ترکیه ۳ بخش اصلی دارد:

۱- پس از تغییر مالکیت‌ ملک در ترکیه، حق تمبر جزو یکی از مالیات‌های مربوطه است. مقدار این مالیات ۴/۴ درصد از مقدار اعلام شده ملک است که طرفین قرارداد به طور مساوی باید به بنگاه معاملاتی پرداخت کنند. معمولاً طبق مذاکرات خرید، فروشنده ملک پرداخت تمامی این درصد را برعهده خریدار می‌گذارد.

مقدار اعلام شده ملک در این نوع از مالیات، معادل با ارزش خرید نیست. در اکثر موارد، فروشندگان و همچنین خریداران ارزش ملک را پایین‌تر اعلام می‌کنند تا از مقدار حق تمبر، کاسته شود و در موارد قابل ‌اجرا بخش کلان مالیات دریافت کند.

مقامات مالیاتی ترکیه نیز از این موضوع آگاهی داشته و بر این ‌اساس، ادعاهای معقول را مورد آزمایش قرار می‌دهند. بر  این‌اساس مقدار ۵۰ تا ۶۰ درصد از ارزش خرید، سود تلقی شده و دیگر مورد چالش قرار نمی‌گیرد. باید به این نکته توجه داشته باشید در صورتی ‌که هزینه اظهارنامه به طور غیرقابل‌ قبولی پایین باشد، توسط مقامات مالیاتی ترکیه پذیرفتنی نیست؛ بنابراین، در هنگام خرید ملک در ترکیه، اگر فروشنده بر روی اظهارنامه کم‌هزینه اصرار ورزید، با یک مشاور حقوقی متخصص در این زمینه مشورت کنید بعد تصمیمات لازم را اجرا کنید.

۲- سالانه مالیات بر ملک در کشور ترکیه پرداخت می‌شود. چنین مالیاتی در کشورهای انگلستان و ایالت متحده با نام مالیات شورایی نیز وجود دارد؛ اما با مقدار پول کمتر. میزان این مالیات بین ۶ دهم درصد و ۱ درصد از ارزش واقعی ملک است.

۳- درآمد حاصل از دارایی، نوع دیگری از مالیات ‌بر درآمد خرید ملک در ترکیه است. این مالیات ناشی از درآمد و سودی است که سرمایه‌گذار خارجی از اجاره یا فروش خانه‌ای که خریداری کرده حاصل می‌شود. نرخ این نوع مالیات بین ۱۵ تا ۳۰ درصد متغیر است.

نکته قابل ‌توجه در مورد این نوع از مالیات این است که اگر درآمد و سود حاصله، دوباره در ملک دیگری سرمایه‌گذاری شود، مالیات آن حذف نمی‌شود. بر اساس توضیحات ذکر شده، مالیات بر درآمدی که از راه دارایی به دست می‌آید، هم برای افرادی که مقیم ترکیه هستند و هم افرادی که مقیم این کشور نیستند، دو دسته می‌باشد:

۱- دریافت مالیات از سود حاصل از فروش ملک

۲- دریافت مالیات بر درآمدی که از ملک حاصل می‌شود؛ مانند درآمد اجاره

مالیات بر اساس سود حاصل از فروش ملک

سود حاصل از فروش ملک در ترکیه از مقدار اعلام شده هزینه ملک در هنگام فروش و مقدار اعلام شده در زمان خرید به دست می‌آید. به طور مثال، در صورتی ‌که خانه‌ای ویلایی به مقدار ۱۰۰ هزار یورو در ترکیه خریده باشید و مقدار حق تمبر نیز در قرارداد ۶۰ هزار یورو مشخص شده باشد، در زمان فروش، مقدار ۲۰ هزار یورو سود کرده‌اید.

این مقدار در واقع همان سود سرمایه به شمار می‌آید و فردی که در ترکیه اقامت نداشته باشد، به دلیل بالا رفتن میزان درآمد در ترکیه، باید در ازای سودی که دریافت کرده مالیات پرداخت کند. بر این ‌اساس، آن ۲۰ هزار یورو که به‌عنوان سود دریافت کرده‌اید را به‌عنوان مالیات پرداخت می‌کنید.

