گردشگری ترکیه

بهترین مکان های دیدنی در آلانیا
۱۳۹۹/۱۱/۱۹
گردشگری ترکیه

بهترین مکان های دیدنی در آلانیا

ترکیه در طول تاریخ طولانی خود محل تولد بسیاری از تمدن‌ها و امپراتوری‌های بزرگ بوده است که همگی به روش‌های منحصر به فرد اثر شگرفی از خود برجای گذاشته‌اند؛ شهرهای باستانی و اماکن باستانی که تنوع تاریخی آن را آشکار می‌کنند.

آلانیا، زیباترین شهر ساحلی ترکیه یکی از همین شهرهای تاریخی است. مکان‌های دیدنی آلانیا از جمله آثار باستانی و تاریخی آن، همگی حکایت از تاریخ و تمدن این کشور دارند. علاوه بر ثروت غنی تاریخی، آلانیا به واسطه زیبایی‌های طبیعی، آب و هوای بی‌نظیر و مکان‌های توریستی فراوان خود در میان گردشگران داخلی و خارجی محبوبیت فراوانی دارد و سالیانه میلیون‌ها گردشگر را با میراث فرهنگی غنی خود جذب می‌کند.

در این مطلب قصد داریم شما را با محبوب‌ترین و زیباترین مکان‌های دیدنی آلانیا و داستان هر یک از این مکان‌های تاریخی آشنا کنیم. در ادامه با پرشین استار همراه باشید.

 

1- موزه باستان شناسی آلانیا

 

موزه باستان شناسی آلانیا

 

از جمله مکان‌های دیدنی آلانیا، موزه‌های این شهر است که یکی از معروف‌ترین آن‌ها موزه باستان شناسی آلانیا است. این موزه در سال ۱۹۶۷ تاسیس گردید و در سال ۲۰۱۲ مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و اکنون یک مکان کاملا مدرن است. به وضوح قابل مشاهده است که مدیریت این مکان، رویکرد بسیار خوبی را در ارائه موضوعات دشوار و خسته‌کننده مانند باستان شناسی و تاریخ به مخاطبان عام خود دارد.

بسیاری از اشیا قدیمی، آثار سنگی و کارهای موزائیکی مربوط به دوره‌های روم، بیزانس و عصر اسلامی در حیاط و باغ موزه به نمایش گذاشته شده است که شما نمی‌توانید هنگام بازدید از آن‌ها غافل شوید. یک اتاق مخصوص بازی نیز برای کودکان در نظر گرفته شده است؛ جایی که بچه‌ها می‌توانند وقت خود را صرف مطالعه کتابچه‌های تاریخی مصور یا حل معماهای باستان شناسی کنند.

اولین ویترینی که در بدو ورود به سالن موزه باستان شناسی آلانیا مشاهده خواهید کرد تمدن‌های باستانی آناتولی را از دوره پارینه سنگی تا عصر برنز ارائه می‌دهد. ویترین دیگری به هیتی‌ها، اورارتویی‌ها، فریگی‌ها و تمدن لیدی‌ها اختصاص دارد. این‌ها همه مواردی است که از آنکارا به آلانیا آورده شده و در مکان‌های مختلف باستانی پراکنده در ترکیه کشف شده است.

درست روبروی این ویترین‌ها، کتیبه‌ها و زیورآلات کلیسای هاگیوس جورجیوس وجود دارد که تا سال 1923 متعلق به یونانیان ارتدکس ساکن اطراف آلانیا بود. به کتیبه‌ای به زبانی معروف به کارامانلی توجه کنید! این کتیبه توسط گروهی از مسیحیان از قلمروهای امپراتوری عثمانی استفاده شده است. زبان کارامانلی، گویشی از زبان ترکی است که با الفبای یونانی نوشته شده بود. یکی از مهمترین و قدیمی‌ترین آثار موزه باستان شناسی آلانیا مربوط به یک نوشته قدیمی است؛ کتیبه‌ای به زبان فنیقی که در شهر باستانی لائرتس پیدا شد و تاریخ آن به پایان قرن 7 قبل از میلاد مسیح می‌رسد. این کتیبه در یک قطعه از سنگ خاکستری حک شده است که در سه طرف آن نوشته‌ هایی وجود دارد. این کتیبه کمک هزینه زمینی را که یک فرماندار محلی به یکی از خادمان خود اعطا کرده است نشان می‌دهد.

در ویترین‌ها آثاری از دوران یونان، روم و بیزانس نگهداری می‌شود. موارد دیگر به صورت موضوعی گروه‌بندی شده نمایش داده شده‌اند. از جمله مجسمه‌های سفالی، اشیای سفالی و شیشه‌ای، لامپ‌ها و جواهرات. علاوه بر این بسیاری از سارکوفاژی‌ها (تابوت‌های ساخته شده از سنگ آهک) و استخوان‌بندی‌ها نیز به چشم می‌خورد. به عنوان مثال ظروف خاکستر یا استخوان فرد متوفی و همچنین چندین مجسمه از دوره روم.

 

موزه باستان شناسی در آلانیا

 

در موزه باستان شناسی آلانیا قطعات سرامیکی، مرمری، برنزی، شیشه‌‌ای و موزاییک‌ کاری‌ به نمایش گذاشته شده است که متعلق به دوره‌های یونان باستان، روم و بیزانس هستند. یکی از مهمترین قطعات این موزه، مجسمه‌‌ای از جنس برنز با ارتفاع ۵۲ سانتی ‌متر از هرکول است که قدمت آن به قرن دوم میلادی بر‌می‌گردد.

