زندگی ترکیه

بیمه خودرو در ترکیه و چگونگی آن
۱۴۰۲/۰۵/۰۱
زندگی ترکیه

بیمه خودرو در ترکیه و چگونگی آن

یکی از کشورهایی که از زمان اقدام برای پیوستن به اتحادیه اروپا، تغییراتی در زمینه‌های مختلف از جمله قوانین راهنمایی رانندگی اعمال کرد، ترکیه است. به همین دلیل این موضوع موجب اعتبار گواهینامه ترکیه در بیشتر از ۵۰ کشور شده است. اما اگر می خواهید در مورد بیمه خودرو در ترکیه و چگونگی آن اطلاعاتی داشته باشید، در این مطلب از وبلاگ پرشین استار همراه ما باشید.

یکی از قوانین راهنمایی و رانندگی و ضرورت داشتن بیمه‌نامه که می‌توان به آن اشاره داشت این است که، حتی در زمانی که خودرو بدون استفاده و یا از رده خارج یا در پارکینگ‌های خصوصی بوده باشد، باید از داشتن بیمه برخوردار باشند. یک نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید، این است که در ترکیه اگر خودرویی در خارج از این کشور به ثبت رسیده باشد، امکان بیمه وجود ندارد و باید خودرو را در کشور خود بیمه کنید. این دسته از شرکت‌ها به شما یک گواهی نامه معتبر ارائه می‌کنند که به وسیله آن می‌توانید در ترکیه تردد کنید. در این گواهینامه بیمه بودن خودروی شما عنوان شده است.

 

انواع بیمه خودرو در ترکیه

انواع بیمه خودرو در ترکیه به قرار ذیل می باشند:

 • بیمه اجباری ترافیک (Zorunlu Trafik Sigortası): قوانین این بیمه تمام و کمال طبق الزامات اساسی تعیین شده قانون ترکیه بوده و شامل موارد دیگر نمی‌شود.
 • بیمه محدود (Dar Kasko): این بیمه یکی از کامل‌ترین و استانداردترین بیمه‌ها برای خودروهای ترکیه می‌باشد. بیمه محدود علاوه بر کلیه موارد قانونی، آسیب دیدگی شخص ثالث بلکه خسارت‌های وارد شده توسط شما را نیز پوشش میدهد. این خسارت‌ها شامل: گم شدن و یا سرقت خودرو و آتش‌سوزی می‌گردد.
 • بیمه واسط (Genişletilmiş Kasko): اگر شما تصمیم به خروج از کشور را داشته باشید، با داشتن این بیمه می‌توانید در هنگام خروج از کشور امکان اینکه یک یا دوبند دیگر به بیمه خود اضافه کنید داشته باشید.
 • بیمه کامل (Tam Kasko): این بیمه شامل مواردی همچون؛ حوادث غیر مترقبه، آسیب وارد شده توسط حیوانات و حملات تروریستی است.
 • بیمه کمک‌های بین جاده‌ای (Yol Asistanı): شما با داشتن این بیمه می‌توانید اگر خسارتی در جاده به خودرو شما وارد شد از آن استفاده کنید. این خسارات شامل؛ شکستن خودرو و… است.
 • بیمه تکمیلی راننده و سرنشین (Ekstra Sürücü Teminatı): اگر ماشین شما به صورت کامل بیمه نشده باشد قابل استفاده است. این بیمه شامل مواردی چون؛ آسیب دیدگی راننده و سرنشینان خودرو است که به صورت جدی دچار حادثه شده باشند و نتوانند کسب درامد کنند.

 

انواع بیمه خودرو در ترکیه

 

هزینه بیمه خودرو در ترکیه

یکی از کشورهایی که در اروپا پایین‌ترین هزینه بیمه را دارد ترکیه است. اما نکته جالب این است که نرخ پایین بیمه خودرو در ترکیه می‌تواند بسته به این موارد قابل تغییر باشد:

 • ویژگی‌های خودرو (هزینه تعمیر، عملکرد خودرو، نوع خودرو و ...)
 •  نوع بیمه انتخابی خودرو
 • سن راننده (رانندگان زیر ۲۵ و یا بالای ۷۰ سال هزینه بیمه بیشتری را شامل می شوند)
 • محل زندگی صاحب خودرو (شهرهای پرترافیک نرخ بیمه بیشتری دارند)
 • محل نگهداری خودرو (در صورت داشتن پارکینگ هزینه بیمه کمتر می باشد)
 • سابقه رانندگی و تصادفات

