زندگی ترکیه

کار در آلانیا و شرایط آن
۱۴۰۲/۰۲/۰۵
زندگی ترکیه

کار در آلانیا و شرایط آن

کشور ترکیه یکی از کشورهایی است که شرایط اقتصادی مناسبی در جهان دارد و برای بسیاری از کسب‌وکارها و سرمایه‌گذاری‌ها به دلیل نرخ رشد اقتصادی مثبت، به یک مکان مناسب تبدیل شده است. در این مطلب از وبلاگ پرشین استار می‌خواهیم درباره شرایط کار در آلانیا و همه آن‌چه که به آن نیاز دارید، صحبت کنیم. پس همراه ما باشید.

 

شرایط اقتصادی آلانیا

آلانیا یکی از شهرهای ساحلی ترکیه است که به دلیل بافت تاریخی غنی، سواحل زیبا، آب و هوای معتدل و مراکز دیدنی‌ و باستانی به عنوان یکی از مقاصد مهم گردشگری در ترکیه مشهور بوده و گردشگران زیادی را هر سال به سمت خود جذب می‌کند.

گردشگران در بهبود شرایط اقتصادی آلانیا و بهبود وضع زندگی مردم تاثیرگذار هستند و مهمترین منبع درآمد آلانیا مربوط به همین صنعت گردشگری است.

در آلانیا، مزارع و باغ‌های متعددی وجود دارد که مقدار زیادی محصول را تولید کرده و به مردم دنیا عرضه می‌کند بنابراین شرایط کشاورزی آن نیز مناسب است. از جمله برداشت لیمو، پرتقال، گوجه فرنگی، موز و خیار. از طرفی، اگرچه آلانیا یک شهر ساحلی بوده و به دریا نزدیک است؛ اما صنعت ماهی‌گیری آن چندان بزرگ نیست. تعداد کمی از ساکنان زندگی خود را از طریق دریا می گذرانند و ماهیگیری صنعت عمده ای نیست.

در گذشته برای خرید سرمایه‌گذاران خارجی محدودیت خرید ملک وجود داشت که امروزه با برداشتن آن، خریداران خارجی زیادی به سمت خرید خانه برای زندگی و سرمایه‌گذاری در این شهر آمدند. نتیجه آن سودآوری بالای مسکن و افزایش ارزش خانه‌ها بود.

از سال 2003، با حذف موقت محدودیت‌های خرید زمین توسط افراد غیر اتباع، صنعت مسکن در شهر با ساخت بسیاری از خانه‌های خصوصی و آپارتمان‌های جدید برای ساکنان نیمه‌وقت اروپایی و آسیایی بسیار سودآور شد. 69 درصد از خانه های خریداری شده توسط اتباع خارجی در استان آنتالیا و 29.9 درصد در کل ترکیه در آلانیا هستند.

کارشناسان مالی بین المللی می گویند: املاک و مستغلات به دلیل ریسک کم، بهترین سرمایه گذاری بلندمدت هستند و بر این اساس، آلانیا علاقه مندان زیادی از سوی سرمایه گذاران املاک به منظور خرید ملک و زندگی در کوچه های آلانیا داشته است.

کشور ترکیه اقتصاد مناسبی دارد و می‌تواند در آینده رشد کند. رشد اقتصادی مثبت آن، امیدبخش رشد آینده آن است. آلانیا نیز یکی از شهرهای بزرگ و مناسب ترکیه برای زندگی است؛ زیرا امکانات بهداشتی و آموزشی مناسبی دارد. به سیستم حمل و نقل خوب مجهز است و هزینه زندگی در آن نسبت به سایر شهرهای ترکیه کمتر است.

 

وضعیت کار در آلانیا

پیدا کردن کار در آلانیا به مرور زمان بهتر شده است و شما می‌توانید با توجه به ملاک‌های شغلی خود، به سادگی شغل پیدا کنید. البته که شرایط پیدا کردن کار در آلانیا تا حدود زیادی به علاقه مندی های شما بستگی دارد؛ زیرا انجام بعضی از کارها ساده‌تر است.

