زندگی ترکیه

سیستم مالیات در ترکیه چگونه است؟
۱۴۰۰/۰۲/۰۸
زندگی ترکیه

سیستم مالیات در ترکیه چگونه است؟

اگر شما از دسته افرادی هستید که تصمیم دارید به ترکیه مهاجرت کنید یا در این کشور مشغول به راه اندازی کسب و کار شوید، باید بدانید که دولت ترکیه از شما در برابر زندگی در این کشور و درآمدی که کسب می‌کنید، مالیاتی را دریافت خواهد کرد. دقت داشته باشید که قانون‌های مربوط به مالیات در ترکیه بسیار دقیق هستند که شما باید در رابطه با آن اطلاعات دقیقی داشته باشید. از همین جهت در ادامه این مطلب درباره مالیات در ترکیه اطلاعاتی را در اختیارتان قرار خواهیم داد تا شما نیز با این مسئله آشنا شوید. در ادامه با پرشین استار همراه باشید.

 

انواع مالیات در ترکیه

در نظر گرفتن مالیات برای شهروندان، به این منظور است که موضوع تورم در این کشور کنترل شود و با توجه به چنین هدفی، این موضوع به شکل جدی پیگیری می‌شود. از همین جهت هر سه ماه یک‌بار، شهروندان این کشور موظف به پر کردن اظهارنامه مالیاتی می‌شوند. باید متذکر شد که مالیات در این کشور به شکل‌های گوناگونی دریافت می‌شود که در ادامه هر یک از آن‌ها را نام خواهیم برد و اطلاعاتی را در رابطه با هر یک در اختیارتان قرار خواهیم داد.

 

مالیات بر دارایی ترکیه

یکی از انواع مالیات در ترکیه را می‌توان مالیات بر دارایی در نظر گرفت. این نوع از مالیات در واقع به ملک، ارث و وقف تعلق می‌گیرد. در ادامه میزان مالیاتی که برای هر یک از دارایی‌ها در نظر گرفته شده است را بیان خواهیم کرد.

  • مالیات در نظر گرفته شده برای املاک با توجه به نوع ملک، بین 0.1 تا 0.6 درصد است. این میزان برای زمین و واحد مسکونی 0.1 درصد و برای دیگر واحدها 0.2 درصد در نظر گرفته شده؛ البته دقت داشته باشید که زمین در حال ساخت مشمول پرداخت دارایی نمی‌شود و زمین‌های کشاورزی نیز از چنین موضوعی معاف هستند. همچنین باید متذکر شد که اگر ملک شما در محدوده شهرداری قرار گرفته باشد، مالیات برای آن دو برابر می‌شود.
  • مالیات مربوط به فروش اموال 4.8 درصد در نظر گرفته شده که بر عهده خریدار و فروشنده است.
  • مالیات ارث نیز با توجه به آنچه به شما ارث می‌رسد، از 4 تا 30 درصد متغیر می‌شود. از طرفی شما می‌توانید این مالیات را در مدت زمان 5 سال و به صورت دو قسط سالانه پرداخت کنید.

 

مالیات بر هزینه در ترکیه

در کشور ترکیه مالیات بر هزینه‌ها شامل مالیات بر مواردی چون ارزش افزوده، معاملات بانکی، بیمه، حق تمبر و مواردی از این دست می‌شود. میزان این مالیات نیز بین 1 تا 23 درصد تعیین شده؛ البته نرخ معمول آن 18 درصد است. از طرفی باید متذکر شد که مالیات بر ارزش افزوده شرکت‌های داخلی برابر با 18 درصد است، در حالی که برای خودروهای اجاره‌ای به 23 درصد می‌رسد.

 

مالیات بر درآمد در ترکیه

مالیات بر درآمد همان‌طور که از نامش مشخص است، به دستمزد دریافتی از یک کسب و کار، مبلغی که صاحب خانه از مستاجر دریافت می‌کند، سود حاصل از فروش سهام، حق چاپ، یک امتیاز و هر چیز شبیه به این موارد تعلق می‌گیرد و به طور معمول نرخی برابر با 15 تا 40 درصد دارد. دقت داشته باشید که افراد ساکن در ترکیه باید متناسب با درآمدی که از تجارت به دست می‌آورند (حتی اگر این تجارت با دیگر نقاط جهان باشد) مالیاتی را پرداخت کنند.

 

مالیات اجاره اماکن تجاری

اگر شما در خاک ترکیه ملکی را مثل مغازه به یک کار تجاری اختصاص دهید، پرداخت مالیات آن بر عهده شما خواهد بود. در حقیقت باید گفت در ترکیه بر خلاف کشور خودمان، مالیات املاک تجاری از فرد اجاره‌کننده دریافت می‌شود، نه صاحب‌ملک. از طرفی باید بدانید که مالیات در نظر گرفته شده برای اجاره اماکن تجاری، حدود 20 درصد است. دقت داشته باشید که این مالیات برای ملک‌های کاری و تجاری در نظر گرفته می‌شود املاک مسکونی موظف به پرداخت این نوع از مالیات نیستند.