همانطور که مشاهده می‌شود موزه باستان شناسی آلانیا شامل دو بخش قوم‌ شناسی و باستان‌ شناسی است:

در بخش باستان شناسی نوشته‌های قدیمی، کتیبه‌ها و سکه‌هایی مربوط به دوران کلاسیک، رومی، بیزانسی، سلجوقی، عثمانی و دوره جمهوریت در معرض نمایش قرار دارند.

در بخش قوم شناسی آثار اسلامی ترکی و آثاری مانند گلیم‌های محلی، جوال‌ها، هیبه‌ها، بافت‌های دستی، اسلحه‌ها، دست نوشته، جواهرات، بشقاب‌ها و تاوه‌ها و آثار کشف شده از اطراف آلانیا مربوط به ترک‌های مسلمان، وسایل معاش و زندگی مربوط به دوران‌های سلجوقیان و عثمانیان قرار دارد.

 

2- موزه و خانه آتاتورک

 

موزه و خانه آتاتورک

 

در 18 فوریه 1935 بنیانگذار جمهوری ترکیه، رهبر بزرگ آتاتورک به آلانیا سفر کرد. خانه‌ای که وی مدتی در آن اقامت داشت و استراحت کرد توسط مالک آقای Rifat Azakoglu به وزارت فرهنگ و گردشگری اهدا شد. این خانه در سال 1987 به عنوان "موزه و خانه آتاتورک" مرمت شد و درب آن رو به بازدید کنندگان باز شد. موزه و خانه آتاتورک آلانیا با نمایی ساده و دکوراسیون داخلی مربوط به آتاتورک نمونه برجسته‌ای از یک ویلای سنتی ترکیه در دهه 19 و اوایل دهه 20 است که هم اکنون به یکی از محبوب‌ترین مکان‌های دیدنی آلانیا تبدیل گردیده است و سالانه هزاران نفر از آن بازدید می‌کنند. در این موزه مجموعه متنوعی از یادگاری‌ها، انواع و اقسام وسایل مربوط به آتاتورک از قبیل سکه‌ها، تمبرها، اسکناس‌ها، لوازم شخصی و عکس‌های قدیمی به نمایش گذاشته شده است. طبقه همکف ویلا اکنون مجموعه کوچکی از آثار شخصی آتاتورک را شامل می‌شود؛ از جمله لوازم شخصی آتاتورک، عکس‌ها، تلگراف‌های نوشته شده توسط آتاتورک برای مردم آلانیا و سایر اسناد تاریخی. در اتاق‌های طبقه دوم، مبلمان و سایر وسایل خانه برای نشان دادن نحوه زندگی یک خانواده ثروتمند آلانیا در دهه 1930 مرتب شده‌اند و با سنت‌های منطقه آلانیا تزیین شده‌اند. در طبقه بالای موزه آتاتورک مجموعه کاملی از سکه‌ها با تصاویری از چهره و پیکره‌ی آتاتورک و تمبرهای پستی نیز به چشم می‌خورد.

خانه و موزه آتاتورک در خیابان Azakoglu و در فاصله 500 متری از دروازه هادریان واقع شده است. برای بازدید از خانه و موزه آتاتورک نیازی به پرداخت ورودی نیست و گردشگران به صورت رایگان می‌توانند از این موزه سنتی و تاثیرگذار دیدن کنند. درب خانه و موزه آتاتورک هر روز به جز روزهای یکشنبه ها از ساعت 8:30 صبح تا 5:30 عصر به روی بازدید کنندگان باز است.

 

3- قلعه آلانیا

 

قلعه آلانیا

 

قلعه آلانیا یکی از زیباترین مکان‌های دیدنی آلانیا و از نمادهای معروف این شهر می‌باشد که بر فراز شبه جزیره سنگی پیش رفته به دریای مدیترانه قرار گرفته است. قلعه‌ای که امروزه مشاهده می‌شود، بقایای یک قلعه سلجوقی است که پس از فتح آلانیا توسط علاءالدین کیقباد اول در سال 1220 ساخته شد و بیشتر مکان‌های دیدنی آلانیا در داخل و اطراف این قلعه قرار گرفته است. این قلعه شامل کلیسای آیا یورگی، مسجد سلطان سلیمان، آرامگاه سلطان آکشابه، حمام سلجوقی، اماکن باستانی، آرامگاه سیتی زینب، کاخ سلطان علاء الدین، آب انبارهای کوچک و بزرگ، فانوس دریایی، زندان و یک خزانه تاریخی است که هر کدام برگی از تاریخ را به خود اختصاص داده‌اند.

همانطور که بیان گردید این قلعه زیبا متعلق به دوره سلجوقی می‌باشد و معماری آن نیز متعلق به سبک معماری سلجوقی است که به خوبی از منابع و موانع طبیعی همچون صخره، کوه و دریا برای افزایش امنیت قلعه استفاده کرده است.