بعضی از مشاغل مخصوص ساکنین ترکیه بوده و شما نمی‌توانید در آن‌ها مشغول به فعالیت شوید؛ مشاغلی مثل داروسازی، دندانپزشکی، وکالت و حقوق، نیروهای امنیتی، صنایع دریایی و...

وضعیت کار در آلانیا برای افرادی که به زبان انگلیسی تسلط دارند، بهتر است؛ زیرا می‌توانند به سادگی مشغول به تدریس زبان انگلیسی شوند. شما می‌توانید با گرفتن مدرک، راهنمای تور مسافران شوید و در آژانس‌های مسافرتی شروع به کار نمایید.

از آن‌جایی‌که آلانیا یک شهر گردشگری است و گردشگران زیادی در طول سال به آن‌جا مراجعه می‌کنند، راهنمای تور و هتل‌داری، فعالیت‌های مرتبط با صنعت گردشگری و... شغل‌های فصلی هستند که بازار کار مناسبی دارند. گفتیم شغل های فصلی! چرا که در فصل‌هایی مثل بهار و تابستان، بیشترین تعداد گردشگر و در فصل زمستان کمترین تعداد گردشگر را خواهید دید.

داشتن تخصص در یک حوزه خاص، مخصوصا مهارتی که مردم به آن نیاز دارند، می‌تواند شرایط شما را برای پیدا کردن یک کار با درآمد بالا راحت‌تر کند.

 

شرایط کار در آلانیا برای ایرانیان

 

شرایط کار در آلانیا برای ایرانیان

 

با توجه به موافقت سازمان کار و تامین اجتماعی ترکیه با مجوزهای کار ایرانیان، وضعیت کار در آلانیا برای ایرانیان خوب است. مجوزهای کار برای افراد با توجه به شغل و نحوه فعالیت‌شان صادر می‌شود و معمولا دارای محدودیت زمانی است که پس از پایان یافتن، باید تمدید شوند. شرایط دریافت مجوز کاری در همین مقاله توضیح داده خواهد شد.

شما می‌توانید با کسب اقامت کاری در ترکیه مشغول به فعالیت شوید یا قبل از سفر به ترکیه از طریق کنسولگری پیگیر دریافت مجوز کاری خود باشید.

شرایط کار در آلانیا برای ایرانیان مشابه بقیه تبعه خارجی است. جالب است بدانید که فرهنگ کشور ترکیه با فرهنگ کشور ما مشابه است. همچنین ایرانیان زیادی ساکن ترکیه هستند و این شرایط می‌تواند حس کمتری از غربت را برای شما به وجود آورد.

 

راه های پیدا کردن کار در آلانیا

 

راه های پیدا کردن کار در آلانیا

 

آلانیا یکی از شهرهای ترکیه است؛ پس پیدا کردن کار در آلانیا وضعیتی مشابه فرایند پیدا کردن کار در ترکیه دارد. برای پیدا کردن کار در ترکیه نیز شرایط و مراحل سختی وجود ندارد، فقط باید کمی جست‌وجو کرد تا کارفرمایی را پیدا کرده و استخدام شوید.

اگر به زبان ترکی نیز مسلط هستید، پیدا کردن کار در آلانیا ساده‌تر خواهد شد؛ زیرا فعالیت‌ها و شغل‌های بیشتری برای شما وجود خواهد داشت. بعد از استخدام نیز برای شما حق بیمه توسط کارفرما پرداخت شده و سابقه کاری خواهید داشت. با 5 سال کار مداوم نیز می‌توانید شهروند ترکیه شوید.

راه‌های پیدا کردن کار شامل موارد زیر است:

 • آگهی‌های استخدام اینترنتی را پیگیری کنید.
 • آگهی‌های استخدام روزنامه‌ها را بخوانید.
 • در شرکت‌های مشاوره کاریابی ثبت نام کنید تا با توجه به شرایط‌تان، به شما کار پیشنهاد کنند.
 • به نهادها و موسسات مراجعه حضوری کنید.
 • در سازمان کار ترکیه (ایشکور) ثبت نام کنید، این مرکز یکی از معتبرترین مراکز کاریابی در ترکیه است.

