مهاجرتی ترکیه

شرایط دریافت گواهینامه رانندگی ترکیه
۱۴۰۰/۰۲/۰۴
مهاجرتی ترکیه

شرایط دریافت گواهینامه رانندگی ترکیه

امروزه کشور ترکیه به یکی از کشورهایی تبدیل شده است که ایرانی‌ها در بیشتر مواقع آن را برای مهاجرت انتخاب می‌کنند. از همین جهت برای این دست از افراد سوالات بسیاری پیش می‌آید که در رابطه با آن‌ها اطلاعاتی ندارند. یکی از این سوال ها را می‌توان شرایط چگونگی اخذ گواهینامه رانندگی ترکیه در نظر گرفت.

دقت داشته باشید که در رابطه با این موضوع مسائل و قوانین گوناگونی وجود دارد که شما باید در رابطه با آن‌ها اطلاعات داشته باشید. از همین جهت در این مطلب از وبلاگ پرشین استار به بررسی دریافت گواهینامه رانندگی ترکیه و شرایط آن می پردازیم.

 

شرایط اخذ گواهینامه رانندگی ترکیه برای اتباع خارجی

اگر شما تصمیم دارید به عنوان اتباع خارجی در کشور ترکیه به رانندگی بپردازید، لازم است که بدانید می‌توانید شش ماه با گواهینامه بین‌المللی که در اختیار دارید این کار را انجام دهید؛ اما اگر مدت زمان اقامت شما در کشور ترکیه قرار است بیشتر از شش ماه شود، لازم است که حتما گواهینامه مورد تایید خود کشور ترکیه را دریافت کنید.

از طرف دیگر موضوعی که وجود دارد، این است که هر ساله قوانین در نظر گرفته شده برای اخذ گواهینامه رانندگی ترکیه تغییر می‌کند و شما باید متناسب با آن‌ها اقدامات لازم را انجام دهید. از همین جهت در ابتدا برای شما تغییراتی که در سال 2021 اعمال شده است را بررسی می‌کنیم و سپس در ادامه به شرایط اخذ گواهینامه رانندگی ترکیه می‌پردازیم.

 1. راننده کلاس B دیگر نمی‌تواند بدون تجربه مینی‌بوس براند.
 2. محدودیت سنی برای رانندگانی که موتورسیکلت‌های کم‌حجم می‌رانند به 16 سال کاهش یافته است.
 3. گروه موتورسیکلت‌ها در سال 2021 به چهار قسمت A1، A، M و A2 دسته‌بندی می‌شوند.
 4. شهروندان معلول دیگر مجوز رانندگی کلاس H را نخواهند داشت و بنا بر تصمیمات گرفته شده، وضعیت سلامتی راننده در گواهینامه ذکر خواهد شد.

تا به اینجا تغییراتی که در سال 2021 اعمال شده است را بیان کردیم و اکنون شرایط لازم برای دریافت مجوزهای مختلف رانندگی را ذکر خواهیم کرد.

اگر تصمیم دارید که مجوز کلاس A را دریافت کنید، نیاز به دو سال سابقه رانندگی در سطح A2 دارید. البته در رابطه با این قانون استثنایی نیز وجود دارد و آن این است که اگر شما 24 سال سن داشته باشید، این قانون دیگر برای شما صدق نخواهد کرد و تجربه دو سال رانندگی در سطح A2 به طور خودکار غیرفعال خواهد شد. در حقیقت باید بدانید که کلاس‌های در نظر گرفته شده برای رانندگی در کشور ترکیه دسته‌بندی می‌شوند و شما باید برای رفتن به سطح بالاتر، سطح ابتدایی را گذرانده باشید.

البته باید متذکر شد که در کنار تمام این موارد موضوع دیگری نیز مطرح است. برای مثال اگر شما به عنوان یک گردشگر خارجی یا ساکن موقت در ترکیه مشغول به رانندگی شوید، نیازی به دریافت گواهینامه ترک نخواهید داشت و در صورتی که در کشور خود گواهینامه ‌ایرانی را دریافت کرده باشید، می‌توانید در این کشور به رانندگی بپردازید.

