گردشگری ترکیه

معرفی شهر ساحلی آلانیا در ترکیه
۱۳۹۹/۱۱/۰۴
گردشگری ترکیه

معرفی شهر ساحلی آلانیا در ترکیه

بدون شک آلانیا یکی از زیباترین، تاریخی ترین و باشکوه ترین شهرهای ساحلی ترکیه است. ترکیبی از سواحل جذاب دریای فیروزه ای رنگ مدیترانه و جنگل های بکر و زیبا! به دلیل ویژگی های قابل توجه آلانیا از جمله آب و هوای مدیترانه ای، بافت جغرافیایی بی نظیر، جاذبه های طبیعی و زیبا، سنت و فرهنگ غنی، آثار باستانی و تاریخی به جای مانده از گذشتگان به یک مقصد شناخته شده برای گردشگری تبدیل گردیده است که سالانه میزبان میلیون ها گردشگر از بسیاری از کشورهای جهان است. شهری توریستی ساحلی که می توان در تمام ماه های سال از آن لذت برد و هر آنچه را که باید در یک تعطیلات خوب تجربه کرد، برایتان فراهم می کند. الانیا، نه تنها گردشگران را به خود جذب می کند بلکه امروزه به یکی از بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی تبدیل گردیده است. اما آلانیا را بیشتر بشناسیم!

 

آلانیا کجاست؟

آلانیا، شهری تاریخی در سواحل جنوبی ترکیه و در یک شبه جزیره کوچک در دریای مدیترانه قرار گرفته است. یک شهر ساحلی که در فاصله 135 کیلومتری شرق آنتالیا قرار گرفته است. این شهر از شمال به رشته کوه های توروس، از جنوب به دریای مدیترانه، از غرب به مانوگات و از شرق به قاضی پاشا منتهی می گردد. مساحت شهر آلانیا در حدود 1.598.51 کیلومترمربع می باشد.

 

نام های آلانیا در طول تاریخ

در طول تاریخ، آلانیا یکی از هسته های اساسی برای امپراتوری های مختلف مانند روم، بیزانس، سلجوقی و عثمانی بوده است و نام آن در طول قرن ها بارها و بارها تغییر کرده است به عنوان مثال کوراکسیون (Korakesion) به معنی سرزمین نوک تیز؛ کولونوروس (Kalonoros) به معنی کوه های زیبا؛ علائیه (Alaiye) برگرفته از نام سلطان علاءالدین کیقباد و آلانیا (Alanya) جایی که خورشید حدود 300 روز می درخشد.

 

نام های آلانیا در طول تاریخ

 

Korakesion

بر اساس مطالعات، اولین نامی که برای اولین بار برای آلانیا در صفحات تاریخ دیده شد، کوراکسیون (Korakesion) بود. این شهر در زبان لاتین کوراسسیوم (Coracesium) و در زبان یونانی کوراکسیون (Korakesion) نامیده می شد که هر دو نام از واژه کوراکاسا (Korakassa) به زبان لووی و به معنای شهر نوک تیز گرفته شده است. قدمت این نام به 2400 سال پیش در سده چهارم قبل از میلاد مسیح می رسد. علی رغم نقش جزئی و بی اهمیت نام کوراکسیون در تاریخ، گفته شده که از شهرت زیادی در جهان باستان برخوردار بوده است.

دزدان دریایی دیودوتوس تروفون (Diodotus Tryphon) از این شهر به عنوان یک منطقه امن استفاده می کردند. آن ها  در برابر حمله های پادشاه آنتیوخوس هفتم مقاومت کردند و این شهر بعد از یک نبرد خونین، به عنوان بنیادی برای دزدان دریایی کیلیکیایی شناخته شد. اما این حوادث رومیان را عصبانی کرد؛ زیرا تجارت آن ها توسط دزدان دریایی درخطر بود و آن ها نگران معاملات تجاری خود بودند. اما دیری نپایید که رومی ها توسط فرمانده رومی پومپه با نبرد پیروزمندانه دریایی خود به فعالیت دزدان دریایی در این منطقه پایان داد. در این زمان سواحل زیبای آبی مدیترانه نبرد خونین داشتند و رنگ آبی آن با خون دزدان دریایی که توسط سربازان امپراتوری روم انجام شد، به قرمز تبدیل شد. سواحل کوراکسیون هرگز چنین فضای مملو از خون، شعله های آتش و دود و پیروزی رومن را از یاد نمی برد. پس از این جنگ، این منطقه به امپراطوری روم ملحق شد.

