گردشگری ترکیه

با زیباترین روستاهای ترکیه آشنا شوید
۱۴۰۰/۰۶/۱۰
گردشگری ترکیه

با زیباترین روستاهای ترکیه آشنا شوید

بی‌تردید ترکیه زیبا یکی از مقاصد پر جاذبه گردشگری در جهان است. تنوع بالای جاذبه‌های فرهنگی، طبیعت زیبا و تاریخ غنی همواره گردشگران بسیاری را رهسپار این سرزمین می‌کند. با توجه به بعد کم مسافت و تشابه‌‌های فرهنگی میان ایران و ترکیه، این کشور همسایه از نخستین مقاصد منتخب گردشگران ایرانی است.

در سفر ترکیه یا تورهای ویژه این کشور، افزون بر مقاصد شهری، برخی از مناطق روستایی نیز در فهرست جاذبه‌های سفر قرار دارند. از آنجا که بیشتر روستاهای ترکیه با محیط شهرهای بزرگ این کشور متفاوت هستند، سفر به روستاها، مخاطب را با سویه دیگر فرهنگ، زندگی، آداب و رسوم سنتی ترکیه آشنا می‌کند.

محیط روستا خلاف هیاهوی شهرهای بزرگ، همواره یادآور سکوت و آرامش است و برای افرادی که در پی آرامش در سفر هستند، سفر به روستاهای ترکیه تجربه‌ای دلنشین خواهد بود. اگر شما هم قصد سفر به ترکیه را دارید، این مطلب از وبلاگ پرشین استار را از دست ندهید! چرا که می خواهیم شما را با برخی از زیباترین روستاهای ترکیه آشنا کنیم.

 

با زیباترین روستاهای ترکیه آشنا شوید

 

سیمنا (Simena)

این روستا از توابع شهر ککوا (Kekova) در استان آنتالیا بوده ‌و راه دسترسی به آن از مسیر آبی دریا است. مردم محلی نیز رفت ‌و آمد خود به سایر نقاط را با قایق انجام می‌دهند؛ این شیوه دسترسی سبب شده تا سیمنا همچنان بکر باقی بماند.

این روستا را کالکوی (قلعه روستا) نیز می‌گویند و سبب این نام‌گذاری وجود قلعه‌ای در بالای کوه سیمنا است و که بیشتر اوقات گردشگرانی در آن حضور دارند. از بالای این قلعه، نمایی زیبا از شهر، سواحل مدیترانه و جزیره همسایه ککوا خواهید داشت.

در میان روستاهای ترکیه، کالکوی یکی از مشهورترین مقاصد قایقرانی در ترکیه است. از دیگر جاذبه‌های خاص این دهکده، بستنی‌های سنتی معروف آن است.

 

سیمنا (Simena)

 

موقعیت: آنتالیا، ترکیه

 

کایاکوی (Kayakoy)

این دهکده از معروف‌ترین روستاهای ترکیه و جاذبه اصلی آن متروکه بودنش است. روستای باستانی کایاکوی از توابع استان موغلا (Mugla)، نزدیک بندر فتحیه در جنوب ‌غرب ترکیه قرار دارد.

وجود ویرانه‌های زیبا از خانه‌های سنگی و سفید با معماری یونانی حکایت از قدمت این روستا (اعتقاد بر این است که پایه های این روستا در قرن 18 بنیان نهاده شده است) دارد که امروزه به آن روستای ارواح می‌گویند. ساکنان این دهکده ترکان مسلمان و یونانیان مسیحی بودند که کنار همدیگر زندگی می‌کردند و با آغاز جنگ میان ترکیه و یونان، یونانیان به کشور خود بازگردانده شدند.

وقوع چندین زلزله نیز در متروکه شدن این روستا بی‌تاثیر نبوده است. امروزه تورهای عکاسی و پیاده‌گردی بسیاری در کایاکوی برگزار می‌شود. این روستا حقیقتا که شبیه به یک موزه است!

 

کایاکوی (Kayakoy)

 

موقعیت: فتحیه، موغلا، ترکیه

 

شیرینجه (Sirince)

یکی از مشهورترین روستاهای ترکیه در نزدیکی دریای اژه، شیرینجه از توابع ازمیر در غرب ترکیه است. معماری سنتی چشم‌نواز این دهکده که ترکیبی از سبک ترکی و یونانی است با خانه‌های سنگی و درهای چوبی، هر گردشگری را به بازدید از این روستا فرا می‌خواند.

