گردشگری ترکیه

معروف‌ترین فستیوال‌های ترکیه کدامند؟
۱۴۰۰/۰۴/۲۵
گردشگری ترکیه

معروف‌ترین فستیوال‌های ترکیه کدامند؟

ترکیه چیزی فراتر از یک فرهنگ کهن و چشم انداز خیره کننده دارد؛ در واقع ترکیه مکانی برای تعطیلات و جشنواره های مختلف در نظر گرفته می‌شود که چندین مورد از آنها با هدف ایجاد چهره‌ای مدرن برای کشور برگزار می‌شوند.

جشنواره‌های ترکیه شامل انواع مختلفی از جمله جشنواره‌های موسیقی، رویدادهای ورزشی، جشنواره های فرهنگی، جشنواره های مذهبی و رویدادهایی مربوط به سبک زندگی است.

به غیر از جشنواره های محلی که تقریباً در هر شهر از کشور ترکیه برگزار می‌شود، بسیاری از جشنواره های مهم دیگر نیز وجود دارد که در سطح بین المللی محبوب هستند و در مراکز عمده شهرهایی مانند آنکارا، آنتالیا و ازمیر برگزار می‌شوند. این رویدادها و فستیوال های ترکیه در زندگی فرهنگی کشور از محبوبیت زیادی برخوردار هستند.

اگر شما هنوز هم برای تعطیلات تابستانه‌ خود برنامه‌ریزی نکرده‌اید، دست نگه دارید! ما در این مطلب از وبلاگ پرشین استار جذاب ترین و معروف‌ترین فستیوال‌های ترکیه را معرفی کرده‌ایم؛ شاید بعد از آشنایی با این فستیوال های منحصر به فرد و رنگارنگ، ترکیه را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب کنید.

 

معروف‌ترین فستیوال‌های ترکیه کدامند؟

 

12 مورد از محبوب ترین فستیوال‌های کشور ترکیه

استانبول مرکز اصلی برگزاری جشنواره‌ها است. در طول تابستان، جشنواره‌های مختلف موسیقی در استانبول برگزار می‌شود. مهم نیست که کدام شهر ترکیه را برای سفر انتخاب می‌کنید، تنها سفر خود را همزمان با این جشنواره‌ها برنامه ریزی کنید. مهم‌ترین فستیوال‌های کشور ترکیه عبارتند از:

 • جشنواره جهانی ازمیر (Izmir World Fair Festival)
 • جشنواره موسیقی راکن کوک (Rock’n Coke Music Festival)
 • جشنواره بین المللی اپرا و باله آسپندوس (Aspendos Festival)
 • جشنوراه کاپادوکس (Cappadox Festival)
 • جشنواره کشتی شتر (Camel Wrestling Festival)
 • جشنواره رمضان (Ramazan Festival)
 • جشنواره های رقص محلی (Folk Dance Festivals)
 • جشنواره های موسیقی (Music Festivals)
 • قدیر گزسی (Kadir Gecesi)
 • جشنواره های عید فطر و عید قربان (Seker and Kurban Festivals)
 • جشنواره مسابقات کشتی روغنی (Oil Wrestling Festival)
 • جشنواره دراویش گردان مولانا (Mevlana Whirling Dervishes Festival)

 

جشنواره جهانی ازمیر

 

جشنواره جهانی ازمیر

 

ازمیر به دلیل میزبانی قدیمی‌ترین جشنواره در ترکیه که در اوایل ماه سپتامبر برگزار شد مشهور است. این نمایشگاه توسط « İZFAŞ»، که یک شرکت وابسته به شهرداری کلان شهر ازمیر است، برگزار می‌شود. رویدادهای اجتماعی و جشنواره‌های موسیقی که همزمان با برگزاری نمایشگاه‌های تجاری برگزار می‌شد، به عنوان یک فعالیت کمکی برای جلب توجه مردم به نمایشگاه اصلی آغاز شده بود، اما با گذشت زمان این جشنواره به خودی خود تبدیل به یک مدرسه شد.

