زندگی ترکیه

هر آنچه که باید در مورد استانبول کارت بدانید
۱۴۰۰/۰۵/۲۷
زندگی ترکیه

هر آنچه که باید در مورد استانبول کارت بدانید

هر ساله تعداد زیادی مسافر ایرانی برای تعطیلات، کار و تحصیل به ترکیه سفر می‌کنند و درصد زیادی از آن‌ها در استانبول اقامت دارند. اگر شما هم قصد سفر به ترکیه را داشته باشید قطعا نام استانبول کارت به گوشتان آشنا خواهد بود. استانبول کارت یک روش ساده و بهینه برای کم کردن هزینه‌ی رفت و آمد در استانبول است.

در این مقاله از وبلاگ پرشین استار قصد داریم اطلاعات کاملی در مورد استانبول کارت، نحوه خرید و استفاده از آن به شما ارائه کنیم. اگر قصد سفر به استانبول را دارید، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید و 30 درصد از هزینه‌ی رفت و آمد خود در استانبول را کاهش دهید.

 

هر آنچه که باید در مورد استانبول کارت بدانید

 

استانبول کارت چیست؟

استانبول کارت که به آن کارت گردشگری ترکیه نیز گفته می‌شود یک راه حل از سوی دولت ترکیه برای تخفیف هزینه‌های توریستی است که در سال 2009 معرفی شد. با استفاده از استانبول کارت شما می‌توانید در هزینه‌های مربوط به حمل و نقل، بازدید از جاذبه‌های گردشگری، سرویس‌های آنلاین شبانه روزی و اینترنت مصرفی در شهر استانبول تا حد زیادی صرفه جویی کنید.

به عبارتی استانبول کارت، یک کارت هوشمند مانند عابر بانک است که برای پرداخت هزینه‌های مترو، اتوبوس و بلیط اماکن گردشگری و بسیاری موارد دیگر در شهر استانبول می‌توان از آن استفاده کرد.

حال سوال این است که چرا این هزینه‌ها را به صورت نقدی نپردازیم؟ و یا استانبول کارت چگونه هزینه‌های ما را کاهش می‌دهد؟

جواب بسیار ساده است؛ زمانی که شما این هزینه‌ها را با استانبول کارت پرداخت می‌کنید، شامل تخفیفی می‌شوید که در پرداخت نقدی وجود ندارد.

برای شما یک مثال ساده می‌زنیم! فرض کنید می‌خواهید سوار مترو شوید و هزینه هر بار بلیط مترو در ترکیه 6.2 لیر است. زمانی که از استانبول کارت استفاده می‌کنید در هر روز برای سفر اول مترو 6.2 لیر، سفر دوم 5.1 لیر، سفر سوم 4.1 لیر و سفر پنجم و ششم کمتر از یک لیر پرداخت خواهید کرد. این تخفیف‌ها فقط برای استانبول کارت اعمال می‌شود و در صورتی که شما بخواهید به صورت نقدی این هزینه‌ها را بپردازید، همان 6.2 لیر را برای هر سفر باید پرداخت کنید.

 

استانبول کارت چیست؟

 

مزایای استفاده از استانبول کارت

خرید استانبول کارت دارای مزایای زیادی است که در ادامه به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد:

- کارت چند منظوره: این کارت به شما این امکان را می دهد که هزینه بلیط بسیاری از وسایل حمل و نقل عمومی (به جز تاکسی) را بپردازید؛ مانند اتوبوس، تراموا، مترو، کشتی و حتی تراموای نوستالژیک خیابان استقلال!

- استانبول کارت نوعی کارت پیش پرداخت و قابل شارژ است. این بدان معنی است که نیازی نیست در صف بایستید تا برای هر سفر و استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی یک کارت جدید بگیرید.

- سهولت استفاده: نیازی به تماس کارت با دستگاه کارت خوان نیست؛ کافی است کارت را در فاصله 8 سانتی متری کارتخوان قرارد هید و به راحتی کرایه شما پرداخت خواهد شد. در بیشتر موارد حتی لازم نیست کارت را از کیف پول خود خارج کنید.

- قابل استفاده برای چند نفر: هر یک عدد استانبول کارت در هر سفر برای 5 نفر قابل استفاده است؛ کافی است کارت را به کارتخوان نشان دهید، فرد از گیت رد شود، منتظر بمانید تا گیت دوباره بسته شود و مجددا کارت را به دستگاه نشان دهید تا نفر بعدی رد شود.