بنا به قولی مشهور، ساخت این روستا را به بردگان آزادشده یونانی شهر باستانی اِفِسوس نسبت می‌دهند. از جاذبه‌های این روستای بنا شده روی تپه، می توان به کلیسای عزیز دیمیتریوس با معماری سبک یونانی اشاره کردد.

این روستا دارای خانه های سفید گچی است که جلوه زیبایی به آن بخشیده و شما را مجذوب خود می کند! کوچه‌های ده همه سنگفرش شده و عبور وسایل نقلیه از آنها ممنوع است و فقط پیاده یا با اسب می‌توان تردد کرد. بیشتر خانه‌های یونانی به رستوران یا اقامتگاه‌های محلی تبدیل شده‌اند.

در بازار ساحلی روستا، محصولات روستا از جمله صنایع‌دستی و صابون‌های زیتون دست‌ساز عرضه می‌شود. یکی از غذاهای سنتی این روستا گوزلمه است که حتما باید امتحان کنید. برای تهیه این خوراک مخلوط سیب‌زمینی و گوشت‌ چرخ‌کرده و سبزیجات را میان نانی مشابه لواش پر می‌کنند.

 

شیرینجه (Sirince)

 

موقعیت: ازمیر، ترکیه

 

تاشکین (Tashkin)

در این روستای ساده و زیبا، نشانی از دیگر جاذبه‌های معمول محیط‌های روستایی ترکیه نخواهید یافت، اما آرامش دریاچه وان، بزرگ‌ترین دریاچه ترکیه را در کنار اهالی کشاورز و دامدار این محل تجربه خواهید کرد.

قایق‌سواری روی دریاچه با چشم‌اندازی از قله سوفان (دومین قلعه مرتفع ترکیه) از دیگر جاذبه‌های طبیعی این روستا است. ویژگی مهم این نقطه برای گردشگران ایرانی فاصله بسیار نزدیک آن به مرز ایران و ترکیه است. در سفر آینده خود به شهر وان، بازدید از تاشکن را در برنامه خود قرار دهید.

 

تاشکین (Tashkin)

 

موقعیت: پانتوس، ترکیه

 

چیرالی (Cirali)

چیرالی، یکی دیگر از زیباترین روستاهای ترکیه است که با ساحل شنی و سنگریزه‌ای در جنوب غرب آنتالیا قرار دارد. مهم‌ترین جاذبه این روستا آثار به ‌جای ‌‌مانده از شهر باستانی الیمپوس است که بنای آن را به هشتاد سال پیش از میلاد مسیح نسبت می‌دهند.

شاید جاذبه طبیعی اصلی این روستا داشتن حدود 5/3 کیلومتر خط ساحلی است که بر جذابیت بیشتر این منطقه می‌افزاید. اگر دوستدار واقعی طبیعت باشید از مشاهده لاک‌پشت‌های دریایی در ساحل مدیترانه لذت وافر خواهید برد. دیگر ویژگی این روستا کوهستان کایمرا یا چایمائرا و شعله‌های جاودانش است که همواره دوستداران بسیاری را به بازدید از دهانه‌های گازفشان و شعله‌های‌ این کوه جذب می‌کند.

چیرالی به معنای واقعی بهشت پنهان ترکیه است؛ جایی برای رهایی از دغدغه های روزانه، رسیدن به آرامش و لذت بردن از طبیعت بکر!

 

چیرالی (Cirali)

 

موقعیت: آنتالیا، ترکیه

 

بیرگی (Birgi)

این روستای زیبا از توابع اودمیش (Odemis) استان ازمیر، در میان درختان کاج و چنار احاطه شده و خانه‌های سنگی با پنجره‌های چوبی، زیبایی معماری این روستا را دوچندان کرده است. این محل در گذشته از مراکز مهم فرهنگی و دینی منطقه اژه به شمار می‌رفت که مدارس و مساجد و خانه‌های تاریخی موجود از جمله مسجد جامع، زیارتگاه بیرگی، مسجد درویش آقا و عمارت چاکیرآقا گواهی بر این مدعا است.

 

بیرگی (Birgi)

 

موقعیت: ازمیر، ترکیه

 

یوروک‌ (Yoruk)

این روستا را شاید بتوان از یکی از معدود روستاهای بازمانده با شیوه زندگی سنتی ترکیه دانست. خانه‌های قدیمی‌تر روستا را متعلق به قرن هفدهم و خانه‌های متاخر را بازمانده از قرن نوزدهم می‌دانند.