بلندترین نقطه قلعه آلانیا، 250 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. این قلعه توسط دیواری به طول شش کیلومتر احاطه شده است و شامل 3 ردیف حصار است که از قلعه‌های درونی و بیرونی تشکیل شده است. قلعه آلانیا دارای 83 برج و 140 کنگره است و 400 مخزن آب آشامیدنی مختلف در این منطقه پنهان شده است که این مخازن مدافعان را قادر به زنده ماندن حتی در محاصره طولانی مدت قلعه می‌کرد. بیشتر ساختمان‌های تپه در ضلع شرقی آن واقع شده است، جایی که شیب آن ملایم‌تر است. در ضلع غربی صخره‌ای وجود دارد که علاوه بر این با خط دیوارها نیز تقویت شده است، اما جایی برای برپایی ساختمان‌های دیگر وجود ندارد. برخی از ساختمان‌ها که بخشی جدایی ناپذیر از استحکامات آلانیا هستند در پایین تپه، در ضلع شرقی آن ساخته شده‌اند. این موارد عبارتند از: برج سرخ، کشتی سازی سلجوقی و زرادخانه.

این قلعه در دوران سلجوقیان و عثمانیان عملکردی کاملاً نظامی داشت. در قرن نوزدهم اولین ساختمان‌های مسکونی در منطقه احاطه شده توسط استحکامات ساخته شد و در قرن 20 قلعه آلانیا به یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری و مکان‌های دیدنی آلانیا تبدیل شد. رستوران‌ها، بارها، مغازه‌های سوغات و صنایع دستی‌های متعددی در این منطقه ظاهر شد و جاده منتهی به بالای تپه آسفالت شد. در یک جمله؛ دژ زیبایی با چشم انداز منحصر به فرد خود از دریای مدیترانه که هر بازدیدکننده‌ای را محو تماشای تاریخ و زیبایی‌های طبیعی خود می‌کند.

قلعه آلانیا امروزه به عنوان یک موزه روباز می‌باشد. دسترسی به بخش رو به دریای قلعه با بلیط امکان‌پذیر است اما بیشتر بخش‌های داخل دیوارها شامل زمین قلعه برای بازدید عموم آزاد است. ورودی موزه در بالای قلعه است و به جز خرابه‌ها و بخش‌هایی که آسیب دیده است، چشم‌اندازهای بسیار خوبی از قلعه آلانیا نیز وجود دارد. تقریباً با 15 دقیقه پیاده‌روی به قسمتی از قلعه خواهید رسید که چشم‌انداز بسیار خوبی از ساحل کلئوپاترا در ضلع غربی و بندر قدیمی در ضلع شرقی قلعه دارد. این مکان تاریخی به عنوان یکی از زیباترین بناهای تاریخی در یونسکو ثبت شده است.

 

دیدنی‌های قلعه آلانیا

 

اما دیدنی‌های قلعه آلانیا! با پرشین استار همراه باشید.

قلعه داخلی

قلعه داخلی، ارگ اصلی قلعه آلانیا است که در جنوب غربی تپه واقع شده است و بیشتر کوهنوردان را به خود جذب می‌کند. اتوبوس‌های شهری و تاکسی‌ها گردشگران را به دروازه اصلی آن می رسانند. پس از خرید بلیط می‌توانید منطقه داخل این ارگ را کاوش کنید. در اینجا بسیاری از بناها به خوبی حفظ شده‌اند و جالب‌ترین آن‌ها کلیسای سنت جورج از دوره بیزانس است که قدمت آن به قرن 10-12 برمی‌گردد.

دیوارهای اطراف قلعه داخلی تا حدی بازسازی شده است و قدم زدن در اطراف محیط آن دیدن مناظر خیره‌کننده‌ای از سواحل آلانیا در غرب، شرق و گستره وسیع دریای مدیترانه را برای شما فراهم می‌کند. کاوش‌های باستان شناسی هنوز در داخل قلعه انجام می‌شود و اخیراً در قسمت جنوب شرقی آن، باستان شناسان بقایای ساختمانی را کشف کرده‌اند که به عنوان کاخ سلطان شناخته می‌شد. آثار دیگر سازه‌ها وجود پادگان‌ها و انبارها را گواهی می‌دهد. یکی از عجیب‌ترین قسمت‌های این مجموعه زیبا از سنگ‌های باریک و بلند تشکیل شده است که اسمی به نام پرتاب‌کننده دارد که در گذشته این بخش محل اعدام افراد بوده است به طوری که احکام اعدام، با انداختن محکومین به آب اجرا می‌شد.

قلعه احمدک (Ehmedek)

در ضلع شمالی تپه قلعه آلانیا، بقایای قلعه‌ای ایستاده است که اکنون به احمدک معروف است. این نام تغییر یافته کلمه açmedek از زبان جغتایی است که در حال حاضر منقرض شده است. احمدک به معنی "قلعه در منطقه استحکام یافته" است. قلعه احمدک در دوران سلجوقی و عثمانی پادگانی نظامی بوده که خزانه سلطان و زرادخانه قلعه بزرگ آلانیا در آن قرار داشته است. در زمان گذشته مجرمان در زندان‌های آن بازداشت می شدند. علاوه بر این، در منطقه قلعه بقایای یک حمام کوچک، چندین مخزن و ویرانه‌های بسیاری از ساختمان‌های ناشناخته وجود دارد.

پیاده‌روی از بالای تپه تا بندرگاه

اگر تصمیم دارید از قلعه به بندرگاه واقع در پای آن بیایید، جاذبه‌های مختلفی در مسیر وجود دارد. جاده تا حدی بسیار نزدیک به ضلع شرقی تپه منتهی می‌شود و تراس‌های تعیین شده به شما امکان می‌دهد از مناظر باشکوه از جمله منظره بندر و برج سرخ لذت ببرید.