 

سازمان کار ترکیه

سازمان کار ترکیه شبیه سازمان فنی و حرفه‌ای و اداره کار ایران است و به افراد بیکار، مهاجران و پناهندگان در پیدا کردن کار کمک می‌کند. پس شما به عنوان یک تبعه خارجی برای پیدا کردن کار در آلانیا می‌توانید در سایت سازمان کار ثبت نام کنید.

با داشتن شماره هویت اتباع خارجی می‌توانید به سادگی در سایت ثبت نام کنید؛ اما اگر آگاهی کمی نسبت به سایت دارید، می‌توانید با مراجعه به حضوری به اداره استانی سازمان کار فرایند ثبت نام را انجام داده و از خدمات آن استفاده کنید.

خدمات اداره کار شامل موارد زیر است:

 • به افرادی که جویای کار هستند، در پیدا کردن کار و استخدام شدن کمک می‌کند.
 • به افراد مشاوره کاری و شغلی می‌دهد.
 • ارائه حقوق بیکاری طبق چارچوب، به افرادی که از کار اخراج شده‌اند.
 • ارائه آموزش حرفه‌ای و ایجاد فرصت اشتغال برای معلول‌ها
 • ارائه کلاس‌های مهارت‌آموزی برای گرفتن افزایش شانس استخدام
 • معرفی شغل براساس میزان مهارت و استعداد افراد
 • ...

 

آخرین شرایط اخذ ویزای کاری ترکیه

 

آخرین شرایط اخذ ویزای کاری ترکیه

 

می‌دانید که برای کار کردن در ترکیه باید اقامت کاری بگیرید تا مجوز فعالیت داشته باشید. برای کار در آلانیا نیز بهتر است با راه‌های دریافت اقامت کاری آشنا شوید تا بتوانید ویزای کاری یا چالیشما ایزین را بگیرید.

 

1.یک کارفرمای ترک پیدا کنید و در شرکت او استخدام شوید

آسان‌ترین و کم‌هزینه‌ترین راه دریافت ویزای کاری ترکیه، پیدا کردن یک کار در شرکتی ترک است. در این شرایط شما حقوق مطابق قانون وزارت کار ترکیه می‌گیرید و حق بیمه شما توسط او پرداخت می‌شود.

2.در ترکیه یک شرکت ثبت کنید

با ثبت شرکت در ترکیه، شما می‌توانید برای خود اجازه کار بگیرید. شرایط آن پرداخت مالیات شرکت و حق بیمه خود است. حق بیمه وابسته به شغل شماست و می‌تواند عددی بین 1500 تا 2500 لیر در ماه باشد. البته زمانی قادر به پرداخت حق بیمه برای خود هستید که 5 کارمند ترک را استخدام کرده باشید.

درخواست اجازه کار یا چالیشما ایزین توسط اداره کار ترکیه صادر می‌شود که پس از بررسی پرونده شما انجام خواهد گرفت.

3.شرکت در دوره‌های مرتبط برای دریافت اجازه کار

شرکت کردن در دوره‌های فنی به شما مدرک می‌دهد، برای بعضی از مشاغل نیز نیازی به پیدا کردن کار ندارید؛ یعنی بدون کار نیز می‌توانید اجازه کار بگیرید.

این نوع از اجازه کار نسبت به ثبت شرکت، هزینه کم‌تری دارد. شما فقط نیاز به پرداخت حق بیمه ماهانه خود دارید و می‌توانید اجازه کار بگیرید.

شرایطی که برای دریافت اجازه کار باید داشته باشید

 • باید اقامت توریستی گرفته باشید و از مدت زمان آن بیش از 6 ماه مانده باشد.
 • کد مالیاتی داشته باشید
 • درخواست رسمی کارفرما برای کار
 • داشتن مدرک تحصیلی معتبر یا مدرک از مراکز معتبر دیگر
 • داشتن بیمه درمانی معتبر

بعد از تهیه مدارک لازم برای درخواست و ارسال درخواست به وزارت کار، نامه‌ای از طرف وزارت کار مبنی بر تایید یا رد درخواست شما به ایمیل‌تان ارسال می‌شود. سپس شما برای پیگیری درخواست خود باید به سایت وزارت کار ترکیه مراجعه کنید. هنگامی‌که اجازه کار را دریافت کردید، می‌توانید برای کار در آلانیا اقدام کنید.