نکته قابل ‌توجه در این مورد این است که سود سرمایه اگر از ۶ هزار یورو کمتر شود، مشمول مالیات نمی‌شود. نرخ مالیات بر ۴۰ هزار لیر، حدود ۲۳ درصد است و اگر بیشتر باشد، تا سقف ۳۵ درصد نیز می‌رسد. باید به این نکته نیز توجه کنید که میزان مالیات بر سود سرمایه بعد از ۵ سال حق مالکیت به صفر می‌رسد. بدین معنی که در صورتی ‌که به مدت ۵ سال و بیشتر صاحب ملکی در ترکیه بودید، دیگر نیاز نیست مالیات بر سود سرمایه را پرداخت کنید.

مالیات‌ بر درآمد حاصل از اجاره

مالیات‌ بر درآمد حاصل از اجاره به مالیات بر سود سرمایه شباهت زیادی دارد. درآمدی که از اجاره املاک در ترکیه به دست می‌آید، بعد از هزینه‌های مجاز مثل حفظ و استعمال به میزانی تبدیل می‌شود که مالیات می‌پذیرد. این میزان جزو معافیت سالانه قرار می‌گیرد و پس از آن میزان مالیات از ۱۵ درصد شروع می‌شود. همچنین درآمدهای بیشتر از ۴۰۰۰۰ لیر به ۳۵ درصد افزایش پیدا می‌کند.

آیا فرزندان بالای 18 سال با خرید ملک می‌توانند اقامت ترکیه را بگیرند؟

خیر، هر فرد با خرید خانه در ترکیه، فقط می‌تواند برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود اقامت ترکیه را دریافت کند. فرزندان بالای ۱۸ سال می‌توانند در سند خانه شریک شوند تا بتوانند به همراه باقی خانواده اقامت ترکیه را دریافت کنند. البته ذکر این نکته ضروری است که در این مواقع آفیسر اداره مهاجرت صاحب ‌اختیار است و می‌تواند درخواست شما را مبنی ‌بر شریک شدن فرزند بالای ۱۸ سال رد کند.

بهترین شهرها برای خرید ملک

کدام شهر ترکیه برای خرید خانه مناسب است؟

بسیاری از افراد، پیش از اقدام برای خرید خانه در ترکیه، مناطق را مورد بررسی قرار داده و منطقه موردنظر خود را انتخاب کرده‌اند. اما اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که هنوز نمی‌دانید در کدام شهر از ترکیه ملک خود را خریداری کنید، باید بدانید که مناطق جذابی در ترکیه وجود دارند که مناسب سکونت هستند.

برخی از مناطق در ترکیه مزایای زیادی برای زندگی دارند، از جمله دسترسی آسان به فرودگاه، زیرساخت‌های عالی و سبک زندگی غربی اولین انتخاب خیلی از مهاجران و سرمایه‌گذاران هستند. در ادامه، به بررسی هر کدام از این شهرها و شرایط آن‌ها برای سکونت می‌پردازیم.

 

آلانیا

 

آلانیا

 

این شهر که در حومه آنتالیا قرار گرفته است، یکی از محبوب‌ترین شهرهای ترکیه در بین گردشگران خارجی به شمار می‌آید. به دلیل چشم‌اندازهای وسیع و زیبایی که آلانیا را در برگرفته است و طبیعت و آب ‌و هوای مطبوع و مناسب آن، افراد زیادی این شهر را برای سکونت انتخاب می‌کنند.

نکته قابل ‌توجه در مورد این شهر این است که ۳۰ درصد اقتصاد آن از طریق خرید خارجی املاک تأمین می‌شود و ۱۰ درصد آن نیز از طریق گردشگری. هزینه خانه در آلانیا به‌ صورت میانگین، هر مترمربع ۴۰۰۰ لیر (معادل ۶۳۳ یورو) برای آپارتمان‌های داخل شهر و همچنین برای آپارتمان‌های حومه شهر هر مترمربع ۳۰۰۰ لیر (معادل ۵۳۳ یورو) تخمین زده شده است.

