زندگی ترکیه

چرا باید استانبول را برای زندگی انتخاب کرد؟
۱۴۰۰/۰۵/۱۶
زندگی ترکیه

چرا باید استانبول را برای زندگی انتخاب کرد؟

مهاجرت یکی از سخت‌ترین و مهم‌ترین تصمیم‌هایی است که افراد در زندگی خود با آن روبرو می‌شوند. این روزها که ایرانیان بسیاری به دلایل مختلف به مهاجرت فکر می‌کنند، یکی از چالش‌های مهم، انتخاب مقصدی مناسب برای اقامت است!

ترکیه، یکی از کشورهای همسایه ایران، به ‌دلیل داشتن موقعیت جغرافیایی خاص، یکی از مقاصد پرطرفدار برای ایرانیان است. شباهت‌های فرهنگی و تاریخی، هم‌سان بودن مذهب، شباهت‌های زبانی و نزدیک بودن به ایران از جمله دلایلی است که ترکیه را محبوب مردم ایران کرده است.

در میان شهرهای ترکیه، استانبول، یکی از زیباترین شهرهای این کشور و البته دنیاست. شهری که مقصد گردشگری و اقامت بسیاری از مردم دنیا و ایران است. به همین دلیل در این مطلب از وبلاگ پرشین استار به بررسی این شهر، شرایط زندگی و شرایط اقامت در آن خواهیم پرداخت.

 

استانبول، پایتخت فرهنگی ترکیه

استانبول را پایتخت فرهنگی کشور ترکیه می‌دانند. شهری که به سبب داشتن مساجد بسیار زیاد، به شهر مناره‌ها نیز شهرت دارد. استانبول شهری است از شمال به دریای سیاه و از سمت جنوب به دریای مدیترانه راه دارد و به وسیله تنگه بسفر به دو قسمت اروپایی و آسیایی تقسیم شده است. این دو قسمت با دو پل به‌هم متصل می‌شوند.

 

استانبول، پایتخت فرهنگی ترکیه

 

استانبول آب و هوایی مدیترانه‌ای دارد؛ تابستان‌های گرم و مرطوب این شهر، در کنار بهار زیبا و پر باران و پاییز و زمستان نه چندان سرد، شرایطی مطلوب را برای زندگی در این شهر فراهم کرده است.

هزینه های زندگی در استانبول با اینکه نسبت به دیگر شهرهای ترکیه کمی بالاتر است، اما باز هم در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی، زندگی در این شهر، چندان سخت نیست.

یکی از مهمترین مزایای استانبول، نیاز نداشتن به ویزا برای سفر به ایران است. این موضوع یکی دیگر از دلایل محبوبیت ترکیه و شهرهای زیبای آن برای ایرانیان است. اما زندگی در هر شهر و کشوری، مزایا و معایب خاص خودش را دارد و باید پیش از اقدام برای مهاجرت تمامی زوایای آن را به‌خوبی سنجید.

 

مزیت های زندگی در استانبول

طبیعی است که هر شهری مزایا و معایب خاص خودش را دارد که اگر به‌ عنوان توریست به آن سفر کنید احتمالا متوجه آن نخواهید شد. برای دانستن ویژگی‌های یک شهر که قرار است به‌ عنوان مقصد اقامت انتخاب شود، باید به نکات خاصی توجه کرد. استانبول ویژگی‌های خاص و منحصر به فردی دارد.

 • نزدیکی به ایران: اولین مزیت استانبول، نزدیکی آن به ایران است. این نزدیکی در کنار نیاز نداشتن به ویزا، یک مزیت بسیار بزرگ برای افرادی است که به هر دلیلی می‌خواهند ارتباطشان با وطن قطع نشود و به آسانی به آن سفر کنند. این موضوع اولین مزیت زندگی در استانبول است.
 • آب و هوای عالی: استانبول شهری است که بهار بسیار دل‌انگیز و مطبوعی دارد. طبیعت این شهر در فصل بهار بسیار جذاب است. اما تابستان این شهر بسیار گرم است. این گرما به ‌عنوان یک ویژگی منفی برای این شهر نیست؛ چرا که گردشگران زیادی برای لذت بردن از آفتاب به این شهر سفر می‌کنند.

 

مزیت های زندگی در استانبول

 

پاییز زیبای استانبول، جذاب‌ترین هوا و فصل این شهر است. زمستان با بارندگی‌های زیاد و مه، جذابیت‌های خاص خودش را دارد. استانبول شهری چهار فصل است که هر کدام از فصل‌ها زیبایی‌های خاص خودش را دارد.

