زندگی ترکیه

قوانین و جریمه های رانندگی در ترکیه
۱۴۰۰/۰۷/۱۷
زندگی ترکیه

قوانین و جریمه های رانندگی در ترکیه

امروزه رانندگی و رفت‌وآمد با خودروهای شخصی، بخش زیادی از ساعات شبانه‌روز شهروندان را به خود اختصاص می‌دهد. این امر در شهرهای بزرگ‌تر به دلیل جمعیت بیشتر، محسوس‌تر است؛ زیرا جمعیت بیشتری از خودروهای شخصی استفاده می‌کنند.

در ترکیه که یک کشور توریستی است و هرساله میزبان جمعیت زیادی از گردشگران است، مسئله جریمه‌های رانندگی اهمیت دوچندانی دارد. درصد زیادی از گردشگرانی که ترکیه را به‌عنوان مقصد سفر خود انتخاب کرده‌اند، با وسایل نقلیه عمومی در این کشور به گردش می‌پردازند تا با خیال راحت، از جاهای دیدنی این کشور بازدید کنند. درعین‌حال، مسافرانی وجود دارند که برای سفر به این کشور از وسایل نقلیه شخصی استفاده می‌کنند. این افراد افزون بر جمعیتی هستند که هرروزه در این کشور با وسیله نقلیه شخصی خود تردد می‌کنند.

 درعین‌حال، شرایط همه‌گیری ویروس کرونا باعث شده تا بخش زیادی از مردم از خودروهای شخصی استفاده کنند و این مسئله بر ترافیک کشور ترکیه اثرگذار است. ترکیه حدوداً 85 میلیون نفر جمعیت دارد و حدود 25 میلیون ماشین در این کشور تردد می‌کنند. از بین تمام شهرهای این کشور، استانبول ترافیک سنگینی دارد. استانبول به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص خود، ترکیه را به قاره اروپا متصل می‌کند. همین موضوع باعث شده تا این شهر جز ده شهر اول جهان باشد که ترافیک سنگینی دارند.

حجم زیاد تردد خودرو باعث شده تا مردم و مسئولان نگران خطرات احتمالی افزایش تصادفات خودرویی در این کشور باشند. مسئولین این کشور با ایجاد قوانین سفت‌وسخت و اعمال جریمه‌های رانندگی در ترکیه، در تلاش‌اند تا تصادفات را کاهش و ایمنی ترافیک خودرویی را افزایش دهند.

قوانین راهنمایی و رانندگی در کشورهای مختلف، متفاوت است. با این ‌حال، حداکثر تفاوت قوانین رانندگی کشورهای مختلف، چیزی حدود ده درصد است و در باقی قوانین به یکدیگر شبیه‌اند. در کشور ترکیه نیز قوانین راهنمایی و رانندگی خاصی وجود دارد که در صورت عدم اطلاع از آن، ممکن است با جریمه‌های سنگینی روبه‌رو شوید. اگر در ترکیه زندگی می‌کنید یا قصد دارید که با وسیله شخصی خود به ترکیه سفر کنید، در ادامه این مقاله همراه با پرشین استار باشید تا نگاهی به قوانین رانندگی در ترکیه و جرایم رانندگی در این کشور داشته باشیم.

 

قوانین راهنمایی و رانندگی در ترکیه که باید بدانید

گرفتن گواهینامه در کشور ترکیه کار دشواری نخواهد بود. سن قانونی رانندگی در ترکیه 18 سال است. بستن کمربند برای تمام سرنشینان جلو و عقب خودرو اجباری است. استفاده از تلفن همراه در هنگام رانندگی تحت هر شرایطی ممنوع است و در صورت استفاده از آن، جریمه خواهید شد. قرار دادن کودکان زیر 12 سال در صندلی جلو راننده حتی باوجود داشتن صندلی مخصوص کودک، ممنوع است. گردش‌به‌راست در هنگام چراغ‌قرمز ممنوع است.