از نکات جالب‌توجه معماری این روستا، یک طبقه‌ بودن بیشتر خانه‌ها است؛ بدین ‌ترتیب ‌که، مصالح به‌ کا‌ر رفته در ساخت طبقه همکف سنگ و مصالح طبقه دوم از چوب است. این روستا از توابع شهر سافرانبلو (Safranblu City) بوده و در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

 

یوروک‌ (Yoruk)

 

موقعیت: قره بوک، سافرانبلو، ترکیه

 

بارباروس  (Barbaros)

این روستا نیز از دیگر روستاهای اطراف ازمیر است که بین مسیر ازمیر و چشمه قرار دارد. پیشه اصلی اهالی بارباروس، کشاورزی است. یکی از جاذبه‌های اصلی این روستا برگزاری جشن مترسک‌ها است که اهالی در پاسداشت زمین و همیاری در زراعت، مترسک‌های دست‌ساز زمین‌های کشاورزی خود را در کوچه‌های ده به نمایش می‌گذارند و جشن می‌گیرند.

دیگر جاذبه طبیعی این روستا تاکستان‌های فراوانی است که بی‌تردید قدم زدن در آنها خاطره‌ای کم نظیر خواهد بود. مهمان‌‌نوازی مردم این روستا از عبارت سرزده روی سر در برخی از خانه‌ها مشهود است و صاحبان این منازل پذیرای هر میهمان سرزده‌ای هستند.

 

بارباروس  (Barbaros)

 

موقعیت: ازمیر، ترکیه

 

مصطفی‌پاشا‌ (Mustafa Pasha)

این روستای کمتر شناخته شده از توابع کاپادوکیا در مرکز ترکیه به شمار می‌رود. سبک معماری یونانی خانه‌های سنگی روستا حکایت از ساکنان یونانی دارد که در گذشته کنار ترکان مسلمان در این دهکده زندگی می‌کردند. از جادبه‌های طبیعی این محل، چندین غار در اطراف روستا است که همواره مقصد غارنوردان و کوهنوردان است.

 

مصطفی‌پاشا‌ (Mustafa Pasha)

 

موقعیت: کاپادوکیا، ترکیه

 

گوکچه‌آدا (Gokceada)

این روستا غربی‌ترین و بزرگ‌ترین جزیره ترکیه است و در شمال دریای اژه، نزدیک بندر کاباتپه (Kabatepe) قرار دارد. نام قدیم یونانی آن ایمبروس بوده و از محصولات آن می‌توان به زیتون و انگور اعلا اشاره کرد. بنا بر افسانه‌ای مشهور، این جزیره محل وقوع داستان ایلیاد حماسه باستانی یونان بوده است. از دیگر جاذبه‌های این روستا، تفریحات آبی از جمله موج‌سواری در آب های جزیره‌ است.

 

گوکچه‌آدا (Gokceada)

 

موقعیت: چاناک کاله، ترکیه

 

جومالی ‌کیزیک (Cumalikizik)

این روستای زیبا نزدیک شهر بورسا و در دامنه کوه الوداغ (Uludağ) قرار دارد و در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. خلاف بسیاری از روستاهای ترکیه، رنگ ‌و بوی حاکم بر معماری این روستا شیوه کاملا عثمانی است. کوچه‌های سنگفرش ‌شده، دیوارهای رنگی، خانه‌های آجری و چشمه‌های آب جاری در کوچه‌ها، چهره‌ای کاملا شرقی به این محل بخشیده است.

 

جومالی ‌کیزیک (Cumalikizik)

 

موقعیت: بورسا، ترکیه

 

اورتاکوی (Ortakoy)

اورتاکوی یا روستای میانه از روستاهای متعلق به منطقه بشکیتاش است و نزدیک استانبول قرار دارد. پیشه اصلی اهالی این روستا در قدیم صید ماهی بوده و امروزه نیز یکشنبه‌ بازارهای این روستا عده بسیاری از مردم استانبول و گردشگران را به این منطقه جذب می‌کند.

در دیدار از این روستا، مسجد تاریخی اورتاکوی یا مسجد مجیدیه و کلیسای سورپ گریگور لوساوری را فراموش نکنید. در گذر از بازار محلی، نوش‌‌جان کردن کمپیر، غذای محلی شامل سیب‌زمینی بزرگ پخته و پرشده با مخلفات و سبزیجات، را از یاد نبرید.

