زندگی ترکیه

بررسی شرایط کار در ترکیه
۱۴۰۰/۰۱/۲۱
زندگی ترکیه

بررسی شرایط کار در ترکیه

کار در ترکیه، کشوری با میراث فرهنگی غنی که در تقاطع اروپا و آسیا واقع شده است، می‌تواند پیشرفت‌های زیادی را برای شما به دنبال داشته باشد؛ چنین صنعتی نقش مهمی در اقتصاد ترکیه ایفا می‌کند. كشورى شگفت انگيز براى كار و زندگى که در آن می توانید تمدن باستان را کشف کنید!

در تابستان‌ها و تعطیلات، بسیاری از گردشگران از جمله ایرانیان برای گذران اوقات فراغت خود به این کشور سفر می‌کنند. اما پس از بازگشت به منزل، رویای بازگشت به این کشور زیبا را در سر می‌پرورانند. یکی از راهکارهای به حقیقت پیوستن این رویا نیز، کار در ترکیه می‌باشد. اقتصاد رو به رو رشد ترکیه در بخش‌های مختلف دلیلی منطقی برای کار در این کشور می‌باشد که آینده‌ای روشن را با خود به همراه دارد. اما فراموش نکنید که کار در ترکیه باید با برنامه‌ریزی، حوصله زیاد و مذاکره انجام شود.

در این مقاله سعی داریم در رابطه با کار در ترکیه اطلاعات مفیدی خدمت شما ارائه نماییم. بنابراین، با ما همراه باشید.

 

نکات مهم درباره کار در ترکیه

برای کار در ترکیه به عنوان نیروی کار خارجی ممکن است با محدودیت‌هایی روبه‌رو شوید؛ زیرا دولت در استخدام سختگیری‌هایی را لحاظ کرده است. به عنوان مثال فعالیت شما را زمینه‌های حقوقی، پزشکی و معدن ممنوع خواهد بود و این شرایط برای تمامی متقاضیان بین‌المللی برقرار است. در ادامه این بخش نکات و مسائل مهمی را در رابطه با این موضوع بیان خواهیم کرد.

نکته 1: آمارهای مربوط به سال 2009 تا 2013 نشان می‌دهد، 100000 خارجی برای دریافت مجوز کار در ترکیه اقدام کرده‌اند که تنها 64279 مورد از این افراد موفق به کسب آن شده‌اند.

نکته 2: از آنجا که 99.8٪ از جمعیت ترکیه مسلمان هستند، براساس تصمیمات دولت تعطیلات مذهبی از اهمیت زیادی برخوردار است. بنابراین، با استخدام در مشاغل مختلف می‌توانید از چنین تعطیلاتی بهره ببرید. دو جشنواره اسلامی، جشن 3 روزه پایان ماه مبارک رمضان و ... نمونه‌هایی از تعطیلی‌های مذهبی در این کشور هستند.

نکته 3: ساعات کار در ترکیه، نمی‌تواند بیش از 45 ساعت در هفته باشد و به طور معمول این ساعات کاری در 6 روز از هفته تقسیم خواهد شد. بیشتر مشاغل از 8.30 صبح تا 5.30 بعدا‌ز‌ظهر به فعالیت می‌پردازند. این ساعت کاری می‌تواند در تابستان‌ها با افزایش تعداد مسافران و گردشگران تغییر یابد.

نکته 4: کار در ترکیه همانند سایر مناطق جهان مشمول مرخصی‌هایی نیز خواهد شد. مرخصی زمانی به کارکنان تعلق می‌گیرد که بیش از یک ‌سال در شرکت، اداره و ... کار کنند. تعداد مرخصی‌هایی که به هر فرد تعلق می‌گیرد، بر اساس سابقه کاری وی متفاوت است. به عنوان مثال به کارمندی با 15 سال خدمت، 26 روز در سال مرخصی داده می‌شود اما این مقدار برای فردی با سابقه‌ای 1 ساله به 14 روز در سال تقلیل می‌یابد.

نکته 5: با اینکه حداقل دستمزد کار در ترکیه نسبت به کشورهایی همچون انگلستان بسیار کمتر است، به طوری‌ که کارگران در سال 2019 تا 2021 تنها 275 پوند (قبل از کسر مالیات) پول در سال به ‌دست  آورده‌اند، اما هزینه‌های زندگی نیز در این کشور نسبت به بسیاری از مناطق دیگر همچون انگلیس کمتر بوده و اجاره‌بها سه‌ چهارم پایین‌تر از چنین کشورهایی است.

 

کارهایی مناسب افراد خارجی در ترکیه

همان‌طور که متوجه شده‌اید، کار در ترکیه برای افراد خارجی با محدودیت‌هایی همراه است. اما مشاغلی هستند که شما می‌توانید با استخدام در آن‌ها، درآمد نسبتا مناسبی به ‌دست آورید و نیازهای اساسی زندگی‌تان را تامین کنید. در این بخش با معرفی مشاغل مورد نیاز ترکیه در سال 2021 شما را با تعدادی از این شغل‌ها آشنا خواهیم کرد.