Kolonoros

مارک آنتونی یکی از فرماندهان رومی منطقه کیلیکیا را به عنوان هدیه به ملکه مصر (کلئوپاترا) هدیه داد. گفته می شود که نه تنها به دلیل زیبایی این شهر بلکه به دلیل تراکم درختان سرو، کلئوپاترا این شهر را انتخاب کرده بود. بعد از چند بار تغییر نام این شهر، شاید داستان دزدان دریایی فراموش شود و تصمیم گرفته شد نام آن از کوراکسیون به کولونوروس تغییر یابد؛ تحت امپراتوری بیزانس این شهر به نام Kolonoros  (در زبان یونانی به معنای کوه زیبا) مشهور شد. این نام به دلیل وجود شکوه بی نظیر کوه ها که از ساحل کلئوپاترا به خوبی دیده می شود، می توانست مناسب این شهر باشد.

 

Alanya

 

Alaiye

سلجوقیان نام این شهر را به علایی (علائیه) تغییر دادند که برگرفته از نام سلطان علاءالدین کیقباد اول است. ترکان سلجوقی در آغاز ورود به آناتولی (ترکیه کنونی)، از شرق وارد شدند و در قونیه اقامت گزیدند. اما آب و هوای آن به اندازه کولونوروس، گرم و مناسب نبود. با فرمانروایی سلجوقیان، این شهر عصر طلایی را دید و می توان آن را پایتخت زمستانی امپراتوری آنها دانست.

پس از پیروزی امپراتوری سلجوقی بر امپراتوری بیزانس، نام این شهر به علائیه تغییر یافت. سپس، شهر با ساخت حمام های ترکی، مساجد، احداث دیوارهای قلعه به طول 6 کیلومتر و غیره کاملاً ترکی شد. قلعه ای که هم اکنون در آلانیا دیده می شود، از سال 1226 تا 1232 ساخته شده است و بخشی از این خاطرات باستانی برای آلانیا است.

Alanya

اما نام اکنون آلانیا، توسط مصطفی کمال آتاتورک انتخاب شد. در سال 1930 آتاتورک از آسپندوس در آنتالیا بازدید کرد و قرار بر این شد که در سفر دیگری از آلانیا نیز بازدید کند. در سال 1935 او از آلانیا بازدید کرد و با دیدن اثار تاریخی همچون قلعه آلانیا، برج قرمز، کارخانه کشتی سازی و موزه های سرسبز و باغ های فراوان شگفت زده شد. او مدتی را نیز در آنجا زندگی کرد.

در نهایت به دلیل یک اشتباه تلگرافی که اتفاق افتاده بود، نام این شهر برای همیشه الانیا باقی ماند. داستان از این قرار بود که در سال 1933 نامه ای از علائیه برای آتاتورک فرستاده شد که در آن به اشتباه یک حرف "n" نوشته شده بود، آتاتورک نیز همان نام را در پاسخ فرستاد و از آن زمان نام شهر به آلانیه و بعد از مدتی به آلانیا تغییر یافت.

 

تاریخچه شهر آلانیا

در طول تاریخ، آلانیا بخشی از سرزمین کیلیکیه (Kilikya) و پامفیلیا (Pamfilya) محسوب می شد و در زمان باستان بخشی از امپراتوری ایران بوده است. سپس، تحت سلطه یونانیان و رومیان درآمد و در سال 1471 میلادی آلانیا وارد امپراتوری عثمانی شد.

 

تاریخچه شهر آلانیا

 

در مورد تاریخ اولین سکونت و همچنین تاسیس این شهر اطلاعات مشخصی دردسترس نیست. اما کاوش های انجام شده در فاصله 12 کیلومتری از مرکز شهر (در نزدیکی غار کارائین) این واقعیت را اثبات می کند که تاریخ آلانیا به دوره پارینه سنگی (حدود 20 هزار سال پیش از میلاد مسیح) برمی گردد. برای اولین بار نام کوراکسیون (قدیمی ترین نام آلانیا) در نوشته های Skilak، بزرگترین جغرافی‌دان باستان در قرن چهارم پیش از میلاد، ذکر شد. در آن زمان، قسمت قابل توجهی از آناتولی فعلی در دست پارسیان بود.