 • شباهت‌های فرهنگی: استانبول شهری است که ایرانیان در آن احساس غربت ندارند. شباهت‌های فرهنگی و مذهبی میان ما و مردم ترکیه، باعث شده که این شهر برای مردم ما، در هر مذهب و عقیده‌ای، شهری آرام و به دور از تنش باشد.
 • فرصت‌های شغلی فراوان: استانبول از جمله شهرهای ترکیه است که اقتصاد قدرتمندی دارد و همین امر فرصت های شغلی فراوان و نامحدودی را فراهم آورده است.
 • بالا بودن کیفیت زندگی: در استانبول خبری از تنش و اضطراب نیست. به همین دلیل افراد می‌توانند با آرامش برای آینده خود برنامه‌ریزی کنند. از طرفی شرایط زندگی در این شهر به گونه‌ای است که با هر سطح از درآمد می‌توان کیفیتی مناسب از زندگی را دارا بود. یعنی شرایط دخل و خرج ارتباطی منطقی دارند که باعث شده کیفیت زندگی در این شهر نسبت به ایران بالاتر باشد. استانبول، پل بزرگی است برای افرادی که نمی خواهند پول خود را از دست بدهند و زندگی در یک کشور مدرن را تجربه کنند.
 • حمل و نقل عمومی: سیستم حمل و نقل عمومی در  شهر استانبول، تنوع زیادی دارد. وفور تاکسی در سراسر شهر، مترو، اتوبوس، مونوریل و کشتی، در تمامی شهر و در هر موقعیتی، نیاز افراد را به خودروهای شخصی کم کرده است.

 

مزیت های زندگی در استانبول

 

 • تحصیل در استانبول: کیفیت تحصیل در مدارس و دانشگاه‌های استانبول، در سطح بسیار مطلوبی است. شرایط مدارس این کشور به گونه‌ای است که دست مهاجرین برای ثبت نام فرزندانشان در مدارس دولتی، خصوصی و بین‌المللی باز است.

آموزش دارای کیفیتی بالا و نزدیک به استانداردهای دنیاست. از طرفی دیگر تحصیل در دانشگاه‌های این کشور هم در شرایط استاندارد جهانی است. عموما دانشجویان بعد از تکمیل تحصیلات خود، شرایط کاری خوبی را در اختیار دارند.

 • قیمت پایین ملک: خرید ملک در استانبول آسان است. به ‌شرط آشنا بودن با شرایط خرید و اجاره ملک در این شهر می‌توان برای دریافت کارت شهروندی و اقامت موقت یا دائم در ترکیه، اقدام کرد کخ می توانید جهت خرید ملک در استانبول از مشاوره کارشناسان پرشین استار کمک بگیرید.

 

معایب زندگی در استانبول

در کنار مزایای زندگی در استانبول، باید با معایب آن هم کاملا آشنا بود و با در نظر گرفتن تمامی جوانب، برای زندگی در این شهر اقدام کرد.

 • اولین نکته، لزوم آشنا بودن با زبان ترکی استانبولی است بخصوص جهت تحصیل یا کار. که البته می توانید به مرور به زبان ترکی مسلط شوید.
 • اگر قبل از رفتن برای یافتن کار اقدام نشود، امکان روبرو شدن با مشکلات مربوط به شغل وجود دارد.
 • استانبول شهر شلوغی است. زیاد بودن توریست در این شهر و تراکم جمعیت بالا، باعث شده که این شهر همواره با مشکل ترافیک و شلوغی معابر روبرو باشد. البته بخش آسیایی استانبول آرامش بالاتری دارد.

 

هزینه‌های زندگی در استانبول در سال ۲۰۲۱ میلادی

میانگین هزینه زندگی در شهر استانبول برای یک نفر حدود 2500 الی 3000 لیر است. مهمترین هزینه زندگی در استانبول، بحث اجاره خانه است. اجاره بر اساس متراژ خانه و منطقه‌ای که خانه انتخاب شود، متغیر است. برای مثال اجاره یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر ماهانه ۲۱۰۰ لیر است در حالی‌ که همین اجاره در آپارتمان یک خوابه در خارج از شهر ۱۳۳۰ لیر می‌شود.

قیمت خرید هر متر آپارتمان در مرکز شهر به طور متوسط ۳۰۰۰ لیر است.

 میانگین حقوق ماهانه در استانبول ۳۷۰۰ لیر است که در صورت بهتر بودن شرایط کاری، قطعا از این مقدار بیشتر خواهد بود. نرخ بهره وام ۲۰ ساله، حدود ۱۶.۷ درصد است که این موضوع باعث می‌شود خرید ملک و ماشین به‌ صورت اقساط با دریافت وام چندان سخت به ‌نظر نرسد.