 

نحوه درخواست بیمه‌نامه خودرو در ترکیه

همانطور که می‌دانید بیمه‌ خودرو در ترکیه  به دو صورت بیمه بدنه و بیمه‌نامه شخص ثالث در مراکز بیمه ثبت و به فروش می‌رسد. شما می‌توانید از سایت‌های فروش بیمه نامه خودرو، بیمه نامه خریداری کنید. پس از وارد شدن به سایت فروش بیمه‌نامه خودرو شما باید نوع بیمه نامه خود، اطلاعات خواسته شده، انتخاب شرکت بیمه، پرداخت هزینه بیمه را انتخاب کرده، سپس بیمه‌نامه را خریداری نمایید.

مطلب قابل ذکر این است که تمام شرکت‌های بیمه برای جلب رضایت مشتری فرم‌هایی با زبان‌های مختلف از جمله انگلیسی را در حیطه کار خود قرار می‌هند. پس علاه بر زبان آن کشور، ترجمه انگلیسی نیز ارائه می‌دهند.

پس شما می‌توانید به سایت و یا یک شرکت معتبر مراجعه کنید و پس از اینکه درخواست کردید، مدارک خود برای بیمه ارائه دهید. تقریبا بعد از ۱۵ روز کاری می‌توانید پس از پرداخت هزینه بیمه خودرو از آن برخودار شوید.

 

جریمه‌ عدم در اختیار داشتن بیمه خودرو در ترکیه

حداقل بیمه خودرو مورد نیاز در ترکیه بیمه شخص ثالث است. اگرچه بیمه‌های مختلفی در حوزه‌های مختلف برای خودروها وجود دارد، اما بیمه شخص ثالث فقط موارد مربوط به صدمات وارده به سرنشینان خودروی مقابل (در صورت مقصر بودن شما) را پوشش می‌دهد و سرنشینان خودرو شامل حال شما نمی‌شوند.

طبق مقررات دولت ترکیه در سال 2022، جریمه در اختیار نداشتن بیمه خودرو از حدود 196 لیر شروع می گردد. در صورتی که طی مدت 15 روز از تاریخ صدور جریمه، پرداخت را انجام دهد شامل 15 درصد تخفیف می گردد و در صورت عدم پرداخت به ازای هر ماه تاخیر 5 درصد جریمه اضافه خواهد شد.

 

میزان اعتبار بیمه خودرو در ترکیه

طبق معمول مدت میزان اعتبار بیمه‌نامه‌ها اکثرا یکسال است، اما برخی بیمه‌ها میزان اعتبار کوتاه مدت بین سه ماه تا شش ماه دارند، از معایب این بیمه‌های کوتاه مدت قیمت بالای آن‌ها است. نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید و آن را رعایت کنید این است که فقط شخصی که بیمه‌نامه به اسم وی صادر شده از حقوق این بیمه برخورد دار است، پس اگر همسر یا فرزندان و یا هر راننده دیگری قصد رانندگی با خودرو شما را دارند می‌بایست مدارک مورد نیاز را به شرکت بیمه ارائه دهند و فرم های مربوطه را تکمیل کنند تا اجازه رانندگی با خودرو شما را داشته باشند.

ضمناً فقط افراد دارای گواهینامه و یا اتباع خارجی که گواهینامه معتبر خارجی دارند مجاز به استفاده خودرو هستند.

 

نحوه درخواست غرامت و حق بیمه خودرو در ترکیه

 

نحوه درخواست غرامت و حق بیمه خودرو در ترکیه

 

درخواست غرامت و حق بیمه خودرو در ترکیه هنگامی که شما مقصر هستید و یا مقصر نیستید، با یکدیگر متفاوت می باشد:

 

نحوه درخواست غرامت و حق بیمه هنگامی که شما مقصر حادثه هستید

شما حداقل یک هفته از زمان حادثه فرصت دارید که این موضوع را به شرکت بیمه گزارش دهید و درخواست غرامت کنید. اما اگر شما در مدت یک هفته نسبت به اطلاع دادن حادثه رخ داده اقدام نکنید، شرکت بیمه می‌تواند خود را از پرداخت بیمه معاف نماید. ضمناً این موضوع برای شخص ثالث صدق نمی‌کند. ولی اگر شما به دلایل موجه همچون؛ بستری شدن در بیمارستان و یا به مشکل خوردن و آسیب دیدن خودرو در تعطیلات نتوانید به شرکت بیمه گزارش دهید، این موضوع شامل شما نخواهد شد.