پرداخت جریمه‌های رانندگی در ترکیه ممکن است به‌صورت نقدی باشد، بنابراین همواره با خود پول نقد داشته باشید. اگر قبل از رانندگی نوشیدنی الکی مصرف می‌کنید مراقب باشید که درصد الکل خونتان باید زیر نیم درصد باشد. در صورت بیشتر بودن از این مقدار، نمره منفی در گواهینامه‌تان ثبت می‌شود و علاوه بر آن جریمه خواهید شد.

در ترکیه حق تقدم با عابر پیاده است و هنگام رسیدن به خط عابر پیاده باید توقف کرده یا سرعت خود را کم کنید. در غیر این صورت، مشمول جریمه سنگینی خواهید شد. در جاده‌هایی که چند لاین دارند، لاین سمت راست مخصوص آمبولانس‌ها و ماشین‌های پلیس است و با تردد دائم در این لاین جریمه خواهید شد.

با افزایش جریمه‌های رانندگی در ترکیه و به‌تبع آن، افزایش ثبت نمرات منفی در گواهینامه، ممکن است که گواهینامه شما توسط پلیس توقیف شود.

 

محدودیت سرعت مجاز در قوانین راهنمایی و رانندگی در ترکیه

محدودیت سرعت مجاز در قوانین راهنمایی و رانندگی در ترکیه

محدودیت سرعت مجاز رانندگی در سطح شهرها 50 کیلومتر بر ساعت، در جاده‌ها 90 کیلومتر بر ساعت و در بزرگراه‌ها 120 کیلومتر بر ساعت است. در سطح شهرها و جاده‌های کشور ترکیه، از دوربین‌های کنترل نامحسوس جهت ثبت سرعت غیرمجاز استفاده می‌شود. سرعت غیرمجاز یکی از اصلی‌ترین جریمه‌های رانندگی در ترکیه است که جریمه سنگینی به دنبال دارد. همچنین نمره منفی قابل‌توجهی در گواهینامه شما ثبت می‌شود. پس مراقب پدال گاز ماشین خود باشید تا جریمه نشوید.

 

مدارک ضروری که باید در ترکیه به همراه شما در ماشین باشد

اگر در کشور ترکیه رانندگی بکنید و مدارک ضروری همراهتان نباشد، جریمه می‌شوید و علاوه بر آن نمره منفی در گواهینامه شما ثبت می‌شود. لیست مدارک ضروری که باید به همراه خود داشته باشید بدین شرح است: گواهینامه رانندگی، بیمه خودرو، مالیات خودرو، کارت خودرو، سند معاینه فنی و کارت معاینه اگزوز خودرو (جهت سالم بودن اگزوز برای جلوگیری از ورود آلاینده‌ها به محیط). لازم به ذکر است که پرداخت مالیات خودرو در ترکیه 2 بار در سال انجام می‌شود. همچنین سند معاینه فنی 2 سال اعتبار دارد. پس قبل از رانندگی، مدارک خود را چک کنید و آن‌ها را در جای مطمئنی در خودروی خود قرار دهید.

 

لوازم ضروری در خودرو در ترکیه

لوازمی که در خودرو باید باشند، شامل وسایلی هستند که ممکن است برای هر حادثه‌ای نیاز شوند. از اولین لوازم ضروری در خودرو، جعبه کمک‌های اولیه است. اگر در سفر و جاده هستید یا داروخانه در نزدیکی شما نیست، داشتن جعبه کمک‌های اولیه در خودرو بسیار ضروری است. این جعبه باید شامل دو چسب پانسمان بزرگ، یک قوطی گاز استریل، یک محلول ضدعفونی‌کننده، دو جفت دستکش طبی و یک چراغ‌قوه باشد. جک خودرو و آچار چرخ نیز از لوازم ضروری خودرو هستند که هنگام خرابی یا پنچری لاستیک‌ها استفاده می‌شوند. دیگر وسیله ضروری که لازم است در خودرو باشد، کپسول آتش‌نشانی است. این کپسول باید حداقل 1 کیلوگرم باشد. مراقب باشید که از تاریخ انقضای کپسول نگذشته باشد. علامت هشدار در شب دیگر وسیله لازم در خودرو است. لازم است که دو عدد علامت هشدار مثلثی در خودرو داشته باشید. زنجیر چرخ یکی دیگر از لوازم ضروری در خودرو است که اگر همراهتان نباشید جریمه می‌شوید! همچنین برای عبور و مرور در فصل زمستان ضروری است.