اگر شما چنین شرایطی دارید، لازم است که گواهینامه خود را به ترکی ترجمه کنید و آن را به مهر رسمی برسانید. از طرفی همیشه این گواهی‌نامه ترجمه شده باید همراهتان باشد تا مشکلی برای شما پیش نیاید. البته در این راستا نکته‌ای وجود دارد؛ اینکه برخی از شرکت‌های بیمه گواهینامه ترجمه شده را قبول ندارند و از شما می‌خواهند که ظرف مدت زمان 12 ماه گواهینامه رانندگی ترکیه را دریافت کنید. در غیر این صورت آن‌ها بیمه شما را باطل خواهند کرد و از آنجایی که رانندگی با خودروی بدون بیمه خطرات بسیاری را به همراه دارد، توصیه می‌شود این کار را انجام ندهید و حتما گواهینامه رانندگی ترکیه را اخذ کنید.

 

محدودیت‌های سنی دریافت گواهینامه رانندگی ترکیه

طبق جدیدترین قوانینی که برای اخذ گواهینامه ترکیه گرفته شده است، محدودیت‌هایی برای سن متقاضیان گواهینامه در نظر گرفته شده که در ادامه آن‌ها را برای شما شرح خواهیم داد.

 • گروهی از افراد که حداقل 16 سال دارند، مجاز به دریافت گواهینامه سطح‌های A1، M و B1 هستند.
 • افراد با حداقل 18 سال سن می‌توانند مجوزهای F، C1E، C1، BE، B، A2 و G را دریافت کنند.
 • برای دریافت گواهینامه درجه A باید حداقل 20 سال داشته باشید.
 • اخذ گواهینامه رانندگی ترکیه در درجه D1، CE، C و D1E نیاز به 21 سال سن دارد.
 • حداکثر 24 سال سن برای دریافت گواهینامه درجه D و DE نیاز است.

هم‌چنین فردی که می‌خواهد گواهینامه رانندگی را مطابق با مقررات ترافیک بزرگراه‌ها دریافت کند، باید حداقل مدرسه ابتدایی را پشت سر گذاشته باشد و در آن شاخه فارغ‌التحصیل شده باشد.

 

آزمون‌های رانندگی مورد نیاز دریافت گواهینامه رانندگی ترکیه

 

آزمون‌های رانندگی مورد نیاز دریافت گواهینامه رانندگی ترکیه

 

برای اخذ گواهینامه رانندگی ترکیه شما باید 2 آزمون را پشت سر بگذارید. یک امتحان تئوری که چیزی شبیه به آزمون آیین نامه در ایران است و آزمون دیگر آزمون عملی یا همان آزمون شهری به حساب می‌آید.

در آزمون تئوری شما با مجموعه ای که صد سوال دارد روبه‌رو خواهید شد. در این آزمون سوال هایی از شما پرسیده می‌شود تا متوجه شوند که شما تا چه میزان با بزرگراه‌های ترکیه و قوانین راهنمایی و رانندگی آشنا هستید. دقت داشته باشید که حداقل نمره قبولی در این آزمون 70 در نظر گرفته شده است و اگر شما بتوانید به 70 سوال از این آزمون پاسخ دهید، آزمون را با موفقیت پشت سر گذاشته‌اید. توجه داشته باشید که این آزمون تنها با زبان ترکی از متقاضیان گرفته می‌شود و از همین جهت اتباع خارجی می‌توانند با مترجم سر امتحان حاضر شوند و به سوالات پاسخ دهند.

در رابطه با آزمون عملی نیز باید گفت در گذشته این آزمون به شکل راحت تری از متقاضیان گرفته می‌شد و در مدت زمان کوتاهی نمره قبولی را از ممتحن می‌گرفتند؛ اما دقت داشته باشید که امروزه شرایط متفاوتی در نظر گرفته شده است و آزمون با دقت بیشتری صورت می‌گیرد و شما باید به طور کامل مهارت خود را در رانندگی به فردی که در حال امتحان گرفتن از شما است، نشان دهید. این آزمون نزدیک به نیم ساعت طول می‌کشد و نشان دادن مهارت‌های لازم برای رانندگی از شما خواسته خواهد شد. توصیه می‌شود در این زمینه مهارت لازم را به دست آورید تا بتوانید آزمون عملی را نیز به خوبی پشت سر بگذارید.

