زندگی ترکیه

روش ها و هزینه های حمل و نقل در ترکیه
۱۴۰۰/۰۳/۳۰
زندگی ترکیه

روش ها و هزینه های حمل و نقل در ترکیه

ترکیه یکی از کشورهای پرطرفدار و محبوب است که سالانه گردشگران و مهاجران بسیاری را می‌پذیرد. این کشور از لحاظ آب و هوا، جاذبه‌های تاریخی و دیدنی، شرایط حمل و نقل و... در جایگاه مناسبی قرار دارد. هر یک از این موضوعات، اهمیت به خصوصی دارند.

از همین رو تصمیم داریم در رابطه با یکی از این موضوعات، یعنی حمل و نقل و هزینه حمل و نقل در ترکیه صحبت کنیم و اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم تا شما به طور کامل با هر یک از شیوه‌ها آشنا شوید و بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. در ادامه با پرشین استار همراه باشید.

 

سیستم حمل و نقل اتوبوس در ترکیه

سیستم حمل و نقل اتوبوس در ترکیه یکی از سیستم‌های محبوب است که می‌توان آن را اصلی ترین نوع حمل و نقل زمینی در نظر گرفت. این وسیله نقلیه در سراسر کشور ترکیه دیده می‌شود و به طور معمول می‌توان از آن برای سفرهای طولانی مدت که بیشتر از چهارده ساعت طول می‌کشند، استفاده کرد. البته شما می‌توانید برای سفرهای درون شهری نیز از این وسیله نقلیه ارزان قیمت استفاده کنید. دقت داشته باشید که هزینه حمل و نقل در ترکیه با اتوبوس، بسیار به صرفه است و یکی از ارزان ترین شیوه‌های حمل و نقل محسوب می‌شود.

یکی از موضوعاتی که در رابطه با اتوبوس‌های ترکیه وجود دارد و می‌تواند شما را شگفت زده کند، لوکس بودن اتوبوس‌ها است؛ به طوری که می‌توان گفت این اتوبوس‌ها استانداردهای اروپایی را دارند و سفر با آن‌ها برای شما بسیار ساده و راحت خواهد بود، زیرا صندلی‌ها بسیار نرم و مناسب هستند و باعث خستگی مسافر نمی‌شوند.

شما برای استفاده از اتوبوس‌های ترکیه، باید بلیط های هوشمندی که در نظر گرفته شده است را خریداری کنید. منظور از هوشمند بودن بلیط ها، این است که باید آن‌ها را ابتدا شارژ و سپس استفاده کنید. البته این نکته را نیز باید در نظر داشته باشید که امکان استفاده از بلیط های هوشمند برای متروها، ترامواها و کشتی‌ها نیز وجود دارد و از همین جهت یک انتخاب به صرفه به نظر می‌رسد.

در کل می توان گفت بطور متوسط قیمت بلیط اتوبوس در ترکیه از 1.70 تا 3.50 لیر است.

 

حمل و نقل با دولموش (Dolmuş) در ترکیه

دولموش ها در حقیقت اتوبوس‌هایی هستند که اندازه آن‌ها کوچک تر از اتوبوس‌های معمولی است و استفاده از آن‌ها سرعت و راحتی بیشتری دارد. در این دولموش ها 10 الی 15 نفر مسافر سوار می‌شوند. هزینه در نظر گرفته شده به عنوان بلیط برای این وسیله نقلیه بسیار ارزان است و به طور میانگین به 3 تا 6 لیر می‌رسد.

 

حمل و نقل با تاکسی در ترکیه

 

حمل و نقل با تاکسی در ترکیه

 

دیگر روش حمل و نقل زمینی، استفاده از تاکسی است. شما می‌توانید در سطح شهرهای ترکیه، به ویژه استانبول، تاکسی‌های بسیاری را مشاهده کنید که در ایستگاه‌های مخصوص قرار گرفته اند. دقت داشته باشید که بنزین در کشور ترکیه گران است و این موضوع بر هزینه تاکسی تاثیر گذاشته، به طوری که بسیاری از افراد این شیوه از حمل و نقل را مناسب نمی‌دانند. همچنین برای تاکسی گرفتن شما باید به زبان ترکی مسلط باشید تا بتوانید مقصد خود را به درستی انتخاب کنید.