در زمان های بعدی، مورخان، جغرافی دانان و مسافرانی مانند استرابون (تاریخ‌نگاران و جغرافی‌دانان یونانی)، پیری رئیس (جغرافی‌دان معروف ترکیه)، ابن بطوطه (جهان‌گرد نامی مراکشی) و بسیاری دیگر از این شهر بازدید کردند و همه آنها به طور شگفت آوری به توصیف شهر در کتاب های خود پرداختند.

در قرن هفتم میلادی شهر مجبور شد از حمله عرب ها دفاع کند که منجر به ساخت استحکامات جدید شد و به همین دلیل قدمت بسیاری از قلعه ها و کلیساها در آلانیا و مناطق اطراف آن به قرن های ششم و هفتم میلادی بازمی گرد. در سال 1221 علاءالدین کیقباد اول، سلطان سلجوقی با شکست دادن فرمانروا مسیحی آلانیا، قلعه الانیا را فتح کرد و به دنبال کاخ زمستانی برای خود برپا کرد.

سلجوقیان از آلانیا به عنوان پایتخت دوم خود (بعد از قونیه به عنوان پایتخت اول) و به عنوان اقامتگاه زمستانی استفاده کردند. این ها به احتمال زیاد از طریق خزانه شخصی او و امیران محلی تأمین می شد. پروژه های عمده ساخت و تعمیرات انجام شد و این شهر را به یک بندر تجاری مهم برای غرب مدیترانه تبدیل کرد. آلانیا بزرگترین اهمیت سیاسی خود را تحت حکومت این سلطان سلجوقی به دست آورد.

 

سلجوقیان از آلانیا به عنوان پایتخت دوم خود

 

حملات مغول در سال 1243 و ممالک مصر در سال 1277 قدرت سلجوقیان را تضعیف کردند. در سال 1300، دولت سلجوقی فروپاشید. این منطقه به مبلغ پنج هزار سکه طلا به یکی از مملوک های مصر فروخته شد. متعاقباً، در سال 1471 ، در زمان سلطان محمد فاتح، این شهر بخشی از امپراتوری عثمانی شد. عثمانی ها در سال 1477 حکومت خود را گسترش دادند؛ درست هنگامی که تجارت اصلی حمل و نقل کشتیرانی (الوار و تخته) را انجام می دادند.

در سال 1571 آلانیا به قبرس پیوست؛ این شهر در سال 1864 تحت حکومت قونیه و در سال 1868 تحت آنتالیا تغییر یافت. در طول سده های 18 و 19 ویلاهای زیادی توسط اشراف عثمانی در شهر ساخته شد. در سال 1868 آلانیا به آنتالیا متصل شد و در سال 1871 رسماً یک منطقه از آنتالیا شد.

پس از جنگ جهانی اول، آلانیا قبل از بازگشت به جمهوری ترکیه در سال 1923 بر اساس معاهده لوزان، در قرارداد 1917 سنت ژان دو مورین به ایتالیا تقسیم شد. در سرشماری عثمانی در سال 1893 تعداد یونانیان این شهر از مجموع 37914 نفر جمعیت 964 نفر ذکر شده است.

جهانگردی در این منطقه در میان ترکانی آغاز شد که در دهه 1960 به دلیل ادعای خاصیت درمانی غار داملاتاش به آلانیا آمده بودند و بعداً دسترسی فرودگاه آنتالیا در سال 1998 باعث شد این شهر به یک تفرجگاه بین المللی تبدیل شود. رشد شدید جمعیت در طی دهه 1990 نتیجه مهاجرت به شهر بود و موجب مدرن سازی سریع زیرساخت ها شده است.