اگر به سمت چپ بروید، در امتداد مسیر اصلی، از سمت غربی شبه جزیره، درست در ساحل کلئوپاترا و غار داملاتاش پایین می‌آیید. با این حال، اگر راه مناسب را انتخاب کنید، مسیر شما را به سمت شرق، بندرگاه و منطقه معروف به Tophane هدایت می‌کند. جایی که می‌توانید برج سرخ، کشتی سازی سلجوقیان و زرادخانه را پیدا کنید.

در این مسیر ممکن است متوجه یک ساختمان کوچک متروکه از مسجد سابق، بقایای کلیسای بیزانس و بسیاری از مخازن شوید. یکی از دروازه‌های منتهی به قلعه آلانیا اخیراً بازسازی شده است و نگهبانگاه مجاور آن، از ساعت 9:30 صبح تا 12:30 بعد از ظهر و از ساعت 14:00 تا 18:30 برای گردشگران (به صورت رایگان) باز است.

 

ارگ اصلی قلعه آلانیا

 

نکاتی برای بازدید کنندگان

منطقه قلعه آلانیا به صورت موزه در فضای باز است و قسمت عمده آن در هر زمان از شبانه روز و به صورت رایگان در اختیار بازدیدکنندگان قرار دارد. اما برای بازدید از قلعه داخلی و قلعه احمدک باید بلیط خریداری کنید. غرفه‌های بلیط در نزدیکی ورودی‌های هر دو قلعه واقع شده‌اند. هزینه ورود به قلعه آلانیا 10 لیر ترکیه است. به یاد داشته باشید که بلیط را پس از بازدید از یکی از این مکان‌ها نگه دارید؛ زیرا برای هر دو قلعه معتبر است! این مناطق روزانه، از ساعت 9 صبح تا 19 به روی عموم باز است، اما آخرین زمان ممکن برای ورود ساعت 18:30 است. 

رسیدن به قلعه:

اتوبوس‌های شهری: مقرون به صرفه‌ترین راه برای یک توریست که می‌خواهد از بالای تپه عبور کند، اتوبوس شماره 4 شهری است که از مرکز شهر آلانیا به سمت قلعه آلانیا و ایستگاه آخر خود در دروازه منتهی به قلعه داخلی می‌رود. اتوبوس هر روز، از ساعت 9:00 صبح تا 18:00 بعد از ظهر می‌رود.

تاکسی: برای رفتن به قلعه با تاکسی می‌توانید از هر نقطه شهر سوار تاکسی شده و نام قلعه آلانیا را بگویید.

ماشین شخصی: اگر ماشین دارید جاده سربالایی از منطقه کنار غار داملاتاش شروع می‌شود. مسافتی که باید طی کنید بیش از 3 کیلومتر (2 مایل) است، اما جاده پر پیچ و خم و در بعضی مناطق بسیار باریک است. مراقب اتوبوس‌هایی باشید که در سراشیبی در حال حرکت هستند، به ویژه در مکان‌هایی که جاده از دروازه‌های دیوارهای شهر عبور می‌کند.

 

4- غار داملاتاش

 

غار داملاتاش

 

غار داملاتاش، از دیگر مکان‌های دیدنی آلانیا است که بسیار هم محبوب می‌باشد. این غار با مساحتی حدود 200 متر مربع و عمق 15 متر، در فاصله 1 کیلومتری شهر آلانیا واقع گردیده است. غار داملاتاش یکی از منحصر به فردترین غارها در جهان و اولین غار توریستی ترکیه است که در سال 1948 زمانی که اسکله آلانیا در حال ساخت بود، به صورت اتفاقی بر اثر یک انفجار به منظور باز نمودن توده‌ی سنگ در زمان ساخت بندر آلانیا کشف شد. وقتی کارگران وارد غار شدند، با بسیاری از استالاکتیت‌ها و استالاگمیت‌ها روبرو شدند و از قندیل‌های مشاهده شده بسیار شگفت‌زده شدند. اعتقاد بر این است که تشکیل غار داملاتاش به 15000 سال پیش باز می‌گردد. بارش زیاد باران نقش به سزایی در تشکیل این غار دارد. هنگام باران، قطره‌های باران، آهک‌ها و سنگ‌های دیگر را در خود حل می‌کند و حفره‌هایی را در لایه‌های حاوی سنگ آهک ایجاد می‌کند و به تدریج این حفره ها بزرگ تر می شوند. قطره‌های کوچک باران درون حفره‌ها می‌رود و برخی از این قطره‌ها یخ می‌زنند و استالاکتیت ها و استالاگمیت‌ها را شکل می‌دهند و به تدریج با بلندتر شدن استالاکتیت‌ها و استالاگمیت‌ها، ستون‌های غار به وجود می‌آیند. این غار را به نام غار Damlataş می‌شناسند که در زبان ترکی به معنای سنگ قطره‌ای (چکه ای) است. چکه کردن قطره‌های آب این غار را به یک شگفتی زیر‌زمینی در آلانیا تبدیل کرده است. امکان ریزش در این غار وجود ندارد، چرا که ضخامت دیوارهای غار ۱۰ متر است، پس با خیال آسوده از این مکان دیدنی آلانیا که بسیار زیبا و بی‌نظیر است، دیدن کنید.