 

جشنواره موسیقی راکن کوک

 

جشنواره موسیقی راکن کوک

 

شرکت در بزرگ‌ترین جشنواره موسیقی راک ترکیه می‌تواند یک دلیل خوب برای سفر به این کشور باشد. راکن کوک، یک جشنواره موسیقی بزرگ و دیدنی است که در فرودگاه Hezarfen برگزار می‌شود و نوازندگان مشهوری از سراسر جهان از جمله در آن اجرا می‌کنند. این جشنواره توسط کمپانی کوکا کولا (از سال 2003) حمایت مالی می‌شود. اگر اهل موسیقی هستید، حضور در این جشنواره برای شما ضروری است.

 

جشنواره بین المللی اپرا و باله آسپندوس

 

جشنواره بین المللی اپرا و باله آسپندوس

 

یکی دیگر از فستیوال‌های کشور ترکیه، جشنواره بین المللی اپرا و باله آسپندوس است که هر ساله برگزار می‌شود. این جشنواره در تئاتر رومی آسپندوس با قدمت 2000 ساله واقع در خارج از آنتالیا جشن گرفته می‌شود. آسپندوس یکی از تئاترهای حفظ شده در جهان است و به دلیل داشتن بهترین اجراهای اپرا و باله بین المللی مشهور است.

 

جشنواره کاپادوکس

 

جشنواره کاپادوکس

 

یکی دیگر از جالب ترین فستیوال‌های ترکیه کاپادوکس است. این جشنواره هر ساله از سال 2015 در میان چشم انداز زیبای کاپادوکیا جشن گرفته می‌شود. این جشنواره شامل موسیقی، هنر معاصر، رویدادهای فضای باز و غذاهای متنوع ترکی می‌باشد. این فستیوال ترکیه به دلیل حضور هنرمندان بین المللی از جمله مرکان دده (Mercan Dede)، ایلهان ارساهین (Ilhan Ersahin)، اسید پائولی (Acid Pauli) و بسیاری دیگر مشهور است. این مکان یکی از بهترین جشنواره‌های غذای ترکیه را ارائه می‌دهد.

 

جشنواره کشتی شترها

 

جشنواره کشتی شترها

 

جشنواره کشتی شترها به اندازه گذشته در ترکیه رایج نیست و اکنون فقط در منطقه اژه در امتداد ساحل غربی برگزار می‌شود. در این فستیوال دو شتر نر در مقابل یک شتر ماده دوست داشتنی کشتی می‌گیرند و شانس خود را برای به دست آوردن شتر ماده امتحان می‌کنند. این یکی از محبوب ترین جشنواره ها در ترکیه است. این فستیوال ترکیه هر ساله در ماه ژانویه برگزار می گردد.

 

جشنواره رمضان

 

جشنواره رمضان

 

مهم‌ترین فستیوال مذهبی جشنواره‌ای مربوط به ماه رمضان است. مسلمانان در این ماه از خوردن، نوشیدن و مصرف دخانیات پرهیز می‌کنند. زندگی در ماه رمضان به صورت عادی ادامه دارد، تنها افراد از طلوع تا غروب خورشید روزه می‌گیرند. بعضی از رستوران‌ها برای بازه زمانی بسته می‌شوند و یا منوی آنها در این ماه به شدت محدود می‌شود. این جشنواره از محبوب‌ترین فستیوال‌های ترکیه است.

 

جشنواره های رقص محلی

 

جشنواره های رقص محلی

 

جشنواره‌های فرهنگی در شهرها و استراحتگاه‌هایی که دارای منابع لازم برای جذب کارهای مشهور بین المللی هستند، جز جذاب‌ترین فستیوال‌ها هستند. تقریباً سالانه هر شهر با کمبود مالی موجه می‌شود، گرچه افراد خارجی کمی جذب این فستیوال می‌شوند. جشنواره‌های رقص محلی فرصتی را برای دیدن بهترین گروه‌های رقص ترکیه با لباس های سنتی فراهم می‌کند. این جشنواره یکی از محبوب ترین فسیتوال های ترکیه در سال 2021 است.

 

جشنواره‌های موسیقی

 

جشنواره‌های موسیقی

 

یکی از معروف‌ترین موقعیت‌های موسیقی در منطقه گوموشلوک ترکیه است؛ قسمت اصلی جشنواره از 5 سپتامبر آغاز می‌شود اما برخی از رویدادهای کلاسیک نیز در ماه‌های جولای، آگوست و سپتامبر برگزار می‌شود. ارکسترهای سمفونیک گزینه بسیار خوبی برای استراحت پس از یک روز طولانی گشت و گذار در شلوغی ترکیه هستند. بلیت های این فستیوال های موسیقی به علت شهرت جهانی بسیار سریع به فروش می رسد.