 

هزینه‌های زندگی در استانبول در سال ۲۰۲۱ میلادی

 

بنزین یکی از گرانترین اقلام در استانبول است که بخش قابل توجهی را در هزینه‌های زندگی دارد. هر لیتر بنزین در استانبول ۲۸ لیر است. این در حالی است که قیمت یک تویوتا کرولا در این شهر ۲۵۷۳۰۰ لیر است. در آوردن هزینه زندگی در شهر استانبول تا حدود زیادی به سبک زندگی افراد و هزینه‌های آن‌ها بستگی دارد.

در حالیکه مدارس و دانشگاه‌های دولتی رایگان هستند، هزینه مدارس و دانشگاه‌های خصوصی سالانه بین ۱۰ تا ۳۰ هزار لیر است. که این هزینه با توجه به مقطع تحصیلی، نوع دانشگاه و رشته انتخابی متفاوت است.

نکته دیگر هزینه رفتن به رستوران و در استانبول است که از حدود 90 تا 300 لیر (بسته به نوع رستوران) متفاوت است.

 

شرایط اقامت در ترکیه

در صورتی که قصد تحصیل در استانبول را داشته باشید اقامت یک ساله این کشور به شما تعلق خواهد گرفت و تا زمان پایان تحصیل این اقامت هر سال تمدید خواهد شد. بعد از فارغ‌التحصیلی تا یک سال می‌توان اقامت را تمدید کرد و سپس در صورت پیدا نکردن کار، امکان تمدید اقامت وجود ندارد.

برای درخواست اقامت دائم باید به ‌مدت ۵ سال به ‌صورت قانونی در این کشور اقامت کرد. شرط دریافت اقامت بعد از این ۵ سال، داشتن کار یا خرید خانه است. بنابراین می‌توان گفت که بهترین راه دریافت اجازه اقامت دائم در استانبول و شهروندی کشور ترکیه، خرید ملک در این کشور به ارزش 400 هزار دلار است که منجر به اخد پاسپورت ترکیه در کمتر از 3 ماه خواهد شد.

 

شرایط خرید ملک در استانبول

خرید ملک در استانبول و به تبع آن دریافت حقوق شهروندی و پاسپورت در کشور ترکیه، یکی از راه‌های مهاجرت به این کشور است که دغدغه ذهنی ایرانیانی است که نیم نگاهی به مهاجرت به این کشور دارند.

بر اساس قوانین ترکیه، اتباع خارجی میتوانند با خرید ملک در محدوده قیمتی مشخص، به اخذ اقامت در کشور ترکیه اقدام کنند. خرید ملک در این کشور شرایط خاصی دارد.

امکان خرید ملک در تمامی کشور ترکیه وجود دارد و هیچ محدودیتی برای انتخاب شهر وجود ندارد. با خرید ملک در ترکیه، برای تمامی افراد خانواده و فرزندان زیر ۱۸ سال می‌توان اجازه اقامت دریافت کرد.

امکان اجاره دادن ملکی که در استانبول خریداری شده است وجود دارد. تا زمانی که این ملک به ‌نام فرد باشد، اجازه اقامت او تمدید می‌شود و به این ترتیب افراد می‌توانند از طریق اجاره دادن ملک خود، درآمدزایی کنند.

 

شرایط خرید ملک در استانبول

 

برای خرید ملک در ترکیه باید حدود 300 هزار لیر در نظر گرفت. این مبلغ برای یک آپارتمان کوچک در مرکز شهر استانبول است. بعد از خرید ملک باید ابتدا سند آن را قانونی کرد تا از نظر دولت ترکیه، مالکیت خانه فرد احراز شود. 

علاوه بر این فرد متقاضی نباید هیچ دادگاه کیفری در ایران داشته باشد. در صورت خرید ملک به مبلغ 400 هزار دلار، امکان دریافت پاسپورت ترکیه برای اتباع بیگانه وجود دارد. این موضوع یکی از موارد بسیار خوب برای افرادی است که به‌دنبال کسب اقامت دائم و دریافت حق شهروندی در ترکیه هستند.

نکته مهم برای خرید ملک در استانبول، مشورت با وکیل و افرادی است که در این زمینه اطلاعات کافی دارند. کارشناسان پرشین استار در این زمینه صفر تا صد در کنار شما خواهند بود.

 

بهترین زمان سفر به استانبول

 

بهترین زمان سفر به استانبول

 

استانبول شهری است که در تمامی طول سال و در هر فصلی، جذابیت‌های خاص خودش را دارد. بهترین زمان سفر به استانبول بستگی به این موضوع دارد که فرد چه دلیلی برای سفر به این شهر داشته باشد.

اگر به دنبال آفتاب، شنا و سفری ارزان باشید، تابستان فصل خوبی است. با وجود گرمای هوا، به‌دلیل تعطیلی مدارس، ممکن است تابستان، استانبول شلوغ و پرهیاهو باشد. اما برای کسانی که شرایط سفر در ماه‌های دیگر سال را ندارند، موقعیت چندان بدی نیست.