 

مراحل مورد نیاز دریافت گواهینامه رانندگی ترکیه

 

مراحل مورد نیاز دریافت گواهینامه رانندگی ترکیه

 

اگر شما به عنوان یک فرد ایرانی تصمیم به اخذ گواهینامه رانندگی ترکیه دارید، باید در این راستا مراحلی را پشت سر بگذارید. اولین مرحله برای گرفتن گواهینامه رانندگی ترکیه، مراجعه به سفارت جمهوری اسلامی ایران در ترکیه است. شما با مراجعه به این مرکز باید مدارک خود که شامل شناسنامه و گواهینامه رانندگی ایرانی می‌شود را ترجمه کنید.

 برای ترجمه این مدارک لازم است که شما فرم‌های مربوط به این موضوع را در سفارت ایران تکمیل کنید. همچنین شما به یک قطعه عکس که پشت‌نویسی شده است نیز نیاز دارید. علاوه بر تمامی موارد، هزینه‌ای برای این موضوع در نظر گرفته شده که باید آن را نیز بپردازید. مدت زمان ترجمه مدارک حداکثر 2 روز کاری خواهد بود؛ البته اگر شما مدارک خود در مدت زمان کوتاه‌تری نیاز دارید، می‌توانید هزینه بیشتری در این راستا بپردازید و مدارک را در مدت زمان کوتاه‌تری ترجمه کنید. پس از انجام این مرحله شما باید با در دست داشتن پاسپورت ترجمه شده خود به فرمانداری و بخش آپوستل مراجعه کنید. در این بخش مدارک ترجمه شده شما تایید خواهند شد. دقت داشته باشید که در این مرحله نیاز به پرداخت هیچ هزینه‌ای نیست.

مرحله سوم در راستای دریافت گواهینامه رانندگی ترکیه، مراجعه به یک کلینیک برای انجام معاینات پزشکی است. شما باید توسط پزشک به طور کامل معاینه شوید تا سلامتتان تایید شود. از جمله مواردی که توسط پزشک چک می‌شود، می‌توان به معاینه چشم‌ها، سوابق دیگر بیماری‌ها و انجام آزمایش خون اشاره کرد.

اگر شما تمام مراحل ذکر شده را انجام دادید، باید به اداره مالیات یا اداره ورگی در شهر خود مراجعه کنید. در این مرحله شما باید هزینه‌ای را برای گرفتن گواهینامه رانندگی ترکیه به حساب دولت واریز کنید و رسید لازم را نیز از این بخش بگیرید. در ادامه باید از طریق سامانه آنلاین اداره پلیس، وقتی را در راستای تحویل حضوری مدارک برای خود بگیرید و سپس در تاریخ و ساعت مشخص شده و با داشتن تمام مدارک به اداره پلیس مراجعه کنید و پس از انجام مراحل قانونی، مدارک مربوط به گواهینامه خود را تحویل بگیرید.

 

مدارک مورد نیاز دریافت گواهینامه رانندگی ترکیه

از جمله مدارکی که برای دریافت گواهینامه رانندگی ترکیه نیاز دارید، می‌توان 10 مورد را نام برد. در ادامه به این 10 مورد اشاره خواهیم کرد تا شما نیز از آن‌ها مطلع شوید و آن‌ها آماده کنید.

