زندگی ترکیه

معروف ترین نوشیدنی های ترکیه کدامند؟
۱۴۰۰/۰۵/۲۰
زندگی ترکیه

معروف ترین نوشیدنی های ترکیه کدامند؟

ترکیه کشوری نیمه آسیایی و نیمه اروپایی با صنعت گردشگری بسیار قوی و برجسته است. فرهنگ غذایی این کشور هم بخشی از جاذبه توریستی ترکیه محسوب می گردد. به خصوص برای گردشگران کشورهای اروپایی و آمریکایی که فرهنگ غذایی متفاوتی نسبت به مردم ترکیه دارند، غذاها و نوشیدنی های ترکیه تا حد زیادی جذاب است.

از آنجا که فرهنگ غذایی ترکیه با کشورهای همسایه خود شباهت زیادی دارد، غذاهای این کشور تا حدود زیادی با ذائقه گردشگران کشورهای همسایه متناسب خواهد بود.

علاوه بر انواع غذا، نوشیدنی های گوناگونی نیز در فرهنگ غذایی ترکیه خودنمایی می کند. اگر به این کشور سفر کردید یا در آن جا زندگی می کنید، لذت نوشیدن یک لیوان از نوشیدنی های مخصوص ترکیه در کنار غذاهای خوش طعم این کشور را از دست ندهید. نوشیدنی های ترکیه در دو دسته نوشیدنی های سرد و نوشیدنی های گرم قابل دسته بندی هستند؛ در این مطلب از وبلاگ پرشین استار این نوشیدنی های معروف ترکیه را معرفی خواهیم کرد.

 

چای ترکی (Turkish Tea)

چای ترکی از شناخته شده ترین نوشیدنی های ترکیه است. اولین بار در حدود صد سال پیش بود که کاشت چای در شهر باتومی ترکیه آغاز شد. محبوبیت چای در ترکیه بر کسی پوشیده نیست و حتی با این وجود که ترکیه از آن دسته کشورهایی است که قهوه مخصوص به خود را دارد ولی نوشیدن چای در بین مردم این کشور محبوبیت بیشتری نسیبت به نوشیدن قهوه دارد.

به علت علاقه وافر مردم ترکیه به نوشیدن چای، چایخانه ها و قهوه خانه های زیادی در این کشور فعالیت می کنند. ارزروم شهری در ترکیه است که بیشترین میزان مصرف چای در این کشور را به خود اختصاص داده است. کشت و پرورش چای در کشور ترکیه در منطقه دریای سیاه نیز رایج است.

 

چای ترکی (Turkish Tea)

 

در ادارات ترکیه برخلاف اروپا، ساعات نوشیدن چای به شکل مشخصی وجود ندارد. علت نداشتن ساعت چای در ترکیه این است که در طول ساعت کاری چای به طور مداوم استفاده می شود. با توجه با بالا بودن سطح مشغله در محل کار، احتمالا حتی کسی متوجه کیفیت و طعم و رنگ چای نمی شود و افراد تنها از روی عادت به چای نوشیدن ادامه می دهند.

در ترکیه مرسوم است که اگر به محل کاری مراجعه کنید به شما چای تعارف کنند و در صورت موافقتتان برایتان چای بیاورند.

 

ایهلامور  (Ihlamur)

ایهلامور یکی دیگر از نوشیدنی های گرم کشور ترکیه است. نوعی گیاه که هم می توان به صورت خشک و هم به صورت تر دم کرد و نوشیدنی ایهلامور را به دست آورد. از این نوشیدنی در قدیم به عنوان یک درمان خانگی استفاده می شد.

 

ایهلامور  (Ihlamur)

 

ایهلامور خواصی مانند تعریق دهندگی، تسکین درد، ادرار آور و خلط آور بودن دارد. این روزها رواج این نوشیدنی در بین ترک ها نیز بیش از قبل شده است. محیویبت این نوشیدنی در ترکیه به حدی است که حتی کارمندان ترجیح می دهند در محل کار ایهلامور را جایگزین چای کنند تا از خواص درمانی آن بهره مند شوند.

  

آدا چای (Adaçayı Tea)

از این گیاه نیز مانند ایهلامور نوشیدنی گرم درست می کنند. شباهت دیگر این گیاه به ایهلامور این است که آدا چای نیز خاصیت درمانی دارد. این نوشیدنی در آناتولی غربی محبوب تر است و بیشتر توسط ساکنین این منطقه مصرف می شود.