 

مشاغل مربوط به صنعت گردشگری

work-in-tourism-turkey

اگر به زبان انگلیسی تسلط دارید و به دنبال کار در ترکیه می‌گردید، باید بدانید در دسته افراد خوش‌شانس خواهید بود؛ زیرا می‌توانید در مشاغل مربوط به صنعت گردشگری استخدام شوید. از آنجایی که چنین صنعتی در این کشور توریستی رواج گسترده‌ای دارد، می‌توانید موفقیت‌های بسیاری در آن به ‌دست آورید.

البته باید بدانید برای موفقیت در این مسیر، شما علاوه ‌بر تسلط کامل به زبان انگلیسی باید بتوانید تسلطی نسبتا بالا بر روی زبان ترکی به ‌دست آورید تا ارتباطی مناسب با دیگران داشته باشید.

 

آموزش انگلیسی به عنوان زبان دوم

برای کار در ترکیه استخدام به عنوان مدرس می‌تواند فرصتی طلایی باشد. صدها مدرسه در سراسر این کشور سعی دارند، دانشجویان بین‌المللی را جهت آموزش زبان انگلیسی به دانش‌آموزان به کار بگیرند. البته این مدارس به دنبال دانشجویانی هستند که مدرک TESOL یا TEFL دارند. این مدرک‌ها در سراسر جهان شناخته شده‌اند و کاربرد گسترده‌ای دارند.

 

برای کسب این مدارک، دانشجویان باید دوره آموزشی مشخصی را با ساختاری منظم بگذرانند. این دوره‌ها تقریبا 100 ساعت به طول می‌انجامد. مبانی که در آن‌‌ها آموزش داده می‌شود، نحوه و چگونگی تدریس زبان انگلیسی به بهترین شکل ممکن است.

در ترکیه، مدارس آموزش زبان خصوصی معمولاً در شهرهای استانبول، ازمیر و آنکارا هستند و با جست‌وجو در گوگل می‌توانید، تقاضاهای استخدام این آموزشگاه‌ها را مشاهده نمایید و با فعالیت در چنین آموزشگاه‌هایی استعدادهای خود را شکوفا سازید.

 

مشاغل پرکار در تعطیلات تابستانی

برای کار در ترکیه می‌توانید به دنبال مشاغلی باشید که در تعطیلات تابستانی تقاضای زیادی برای استخدام کارکنان جدید دارند. چنین شغل‌هایی عبارت هستند از کار در هتل‌ها و فرودگاه‌ها.

البته شما نمی‌توانید به این کارها به عنوان شغل دائمی نگاه کنید اما قطعا می‌توانید 5 سال ابتدایی زندگی خود در ترکیه را با درآمد حاصل از چنین شغل‌هایی پشت سر بگذارید. این امکان وجود دارد که با اشتغال در این شغل‌ها به شما محلی برای اسکان نیز داده شود و دیگر دغدغه پرداخت اجاره‌بها نداشته باشید. همچنین، می‌توانید با استفاده از موقعیت‌هایی که در این کارها برای شما ایجاد می‌شود، اکثر مکان‌های گردشگری ترکیه را مشاهده نمایید.

در ضمن باید اشاره کنیم، این کارها نقطه ضعف‌هایی همچون ساعت کاری طولانی، تعدیل نیرو، تعویض مداوم کارکنان و ... دارند.

 

فریلنسینگ اینترنتی

اگر به دنبال کار در ترکیه می‌گردید، ما از بین کارهایی که در این کشور رونق فراوانی دارند، فریلنسینگ اینترنتی را پیشنهاد می‌دهیم. زیرا شغلی مادام‌العمر بوده و در سراسر جهان از اهمیت فراوانی برخوردار است. همچنین، پیش‌بینی می‌شود محبوبیت آن در میان مردم افزایش بیش‌تری هم پیدا کند. علاوه‌براین، انعطاف کاری چنین شغل‌هایی به شما اجازه می‌دهد به فعالیت‌های دیگر خود نیز بپردازید.

تا زمانی که لپ‌تاپ دارید و دسترسی به اینترنت برای شما آسان است، می‌توانید کارهایی مانند نویسندگی، وبلاگ‌نویسی، مدیریت شبکه‌های اجتماعی، طراحی وب و ... را در سایت‌هایی همانند upwork.com انجام دهید.

اگر قصد اقامتی طولانی مدت در ترکیه را دارید و این شغل را برای همیشه انتخاب کرده‌اید، باید به طور رسمی وضعیت خود اشتغالی‌تان را مشخص کنید تا بتوانید با پرداخت مالیات، کاری قانونی داشته باشید و در برنامه‌های مراقبت از سلامتی و بهداشت و ...  ثبت‌نام نمایید.