یکی از مزیت‌هایی که حمل و نقل با تاکسی دارد، این است که شما می‌توانید به راحتی تاکسی بگیرید، چرا که در سطح شهر تعداد تاکسی‌های بسیاری وجود دارد و شما می‌توانید در هر ساعت از شبانه‌روز به هر مقصدی که می‌خواهید، با تاکسی بروید.

همچنین نکته دیگری نیز در رابطه با هزینه حمل و نقل در ترکیه با تاکسی وجود دارد و آن این است که تاکسی‌ها باید از تاکسی متر استفاده کنند تا بر اساس آن قیمت مشخصی را به مسافر بگویند. دقت داشته باشید که اگر یک تاکسی از تاکسی متر استفاده نکند، تخلف کرده است و شما می‌توانید از همین رو تاکسی خود را عوض کنید.

هزینه حمل و نقل با تاکسی بطور معمول به ازای هر کیلومتر طی شده 3.10 لیر است، که البته 13 لیر ورودی نیز به آن افزوده می شود.

در ترکیه امکان استفاده از اپلیکیشن های تاکسی‌های اینترنتی وجود دارد. در واقع این اپلیکیشن ها از بروزترین برنامه‌هایی هستند که شما می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. به نوعی می‌توان گفت این تاکسی‌ها همانند اسنپ در ایران هستند که مسافران می‌توانند به راحتی از آن‌ها درخواست سفر کنند.

 

تاکسی‌های دریایی در استانبول (Deniz Taksi)

به طور معمول در شهرهای بزرگ ساحلی، شاهد استفاده از تاکسی آبی هستیم. شهر استانبول نیز یکی از این شهرها به شمار می‌آید؛ به طوری که می‌توانید در آن ایستگاه‌های گوناگون مربوط به این نوع از تاکسی را مشاهده کنید. از مهم‌ترین این ایستگاه‌ها می‌توان به ایستگاه ببک، ایستگاه باهچه شهیر، ایستگاه جزیره بیوک آدا و... اشاره کرد. شما می‌توانید از طریق استفاده از این تاکسی‌ها، مسافت مورد نظر را با سرعت و راحتی بالا طی کنید.

هزینه تاکسی دریایی در استانبول بطور معمول به ازای هر یک مایل دریایی که معادل تقریبا 1.8 کیلومتر است ۲۹ لیر است و ۴۶ لیر نیز به عنوان هزینه اولیه به حساب شما منظور می شود.

 

حمل و نقل با قطار در ترکیه

 

حمل و نقل با قطار در ترکیه

 

علاوه بر شیوه‌های حمل و نقل زمینی در ترکیه، شاهد حمل و نقل ریلی در این کشور نیز هستیم. قطار دیگر وسیله حمل و نقلی در ترکیه است که طرفداران مخصوص به خود را دارد. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları نام راه آهن دولتی کشور ترکیه است که با نام اختصاری TCDD نیز شناخته می‌شود. در این راه آهن حمل و نقل مسافر و بار صورت می‌گیرد و شما می‌توانید با استفاده از آن به مرکز 30 شهر دست یابید. همچنین باید متذکر شد که قطار این راه آهن، به 4 مقصد قطار سریع السیر دارد. خطوط سریع السیر قطار عبارت‌اند از:

  • آنکارا - استانبول | Ankara – Istanbul YHT
  • آنکارا - اسکی شهیر | Ankara – Eskişehir YHT
  • آنکارا - کنیا | Ankara – Konya YHT
  • کنیا - استانبول | Konya – Istanbul YHT

علاوه بر مسیرهایی که به آن‌ها اشاره شد، مسیر دیگری نیز وجود دارد که اهمیت بالایی برای آن در نظر گرفته می‌شود و آن مسیر قطار تهران - آنکارا است. این قطار در 6 شهریور سال 1398 افتتاح شد و از آن پس هر هفته 250 مسافر را جابه‌جا می‌کند.