 

مالیات مربوط به سود خرید و فروش ملک در ترکیه

از آنجایی که ترکیه به یکی از کشورهای پر تقاضا برای خرید ملک تبدیل شده است، دولت این کشور مالیاتی را به این موضوع اختصاص داده و فردی که از طریق معامله یک ملک سودی را به دست می‌آورد، باید بخشی از آن را به عنوان مالیات به دولت پرداخت کند. موضوعی که در رابطه با این نوع از مالیات در ترکیه وجود دارد، این است که مبلغ مالیات بر اساس قیمتی که در سند قرارداد ثبت می‌شود، تعیین می‌گردد. از همین جهت رقم مربوط به بسیاری از معامله‌ها در سند کمتر از آنچه هست، تعیین می‌شود؛ چرا که هرچه مبلغ قرارداد بیشتر باشد، سود بیشتری به دست خواهید آورد و هر چه سود بیشتر باشد، میزان مالیات نیز برای آن بیشتر خواهد شد.

 

کد مالیاتی ترکیه چیست؟

کد مالیاتی ترکیه

کد مالیاتی ترکیه یا همان Vergi Numara در واقع چیزی شبیه به کد ملی ما ایرانیان است. این کد که تشکیل شده از ده رقم است، به عنوان یک کد شناسایی مورد استفاده قرار می‌گیرد و در تمام سیستم‌های اداری کشور ترکیه نیز موجود هستند. در حقیقت باید متذکر شد که این کد به تمام شهروندان ترکیه و حتی افرادی که به این کشور سفر می‌کنند، اختصاص داده می‌شود و شما برای انجام بسیاری از کارها مانند افتتاح حساب بانکی، خرید خانه، خرید خودرو و ...به آن نیاز خواهید داشت.

حال شاید برای شما سوال پیش آید که چگونه می‌توان کد مالیاتی ترکیه را دریافت کرد؟ در راستای پاسخ به این سوال باید متذکر شد که دریافت کد مالیات در ترکیه امری ساده است و برای این کار شما باید به نزدیک ترین اداره مالیاتی که در محل سکونتتان قرار گرفته مراجعه کنید و مدارک لازم که شامل مواردی چون پاسپورت، کپی صفحه اول و آدرس جایی که سکونت دارید را تحویل دهید. همچنین لازم است که بدانید پروسه دریافت کد مالیاتی هیچ هزینه‌ای را برای شما نخواهد داشت و کاملا رایگان خواهد بود.

 

مالیات در ترکیه برای اتباع غیر ترک

اتباع خارجی می‌توانند با توجه به قوانینی که وجود دارد، در خاک این کشور شرکت‌های گوناگونی را تاسیس کنند؛ اما باید برای فعالیتی که انجام می‌دهند، مالیاتی را نیز پرداخت کنند. مالیات در ترکیه برای چنین زمینه‌هایی به طور معمول 20 درصد در نظر گرفته می‌شود و افراد به صورت سالانه مبلغ تعیین شده را پرداخت می‌کنند.

موضوع دیگری که در رابطه با مالیات اتباع خارجی در ترکیه وجود دارد، این است که بنا بر قوانین ممانعت از پرداخت مالیات ترکیه که میان ایران و کشور ما به امضا رسیده، هر فرد تنها یک بار برای هر سودی در یکی از این دو کشور باید مالیات پرداخت کند. توجه داشته باشید که شما به عنوان یک فرد خارجی در ترکیه موظف به پرداخت مالیات هستید و فرقی نمی‌کند که اقامت این کشور را دارید یا نه! اگر ملک و مالی در خاک ترکیه به نام شما است، موظف خواهید بود که طبق قوانین، مالیات تعیین شده را در زمان‌های معین پرداخت کنید.

توجه داشته باشید که در رابطه با پرداخت مالیات توسط اتباع خارجی، هیچ معافیتی وجود ندارد؛ مگر ساختمان‌هایی که به یک کشور تعلق دارند. از همین جهت در این راستا می‌توان به سفارتخانه‌ها، کنسولگری‌ها و... اشاره داشت که کاملا از پرداخت مالیات معاف هستند.

از طرفی باید متذکر شد که مالیات تعیین شده، به شهرداری منطقه‌ای که ملک در آن قرار دارد پرداخت می‌شود و در صورتی که ملک شما خارج از شهر باشد و شهرداری نیز مجهز به سیستم پرداخت الکترونیک نباشد، باید از طریق حواله پستی، مالیات تعیین شده را بپردازید.