 

قدیر گزسی (شب قدر)

 

قدیر گزسی (شب قدر)

 

جشنواره قدیر گزسی یا همان شب قدر، هنگامی که محمد قرآن را از کریستوس دریافت کرد. این واقعه بین روزهای 27 و 28 ماه رمضان رخ داده است. در این شب مساجد کامل چراغانی شده‌اند و بسیار شلوغ هستند، زیرا افراد ترجیح می‌دهند در این شب خاص که دارای ارزش ویژه‌ای است، نمازشان را در مساجد بخوانند. در روز آخر ماه رمضان در Arife مردم به گورستان ها می‌روند و به عزیزان درگذشته‌ خود احترام می‌گذارند.

 

جشنواره‌های شکر بایرامی و قربان بایرامی  

 

جشنواره‌های شکر بایرامی و قربان بایرامی

 

شکر بایرامی (Şeker Bayramı) جشن شکرگزاری در ترکیه است. جشنواره ای 3 روزه پس از ماه مبارک رمضان به مناسبت 30 روز روزه داری؛ نام عربی این عید مذهبی همان عید فطر است؛ در این روز از اعضای خانواده قدردانی می‌شود، هدیه و شیرینی برای کودکان تهیه می‌شود و همچنین اعضای خانواده کنار هم در منزل غذا می‌خورند و رستوران نمی‌روند.

قربان بایرامی (Kurban Bayramı) جشن ایثار در ترکیه است. جشنواره ای 4 روزه که تقریبا دو ماه بعد از پایان ماه مبارک رمضان برگزار می گردد. در این فستیوال ترکیه افراد به عنوان نذری گوسفند و یا بز قربانی می‌کنند.

در طول جشنواره‌های Seker & Kurban سفر به ترکیه دشوار می‌شود؛ بنابراین توصیه می‌شود بلیت‌های خود را از قبل رزرو کنید. نکته مهم دیگری که باید به خاطر داشته باشید این است که مغازه‌های مختلف، موسسات بانکی، موزه‌ها و ساختمان‌های اداری و دولتی در این زمان بسته می‌شوند. این جشنواره یکی از محبوب‌ترین فستیوال‌های کشور ترکیه است.

 

جشنواره مسابقات کشتی روغنی

 

جشنواره مسابقات کشتی روغنی

 

شاید باورش سخت باشد اما کشتی روغنی یکی از ورزش های ملی ترکیه است. هر ساله مسابقات متعدد کشتی روغنی در سراسر کشور برگزار می‌شود. این جشنواره بسیار محبوب است و صدها رقیب و هزاران تماشاگر را به خود جلب می‌کند.

مشهورترین نوع این جشنواره در شهر ادیرنه (Edirne)، در غربی‌ترین قسمت ترکیه برگزار می‌شود. این تورنمنت خاص Kirkpinar نامیده می‌شود و از سال 1346 در این محل برگزار می‌شود.

در این تورنمنت مردان با شلوار کوتاه چرمی مشکی خود را به روغن زیتون آغشته می‌کنند و سپس شروع به کشتی گرفتن با رقیب خود می‌کنند.

 

جشنواره دراویش گردان مولانا

 

جشنواره دراویش گردان مولانا

 

در این جشنواره ترکیه از اندیشه‌ها و تلاوت‌های بزرگ مقدس صوفیه و جلال الدین رومی شاعر صوفی قرن سیزدهم تجلیل می‌کنند. وی یکی از بزرگ‌ترین فیلسوفان جهان و پدر فرقه مولوی بود. موسیقی، رقص سماع دراویش و تجربه معنوی در کنار هم قرار می‌گیرند تا شما را هنگام رقص دراویش افسون کنند.

تاریخ دقیق جشن براساس تقویم شرعی اسلامی است و از سالی به سال دیگر متفاوت است. با این حال، این رویداد تقریباً در نوامبر یا دسامبر برگزار می‌شود.