در ادامه زمانی که شما اطلاعات حادثه را در تاریخ موعود به شرکت بیمه خودرو در ترکیه گزارش دادید، می‌بایست به همراه آن مدارک، شواهد و برگه‌ای که پلیس راهنمایی و رانندگی در آن گزارش حادثه را بیان کرده تحویل دهید. لازم به ذکر است که بدانید اگر در زمان حادثه به هر دلیلی پلیس حضور نداشت، شما می‌توانید با نسخه‌ای از گزارش محل حادثه و امضا شاهدان و نام و شماره تماس آن‌ها یک گزارش معتبر تنظیم کرده و تحویل دهید، این نسخه برای ارائه به پلیس نیز معتبر است.

 اما مطلب دیگر، شرکت بیمه می‌تواند برای درخواست مدارک دیگر نیز یک کارشناس به محل حادثه اعزام نماید تا از حادثه و مدارک و صدمات وارد شده به فرد یا خودرو اطلاعات دقیق ارسال نماید. بعد از اینکه این مراحل را طی نمودید شرکت بیمه خودرو در ترکیه ظرف ۴۰ روز غرامت شما را محاسبه و پرداخت می‌کند.

 

نحوه درخواست غرامت و حق بیمه هنگامی که شما مقصر نباشید

اگر شما مقصر حادثه نیستید، می‌توانید از دو طریق مطالبه غرامت کنید:

 • درخواست غرامت، مستقیماً از شرکت بیمه راننده مقصر: در این صورت راننده مقصر نیز باید ادعای خسارت را به شرکت بیمه طرف خود ارائه کند.
 • درخواست غرامت از شرکت بیمه خود: اگر شرکت بیمه راننده مقصر، اعتراف کند که وی مقصر است، معمولاً ظرف ۳۰ روز از تاریخ حادثه، غرامت پرداخت می‌کند. اگر نتیجه درستی نگرفتید می‌توانید به وکیل یا کمیسیون حقوقی بیمه خود مراجعه کرده و از شرکت بیمه طرف مقابل شکایت نمایید.

 

مزایای‌عدم استفاده از حق بیمه خودرو در ترکیه

در ترکیه ساختار سیستم بیمه این کشور بر اساس مفهوم امتیاز ناشی از عدم مطالبه «Hasarsızık Indirimi» است که در صورت‌ عدم استفاده از ۶۰ درصد سقف بیمه، سالانه ۵ درصد از حق بیمه پرداختی بیمه شده را کاهش می‌دهد. بر این اساس برخی از شرکت‌های بیمه با در نظر گرفتن نرخ حق بیمه بالاتر از سایر شرکت‌ها، امکان نگهداری و کسب امتیاز بیشتر از عدم درخواست حق بیمه را ارائه می‌دهند

 بنابراین اگر برای زندگی به عنوان یک خارجی به ترکیه مهاجرت می‌کنید، می‌توانید با دریافت سوابق امتیاز عدم مطالبه (No Claim Score) خود، از شرکت بیمه خود در کشور خود دریافت کرده و به شرکت بیمه جدید خود در ترکیه بدهید.

 

فسخ قرارداد بیمه خودرو از سمت بیمه شونده

قانون به بیمه شونده این اتیار را می دهد تا بیمه شونده بتواند بیمه خود را فسخ نماید اما تحت شرایطی که عبارتند از: فروش خودرو، عدم توجه شرکت بیمه به نحوه رانندگی کردن و موارد دیگر، در صورت تمایل نداشتن به تمدید مجدد یا زمانی که فرد حداقل شش ماه خارج از کشور باشد.