استانبول

 

istanbul

بهترین و پرطرفدار‌ترین شهر ترکیه، استانبول است. این شهر بزرگ‌ترین شهر ترکیه است و دارای بهترین و مجهزترین امکانات شهری و زیرساخت‌های حمل ‌و نقل عمومی است و جاذبه‌های توریستی و گردشگری فراوان آن توجه تمامی سرمایه‌گذاران را به سمت خود جلب کرده است. همچنین هزینه خرید خانه در شهر استانبول از شهرهای دیگر ترکیه بیشتر است. بسیاری از دانشگاه‌های مشهور و معتبر ترکیه در شهر استانبول قرار دارند.

به دلیل وجود تقاضاهای زیادی که برای خرید خانه در استانبول وجود دارد، شما پس از خرید خانه در شهر استانبول، هر زمان که خواستید، می‌توانید ملک خود را به فروش برسانید. شهر استانبول دارای تاریخ ۲۵۰۰ ساله است و در زمان قدیم به نام قسطنطنیه شناخته می‌شد.

این شهر جاذبه‌های گردشگری تاریخی و مدرن دارد و همچنین با جمعیت ۱۵ میلیون نفر، پرجمعیت‌ترین شهر ترکیه به شمار می‌آید. نکته قابل ‌توجه درمورد استانبول این است که موقعیت جغرافیایی این شهر به‌ گونه‌ای است که نیمی از آن در قاره آسیا و بخش دیگر در قاره اروپا قرار دارد.

شهر استانبول در واقع به ‌نوعی مرکز کسب‌وکار و گردشگری و تجارت است و بسیاری از کارگران و سرمایه‌گذاران خارجی برای کسب‌وکار به این شهر مهاجرت می‌کنند.

 

آنکارا

پایتخت سیاسی کشور ترکیه، شهر آنکارا است. همچنین این شهر دومین شهر بزرگ ترکیه بعد از استانبول و یکی از بهترین شهرهای ترکیه برای تحصیل و کار به شمار می‌آید. جمعیت شهر آنکارا به طور تقریبی ۵ میلیون نفر است.

آرامگاه آتاتورک، پدر ترکیه، در شهر آنکارا واقع شده است. بیشتر ساکنین این شهر ترک بوده و تعدادی نیز کرد هستند. شهر آنکارا بهترین شهر ترکیه جهت زندگی به شمار می‌آید. برخلاف شهرهای دیگری مثل استانبول و آنتالیا، شهر آنکارا از نظر جمعیت گردشگران و ازدحام، دارای جمعیت کمتری است.

 

ازمیر

بعد از استانبول و آنکارا، ازمیر سومین شهر بزرگ ترکیه به شمار می‌آید. این شهر، تجاری و بندری است و حدود ۴ میلیون نفر جمعیت دارد. بعد از استانبول، ازمیر دومین شهری است که توجه سرمایه‌گذاران خارجی را برای خرید ملک به خود جلب کرده است.

هزینه‌های زندگی در شهر ازمیر، نسبت به استانبول و آنتالیا بسیار کمتر است و همچنین مدارس و دانشگاه‌های این شهر، دارای استانداردهای بالایی هستند. ازمیر در واقع به‌عنوان قطب صنعتی، توریستی و کشاورزی در غرب استانبول شناخته می‌شود.

علاوه بر این، آب‌ و هوای معتدل این شهر باعث شده تا بسیاری از اتباع خارجی، آن را برای سکونت انتخاب کنند. هزینه ملک در ازمیر، نسبت به شهرهای دیگر همچون استانبول بسیار مناسب‌تر است. به طور مثال، در محله‌های متوسط به بالای ازمیر می‌توان خانه‌ای ۱۰۰ متری را با مبلغی حدود ۳۰۰ هزار لیر خریداری کرد.

البته مناطقی در ازمیر وجود دارند که در آنها هزینه ملک بسیار زیاد است و همچنین طرفداران زیادی دارد. این نکته هم وجود دارد که عوامل زیادی بر قیمت خانه تأثیرگذار هستند.