- تخفیف در قیمت بلیط: با استفاده از این کارت از 40 درصد تخفیف نسبت به کرایه معمولی برخوردار می شوید. لازم به ذکر است که اگر چند نفر از یک بلیط استفاده می کنند؛ این تخفیف برای نفر اول قابل استفاده است.

- از دیگر مزایای استانبول کارت این است که می توانید از جاذبه ها و موزه‌هایی که روی کارت تعریف شده رایگان بازدید کنید و نیازی به خرید بلیط نخواهید داشت. همچنین برای دیگر مراکز گردشگری خرید بلیط با استانبول کارت با تخفیف ویژه‌ای لحاظ می‌شود.

 

مزایای استفاده از استانبول کارت

 

از کجا می‌توان استانبول کارت خریداری کرد؟

خرید استانبول کارت در ترکیه بسیار راحت است و شما می‌توانید به محض پیاده شدن از هواپیما در فرودگاه استانبول کارت را تهیه کنید. همچنین در ایستگاه‌های مترو، اتوبوس، دکه‌های روزنامه فروشی به راحتی می‌توانید استانبول کارت بخرید. امکان خرید به صورت آنلاین نیز وجود دارد و سایت‌های فروش استانبول کارت نیز برای دسترسی راحت شما امکان خرید اینترنتی استانبول کارت را فراهم کرده‌اند.

 

قیمت استانبول کارت و میزان شارژ آنها

قیمت هر استانبول کارت 6 لیر است و هنگام خرید شارژ آن صفر است. شما باید زمان خرید آن را به میزانی که می‌خواهید شارژ کنید تا بتوانید از آن استفاده کنید. در نظر داشته باشید در صورتی که چند نفر هستید، نیازی به خرید استانبول کارت برای همه افراد نیست و چند نفر می‌توانند از یک استانبول کارت استفاده کنند.

در صورتی که استانبول کارت را از دستگاه تهیه کنید باید 10 لیر پرداخت کنید که 6 لیر برای هزینه کارت و 4 لیر اضافه به صورت شارژ داخل کارت خواهد بود.

 

قیمت استانبول کارت و میزان شارژ آنها

 

روش شارژ کردن استانبول کارت

برای شارژ استانبول کارت باید به باجه‌های مخصوص در ایستگاه‌های مترو و اتوبوس مراجعه کنیم. در این باجه‌ها باید کارت را قسمتی که مشخص شده است قرار دهیم و سپس مقدار شارژ را که می‌تواند 5،10،20 لیر باشد را انتخاب می‌کنیم و سپس اسکناس تا نخورده و سالم را در محل ورود پول قرار می‌دهیم. دستگاه اسکناس را دریافت می‌کند و پس از چند ثانیه بررسی اسکناس، موجودی جدید روی صفحه نمایش داده می‌شود. دقت کنید که اسکناس را کاملا صاف داخل دستگاه قرار بدهید. پس از شارژ دستگاه به شما یک رسید خواهد داد.

 

روش شارژ کردن استانبول کارت

 

برای شارژ استانبول کارت به صورت آنلاین می‌توانید به سایت istanbultouristpass.com مراجعه کنید و به صورت آنلاین استانبول کارت خود را شارژ کنید.

 

چگونه استانبول کارت را فعال کنیم؟

همانطور که بیان کردیم شما می توانید یک استانبول کارت بخرید و همان لحظه از آن استفاده کنید. اما در دوران همه‌گیری کرونا دولت ترکیه تصمیم گرفت به هر شخص کدی به اسم کد HES اختصاص دهد که هر فرد با آن شناسایی شود و بتوان وضعیت سلامتی‌اش را رصد کرد.

به همین دلیل در حال حاضر برای فعال‌سازی استانبول کارت، باید آن را با کد HES مطابقت دهید. استفاده از این کد برای ورود به همه مکان‌های سربسته در ترکیه لازم است.

کد HES را می توانید از وب سایت وزارت بهداشت (https://hayatevesigar.saglik.gov.tr/index-eng.html) دریافت نمایید.

همچنین می‌توانید اپلیکیشن HES را از App Store یاGoogle Play  دریافت و دستورالعمل‌های آن را دنبال کنید. اما ساده‌ترین راه پیامک است. برای این راه از هر شماره تلفن همراهی، چه ترک، چه ایرانی و چه هر کشور دیگری، می‌توانید استفاده کنید.