غار داملاتاش به موقعیتی رسیده است که علاوه بر اهمیت بالای گردشگری آلانیا، می‌تواند به عنوان درمانی برای آسم قلمداد شود. ظاهر منحصر به فرد و خاصیت هوای داخل آن از جذابیت‌های غار داملاتاش می‌باشد. اعتقاد بر این است که بسیاری از بیماران آسمی در این مکان به خوبی درمان شده‌اند و حتی این امر به عنوان یک واقعیت اثبات شده پذیرفته شده است.  

به دلیل وجود هوا و گازهایی همچون دی اکسید کربن، نیتروژن، اکسیژن و دیگر گازها داخل غار و رطوبت نسبی 95 درصد، این غار برای بهبود بیماری آسم بسیار مفید است. به افرادی که مبتلا به بیماری آسم هستند توصیه می‌شود به صورت روزانه به مدت چهار ساعت در این غار بمانند که این برنامه باید به مدت 21 روز تکرار شود. بیماران، پس از گذراندن این دوره 21 روزه و انجام آزمایشات مربوطه قطعا بهبود سلامتی خود را مشاهده خواهند کرد. بیمارانی که بیش از ۱۰ سال آسم دارند به‌ طور موقت احساس راحتی می‌‌کنند. بیمارانی که سن آن‌‌ها بین ۴۰ و ۶۰ سال است و کمتر از ۱۰ سال آسم دارند می‌‌توانند به طور کامل درمان شوند.

نکته جالب توجه دیگر در مورد غار داملاتاش، دمای داخلی غار است که هیچ تاثیری از محیط خارجی نمی‌گیرد. دمای داخلی غار همیشه 22 درجه در سال باقی می‌ماند! از تابستان تا زمستان این دما بدون تغییر است.

همانطور که بیان گردید، غار داملاتاش با زیبایی‌های شگفت‌انگیز و خواص تقویت‌کننده سلامتی خود، بیماران زیادی را درمان کرده است. بنابراین، بازدید از آن خالی از لطف نیست.

 

5- غار دیم

 

غار دیم

 

یکی از مکان‌های دیدنی آلانیا که ارزش دیدن را دارد، غار دیم (Dim) می‌باشد. غار دیم زیباترین غار آهکی آلانیا و دومین غار بزرگ ترکیه است که قدمت آن حدود 1 میلیون سال تخمین زده شده است. غار دیم در نزدیکی روستای کوزکایا در دره دیم و در فاصله 11 کیلومتری آلانیا واقع شده است.. این غار 232 متر از سطح دریا ارتفاع دارد؛ بنابراین نمای فوق العاده زیبایی دارد. تماشای آلانیا، قلعه و دره رودخانه دیم از بالا قطعا شما را به هیجان می‌آورد. به همین دلیل، تراس‌های دید در اطراف غار ساخته شده و دوربین شکاری نیز برای لذت بردن از طبیعت بکر ارائه می‌شود. برای کاوش در این کاخ زیرزمینی ابتدا باید از دامنه غربی کوه Cebeli Reis (با ارتفاع 1961 متر) بالا بروید. آنچه می‌خواهید وارد آن شوید، مکانی است که در سال 1986 مورد توجه کارشناسان و غارشناسان قرار گرفت و در سال 1998 به روی بازدیدکنندگان گشوده شد. اما روستاییان منطقه از وجود غار دیم مطلع بودند و حتی پیش از آن زمان و در دوران باستان، فقط برای چوپانان و شکارچیانی که در مسیر کوهستانی پیمایش می‌کردند شناخته شده بود که در صورت بروز باران‌های سیل آسا یا هوای نامناسب از آن به عنوان پناهگاه استفاده می‌کردند.

غار دیم دارای چهار سالن به نام‌های vizeli Hall، Org Hall، Pamukkale Hall و Lake Hall می‌باشد که در مجموع 360 متر طول دارد. عرض این غار حدود 10 تا 15 متر و از نوع غارهای افقی و خشک است. برای شروع این سفر شگفت‌انگیز دو مسیر در داخل غار دیم وجود دارد: یکی 50 متر و دیگری 360 متر طول دارد. اگر در مسیر طولانی‌تر قدم بزنید، به دلیل روشنایی بیشتر مسیر، منظره‌ی زیبای استالاگمیت‌ها و استالاکتیت‌های قدیمی بسیار جالب و لذت‌بخش خواهد بود. در امتداد این مسیر ستون‌های آهکی، قندیل‌های متنوع، سنگ‌های رسوبی و تزیینی را می‌بینید که گویای قدمت این پدیده طبیعی است. در انتهای غار، آب‌های ساکن به شکل دریاچه‌ای کوچک و درخشان به مساحت 200 مترمربع وجود دارد. دمای غار دیم حدود 18 درجه است و این دما هم در تابستان و هم در زمستان ثابت است و تغییری نمی‌کند. رطوبت غار مانند غار داملاتاش، بالا و در حدود 75 درصد است.

 

غار دیم آلانیا

 

چند نکته که باید بخاطر بسپارید!

- لباس گرم بپوشید؛ همانطور که اشاره شد داخل غار دیم بسیار خنک‌تر از بیرون آن است.

- به علت رطوبت بالا ورود به غار برای افرادی که مشکلات قلبی و تنفسی دارند توصیه نمی‌شود.