 

بدروم

این شهر ساحلی در جنوب غربی ترکیه واقع شده و جمعیت آن بیش از ۴۰ هزار نفر می‌باشد. بدروم شهری است که بسیاری از گردشگران خارجی و داخلی برای تفریح و سکونت آن را انتخاب می‌کنند. به دلیل جمعیت زیاد این شهر، بسیاری از سرمایه‌گذاران، بدروم را برای سرمایه‌گذاری و راه‌اندازی کسب‌وکار خود انتخاب می‌کنند. میانگین هزینه ملک در شهر ساحلی بدروم، حدود ۵۰۰ هزار یورو تخمین زده شده است.

 

دیدیم

این شهر ساحلی با آب ‌و هوای مدیترانه‌ای خود و زمستان‌های گرم، توجه گردشگران زیادی را (به ‌خصوص گردشگران بریتانیایی) به خود جلب کرده است. جاذبه‌های تاریخی و دریای آبی‌ رنگ شهر دیدیم، باعث توریستی شدن این شهر شده است.

قیمت ملک در این شهر نسبت به شهرهای دیگر ترکیه، پایین است. دلیل این موضوع هم قرار گرفتن توسعه زیربنای دیدیم در جایگاهی بعد از شهرهایی مثل بدورم است. همچنین تعداد زیادی قطعه زمین برای ساخت ‌و ساز در این شهر وجود دارد و این یکی دیگر از عوامل هزینه پایین ملک در این شهر است.

 

فتحیه

این شهر در غرب ترکیه واقع شده و جمعیتی حدود ۱۴۶ هزار نفر دارد. خونگرمی و مهمان‌نوازی ساکنین فتحیه زبانزد است و همین عامل باعث توریستی شدن این شهر شده است.

 

کالکان

یکی از شهرهایی که توریست‌ها سالانه به آن مراجعه می‌کنند و طرفداران زیادی دارد، کالکان است. هزینه خانه در این منطقه نسبت به مناطق دیگر به‌ طور کلی بالاتر است. دلیل این امر می‌تواند تعداد زیاد املاک رو به دریا باشد و اینکه دیگر زمین خالی جهت ساخت ‌و ساز وجود ندارد. درخواست‌های زیادی برای خرید ویلاهای لوکس همراه با لوازم خانه نسبت به آپارتمان‌ها در شهر کالکان وجود دارد.

 

آنتالیا

 

آنتالیا

 

دومین شهر توریستی ترکیه، آنتالیا است. این شهر امکانات فراوان دارد و همچنین دارای فرودگاهی بزرگ و باشکوه برای رفت ‌و آمد است. همچنین این شهر یکی از مناطق محبوب برای خریداران ملک است و بسیاری از سرمایه‌گذاران خارجی با ملیت‌های مختلف، در این شهر ملک خریداری می‌کنند.

 

دالیان

شهر دالیان دارای طبیعت زیبا و بکری است و به دلیل این ‌که خانه‌های این شهر در نزدیکی دریاچه قرار دارد، بسیاری از خریداران ملک، این شهر را برای خرید خانه انتخاب می‌کنند.

 

کوش‌آداسی

یکی از کوچک‌ترین شهرهای ترکیه، کوش‌آداسی است که دارای ۶۰ هزار نفر جمعیت است. این شهر به جزیره یونانی‌ها نزدیک است و این عامل باعث شده تا گردشگران زیادی به سمت این منطقه جذب شوند. تورهای آبی زیادی توسط قایق‌های تفریحی در این شهر برگزار می‌شود که توجه توریست‌های خارجی را به سمت خود جلب می‌کنند. به دلیل توجه زیاد گردشگران به این منطقه، دولت ترکیه امکانات فراوانی را به این شهر اختصاص داده است.