 

تعرفه‌های جریمه های رانندگی در ترکیه در سال 2021

تعرفه‌های جریمه‌های رانندگی در ترکیه در سال 2021 به شرح زیر است:

 • عدم بستن کمربند ایمنی: 1008 لیر
 • عبور از چراغ‌قرمز: 935 لیر
 • استفاده از تلفن همراه در هنگام رانندگی: 535 لیر
 • پارک خودرو در مکان پارک ممنوع: 709 لیر
 • مقاومت در برابر دادن تست الکل: بار اول 1002 لیر ، بار دوم 3256 لیر و بار سوم 4018 لیر
 • رانندگی بدون داشتن بیمه خودرو: 1008 لیر
 • رانندگی بدون داشتن گواهینامه: 9918 لیر
 • رانندگی بدون داشتن معاینه فنی خودرو: 935 لیر
 • رانندگی با سرعت بین 55 تا 65 کیلومتر بر ساعت (در شهر): 535 لیر
 • رانندگی با سرعت بین 65 تا 75 کیلومتر بر ساعت (در شهر): 988 لیر
 • رانندگی با سرعت بالای 75 کیلومتر بر ساعت (در شهر): 5002 لیر
 • رانندگی با سرعت بین 99 تا 117 کیلومتر بر ساعت (در جاده): 935 لیر
 • رانندگی با سرعت بین 117 تا 135 کیلومتر بر ساعت (در جاده): 2488 لیر
 • رانندگی با سرعت بالای 135 کیلومتر بر ساعت (در جاده): 4002 لیر
 • رانندگی با سرعت بین 132 تا 156 کیلومتر بر ساعت (در بزرگراه): 535 لیر
 • رانندگی با سرعت بین 156 تا 180 کیلومتر بر ساعت (در بزرگراه): 608 لیر
 • رانندگی با سرعت بالای 180 کیلومتر بر ساعت (در بزرگراه): 4002 لیر
 • حرکت در مسیر مخالف: 2000 لیر
 • وارد کردن آسیب به علائم راه و جاده‌ای: 488 لیر
 • عدم کاهش سرعت در هنگام عبور عابر پیاده: 9888 لیر
 • عدم استفاده از زنجیر چرخ: 625 لیر

 

آیا برای جرایم رانندگی در ترکیه تخفیف وجود دارد؟

برای جریمه‌های رانندگی در ترکیه، درازای پرداخت جریمه ظرف 15 روز، تخفیف 25 درصدی وجود دارد. ولی جریمه های راهنمایی و رانندگی که پرداخت آنها بیش از ۱۵ روز تاخیر داشته باشد، شامل تخفیف نمی شوند. جریمه های ترافیکی که در پایان هر ماه به تاخیر می افتد، با ۵ درصد افزایش، پرداخت خواهند شد.

 

نحوه استعلام تخلفات و جریمه های رانندگی در ترکیه

اگر ماشین شخصی در ترکیه دارید، می‌توانید با مراجعه به سیستم‌های HGS و OGS و وارد کردن پلاک خودروی خود، خلافی‌های ثبت شده را مشاهده کنید.

می توانید به صفحه درخواست و پرداخت در وب سایت اداره کل راهداری ترکیه بروید. شماره پلاک خودرو را وارد تا لیست جریمه های خودرو با اطلاعات دقیق و مبلغ جهت پرداخت نمایش داده شود.