در رابطه با هزینه حمل و نقل در ترکیه با قطار، باید متذکر شد که بر اساس مسیر، این موضوع تعیین می‌شود؛ به عنوان مثال هزینه قطار به برخی شهرهای اروپا و برعکس از ۱۰ تا ۷۷ یورو بسته به شرایط، مقصد و نوع بلیط متغیر است.

 

حمل و نقل با مترو در ترکیه

از بهترین و به صرفه ترین وسیله‌های نقلیه در ترکیه، می‌توان به مترو اشاره کرد. خطوط مترو در این کشور در 5 مسیر فعالیت دارد که می‌توان به کاباتاش به تکسیم، تکسیم به شیشلی و لونت، اکسارای به توپکاپی، کادیکوی به کارتال - در قسمت آسیایی استانبول و سیرکجی به هالکالی اشاره کرد. البته باید متذکر شد این سیستم در حال حاضر برای مسافران، گردشگران و حتی ساکنین ترکیه خیلی شناخته شده نیست، اما روزبه‌روز شاهد رشد آن هستیم.

تراموا همانند مترو است و خط ریلی برای آن در نظر گرفته شده، با این تفاوت که قطار آن در سطح زمین قرار دارد. دقت داشته باشید که این شیوه از حمل و نقل بسیار سریع و کارآمد است و افراد برای جابه‌جایی در بخش‌های گوناگون از آن استفاده می‌کنند. در حقیقت می‌توان گفت این شیوه از حمل و نقل برای افرادی که ساکن استانبول هستند، مناسب به نظر می‌رسد و می‌توانند با خیال راحت از این وسیله حمل و نقل استفاده کنند. همچنین باید متذکر شد که هزینه در نظر گرفته شده برای این شیوه بسیار کم و ارزان است (برای کوتاه نرین مسیرها حدود 3.50 لیر و البته برای دانش آموزان و دانشجویان نصف این رقم).

 

حمل و نقل دریایی در ترکیه

 

حمل و نقل دریایی در ترکیه

 

از آنجایی که کشور ترکیه مسیرهای آبی دارد، شاهد استفاده از سیستم حمل و نقل دریایی در آن نیز هستیم که از کشتی استفاده می‌شود. در واقع می‌توان گفت کشتی یکی از وسیله‌های نقلیه محبوب برای کشور ترکیه و استانبول است که در بیشتر مواقع افراد برای رفتن به بخش‌های آسیایی و اروپایی از آن استفاده می‌کنند. برای سفر با این وسیله باید از اسکله‌هایی که به دریا نزدیک هستند، بلیط تهیه کنید و در ادامه به سفر بپردازید. همچنین باید متذکر شد که بنادر ترکیه در حالت کلی به چند دسته تقسیم می‌شوند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

  • بنادر کانتینری
  • بنادر نظامی
  • بنادر ماهیگیری
  • بنادر قایق‌های بادبانی شخصی

در رابطه با هزینه حمل و نقل در ترکیه با کشتی، باید گفت که این موضوع به مسائل گوناگونی بستگی دارد. برای مثال انتخاب شهر آسیایی و اروپایی برای سفر یکی از موضوعاتی محسوب می‌شود که می‌تواند بر هزینه تاثیرگذار باشد.

به عنوان مثال هزینه بلیط خط واپور که دو بخش اروپایی و آسیایی را به هم وصل می کند با استانبول کارت ۴ لیر است.

 

حمل و نقل هوایی در ترکیه

 

حمل و نقل هوایی در ترکیه

 

پر سرعت ترین روش حمل و نقل، مسلما استفاده از خط هوایی یعنی هواپیما است. شما می‌توانید بر اساس بودجه‌ای که در اختیار دارید، نوعی از هواپیما را انتخاب کنید. نکته جالب اینجاست که حتی ساکنین ترکیه نیز بیشتر برای سفرهای خود از هواپیما استفاده می‌کنند؛ چرا که قیمت این شیوه از حمل و نقل در مقایسه با مزیت‌هایی که دارد، بسیار مناسب است. برای مثال پرواز ازمیر به استانبول از طریق مسیر هوایی تنها یک ساعت طول می‌کشد، در حالی که همین مسیر با اتوبوس تا 10 ساعت نیز به طول می‌انجامد.