 

آدا چای (Adaçayı Tea)

 

این نوشیدنی ترکیه در فصل سرد طرفداران بیشتری نیز پیدا می کند. از خاصیت های این نوشیدنی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ضد افسردگی، آنتی اکسیدان، کاهنده استرس، پاک کننده کبد و درمان کننده آسم

 

قهوه ترکی (Turkish Coffee)

قهوه برای اولین بار از قرن شانزدهم و از عربستان وارد ترکیه شد. این نوشیدنی ترکی کم کم به عنوان یک نوشیدنی خوش طعم پای ثابت دورهمی های دوستانه و گپ زدن های دو یا چند نفره تبدیل شد. طرز تهیه خاص قهوه ترک باعث شده تا این قهوه به شهرت جهانی برسد.

 

قهوه ترکی (Turkish Coffee)

 

استفاده از قهوه در طول دورهمی ها باعث شده که از سال ها پیش ضرب المثلی ترکی بر سر زبان ها بیافتد که می گوید "دل قهوه و قهوه خانه نمی خواهد، دل به هم صحبت احتیاج دارد و قهوه بهانه ی این هم صحبتی است".

 

سالپ یا ثعلب (Salep)

این نوشیدنی گرم در فصل زمستان تبدیل به نوشیدنی محبوبی می شود. این نوشیدنی ترکیه در رستوران ها، کافه ها و کشتی ها سرو می شود. در قدیم مصرف این نوشیدنی در تمامی شهر های ترکیه و بین تمامی اقشار متداول بود.

 

سالپ یا ثعلب (Salep)

 

امروزه ثعلب تنها در برخی شهرهای بزرگ تر مانند استانبول و توسط افراد مسن تر استفاده می شود. وعده اصلی برای مصرف ثعلب صبحانه است. در قدیم این نوشیدنی معروف را در خانه و به روش های خانگی تهیه می کردند ولی امروزه به شکل فوری نیز آماده می شود. 

لازم به ذکر است که این نوشیدنی از شیر گرم و آرد ثعلب تهیه می گردد.

 

بوزا (Boza)

بوزا نوعی اسموتی است که از محبوب ترین نوشیدنی های ترکیه در بین مردم ترکیه می باشد. این نوشیدنی رنگی تیره و مزه ای شیرین دارد. بوزا ریشه قدیمی دارد و از زمان سلجوقیان در ترکیه تولید و مصرف می شود. در آن زمان ارزن، گندم، ذرت، برنج یا جو را در پارچ های سفالی بزرگ نگهداری می کردند تا بعد از گذشت چند روز کاملا به عمل بیاید و آماده ی مصرف شود.

 

بوزا (Boza)

 

مطالعات نشان می دهد استفاده از این نوشیدنی به چهار قرن پیش از اسلام باز می گردد. در آسیای میانه، آناتولی و حتی یونان هم از این نوشیدنی استفاده می کردند. این نوشیدنی بسیار مغذی بوده و طبع گرمی دارد. به همین علت سربازان بیشتر از این نوشیدنی استفاده می کردند.

 

لاهوسا شربتی یا شربت زائو  (Lahusa Aherbeti)

این شریت یک نوشیدنی تاریخی و سنتی کشور ترکیه است که بیشتر توسط زنان باردار یا زنانی که به تازگی زایمان کرده اند استفاده می شود. از خواص آن می توان به تسکین درد و افزایش شیردهی اشاره کرد.

 

لاهوسا شربتی یا شربت زائو  (Lahusa Aherbeti)

 

تهیه این نوشیدنی اصلا آسان نیست؛ چرا که از 40 نوع ادویه برای تهیه لاهوسا شربتی استفاده می شود. امروزه از این شربت در مولودی ها و روضه ها نیز استفاده می کنند و با آن از میهمانان پذیرایی می نمایند.

 

آیران (Iyran)

آیران همان نام ترکی دوغ است. این نوشیدنی در ترکیه بسیار شناخته شده است و طرف داران زیادی دارد. با این که دوغ برای ما ایرانیان جدید نیست و جاذبه توریستی به حساب نمی آید، ولی برای گردشگران آمریکایی و اروپایی نوشیدن آیران یک تجریه  جدید و جذاب است.

 

آیران (Iyran)

 

این نوشیدنی ترکیه را می توانید در بیشتر رستوران های این کشور به ویژه رستوران هایی که کباب و ماهی سرو می کنند، پیدا کنید.

 

راكی (Raki)

 

راكی (Raki)

 

محبوب ترین نوشیدنی حاوی ا لکل در ترکیه راکی است. برند معروفی که در این کشور راکی تولید می کند نیز yeni raki نام دارد. این نوشیدنی ترکیه همراه غذا و به خصوص غذای دریایی مصرف می شود.