 

چگونه استانبول کارت را فعال کنیم؟

 

نحوه دریافت  HES CODبا شماره موبایل ترک

اگر سیم کارت / شماره موبایل ترک دارید باید یک پیامک به شماره 2023 بزنید که شامل این موارد باشد: کلمه HES، نام کشور مبدا (IRAN)، شماره گذرنامه، سال تولد )فقط سال)، نام خانوادگی و تعداد روزهایی که برای استفاده از کد HES نیاز دارید. مثال؛ HES IRAN F123456 1985 MCQUEEN 30

نیازی به خرید سیم کارت ترک برای هر یک از اعضای خانواده یا دوستانتان ندارید و می‌توانید با یک سیم کارت ترک یا شماره موبایل ترکیه، ثبت نام HES Code را بدون محدودیت برای هر تعداد از افراد انجام دهید.

نحوه دریافت HES COD با شماره موبایل خارجی

اگر سیم کارت ترک ندارید، برای دریافت HES Cod با سیم کارت کشور مبدا خود، اطلاعات خود را (عینا مثل اطلاعات بالا) از طریق پیامک به شماره 3821 944 90555+ ارسال کنید.

 

 چگونه HES COD را فعال کنیم؟

همانطور که پیشتر گفتیم، از ابتدای سال 2021 شما باید کد HES را با استانبول کارت تطبیق دهید تا بتوانید از آن استفاده کنید. برای این کار لازم است ابتدا این کد را فعال کنید. برای فعال کردن کد HES کافی است به وبسایت https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul/ بروید و با وارد کردن شماره تلفن ترک یا شماره پاسپورت خود این کد را دریافت کنید.

اگر زبان ترکی نمی‌دانید می‌توانید روی گزینه EN در سمت راست بالای صفحه کلیک کنید تا صفحه برای شما انگلیسی شود. اگر روی گزینه «من خارجی هستم و می‌خواهم با شماره پاسپورت ادامه دهم» کلیک کنید، نیازی به شماره تلفن ترک نخواهید داشت.

 

کدام وسایل نقلیه استانبول کارت را قبول می‌کنند؟

تمام وسایل نقلیه عمومی در استانبول، استانبول کارت را قبول می‌کنند. مترو، تراموا، متروباس، اتوبوس، قایق، تی‌سی‌دی‌دی، هاواتاش یا هاواباس (اتوبوس فرودگاهی) و انواع قایق‌های کروز از جمله این وسایل نقلیه است. همچنین بیشتر اماکن گردشگری استانبول کارت قبول می‌کنند و تخفیف ویژه‌ای برای پرداخت با استانبول کارت دارند. برای مثال قیمت بلیط تله کابین با استانبول کارت 3.5 لیر و به صورت نقدی دو برابر یعنی 7 لیر است.

 

میزان کرایه ‌ها با استفاده از استانبول کارت

همان طور که گفته شد هزینه‌ی حمل و نقل عمومی با استفاده از استانبول کارت تا حد زیادی کاهش می‌یابد. میزان کرایه‌ها با استفاده از استانبول کارت به شرح زیر است:

 

هزینه بلیط مترو و تراموا در استانبول:

- بلیط یک سفره: 7 لیر

- بلیط 2 سفره: 15 لیر

- بلیط 3 سفره: 11 لیر

- بلیط 5 سفره: 23 لیر

- بلیط 10 سفره: 40 لیر

همانطور که می‌بینید با استفاده از استانبول کارت به صورت تصاعدی و با بیشتر شدن تعداد سفرهای شما در طول روز هزینه سفر شما کاهش می‌یابد.

 

میزان کرایه ‌ها با استفاده از استانبول کارت

 

هزینه بلیط اتوبوس در استانبول:

هزینه اتوبوس در استانبول با توجه به تعداد ایستگاه‌هایی است که طی می‌کنید و برای همین هم در هنگام ورود و هم در هنگام پیاده شدن باید کارت بزنید. اتوبوس‌های جدید که با نام متروباس (Metrobüs) و در لاین‌های جدا حرکت می‌کنند و سرعت بیشتری دارند نیز از نظر تعرفه مانند اتوبوس‌های معمولی هستند.

 

هزینه بلیط اتوبوس در استانبول

 

هزینه بلیط قایق و کشتی در استانبول:

کرایه قایق و کشتی را هم می‌توان با استفاده از استانبول کارت و هم با استفاده از ژتون پرداخت کرد. در صورتی که با استانبول کارت پرداخت را انجام دهید، برای شما به صرفه‌تر خواهد بود. زیرا قیمت هر ژتون 5.5 لیر است و حتی اگر مسیر شما کوتاه باشد باید کل این مبلغ را برای ژتون پرداخت کنید و برای هر مسیر 1 ژتون بدهید. این در حالی است که با استانبول کارت بسته به مسیر بین 3.5 لیر تا 5.5 لیر پرداخت خواهید کرد.