 

فسخ قرارداد بیمه خودرو از سمت شرکت بیمه

طبق قانون اگر شما به شرکت بیمه خودرو در ترکیه اطلاعات نادرست ارائه داده باشید شرکت بیمه می‌تواند بیمه را به صورت یک طرفه فسخ کند. علاوه بر این رانندگانی که رانندگی پر خطری دارند و یا مواقعی که صاحب بیمه‌نامه خودرو توان پرداخت حق بیمه را نداشته باشد و نتواند پرداخت کند و… از مواردی محسوب می‌شوند که شرکت بیمه می‌تواند قرارداد را به صورت یک طرفه فسخ کند.

 

اسناد مورد نیاز برای بیمه خودرو در ترکیه چیست؟

 

اسناد مورد نیاز برای بیمه خودرو در ترکیه چیست؟

مدارکی که برای دریافت بیمه خودرو در ترکیه به آن ها نیاز است:

 •  سند خودرو
 • مدارک اثبات هویت شخص مثال: پاسپورت و کیملیک کارت
 • مدرک انجام بررسی دوره ای وسایل نقلیه موتوری (معاینه فنی)

 

کلام آخر

هر وسیله نقلیه ای که در ترکیه ثبت شده یا در ترکیه واقع شده است باید دارای بیمه ای مطابق با قوانین ترکیه باشد که برخی از این بیمه ها اجباری و برخی اختیاری است.

یکی از مهم‌ترین انواع بیمه‌ خودرو در ترکیه بیمه شخص ثالث است که هر راننده‌ای باید از آن برخودار باشد. علاوه بر این بیمه در کشور ترکیه می‌بایست هر شخص برای خودرو خود بیمه بدنه داشته باشد تا زمانی که خودرو دچار آسیب‌هایی مانند تصادف می گردد، حتی اگر شخص مقصر نباشد بتواند هزینه‌ی آن را از شرکت بیمه دریافت نماید. در این مطلب با هم نگاهی به انواع بیمه خودرو در ترکیه و چگونگی آن انداختیم.

فراموش نکنید که قبل از هر چیز شرکت های ارائه دهنده خدمات بیمه خودرو در ترکیه را بررسی نمایید و با توجه به نوع خدماتی که می خواهید، بهترین را انتخاب کنید. در صورت داشتن هرگونه سوال نیز می توانید با کارشناسان مجرب شرکت پرسین استار در ارتباط باشید تا اطلاعات کامل تری را در زمینه بیمه خودرو در ترکیه در اختیار شما قرار دهند.

نظرات کاربران
تماس با پرشین استار
استانبول / آلانیا
info[at]persianstargroup.com
شرکت پرشین استار
اطلاع از پیشنهادهای ما

شرکت پرشین استار با هدف ایجاد فضایی امن و مطمئن جهت سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه از سال ۲۰۱۰ و با کادری حرفه ای و با تجربه آغاز به فعالیت کرده است. خرید و فروش ملک در ترکیه، اخذ شهروندی و پاسپورت ترکیه، ثبت شرکت در ترکیه، راه اندازی کسب و کار در ترکیه، اخذ اقامت ترک ... یه از طریق خرید ملک، اخذ اجازه کار در ترکیه و مشاوره سرمایه گذاری در ترکیه بخشی از خدمات مجموعه پرشین استار می باشد. همکاران ما در شرکت پرشین استار آماده ارائه هرگونه مشاوره و راهنمایی صادقانه جهت انتخاب مناسب ترین گزینه ها برای خرید ملک با توجه به سلیقه و توانایی مالی مشتریان خود می باشند. ما به شما کمک می کنیم تا با خرید ملک در ترکیه، به خصوص خرید ملک در استانبول و خرید ملک در آلانیا، ضمن سرمایه گذاری هوشمندانه در کشوری با آینده ای بسیار روشن، فرصت زندگی در محیطی امن و متفاوت در تلاقی اروپا و آسیا را به خود و خانواده تان هدیه دهید. تنوع پروژه ها و املاک پرشین استار، به مشتریان اجازه می دهد تا بتوانند بهترین گزینه را برای خرید ملک به خصوص خرید آپارتمان در استانبول، خرید آپارتمان در آلانیا، خرید ویلا در استانبول و خرید ویلا در آلانیا آن هم با بهترین قیمت انتخاب کنند.

ادامه
Copyright @ 2020 Persian Star