- به دلیل پله‌های شیب‌دار و مسیرهای باریک فراوان، دسترسی به این غار برای افرادی که مشکلات حرکتی دارند، دشوار است.

- برای رفتن به غار دیم می‌توانید از اتوبوس‌هایی که داخل شهر برای این مسیر اختصاص داده شده‌اند، استفاده نمایید. این اتوبوس‌ها، به طور منظم در مسیر شهر و غار در رفت و آمد هستند.

- لازم به ذکر است که برای ورود به غار باید بلیط تهیه کنید و برای کودکان زیر 3 سال رایگان می‌باشد.

بعد از بازدید از داخل غار، می‌توانید در اطراف دره و رودخانه دیم به استراحت و پیک نیک بپردازید. دره دیم، به دلیل مناظر زیبای جنگلی و پوشیده شده از درختان سرو و کاج برای پیک نیک در آلانیا بسیار معروف است. نوشیدنی‌ها و غذاهای محلی رستوران‌ها و کافه‌های اطراف رودخانه را حتما امتحان کنید. (صبح‌ها از صبحانه‌های معروف ترکی و عصرها از شام‌های خوشمزه و لذیذ)

 

6- دژ کیزیل کوله (برج سرخ)

 

دژ کیزیل کوله (برج سرخ)

 

دژ کیزیل کوله اثری برجسته از معماری سلجوقی در آلانیا است که به عنوان سمبل و نماد شهر خودنمایی می کند. این بنا چشمگیر که به زیبایی در کنار بندر آرمیده، هم یک از متمایزترین مکان‌های دیدنی آلانیا است و هم ایستگاهی معروف برای علاقه‌مندان به عکاسی. دژ کیزیل کوله از روی عرشه کشتی تفریحی و از تپه قلعه‌ای که بالای آن قرار دارد بسیار دیدنی‌تر است. منظره پانوراما از سراسر آلانیا و دریای مدیترانه ارزش دیدن دژ کیزیل کوله که به برج سرخ معروف است را دارد. دژ کیزیل کوله پس از آنکه از آجرهای قرمز برای بازسازی سازه استفاده شد، به نام برج سرخ لقب گرفت.

تاریخچه

برج سرخ در سال 1226 به دستور سلطان سلجوقی علاء الدین کیقباد اول ساخته شد. سلطان سلجوقی، معمار معروف ابوعلی رها از شهر حلب سوریه را برای اتمام ساخت برج به آلانیا آورد. نام این معمار برجسته در کتیبه واقع در قسمت شمالی نما جاودانه شد. کتیبه دوم که در دیوار جنوبی نما است، علاء الدین کیقباد اول را به عنوان "حاکم ملل، سلطان سلاطین، حافظ صلح، حاکم سرزمین دو دریا و یاور مسلمانان" ستایش می‌کند.

این برج سرخ هشت ظلعی آجری با محافظت از یک کارخانه کشتی سازی که کمی بعد، در سال 1227 ساخته شد و در نزدیکی آن واقع شد، یکی از اساسی‌ترین عناصر دفاعی آلانیا را تشکیل داد. برج سرخ همچنین از ورودی بندر و قلعه محلی که بالاتر از تپه قرار داشت، در برابر حملات زمینی محافظت می‌کرد. مسافر مشهور عثمانی (Evliya Çelebi) که در سال 1671 به آلانیا رسید، از برج سرخ بازدید کرد و در وصف آن اینگونه گفت: یک برج هشت ضلعی مستحکم در کنار دریا قلعه آلانیا وجود دارد که در حین محاصره می‌تواند سرپناه دو هزار نفر باشد و جمع دوم که در اینجا زندگی می‌کند، چهل سرباز دارد. در زمان‌های صلح، یک پادگان دائمی در برج مستقر بود که متشکل از فرمانده آن و چهل سرباز بود. برای قرن‌ها، برج سرخ فقط برای اهداف نظامی مورد استفاده قرار می‌گرفت اما در قرن 20 به یکی از جاذبه‌های گردشگری و مکان‌های دیدنی آلانیا تبدیل شد. بازسازی گسترده این برج بین سال‌های 1951 تا 1953 اجرا شد و  فضای داخلی آن به یک سری سالن‌های نمایشگاهی تبدیل شد. کارهای مرمت بیشتر در سال 1979 انجام شد و به برج شکل و رنگ فعلی را بخشید. برج سرخ بهترین بنا سلجوقی در آلانیا است که از آن محافظت می‌شود و همچنین مهمترین نماد این شهر به حساب می‌آید. تصویری از برج بین سال‌های 1992 تا 2005 در پشت اسکناس 250 هزار لیری ترکیه چاپ شده است. در سال‌های ۱۹۵۱ تا ۱۹۵۳، این بنای مشهور محل نمایش دائمی فرش، لباس، بشقاب، تابه و اسلحه بود و در سال ۱۹۷۹ موزه مردم شناسی آلانیا در داخل طبقه اول برج افتتاح شد.

 

دژ کیزیل کوله (برج سرخ)

 

معماری

برج سرخ به عنوان یکی از بهترین نمونه‌های معماری نظامی قرون وسطی به جا مانده است و بهترین ساختمان حفاظت شده از دوره سلجوقی در شهر آلانیا می‌باشد.