اجازه کار مدرکی مشابه جواز کسب است که توسط امور صنفی به صاحبان مشاغل داده می‌شود.

نکته مهم: بعد از دریافت اجازه کار، اقامت شما از نوع توریستی به اقامت کاری تغییر داده می‌شود و پس از 5 سال اقامت کاری، می‌توانید برای اقامت دائم یا همان اخذ شهروندی و دریافت پاسپورت ترکیه اقدام کنید. اقامت کاری با اقامت توریستی فرق داشته و مزایای بیشتری دارد، یکی از این مزایا، بیمه سلامت رایگان است.

 

مشاغل مورد نیاز در ترکیه در سال 2023

بعضی مشاغل مانند نجاری، کاشی کاری، نقاشی ساختمان، حسابداری، فناوری اطلاعات، کارشناس بیمه، ام‌دی‌اف کار، آشپز ماهر، گارسون، تورلیدر، مدیر فروش، تدریس زبان و مترجمی و... در ترکیه بیشتر مورد نیاز هستند و اگر در این شغل ها تخصص داشته باشید سریع تر استخدام خواهید شد.

 

سخن پایانی

در میان کشورهایی که ایرانیان برای مهاجرت انتخاب می کنند، ترکیه به دلیل داشتن شباهت های فرهنگی و اقلیمی با ایران در اولویت قرار دارد؛ آلانیا یکی از شهرهای زیبای ترکیه می باشد که امکانات رفاهی، بهداشتی، آموزشی و اقتصادی مناسبی دارد و هزینه زندگی در آن نسبت به سایر شهرهای ترکیه پایین‌تر است.

اما اگر به فکر مهاجرت و زندگی در آلانیا هستید، ابتدا باید به دنبال پیدا کردن کار و بررسی شرایط کاری و وضعیت مشاغل در این شهر باشید! آلانیا شهری است که شما با تسلط به زبان ترکی و انگلیسی همراه با داشتن یک مهارت می‌توانید به راحتی مشغول به کار شوید.

در این مقاله سعی شد مهم ترین مطالب در مورد کار در آلانیا را بیان کنیم؛ اما چنانچه قصد مهاجرت، زندگی و کار در آلانیا را دارید، می توانید با کارشناسان پرشین استار جهت اخذ هر گونه مشاوره در ارتباط باشید.

برچسب های مقاله
کار در ترکیه
نظرات کاربران
تماس با پرشین استار
استانبول / آلانیا
info[at]persianstargroup.com
شرکت پرشین استار
اطلاع از پیشنهادهای ما

شرکت پرشین استار با هدف ایجاد فضایی امن و مطمئن جهت سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه از سال ۲۰۱۰ و با کادری حرفه ای و با تجربه آغاز به فعالیت کرده است. خرید و فروش ملک در ترکیه، اخذ شهروندی و پاسپورت ترکیه، ثبت شرکت در ترکیه، راه اندازی کسب و کار در ترکیه، اخذ اقامت ترک ... یه از طریق خرید ملک، اخذ اجازه کار در ترکیه و مشاوره سرمایه گذاری در ترکیه بخشی از خدمات مجموعه پرشین استار می باشد. همکاران ما در شرکت پرشین استار آماده ارائه هرگونه مشاوره و راهنمایی صادقانه جهت انتخاب مناسب ترین گزینه ها برای خرید ملک با توجه به سلیقه و توانایی مالی مشتریان خود می باشند. ما به شما کمک می کنیم تا با خرید ملک در ترکیه، به خصوص خرید ملک در استانبول و خرید ملک در آلانیا، ضمن سرمایه گذاری هوشمندانه در کشوری با آینده ای بسیار روشن، فرصت زندگی در محیطی امن و متفاوت در تلاقی اروپا و آسیا را به خود و خانواده تان هدیه دهید. تنوع پروژه ها و املاک پرشین استار، به مشتریان اجازه می دهد تا بتوانند بهترین گزینه را برای خرید ملک به خصوص خرید آپارتمان در استانبول، خرید آپارتمان در آلانیا، خرید ویلا در استانبول و خرید ویلا در آلانیا آن هم با بهترین قیمت انتخاب کنند.

ادامه
Copyright @ 2020 Persian Star