بطور مثال قیمت بلیط استانبول - آنتالیا در پروازهای هواپیمایی پگاسوس بین ۲۵۰ تا ۳۳۰ لیر و در پروازهای ترکیش ایرلاین بین ۳۰۰ تا ۸۲۷ لیر و قیمت بلیط استانبول - آنکارا در پروازهای هواپیمایی پگاسوس بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ لیر و در پروازهای ترکیش ایرلاین بین ۱۹۰ تا ۶۰۰ لیر است.

 

خرید استانبول کارت

استانبول کارت، کارت مخصوصی است که شارژش می‌کنید و در وسایل نقلیه عمومی مورد استفاده قرار می‌دهید. با استانبول کارت، هزینه‌های جابه‌جایی شما با وسایل نقلیه عمومی در شهر بین 30 تا 50 درصد کاهش می‌یابد.

شما می‌توانید استانبول کارت را از دکه‌های داخل ایستگاه مترو یا دکه‌های روزنامه فروشی داخل شهر یا نمایندگی های فروش استانبول کارت بخرید یا از دستگاه‌های خودکار فروش بلیط استفاده کنید.

استانبول کارت انواع مختلفی را دارد شامل کارت معمولی با هزینه سفر ۳.۵ لیر، کارت دانش آموزی با هزینه سفر ۱.۷ لیر و کارت‌های اجتماعی با هزینه سفر ۲.۵ لیر.

ضمنا کارت‌های آبی برای ساکنین استانبول است و فقط با کارت کیملیک برای هر شخص صادر می‌شود که انواع آن شامل کارت آبی برای ۱۸۰ بار استفاده با قیمت ۲۷۵ لیر، کارت آبی مخصوص دانش آموزان برای۲۰۰ بار استفاده با قیمت ۵۰ لیر و کارت آبی اجتماعی برای ۲۰۰ بار استفاده با قیمت ۱۷۰ لیر می شود.

 

همان‌طور که متوجه شدید، در ترکیه سیستم‌های گوناگونی برای حمل و نقل وجود دارد که هر کدام مزیت‌های مخصوص به خود را دارند و شما می‌توانید با توجه به شرایطی که دارید، یکی را انتخاب کنید. همچنین در این مقاله هزینه های حمل و نقل در ترکیه را نیز مورد بررسی قرار دادیم تا بتوانید بهترین تصمیم را داشته باشید.

نظرات کاربران
تماس با پرشین استار
استانبول / آلانیا
info[at]persianstargroup.com
شرکت پرشین استار
اطلاع از پیشنهادهای ما

شرکت پرشین استار با هدف ایجاد فضایی امن و مطمئن جهت سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه از سال ۲۰۱۰ و با کادری حرفه ای و با تجربه آغاز به فعالیت کرده است. خرید و فروش ملک در ترکیه، اخذ شهروندی و پاسپورت ترکیه، ثبت شرکت در ترکیه، راه اندازی کسب و کار در ترکیه، اخذ اقامت ترک ... یه از طریق خرید ملک، اخذ اجازه کار در ترکیه و مشاوره سرمایه گذاری در ترکیه بخشی از خدمات مجموعه پرشین استار می باشد. همکاران ما در شرکت پرشین استار آماده ارائه هرگونه مشاوره و راهنمایی صادقانه جهت انتخاب مناسب ترین گزینه ها برای خرید ملک با توجه به سلیقه و توانایی مالی مشتریان خود می باشند. ما به شما کمک می کنیم تا با خرید ملک در ترکیه، به خصوص خرید ملک در استانبول و خرید ملک در آلانیا، ضمن سرمایه گذاری هوشمندانه در کشوری با آینده ای بسیار روشن، فرصت زندگی در محیطی امن و متفاوت در تلاقی اروپا و آسیا را به خود و خانواده تان هدیه دهید. تنوع پروژه ها و املاک پرشین استار، به مشتریان اجازه می دهد تا بتوانند بهترین گزینه را برای خرید ملک به خصوص خرید آپارتمان در استانبول، خرید آپارتمان در آلانیا، خرید ویلا در استانبول و خرید ویلا در آلانیا آن هم با بهترین قیمت انتخاب کنند.

ادامه
Copyright @ 2020 Persian Star