 

جشنواره روز جمهوری

 

جشنواره روز جمهوری

 

یکی از فستیوال های ملی ترکیه، روز جمهوری است. جشنواره روز جمهوری یکی از مهم ترین روزهای تعطیلات رسمی و ویژه در ترکیه است که هر سال در 29 اکتبر برگزار می گردد. مردم ترکیه در این روز با شرکت در موکب های سنتی به همراه پرچم های قرمز رنگ و گروه های موسیقی، روز جمهوری را جشن می گیرند.

روز جمهوری سالگرد اعلام جمهوری ترکیه به صورت رسمی است که در 29 اکتبر سال 1923 اتفاق افتاد. بنیانگذار جمهوری ترکیه (مصطفی کمال آتاتورک) روز جمهوری را عید بزرگ در ترکیه اعلام کرده است.

از نمادهای معروف این فستیوال ترکیه می توان به پوسترهای آتاتورک، آتش بازی و رویدادهای هنری در استانبول، کنسرت ها و راهپیمایی ها در ازمیر اشاره کرد.

 

برخی دیگر از فستیوال‌های ترکیه

کشور ترکیه علاوه بر جشنواره ها و فستیوال های اشاره شده در بالا، رویدادهای بی شمار دیگری نیز در طول سال دارد که بسیاری از آن ها شما را به عنوان یک گردشگر به خود جذب می کند. در ادامه به طور خلاصه به اسامی این فستیوال ها اشاره خواهیم کرد.

- جشنواره بین المللی آشپزی (International Istanbul Gastronomy Festival)

- جشنواره خرید استانبول (Istanbul Shopping Festival)

- جشنواره معجون مسیر (Mesir Macunu Festival)

- جشنواره کاس لیسیا (Kas Lycia Festival)

- جشنواره هیدیرلز (Hidهrellez Festival)

- جشنواره لاله استانبول (Istanbul Tulip Festuval)

- جشنواره جوان و ورزش ترکیه (Commemoration of Atatürk, Youth and Sports Day)

- جشنواره بیناد فرهنگ و هنر استانبول (Istanbul’s Culture and Art Festival)

- جشنواره موسیقی افه سوس (Ephesus music festival)

 

جمع بندی

کشور ترکیه سالانه جشنواره‌ها و رویدادهای مختلفی را ارائه می‌دهد. هر ساله این جشنواره‌ها با موضوعات مختلفی از هنر و موسیقی گرفته تا ورزش و تفریح در سراسر کشور برگزار می‌شود. در این مقاله محبوب‌ترین و معروف‌ترین فستیوال‌های کشور ترکیه را به شما معرفی کردیم. شما کدام یک را برای دیدن انتخاب می‌کنید؟!

نظرات کاربران
تماس با پرشین استار
استانبول / آلانیا
info[at]persianstargroup.com
شرکت پرشین استار
اطلاع از پیشنهادهای ما

شرکت پرشین استار با هدف ایجاد فضایی امن و مطمئن جهت سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه از سال ۲۰۱۰ و با کادری حرفه ای و با تجربه آغاز به فعالیت کرده است. خرید و فروش ملک در ترکیه، اخذ شهروندی و پاسپورت ترکیه، ثبت شرکت در ترکیه، راه اندازی کسب و کار در ترکیه، اخذ اقامت ترک ... یه از طریق خرید ملک، اخذ اجازه کار در ترکیه و مشاوره سرمایه گذاری در ترکیه بخشی از خدمات مجموعه پرشین استار می باشد. همکاران ما در شرکت پرشین استار آماده ارائه هرگونه مشاوره و راهنمایی صادقانه جهت انتخاب مناسب ترین گزینه ها برای خرید ملک با توجه به سلیقه و توانایی مالی مشتریان خود می باشند. ما به شما کمک می کنیم تا با خرید ملک در ترکیه، به خصوص خرید ملک در استانبول و خرید ملک در آلانیا، ضمن سرمایه گذاری هوشمندانه در کشوری با آینده ای بسیار روشن، فرصت زندگی در محیطی امن و متفاوت در تلاقی اروپا و آسیا را به خود و خانواده تان هدیه دهید. تنوع پروژه ها و املاک پرشین استار، به مشتریان اجازه می دهد تا بتوانند بهترین گزینه را برای خرید ملک به خصوص خرید آپارتمان در استانبول، خرید آپارتمان در آلانیا، خرید ویلا در استانبول و خرید ویلا در آلانیا آن هم با بهترین قیمت انتخاب کنند.

ادامه
Copyright @ 2020 Persian Star