 

وان

در نزدیکی دریاچه وان و در قسمت شرقی ترکیه، شهر زیبای وان قرار دارد که هرساله توجه گردشگران زیادی را به سمت خود جلب می‌کند. شهر وان قدمت چند هزار ساله و پیشینه تاریخی دارد و همچنین جاذبه‌های گردشگری آن باعث شده تا سرمایه‌گذاران در این شهر اقدام به خرید ملک کنند.

 

سخن پایانی

در مطلب فوق، موضوعاتی همچون خرید ملک در ترکیه، شرایط و مدارک آن، سرمایه موردنیاز و شرایط اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک بررسی شد. همچنین این موضوع ذکر شد که سرمایه‌گذاران خارجی می‌توانند با مبلغ 400 هزار دلار، ملکی در ترکیه خریداری کرده و پس از نگهداری آن به مدت ۳ سال، می‌توانند برای دریافت اقامت و تابعیت ترکیه اقدام کنند.

به‌ طور کلی، کشور ترکیه یکی از گزینه‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک است. به دلیل این‌ که با مقداری سرمایه و ظرف مدت کمی قادر به اخذ پاسپورت یک کشور اروپایی خواهید شد. علاوه بر این، می‌توانید از کشور ترکیه به‌ عنوان یک سکوی پرتاب برای مهاجرت و اقامت در کشورهای اروپایی استفاده کنید.

تمامی این موارد بدون داشتن تجربه و تخصص ممکن است برای شما هیچ سودی به دنبال نداشته باشد؛ بنابراین خیلی اهمیت دارد که حتماً پیش از هرگونه اقدامی، به یک مؤسسه حقوقی خوب و با وکلا و مشاوران حقوقی متخصص و باتجربه مراجعه کرده و در مورد اقدامات خود با آن‌ها مشورت کنید. همچنین در زمان خرید ملک و انتقال سند در کشور ترکیه نیز یک وکیل متخصص یا مشاور حقوقی باتجربه پیدا کرده و با کمک آ‌ها مراحل لازم را طی کنید.

شرکت پرشین استار با سال ها تجربه در امور ملکی ترکیه و اخذ پاسپورت این کشور آمادگی خود را جهت ارائه مشاوره و همکاری لازم به شما متقاضی محترم اعلام می کند تا بتوانید یک سرمایه گذاری سودآور و مطمئن را انجام دهید.

نظرات کاربران

تماس با پرشین استار
استانبول / آلانیا
info[at]persianstargroup.com
شرکت پرشین استار
اطلاع از پیشنهادهای ما

شرکت پرشین استار با هدف ایجاد فضایی امن و مطمئن جهت سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه از سال ۲۰۱۰ و با کادری حرفه ای و با تجربه آغاز به فعالیت کرده است. خرید و فروش ملک در ترکیه، اخذ شهروندی و پاسپورت ترکیه، ثبت شرکت در ترکیه، راه اندازی کسب و کار در ترکیه، اخذ اقامت ترک ... یه از طریق خرید ملک، اخذ اجازه کار در ترکیه و مشاوره سرمایه گذاری در ترکیه بخشی از خدمات مجموعه پرشین استار می باشد. همکاران ما در شرکت پرشین استار آماده ارائه هرگونه مشاوره و راهنمایی صادقانه جهت انتخاب مناسب ترین گزینه ها برای خرید ملک با توجه به سلیقه و توانایی مالی مشتریان خود می باشند. ما به شما کمک می کنیم تا با خرید ملک در ترکیه، به خصوص خرید ملک در استانبول و خرید ملک در آلانیا، ضمن سرمایه گذاری هوشمندانه در کشوری با آینده ای بسیار روشن، فرصت زندگی در محیطی امن و متفاوت در تلاقی اروپا و آسیا را به خود و خانواده تان هدیه دهید. تنوع پروژه ها و املاک پرشین استار، به مشتریان اجازه می دهد تا بتوانند بهترین گزینه را برای خرید ملک به خصوص خرید آپارتمان در استانبول، خرید آپارتمان در آلانیا، خرید ویلا در استانبول و خرید ویلا در آلانیا آن هم با بهترین قیمت انتخاب کنند.

ادامه
Copyright @ 2020 Persian Star