 

خرید خودرو بدون پرداخت مالیات در ترکیه

خرید خودرو بدون پرداخت مالیات در ترکیه

یکی دیگر از مسائلی که امکان دارد برای مهاجران و ساکنین خارجی در ترکیه سوال پیش آورد، این است که چگونه می‌توانند بدون پرداخت مالیات در ترکیه صاحب خودرو شوند؟ در پاسخ به این سوال باید متذکر شد که امکان چنین موضوعی وجود دارد و شما می‌توانید با رعایت برخی از اصول و قوانین بدون آنکه مالیاتی را پرداخت کنید، صاحب ماشین شوید. در ادامه برای شما شرایطی را ذکر خواهیم کرد که می‌توانید با انجام آن‌ها به چنین هدفی برسید.

اولین شرط برای پرداختن به چنین موضوعی این است که شما باید ماشین را از یک فرد خارجی بگیرید. در حقیقت ماشین باید از یک خارجی به خارجی دیگر منتقل شود. مورد دوم که باید به آن توجه داشته باشید، این است که فرد خریدار باید بازنشسته و در حال گذراندن دوران بازنشستگی خود باشد. همچنین اگر فرد دانشجو، دیپلمات، کارمند روزنامه بین‌الملل و یا بازیکن خارجی در لیگ ترکیه باشد نیز شرایط خرید خودرو بدون پرداخت مالیات برای آن نیز فراهم خواهد شد.

البته باید متذکر شد که پرداختن به چنین موضوعاتی دشوار است. از همین جهت توصیه می‌شود بدون کمک فردی دیگر این کار را انجام ندهید. در این راستا شما می‌توانید با شرکت‌هایی که معاف از مالیات هستند، مشورت داشته باشید و طی یک الی سه هفته ماشین خود را دریافت کنید. البته این نکته را نیز باید در نظر بگیرید که تنها مالک خودرو و اقوام درجه یک امکان استفاده از چنین خودرویی را خواهند داشت و افراد دیگر در صورت رانندگی با چنین خودرویی جریمه خواهند شد.

 

جمع‌بندی

همان‌طور که مطالعه کردید، در این مقاله درباره مالیات در ترکیه اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دادیم و موضوعات گوناگونی اعم از انواع مالیات، کد مالیاتی، شرایط دریافت آن، درصدهای تعیین شده برای مالیات و... را به طور کامل بررسی کردیم. اکنون شما اطلاعات لازم و کامل در رابطه با این موضوع را دارید و می‌دانید که اگر در خاک ترکیه مشغول به زندگی و کار هستید، یا حتی تنها سرمایه‌گذاری انجام داده‌اید، مشمول به پرداخت مالیات خواهید بود و اگر نسبت به پرداخت آن اقدام نکنید، مجرم شناخته می‌شوید. در آخر امیدواریم این مقاله که توسط پرشین استار آماده شده برای شما مناسب بوده باشد و بتوانید از آن بهترین استفاده را ببرید.

نظرات کاربران
پربازدیدترین مطالب
عضویت در خبرنامه
املاک پیشنهادی
تماس با پرشین استار
استانبول / آلانیا
info[at]persianstargroup.com
شرکت پرشین استار
اطلاع از پیشنهادهای ما

شرکت پرشین استار با هدف ایجاد فضایی امن و مطمئن جهت سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه از سال ۲۰۱۰ و با کادری حرفه ای و با تجربه آغاز به فعالیت کرده است. خرید و فروش ملک در ترکیه، اخذ شهروندی و پاسپورت ترکیه، ثبت شرکت در ترکیه، راه اندازی کسب و کار در ترکیه، اخذ اقامت ترک ... یه از طریق خرید ملک، اخذ اجازه کار در ترکیه و مشاوره سرمایه گذاری در ترکیه بخشی از خدمات مجموعه پرشین استار می باشد. همکاران ما در شرکت پرشین استار آماده ارائه هرگونه مشاوره و راهنمایی صادقانه جهت انتخاب مناسب ترین گزینه ها برای خرید ملک با توجه به سلیقه و توانایی مالی مشتریان خود می باشند. ما به شما کمک می کنیم تا با خرید ملک در ترکیه، به خصوص خرید ملک در استانبول و خرید ملک در آلانیا، ضمن سرمایه گذاری هوشمندانه در کشوری با آینده ای بسیار روشن، فرصت زندگی در محیطی امن و متفاوت در تلاقی اروپا و آسیا را به خود و خانواده تان هدیه دهید. تنوع پروژه ها و املاک پرشین استار، به مشتریان اجازه می دهد تا بتوانند بهترین گزینه را برای خرید ملک به خصوص خرید آپارتمان در استانبول، خرید آپارتمان در آلانیا، خرید ویلا در استانبول و خرید ویلا در آلانیا آن هم با بهترین قیمت انتخاب کنند.

ادامه
Copyright @ 2020 Persian Star