 

شربت (Sherbet)

به صورت کلی در ترکیه به نوشیدنی هایی که سرد و شیرین باشند و طعم میوه داشته باشند شربت می گویند. شربت ها را به شکل خنک سرو می کنند و در فصل تابستان این نوشیدنی ها بیش از هر فصل دیگری استفاده می شوند.

 

شربت (Sherbet)

 

میوه های مختلف و متنوعی مانند لیمو، سیب، انار در تهیه  شربت ها به کار می روند. دارچین و شیره و میخک نیز از مواردی هستند که یا به شربت های دیگر اضافه می شوند یا به شکل اختصاصی خودشان تبدیل به شربت می شوند.  

 

تورشو سویو  (Tursu Suyu)

تورشو سویو از آن دسته نوشیدنی های ترکیه است که قیمت پایین و طعم بی نظیری دارد. این نوشیدنی طعمی شور و ترش دارد و از سبزیجات ترش، چغندر، هویج، پیاز، فلفل و سیر تهیه می‌شود.

 

تورشو سویو  (Tursu Suyu)

 

این نوشیدنی ترکیه در اسکله امینونو استانبول بسیار معروف است؛ در این منطقه تورشو سویو را بعد از صرف ماهی می نوشند.

 

شیرا (Şıra)

 

شیرا (Şıra)

 

با رسیدن بهار و گرم شدن هوا، فصل نوشیدن بوزا به اتمام می رسد و زمان نوشیدن شیرا می رسد. شیرا از انگور یا آب سیبی تهیه می شود که کمی تخمیر شده باشند. رنگ این نوشیدنی قرمز است و به دلیل فروکتوز بالای موجود در آن، طعم شیرینی دارد. اگر مدت زمان تخمیر این نوشیدنی زیاد شود، طعم آن نسبتا ترش خواهد شد.

 

شلغم (Şalgam)

 

شلغم (Şalgam)

 

شلغم در دسته ای از نوشیدنی های ترکیه قرار دارد که احتملا زیاد برای توریست ها جذاب نباشند. این نوشیدنی بین مردم ترکیه محبوب است و آن را همراه با غذای خود میل می کنند. نوشیدنی شلغم یا همان آب لبو را از آب شلغم، هویج بنفش، نمک و فلفل و ادویه تهیه می کنند. در مرحله ی بعد این نوشیدنی با بلغور و شلغم طعم دار شده تخمیر می شود. طعم این نوشیدنی اغلب ترش است و گاهی نیز به صورت گرم مصرف می شود.

 

کلام آخر

ترکیه نیز مانند سایر کشور هایی که قدمت تاریخی بالایی دارند، آشپزخانه ای منحصر به خود را دارد. نوشیدنی های ترکیه نیز بخشی از آشپزخانه ترکیه و فرهنگ غذایی این کشور هستند. خوب است با توجه به سلیقه شخصی، هر کدام از این نوشیدنی ها را در فصل مناسب خود و همراه با غذای متناسب امتحان کنیم.

نظرات کاربران
تماس با پرشین استار
استانبول / آلانیا
info[at]persianstargroup.com
شرکت پرشین استار
اطلاع از پیشنهادهای ما

شرکت پرشین استار با هدف ایجاد فضایی امن و مطمئن جهت سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه از سال ۲۰۱۰ و با کادری حرفه ای و با تجربه آغاز به فعالیت کرده است. خرید و فروش ملک در ترکیه، اخذ شهروندی و پاسپورت ترکیه، ثبت شرکت در ترکیه، راه اندازی کسب و کار در ترکیه، اخذ اقامت ترک ... یه از طریق خرید ملک، اخذ اجازه کار در ترکیه و مشاوره سرمایه گذاری در ترکیه بخشی از خدمات مجموعه پرشین استار می باشد. همکاران ما در شرکت پرشین استار آماده ارائه هرگونه مشاوره و راهنمایی صادقانه جهت انتخاب مناسب ترین گزینه ها برای خرید ملک با توجه به سلیقه و توانایی مالی مشتریان خود می باشند. ما به شما کمک می کنیم تا با خرید ملک در ترکیه، به خصوص خرید ملک در استانبول و خرید ملک در آلانیا، ضمن سرمایه گذاری هوشمندانه در کشوری با آینده ای بسیار روشن، فرصت زندگی در محیطی امن و متفاوت در تلاقی اروپا و آسیا را به خود و خانواده تان هدیه دهید. تنوع پروژه ها و املاک پرشین استار، به مشتریان اجازه می دهد تا بتوانند بهترین گزینه را برای خرید ملک به خصوص خرید آپارتمان در استانبول، خرید آپارتمان در آلانیا، خرید ویلا در استانبول و خرید ویلا در آلانیا آن هم با بهترین قیمت انتخاب کنند.

ادامه
Copyright @ 2020 Persian Star