این برج از سنگ، آجر و مرمر بدست آمده از ساختمان‌های باستانی منطقه آلانیا ساخته شده است. برج سرخ بر روی یک طرح هشت ضلعی ساخته شده است و عرض هر هشت دیوار آن 12.5 متر (41 فوت) است و ارتفاع آن برابر با 33 متر (108 فوت) است. برج سرخ پنج طبقه دارد (طبقه زیر‌زمین، طبقه اول، ورودی داخلی، کف باز و تراس باز) و 85 پله به بالای آن منتهی می‌شود. با وجود نمای بیرونی ظاهراً ساده، فضای داخلی برج نقشه‌ای نسبتاً پیچیده دارد. هر طبقه دارای ساختار داخلی متفاوتی است که ناشی از نیازهای نظامی آن دوران می‌باشد. از وسط طبقه همكف تا طبقه پنجم يك بخش پلکانی وجود دارد که به عنوان آب انبار (برای تامین آب آشامیدنی) از آن استفاده می‌شد و در حكم اسكلت برج می‌باشد.

طبقه آخر (پنجم)، شکلی از تراس بدون سقف دارد که توسط دیواری مستحکم با نرده‌ها احاطه شده است. این طرح قرار بود با ایجاد محافظت از کمانداران، دفاع از برج را هنگام محاصره تسهیل کند. همچنین یک راهرو دایره‌ای شکل وجود دارد که امکان قدم زدن در طبقه آخر را فراهم می‌کند.

نکاتی برای بازدیدکنندگان

برج سرخ روزانه از ساعت 9 صبح تا 7 بعد از ظهر در تابستان (آوریل تا اکتبر) و از 8 صبح تا 5 عصر در زمستان، برای بازدید کنندگان باز است.

این ساختمان در خیابان keskele، در کنار بندر کشتی تفریحی واقع شده است و به دلیل ظاهر متمایز و اندازه چشمگیر آن واقعاً سخت فراموش می‌شود. مسیری که دقیقاً از پشت برج سرخ شروع می‌شود، به بقایای کارخانه کشتی سازی سلجوقی و زرادخانه منتهی می‌شود که برای عموم مردم نیز باز است.

 

7- دره سپادره

 

دره سپادره

 

دره سپادره آلانیا، قرن‌ها پیش در اثر فرسایش آب و یخ تشکیل شده است. یک چشم‌انداز طبیعی که قطعا برای دوستداران طبیعت و علاقه‌مند به پیاده‌روی بسیار جذاب خواهد بود. این دره تقریبا 800 متر طول و 400 متر ارتفاع دارد و در فاصله 3 کیلومتری روستا سپادره قرار گرفته است که سالیان متمادی فقط به عنوان گنجینه‌ای پنهان برای افراد محلی و بومی ساکن در منطقه شناخته شده بود تا اینکه فرمانداران منطقه آلانیا و سرمایه گذاران محلی تصمیم گرفتند این دره را بر روی نقشه به عنوان یک منطقه توریستی و یکی از مکان‌های دیدنی آلانیا ثبت کنند. یک مسیر چوبی در سال 2008 به روی بازدیدکنندگان گشوده شد تا با قدم زدن در این گذرگاه چوبی از زیبایی‌های این زیستگاه طبیعی استفاده کنند. این گذرگاه چوبی دسترسی آسان برای همه بازدیدکنندگان را فراهم کرده است. از دیدن مناظر طبیعی زیبا، آبشارهای کوچک فیروزه‌ای رنگ که روی سنگ‌ها می‌ریزند، گیاهان کمیاب، حیوانات به ویژه پرندگان و پروانه‌ها شگفت‌زده خواهید شد. هوای پاک، تمیز و فیروزه‌ای آبشار روی سنگ‌ها روحیه انسان درمانی و طراوت بخشی را با خود به همراه دارد. در طول 3 سال گذشته بیش از 200 هزار نفر از این دره بازدید کرده‌اند و در تمام طول سال باز است.

در انتهای این گذرگاه و در 300 متری داخل سپادره به دیدنی‌ترین قسمت دره یعنی آبشار خیره‌کننده آن می‌رسید. آبشار شگفت‌انگیزی که به مکانی محبوب برای عکاسی گردشگران تبدیل گردیده است. این دره یکی از دیدنی‌های آلانیا برای افرادی است که می‌خواهند از تابش آفتاب شدید آلانیا در تابستان فرار کنند و از خنکای این منطقه نهایت استفاده را ببرند، به معنای واقعی کلمه یک عجایب طبیعت که شایسته بازدید است.

حتی هوا در دره سپادره در تابستان بسیار مطبوع و خنک است. شایان ذکر است که دمای آب رودخانه به ندرت بیش از 10 درجه سانتیگراد است؛ حتی در اوج تابستان به سختی به 12 درجه سانتی‌گراد می رسد! اینجا فرصتی است برای پرش در آب یا استفاده از نردبان‌های پله‌ای اطراف که خود را به استخر آب طبیعی رساند و یا با قدم زدن بر روی پله‌ها نفس تازه کرد و لذت برد.

نزدیک به دره سپادره یک رستوران چوبی دوست داشتنی ساخته شده است که می‌توانید در آن ناهار بخورید و یا در خنکای محل از نوشیدنی‌های تازه لذت ببرید. می‌توانید از استخر، ماهی قزل‌آلای تازه صید شده را امتحان کنید.