 

اورتاکوی (Ortakoy)

 

موقعیت: بشیکتاش، استانبول، ترکیه

 

کانلیجا (Kanlica)

از دیگر روستاهای اطراف استانبول قریه کانلیجا است که در بخش آسیایی قرار دارد. این قریه از قدیم به ماست خوشمزه‌اش مشهور است. در سفر به این دهکده ماست خامه‌ای همراه با پودر قند را امتحان کنید. مسجد اسکندرپاشا و گورستان کانلیجا از مکان‌های دیدنی این روستا هستند که به دور از هیاهوی شهر می‌توانید در آنها قدم بزنید و از سکوت و آرامش لذت ببرید.

 

کانلیجا (Kanlica)

 

موقعیت: بیکوز، استانبول، ترکیه

 

 گوموشلوگ (Gumusluk)

این روستای زیبا در واقع شبه‌جزیره‌ای از توابع بدورم است و در جنوب ‌غرب ترکیه واقع شده است. از ویژگی‌ها و تسهیلات این محل برای گردشگران وجود اقامت‌گاه‌ها و هاستل‌های ساده و نسبتا ارزان است.

از سوغاتی‌های این روستا شیرینی محلی لوکوم، نوعی شیرینی خمیری است که در شربت غلطانده می‌شود. در گوموشلوک لوکوم را با طعم پرتقال تهیه می‌کنند. ظروف سرامیکی دست‌ساز و کدو حلوایی‌های خشک شده از دیگر یادگاری‌های این روستای زیبا محسوب می‌شوند.

 

 گوموشلوگ (Gumusluk)

 

موقعیت: بدروم، موغلا، ترکیه

 

اوزبک (Uzbek)

سبب نام‌گذاری این روستای ساحلی، مهاجرت برخی از مردم ازبکستان به عثمانی است. این روستا در 48 کیلومتری شهر ازمیر قرار دارد. خانه‌های دهکده سنگی و پیشه اصلی مردم آن ماهیگیری است.

از جاذبه‌های این محل، وجود درخت چنار هزار ساله در حیاط مسجد تاریخی است که نشانه از قدمت روستا دارد. در پایان هر هفته، بازار حراج ماهی برپا می‌شود که در کنار آن می‌توانید در رستوران‌های محلی، غذاهای دریایی این منطقه را امتحان کنید. از دیگر محصولات خاص این بازار می‌توان نان محلی کاتمار دست‌پخت‌ زنان این روستا را مثال زد.

 

اوزبک (Uzbek)

 

موقعیت: ازمیر، ترکیه

 

یانیکلار (Yaniklar)

روستای یانیکلار در نزدیکی فتحیه (15 کیلومتری) واقع گردیده است؛ این روستا یکی از بهترین مکان ها و روستاهای ترکیه برای تفریح تابستانی است. محیط آرام روستای یانیکلار شهرت فراوانی دارد؛ قدم زدن در میان طبیعتی بکر و دست نخورده، باغ مرکبات و نهرهای زیبا شما را به آرامش و سکوت دعوت می کند. در میان این سکوت شنیدن صدای گونه های مختلف پرندگان قطعا دلپذیر خواهد بود.

 

یانیکلار (Yaniklar)

 

موقعیت: فتحیه، موغلا، ترکیه

 

فارالیا (Faralya)

فارالیا، یکی از زیباترین روستاهای ترکیه است که در میان افراد محلی به مقصدی آرام با چشم اندازهای شگفت انگیز دریای مدیترانه و غروب آفتاب معروف است! دهکده ای کوچک و ناشناخته که در میان صخره های دره پروانه جای گرفته است. این روستا، مکان مناسبی برای علاقه مندان به کوهنوردی است.

هر فرد خارجی و یا ترک که قصد خرید ملک در فتحیه را دارد در صورت انتخاب فارالیا سود فراوانی را کسب خواهد کرد؛ چرا که موقعیت دوردست و ساختمان های کم این روستا، هرگز به یک منظره شهری تبدیل نخواهد شد. سبک زندگی مردم روستای فارالیا کاملا سنتی است!

 

فارالیا (Faralya)

 

موقعیت: فتحیه، موغلا، ترکیه

 

آلاچاتی (Alacati)

زندگی روستایی مجلل را در روستای آلاچاتی تجربه کنید! یک روستای قدیمی و جذاب یونانی که درست در کنار شبه جزیره چشمه ترکیه قرار گرفته است و تقریبا 1 ساعت از ازمیر فاصله دارد. خیابان های سنگفرش شده، خانه های سفید رنگ و سبک زندگی آرام سبب گردیده است که این شهر یکی از محبوب ترین مقاصد تفریحی در ازمیر باشد. این روزها ترک ها علاقه زیادی به خرید خانه های سنگی در این روستا دارند!