البته نکته مهم این است که این فصل گران‌ترین و بالاترین میزان هزینه سفر را نیز به خود اختصاص داده است. کنسرت‌ها و فستیوال‌های مختلف در فصل تابستان نه تنها استانبول را میزبان خوبی برای ایرانیان کرده است، بلکه بسیاری از توریست‌های اروپایی نیز برای لذت بردن از آفتاب در این فصل، راهی استانبول می‌شوند.

اما بهترین زمان سفر به استانبول بهار و پاییز است. در فصل بهار، هوای استانبول بسیار مطبوع و خنک است. در این فصل سفر به این شهر نسبتا ارزان‌تر از تابستان است. البته اگر تعطیلات نوروز را برای سفر انتخاب نکنید!

پاییز استانبول، با هوایی دل‌انگیز، گاهی بارانی و خنک، یکی دیگر از فصل های سفر به این شهر زیباست. از اواسط شهریور تا اواخر آذر ماه، معمولا یکی از خلوت‌ترین زمان‌ها برای سفر است. هوای بسیار خوب، خلوتی شهر و ارزان بودن هتل‌ها و قیمت اجناس، باعث شده که این فصل به‌عنوان فصل ایده‌آل سفر به استانبول انتخاب شود.

از طرفی، از اواخر سال میلادی و از اوایل ژانویه، با وجود سرمای هوا، شاهد حضور مسافران زیادی در این شهر هستیم. حراج‌های مختلف بزرگترین برندهای دنیا که در استانبول نمایندگی دارند، یکی از دلایلی است که باعث حضور مسافران در این فصل سال در استانبول می‌شود. اما باید توجه داشت که بارش‌های زیاد برف و باران در این فصل گاهی شاید باعث شود که افراد در داخل هتل یا خانه ماندگار شوند و امکان بیرون رفتن نداشته باشند.

 

بهترین زمان سفر به استانبول

 

سخن پایانی

مهاجرت یک چالش سخت برای تمامی افراد در هر سنی است. انتخاب یک کشور مناسب، شروع زندگی و کار یا تحصیل همه و همه مستلزم داشتن آگاهی کامل و در عین حال آمادگی زیادی است. فرد باید آماده روبرو شدن با مشکلات و شرایط سخت باشد. به همین دلیل انتخاب مقصدی که کمترین میزان سختی را داشته باشد، یک امر منطقی به نظر می‌رسد.

استانبول به دلیل نزدیکی به ایران، نیاز نداشتن به ویزا و شرایط خوب و مطلوب برای زندگی، می‌تواند یک مقصد ایده‌آل برای افرادی باشد که با وجود مهاجرت، قصد ندارند بندهای روحی و جسمی خود را با وطن و با خانواده خود کاملا پاره کنند. شهری دوست داشتنی با شرایط زندگی بی نظیر که می‌تواند میزبان مهربانی برای مهاجرین باشد.

نظرات کاربران
تماس با پرشین استار
استانبول / آلانیا
info[at]persianstargroup.com
شرکت پرشین استار
اطلاع از پیشنهادهای ما

شرکت پرشین استار با هدف ایجاد فضایی امن و مطمئن جهت سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه از سال ۲۰۱۰ و با کادری حرفه ای و با تجربه آغاز به فعالیت کرده است. خرید و فروش ملک در ترکیه، اخذ شهروندی و پاسپورت ترکیه، ثبت شرکت در ترکیه، راه اندازی کسب و کار در ترکیه، اخذ اقامت ترک ... یه از طریق خرید ملک، اخذ اجازه کار در ترکیه و مشاوره سرمایه گذاری در ترکیه بخشی از خدمات مجموعه پرشین استار می باشد. همکاران ما در شرکت پرشین استار آماده ارائه هرگونه مشاوره و راهنمایی صادقانه جهت انتخاب مناسب ترین گزینه ها برای خرید ملک با توجه به سلیقه و توانایی مالی مشتریان خود می باشند. ما به شما کمک می کنیم تا با خرید ملک در ترکیه، به خصوص خرید ملک در استانبول و خرید ملک در آلانیا، ضمن سرمایه گذاری هوشمندانه در کشوری با آینده ای بسیار روشن، فرصت زندگی در محیطی امن و متفاوت در تلاقی اروپا و آسیا را به خود و خانواده تان هدیه دهید. تنوع پروژه ها و املاک پرشین استار، به مشتریان اجازه می دهد تا بتوانند بهترین گزینه را برای خرید ملک به خصوص خرید آپارتمان در استانبول، خرید آپارتمان در آلانیا، خرید ویلا در استانبول و خرید ویلا در آلانیا آن هم با بهترین قیمت انتخاب کنند.

ادامه
Copyright @ 2020 Persian Star