بلیط کشتی و قایق برای جزایر پرنس 5.2 لیر با استانبول کارت و 7 لیر با ژتون است که باز هم می‌بینیم با استانبول کارت به مراتب ارزان‌تر است.

 

هزینه بلیط قایق و کشتی در استانبول

 

هزینه‌ بلیط تله کابین در استانبول:

پرداخت هزینه تله کابین با استانبول کارت 3.5 لیر و به صورت نقدی 7 لیر است؛ کاملاً مشخص است پرداخت هزینه با استانبول کارت به صرفه است.

 

هزینه‌ بلیط تله کابین در استانبول

 

پس از سفر به ترکیه با استانبول کارت خود چه کار کنیم؟

اگر سفر ما تمام شد و پول اضافه داخل استانبول کارت‌مان بود، چه کار کنیم؟ اعتبار استانبول کارت 2 سال است و 6 لیر که بابت دریافت آن پرداخت کرده‌اید به شما بازگردانده نمی‌شود. اما اگر پس از سفر مبلغی در حساب استانبول کارت شما بود، تا 2 سال اعتبار دارد و می‌توانید در سفرهای بعدی ترکیه آن را خرج کنید.

امکان بازپس گیری مبلغ داخل استانبول کارت وجود ندارد و در نتیجه بهتر است آن را به میزان نیاز خود شارژ کنید تا مجبور نباشید مبلغ زیادی داخل آن نگه دارید.

فراموش نکنید که استانبول کارت یک کارت شخصی نیست و در صورتی که مبلغی داخل استانبول کارت شما باقی مانده است می‌توانید آن را به دوستان و آشنایان خود که قصد سفر به ترکیه دارند بدهید تا از آن استفاده کنند و مجددا مجبور به خرید استانبول کارت نباشند.

 

سخن پایانی

در طول اقامت خود در استانبول، عاقلانه است که روی استانبول کارت سرمایه گذاری کنید! با خرید این کارت می توانید کاهش هزینه های حمل و نقل، کاهش هزینه بازدید از جاذبه های شهر،  خدمات آنلاین شبانه روزی و استفاده از اینترنت در ترکیه را مشاهده کنید. با توجه به اهمیت کارت استانبول برای مسافران، تصمیم گرفتیم در این مطلب به تمام سوالات مربوط به خرید استانبول کارت پاسخ دهیم. امیدواریم پاسخ سوالات خود را گرفته باشید!

نظرات کاربران
تماس با پرشین استار
استانبول / آلانیا
info[at]persianstargroup.com
شرکت پرشین استار
اطلاع از پیشنهادهای ما

شرکت پرشین استار با هدف ایجاد فضایی امن و مطمئن جهت سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه از سال ۲۰۱۰ و با کادری حرفه ای و با تجربه آغاز به فعالیت کرده است. خرید و فروش ملک در ترکیه، اخذ شهروندی و پاسپورت ترکیه، ثبت شرکت در ترکیه، راه اندازی کسب و کار در ترکیه، اخذ اقامت ترک ... یه از طریق خرید ملک، اخذ اجازه کار در ترکیه و مشاوره سرمایه گذاری در ترکیه بخشی از خدمات مجموعه پرشین استار می باشد. همکاران ما در شرکت پرشین استار آماده ارائه هرگونه مشاوره و راهنمایی صادقانه جهت انتخاب مناسب ترین گزینه ها برای خرید ملک با توجه به سلیقه و توانایی مالی مشتریان خود می باشند. ما به شما کمک می کنیم تا با خرید ملک در ترکیه، به خصوص خرید ملک در استانبول و خرید ملک در آلانیا، ضمن سرمایه گذاری هوشمندانه در کشوری با آینده ای بسیار روشن، فرصت زندگی در محیطی امن و متفاوت در تلاقی اروپا و آسیا را به خود و خانواده تان هدیه دهید. تنوع پروژه ها و املاک پرشین استار، به مشتریان اجازه می دهد تا بتوانند بهترین گزینه را برای خرید ملک به خصوص خرید آپارتمان در استانبول، خرید آپارتمان در آلانیا، خرید ویلا در استانبول و خرید ویلا در آلانیا آن هم با بهترین قیمت انتخاب کنند.

ادامه
Copyright @ 2020 Persian Star