 

8- ترسانه (محل کشتی سازی قدیمی آلانیا)

 

ترسانه (محل کشتی سازی قدیمی آلانیا)

 

ترسانه ((Tersane، یک کارخانه کشتی‌ سازی قدیمی در آلانیاست که در مجاورت برج سرخ واقع شده است. این سازه که از قدیمی‌ترین مکان‌های دیدنی آلانیا می‌باشد توسط سلجوقیان ساخته شده و تاریخ ساخت آن به سال ۱۲۲۸ میلادی بازمی‌گردد. سلطان سلجوقی (علاء الدین کیقباد اول) آرزو داشت که یک سلطان و ارباب تمام عیار دریا در این قلمرو باشد؛ به دلیل تمایل به فرمانروایی دو دریا و گسترش ناوگان دستور نصب این ترسانه را صادر کرد. این مکان برای ساخت و تعمیر کشتی‌ها (که برای اهداف نظامی طراحی شده بودند) هم در زمان سلجوقی و هم در دوره عثمانی‌ها مورد استفاده قرار گرفت. به طوری که ناوگان کیقباد به چیزی احتیاج نداشت. این ترسانه در مکانی مناسب به ویژه در پایین تپه و با یک فرو‌رفتگی جزئی در دریا ساخته شده است، به طوری که سلطان سلجوقی بلافاصله در چشم دشمنان قرار نگیرد.

ترسانه نمونه بارزی از معماری تمام عیار سلجوقی است. این بنا، ارتفاعی بین 131 تا 187 فوت (40 تا 57 متر) و طول 40 متر را داراست و به پنج خلیج طاقی شکل با قوس‌های متساوی‌الاضلاع (که هر کدام حدود 7 متر عرض و 43 متر طول دارند) تقسیم می‌شود. دریچه‌های موجود در خزانه‌های کشتی سازی که دیواره‌های آن از سنگ تراش خورده و طاق‌های آجری ساخته شده است باعث می‌شود هم نور وارد شود و هم دود از آن خارج شود. همانطور که عنوان گردید، کارخانه کشتی سازی شامل پنج اسکله انحصاری با گذرگاه‌های متصل بهم است. هر یک از این اتاق‌ها به دریا باز می‌شود و یک ایستگاه کشتی سازی جداگانه بود. کتیبه یادبود با نام سلطان که در وسط دو گل رز قرار دارد، هنوز در ورودی حیاط دیده می‌شود. در مجاورت حیاط نیز یک مسجد کوچک وجود دارد. به هر حال، این کشتی سازی هنوز به ساکنان و ماهیگیران محلی خدمات ارائه می‌دهد.

در کنار این کشتی سازی قدیمی یک موزه در فضای باز راه‌اندازی شده و چشم‌اندازهای بسیار زیبایی از دیوار قلعه، برج سرخ و طبیعت زیبای اطراف را به نمایش می‌گذارد. ترسانه امروز یکی از پربازدیدترین مکان‌های دیدنی آلانیا است. عصرها، به لطف نورپردازی زیبا ترسانه بسیار جذاب به نظر می‌رسد. می توانید در مورد تاریخچه کشتی سازی و دریانوردی در داخل ساختار آجری موجود بخوانید. از جذابیت‌های دیگر این منطقه از بندر کافه‌ها و رستوران‌های متعدد آن است. اجرای زنده موسیقی بعد از تاریکی هوا و هیاهوی این مکان افراد زیادی را برای اوقات فراغت به این منطقه می‌کشاند.

برچسب های مقاله
آلانیا
نظرات کاربران
تماس با پرشین استار
استانبول / آلانیا
info[at]persianstargroup.com
شرکت پرشین استار
اطلاع از پیشنهادهای ما

شرکت پرشین استار با هدف ایجاد فضایی امن و مطمئن جهت سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه از سال ۲۰۱۰ و با کادری حرفه ای و با تجربه آغاز به فعالیت کرده است. خرید و فروش ملک در ترکیه، اخذ شهروندی و پاسپورت ترکیه، ثبت شرکت در ترکیه، راه اندازی کسب و کار در ترکیه، اخذ اقامت ترک ... یه از طریق خرید ملک، اخذ اجازه کار در ترکیه و مشاوره سرمایه گذاری در ترکیه بخشی از خدمات مجموعه پرشین استار می باشد. همکاران ما در شرکت پرشین استار آماده ارائه هرگونه مشاوره و راهنمایی صادقانه جهت انتخاب مناسب ترین گزینه ها برای خرید ملک با توجه به سلیقه و توانایی مالی مشتریان خود می باشند. ما به شما کمک می کنیم تا با خرید ملک در ترکیه، به خصوص خرید ملک در استانبول و خرید ملک در آلانیا، ضمن سرمایه گذاری هوشمندانه در کشوری با آینده ای بسیار روشن، فرصت زندگی در محیطی امن و متفاوت در تلاقی اروپا و آسیا را به خود و خانواده تان هدیه دهید. تنوع پروژه ها و املاک پرشین استار، به مشتریان اجازه می دهد تا بتوانند بهترین گزینه را برای خرید ملک به خصوص خرید آپارتمان در استانبول، خرید آپارتمان در آلانیا، خرید ویلا در استانبول و خرید ویلا در آلانیا آن هم با بهترین قیمت انتخاب کنند.

ادامه
Copyright @ 2020 Persian Star