 

جمعیت آلانیا

 

جمعیت آلانیا

 

موسسه آماری ترکیه (TSI)، جمعیت آلانیا در سال 2019 را بالغ بر 327 هزار و 503 نفر اعلام کرد. طبق آمار این موسسه، جمعیت آلانیا که در سال 2018، 312 هزار و 319 نفر بود با افزایش 4.86 درصدی به 327 هزار و 503 نفر رسیده است. طبق آمار این موسسه مشخص شده است که بیشتر اتباع خارجی که تصمیم به زندگی در ترکیه را دارند، آلانیا را ترجیح می‌دهند. لازم به ذکر است که 10 درصد از جمعیت آلانیا را خارجی‌های مقیم از کشورهای مختلف تشکیل داده‌اند. در سال 2019، 29835 نفر خارجی در آلانیا ساکن شدند.

 

آب و هوا آلانیا

 

آب و هوا آلانیا

 

آب و هوای آلانیا، معتدل و مدیترانه‌ای است؛ در این شهر، زمستان‌ها مرطوب و بارانی و تابستان‌ها گرم و خشک است. در آلانیا، گرمای آفتاب را به مدت تقریبی 300 روز در طول سال می‌توان احساس کرد؛ بله، آلانیا جایی است که خورشید در آن همیشه لبخند می‌زند. میانگین دمای آب دریا به صورت سالانه 21 درجه سانتیگراد است که هر ماه از سال را برای بازدید از این شهر رویایی مناسب کرده است. اما بهترین فصل‌ها برای سفر به آلانیا، تابستان و بهار است. در ادامه اطلاعات مختصری درباره آب و هوای ماه‌های سال در آلانیا را ارائه خواهیم داد:

- سردترین ماه سال در آلانیا، ماه ژانویه است؛ ژانویه همانند دسامبر، یکی از ماه‌های زمستانی لذت‌بخش آلانیا است. در این ماه، میانگین دمای بالا 16.2 درجه سانتیگراد (61.2 درجه فارنهایت) و میانگین دمای پایین 8.6 درجه سانتیگراد (47.5 درجه فارنهایت) است.

- ماه فوریه، متوسط دمای بالایی مشابه ژانویه دارد؛ آخرین ماه زمستانی در آلانیا، میانگین دمای بالا 16.3 درجه سانتیگراد (61.3 درجه فارنهایت) و میانگین دمای پایین 8.5 درجه سانتیگراد (47.3 درجه فارنهایت) را دارا است.

- اولین و دومین ماه بهار در آلانیا، آب و هوای بسیار مطبوعی دارند؛ در ماه مارس، میانگین دمای بالا 18.3 درجه سانتیگراد (64.9 درجه فارنهایت) و میانگین دمای پایین 10.1 درجه سانتیگراد (50.2 درجه فارنهایت) است. در ماه آوریل، میانگین دما بین 13 درجه سانتیگراد (55.4 درجه فارنهایت) و 21.1 درجه سانتیگراد (70 درجه فارنهایت) متغیر است.

- آخرین ماه بهار، نسبتا گرم است؛ در ماه می، میانگین دمای بالا 24.7 درجه سانتیگراد (76.5 درجه فارنهایت) و میانگین دمای پایین 16.7 درجه سانتیگراد (62.1 درجه فارنهایت) است.

- اولین ماه تابستان نیز، یک ماه نسبتا گرمی است؛ در ماه ژوئن، میانگین دمای بالا 28.7 درجه سانتیگراد (83.7 درجه فارنهایت) و میانگین دمای پایین 20.5 درجه سانتیگراد (68.9 درجه فارنهایت) است. دمای ایده‌آل آب دریا، با میانگین 25.3 درجه سانتیگراد (77.5 درجه فارنهایت) ژوئن را به بهترین زمان برای شنا و دیگر تفریحات آبی تبدیل کرده است.

- جولای، از ماه‌های تابستانی بسیار گرم در آلانیا است. در ماه جولای، میانگین دما بین 23.3 درجه سانتیگراد (73.9 درجه فارنهایت) و 31.5 درجه سانتیگراد (88.7 درجه فارنهایت) است. این ماه نیز با میانگین دمای عالی آب دریا، برای شنا و دیگر تفریحات آبی بسیار مناسب است. این دما حدود 27.9 درجه سانتیگراد (82.2 درجه فارنهایت) است.