 

جرایم رانندگی در ترکیه به کجا پرداخت می شود؟

جرایم رانندگی در ترکیه به کجا پرداخت می شود؟

 اگر در بانک‌های ترکیه حساب دارید، می‌توانید از کارت‌های اعتباری ترکیه یا نرم‌افزارهای همراه‌ بانک‌ استفاده کرده و جرائم رانندگی را به‌صورت آنلاین پرداخت کنید. در صورت پرداخت در وب‌سایت اداره کل بزرگراه‌های ترکیه، کمی منتظر بمانید تا مطمئن شوید پس از پرداخت، بدهی پلاک شما صفر شده است.

جریمه خودروهای دارای پلاک خارجی، در دفاتر مالیاتی، شعب بانک‌های این کشور و اداره پست نیز بصورت نقدی قابل پرداخت است.

 

سخن پایانی

تعرفه‌ی جریمه‌های رانندگی در ترکیه (عدم بستن کمربند برای تمام سرنشینان، عدم رعایت سرعت مجاز، سبقت غیرمجاز، رانندگی در حالت مستی، عدم توجه به حق تقدم عابر پیاده و استفاده از تلفن همراه در هنگام رانندگی) بسیار سنگین است. اکنون میدانیم که کشور ترکیه، قوانین سختی را برای رانندگان وسایل نقلیه شخصی در نظر گرفته است. همچنین این کشور احترام زیادی برای پیاده‌روها قائل است. اگر با خودروی شخصی به ترکیه سفر می‌کنید مراقب باشید که اگر جریمه خودرو خود را پرداخت نکنید، نمی‌توانید از کشور خارج شوید. البته امکان پرداخت جریمه در مرزهای زمینی وجود دارد. با رعایت قوانین رانندگی در این کشور، علاوه بر حفظ ایمنی خود و سرنشینان، نیازی به پرداخت جریمه‌های سنگین نخواهید داشت.

نظرات کاربران
تماس با پرشین استار
استانبول / آلانیا
info[at]persianstargroup.com
شرکت پرشین استار
اطلاع از پیشنهادهای ما

شرکت پرشین استار با هدف ایجاد فضایی امن و مطمئن جهت سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه از سال ۲۰۱۰ و با کادری حرفه ای و با تجربه آغاز به فعالیت کرده است. خرید و فروش ملک در ترکیه، اخذ شهروندی و پاسپورت ترکیه، ثبت شرکت در ترکیه، راه اندازی کسب و کار در ترکیه، اخذ اقامت ترک ... یه از طریق خرید ملک، اخذ اجازه کار در ترکیه و مشاوره سرمایه گذاری در ترکیه بخشی از خدمات مجموعه پرشین استار می باشد. همکاران ما در شرکت پرشین استار آماده ارائه هرگونه مشاوره و راهنمایی صادقانه جهت انتخاب مناسب ترین گزینه ها برای خرید ملک با توجه به سلیقه و توانایی مالی مشتریان خود می باشند. ما به شما کمک می کنیم تا با خرید ملک در ترکیه، به خصوص خرید ملک در استانبول و خرید ملک در آلانیا، ضمن سرمایه گذاری هوشمندانه در کشوری با آینده ای بسیار روشن، فرصت زندگی در محیطی امن و متفاوت در تلاقی اروپا و آسیا را به خود و خانواده تان هدیه دهید. تنوع پروژه ها و املاک پرشین استار، به مشتریان اجازه می دهد تا بتوانند بهترین گزینه را برای خرید ملک به خصوص خرید آپارتمان در استانبول، خرید آپارتمان در آلانیا، خرید ویلا در استانبول و خرید ویلا در آلانیا آن هم با بهترین قیمت انتخاب کنند.

ادامه
Copyright @ 2020 Persian Star