 1. گذرنامه
 2. داشتن مدارک و گواهینامه‌ ایرانی
 3. داشتن فتوکپی از صفحات پشت ‌و رو گواهینامه ‌ایرانی
 4. داشتن گواهینامه ترجمه شده به همراه مهر
 5. داشتن فتوکپی رنگی از گواهینامه‌ای که ترجمه کرده‌اید.
 6. در اختیار داشتن اصل شناسنامه به همراه ترجمه آن
 7. داشتن برگه سلامت. این گزارش باید عکس‌دار باشد و توسط پزشک مربوطه تایید نیز شود.
 8. داشتن چهار قطعه عکس 6*5 یا پاسپورتی
 9. انجام و پرداخت هزینه‌های لازم برای اخذ گواهینامه رانندگی ترکیه
 10. انجام آزمایش خون و در دست داشتن گزارش مربوط به آن

 

هزینه‌های مورد نیاز دریافت گواهینامه رانندگی ترکیه

اول از هر چیزی لازم است که بدانید هزینه مربوط به اخذ گواهینامه رانندگی ترکیه هر ساله تغییر می‌کند؛ اما آخرین هزینه ای که در سال 2021 در نظر گرفته شده، برابر با 100 لیر است. شما می‌توانید این هزینه را یک روز پیش از آزمون از طریق بانک‌های دولتی یا خود آموزشگاه پرداخت کنید. البته دقت داشته باشید که صدور گواهینامه برای هر یک از سطح‌های رانندگی نیز متفاوت است که شما باید در زمان تصمیم به سفر، از این موضوع مطلع شوید و آن‌ها را آماده کنید.

 

جمع‌بندی

همان‌طور که مطالعه کردید، در این مقاله در رابطه با شرایط و چگونگی دریافت گواهینامه رانندگی در ترکیه صحبت کردیم و اطلاعاتی را در این راستا در اختیارتان قرار دادیم؛ به‌طوری‌که شما اکنون می‌دانید برای اخذ گواهینامه در ترکیه چه شرایطی پیش رویتان است. در آخر امیدواریم این مقاله برای شما مناسب بوده باشد و بتوانید از اطلاعات آن بهترین استفاده را ببرید.

اگر در این زمینه سوالاتی دارید می توانید با کارشناسان پرشین استار در ارتباط باشید. پرشین استار مشاور شما در امور خرید املاک و اخذ شهروندی ترکیه می باشد.

نظرات کاربران
عضویت در خبرنامه
املاک پیشنهادی
تماس با پرشین استار
استانبول / آلانیا
info[at]persianstargroup.com
شرکت پرشین استار
اطلاع از پیشنهادهای ما

شرکت پرشین استار با هدف ایجاد فضایی امن و مطمئن جهت سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه از سال ۲۰۱۰ و با کادری حرفه ای و با تجربه آغاز به فعالیت کرده است. خرید و فروش ملک در ترکیه، اخذ شهروندی و پاسپورت ترکیه، ثبت شرکت در ترکیه، راه اندازی کسب و کار در ترکیه، اخذ اقامت ترک ... یه از طریق خرید ملک، اخذ اجازه کار در ترکیه و مشاوره سرمایه گذاری در ترکیه بخشی از خدمات مجموعه پرشین استار می باشد. همکاران ما در شرکت پرشین استار آماده ارائه هرگونه مشاوره و راهنمایی صادقانه جهت انتخاب مناسب ترین گزینه ها برای خرید ملک با توجه به سلیقه و توانایی مالی مشتریان خود می باشند. ما به شما کمک می کنیم تا با خرید ملک در ترکیه، به خصوص خرید ملک در استانبول و خرید ملک در آلانیا، ضمن سرمایه گذاری هوشمندانه در کشوری با آینده ای بسیار روشن، فرصت زندگی در محیطی امن و متفاوت در تلاقی اروپا و آسیا را به خود و خانواده تان هدیه دهید. تنوع پروژه ها و املاک پرشین استار، به مشتریان اجازه می دهد تا بتوانند بهترین گزینه را برای خرید ملک به خصوص خرید آپارتمان در استانبول، خرید آپارتمان در آلانیا، خرید ویلا در استانبول و خرید ویلا در آلانیا آن هم با بهترین قیمت انتخاب کنند.

ادامه
Copyright @ 2020 Persian Star