ادعای دیگر برای شهرت آلاچاتی، موج سواری است! بله، این منطقه از بهترین مکان ها برای موج سواری است و در عصرهای تابستان چیزی جذاب تر از باربیکیو و موسیقی کنار ساحل نیست!

 

آلاچاتی (Alacati)

 

موقعیت: ازمیر، ترکیه

 

اورگوپ (Urgup)

اورگوپ، درست در قلب کاپادوکیا و در 20 کیومتری شرق نوشهیر (Nevsehir) واقع گردیده است. این منطقه در طول تاریخ نام های متفاوتی داشته است؛ در دوره بیزانس آسیانا (Assiana)، در دوره سلجوقی باش‌حصار (Bashisar)، در دوره عثمانی قلعه بورگوت (Burgut Castle) و در سال های اولیه جمهوریت نام آن به اورگوپ تغییر یافت.

در این روستا معمولا گردشگرانی که می خواهند از کلیسای گورمه دیدن کنند، اقامت دارند. این روستا هنوز بافت قدیمی خود را حفظ کرده است. از دیدنی های جذاب نزدیک به اورگوپ علاوه بر کلیسای گورمه، می توان به دره سرخ، حلاج دره، موزه اورگوپ و غیره اشاره کرد. 

 

اورگوپ (Urgup)

 

موقعیت: کاپادوکیا، ترکیه

 

سخن پایانی

یکی از پایه‌های مهم اقتصادی ترکیه گردشگری است؛ شرایط جغرافیایی، محدود شدن این‌ کشور از سه سمت در میان آب‌ها و وجود رشته‌ کوه‌های فراوان در جوار دریا، بستر طبیعی گردشگرپذیری این کشور را مهیا کرده است.

گردشگری روستایی یکی از انواع گردشگری است که با وجود روستاهای توانمند و متعدد ترکیه و سیاست‌های توسعه گردشگری پایدار، این مناطق را به مقاصد مهم گردشگری این کشور تبدیل کرده است.

در این مقاله نیز سعی کردیم شما را با برخی از محبوب ترین روستاهای ترکیه آشنا کنیم؛ امیدواریم در سفر هیجان انگیز خود به ترکیه از این روستاهای جذاب و بکر دیدن نمایید.

نظرات کاربران
تماس با پرشین استار
استانبول / آلانیا
info[at]persianstargroup.com
شرکت پرشین استار
اطلاع از پیشنهادهای ما

شرکت پرشین استار با هدف ایجاد فضایی امن و مطمئن جهت سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه از سال ۲۰۱۰ و با کادری حرفه ای و با تجربه آغاز به فعالیت کرده است. خرید و فروش ملک در ترکیه، اخذ شهروندی و پاسپورت ترکیه، ثبت شرکت در ترکیه، راه اندازی کسب و کار در ترکیه، اخذ اقامت ترک ... یه از طریق خرید ملک، اخذ اجازه کار در ترکیه و مشاوره سرمایه گذاری در ترکیه بخشی از خدمات مجموعه پرشین استار می باشد. همکاران ما در شرکت پرشین استار آماده ارائه هرگونه مشاوره و راهنمایی صادقانه جهت انتخاب مناسب ترین گزینه ها برای خرید ملک با توجه به سلیقه و توانایی مالی مشتریان خود می باشند. ما به شما کمک می کنیم تا با خرید ملک در ترکیه، به خصوص خرید ملک در استانبول و خرید ملک در آلانیا، ضمن سرمایه گذاری هوشمندانه در کشوری با آینده ای بسیار روشن، فرصت زندگی در محیطی امن و متفاوت در تلاقی اروپا و آسیا را به خود و خانواده تان هدیه دهید. تنوع پروژه ها و املاک پرشین استار، به مشتریان اجازه می دهد تا بتوانند بهترین گزینه را برای خرید ملک به خصوص خرید آپارتمان در استانبول، خرید آپارتمان در آلانیا، خرید ویلا در استانبول و خرید ویلا در آلانیا آن هم با بهترین قیمت انتخاب کنند.

ادامه
Copyright @ 2020 Persian Star