- خشک‌ترین ماه سال در آلانیا، ماه آگوست است؛ آگوست، آخرین ماه تابستان یکی دیگر از ماه‌های گرم سال با میانگین دما بین 23.7 درجه سانتیگراد (74.7 درجه فارنهایت) و 32.1 درجه سانتیگراد (89.8 درجه فارنهایت) است. دمای ایده‌آل آب دریا، با میانگین 28.9 درجه سانتیگراد (84 درجه فارنهایت) آگوست را نیز مانند دو ماه تابستانی دیگر، به بهترین زمان برای شنا و دیگر تفریحات آبی تبدیل کرده است.

- سپتامبر، اولین ماه پاییز در آلانیا، آب و ‌هوای نسبتا گرمی دارد. میانگین دما بین 21.2 درجه سانتیگراد (70.2 درجه فارنهایت) و 30.2 درجه سانتیگراد (86.4 درجه فارنهایت) متغیر است. دمای آب دریا با میانگین 27.8 درجه سانتیگراد (82 درجه فارنهایت) این ماه را نیز برای شنا و دیگر تفریحات آبی مناسب کرده است.

- ماه اکتبر، یکی دیگر از ماه‌های پاییزی است که میانگین دمای بالا 26.5 درجه سانتیگراد (79.7 درجه فارنهایت) و میانگین دمای پایین 17.5 درجه سانتیگراد (63.3 درجه فارنهایت) را دارا است.

- آخرین ماه پاییزی، ماه نوامبر نیز تقریبا آب و هوای مطلوبی را تجربه می‌کند؛ در این ماه، میانگین دمای بالا 21.5 درجه سانتیگراد (70.7 درجه فارنهایت) و میانگین دمای پایین 13 درجه سانتیگراد (55.4 درجه فارنهایت) است.

- دسامبر، اولین ماه زمستانی با اندکی کاهش دما نسبت به نوامبر، هنوز ماه دلچسبی است؛ در این ماه، میانگین دما بین 17.8 درجه سانتیگراد (64 درجه فارنهایت) و 10 درجه سانتیگراد (64 درجه فارنهایت) متغیر است. این ماه، مرطوب‌ترین ماه سال در آلانیا است.

همانطور که مشاهده می‌گردد، بهترین ماه‌ها برای شنا در آلانیا، ماه‌های ژوئن تا سپتامبر است. دمای آب در این ماه‌ها، بین 25 درجه سانتیگراد (77 درجه فارنهایت) و 29 درجه سانتیگراد (84.2 درجه فارنهایت) به همراه بارندگی بسیار اندک است.

برچسب های مقاله
آلانیا
نظرات کاربران
عضویت در خبرنامه
املاک پیشنهادی
تماس با پرشین استار
آلانیا، روبروی مرکز خرید آلانیوم
info[at]persianstargroup.com
شرکت پرشین استار
اطلاع از پیشنهادهای ما

شرکت پرشین استار با هدف ایجاد فضایی امن و مطمئن جهت سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه از سال ۲۰۱۰ و با کادری حرفه ای و با تجربه آغاز به فعالیت کرده است. خرید و فروش ملک در ترکیه، اخذ شهروندی و پاسپورت ترکیه، ثبت شرکت در ترکیه، راه اندازی کسب و کار در ترکیه، اخذ اقامت ترک ... یه از طریق خرید ملک، اخذ اجازه کار در ترکیه و مشاوره سرمایه گذاری در ترکیه بخشی از خدمات مجموعه پرشین استار می باشد. همکاران ما در شرکت پرشین استار آماده ارائه هرگونه مشاوره و راهنمایی صادقانه جهت انتخاب مناسب ترین گزینه ها برای خرید ملک با توجه به سلیقه و توانایی مالی مشتریان خود می باشند. ما به شما کمک می کنیم تا با خرید ملک در ترکیه، به خصوص خرید ملک در استانبول و خرید ملک در آلانیا، ضمن سرمایه گذاری هوشمندانه در کشوری با آینده ای بسیار روشن، فرصت زندگی در محیطی امن و متفاوت در تلاقی اروپا و آسیا را به خود و خانواده تان هدیه دهید. تنوع پروژه ها و املاک پرشین استار، به مشتریان اجازه می دهد تا بتوانند بهترین گزینه را برای خرید ملک به خصوص خرید آپارتمان در استانبول، خرید آپارتمان در آلانیا، خرید ویلا در استانبول و خرید ویلا در آلانیا آن هم با بهترین قیمت انتخاب کنند.

ادامه
Copyright @ 2020 Persian Star