 

نرخ بیکاری در ترکیه

یکی از مسائلی که برای کار در ترکیه اهمیت بالایی دارد، آگاهی از نرخ بیکاری در این کشور است. آمارهای به‌دست آمده در ژانویه سال 2021 میلادی نشان می‌دهد، نرخ بیکاری با رسیدن به 12.2 درصد نسبت به ماه قبل (با درصد 12.6) کاهش یافته، همچنین میزان نرخ بیکاری با درنظر نگرفتن مشاغل مربوط به کشاورزی از 14.7 درصد به 14.2 درصد کاهش پیدا کرده است.

 

تعداد بیکاران در ترکیه 1 هزار نفر کم شده، به این ترتیب اکنون 3.861 میلیون بیکار در این کشور حضور دارند. همچنین، شاغلان با افزایش تعداد 822 هزار نفری مواجه بوده‌اند و اکنون به 27.706 میلیون نفر رسیده است.

علاوه ‌بر موارد فوق باید بدانید، نرخ بیکاری جوانان برای افراد بین 15 تا 24 سال از 25.7 درصد به 24.7 درصد کاهش پیدا کرده است. این آمار می تواند برای مهاجران خارجی آماری امیدبخش باشد.

 

کار در ترکیه و اخذ اقامت

work-visa-turkey

برای کار در ترکیه یا اموری همچون سکونت و تحصیل، شما باید در بدو ورود به این کشور، صرف نظر از مدت اعتبار ویزای خود، سریعا به اداره مهاجرت مراجعه کنید و جهت اخذ اجازه اقامت اقدام نمایید. در غیر این صورت و با اهداف توریستی می‌توانید، تا 90 روز در ترکیه بدون چنین اجازه‌نامه‌ای حضور یابید. در این بخش به بررسی مجوز کار و اقامت در ترکیه پرداخته‌ایم تا شما را در این مسیر یاری نماییم.

 

اجازه کار

زمانی که در خارج یا داخل این کشور حضور دارید می‌توانید برای کار در ترکیه و دریافت اجازه فعالیت کاری اقدام نمایید.

درخواست‌های ثبت شده برای کسب اجازه کار در ترکیه در خارج از کشور:

خارجی‌ها موظف هستند، درخواست خود را در کنسولگری جمهوری ترکیه در کشوری که به عنوان شهروند آن شناخته می‌شوند و اقامت دائم دارند، ثبت کنند. این درخواست‌ها باید با قرارداد کاری، نامه کارفرما یا سندی این چنینی همراه باشد.

کارفرمایان در ترکیه باید ظرف 10 روز کاری پس از ثبت درخواست متقاضی استخدام در کنسولگری، تقاضا نامه‌ای را به صورت آنلاین به سفارت‌خانه ارسال نمایند. اطلاعات و مدارک مورد نیاز نیز باید به شکل حضوری یا از طریق پست به وزارت کار و تامین اجتماعی ترکیه ارائه شود. این وزارت‌خانه در صورت لزوم با مشورت دیگر مقامات و وزارت‌خانه‌ها، مراحل مربوط به این چنین درخواست‌هایی را به پایان می‌رسانند.

در مورد درخواست‌های مجوز کاری ثبت شده در خارج از کشور، وزارت‌خانه تصمیمات خود را به کنسولگری ترکیه در کشور محل زندگی متقاضی ارجاع می‌دهد تا این افراد از نتایج بررسی‌های انجام شده، باخبر شوند.

خارجیانی که درخواست آن‌ها توسط وزارت کار و تأمین اجتماعی تأیید شده است، باید حداکثر ظرف 180 روز پس از تاریخ صدور اجازه کار، وارد ترکیه شوند. همچنین، تا 20 روز کاری پس از ورود به این کشور، در سیستم‌های ویژه‌ای آدرس خود را ثبت کنند.

مدت زمان لازم برای بررسی درخواست کار ارسال شده از خارج ترکیه:

مراحل مربوط به تقاضاهای اجازه کار در ترکیه ارسال شده به وزارت‌خانه حداکثر ظرف مدت 30 روز به اتمام می‌رسد. اگر این مرکز تشخیص دهد که اسناد مورد نیاز مفقود شده یا ناقص است، به متقاضی اطلاع داده می‌شود تا در اسرع وقت اسناد مورد نظر را ارائه دهد. در چنین مواردی، دوره 30 روزه بعد از تکمیل مدارک و اسناد آغاز می‌شود.

 

مجوزهای کار در ترکیه برای محققان

دانشگاه‌های ترکیه می‌توانند افرادی را برای کار در ترکیه دعوت نمایند. این دانشگاه‌ها برای استخدام محققان و اساتید بین‌المللی، موظف هستند از شورای آموزش عالی این کشور، Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı یا YÖK مجوز بگیرند.

دانشگاه‌های این چنینی، باید دعوت‌نامه‌ای را برای کارکنان خارجی که قصد استخدا‌مشان را دارند، ارسال کنند تا این افراد بتوانند با ارائه این مدرک، مجوز کار به‌دست آورند. پس از دریافت این دعوت‌نامه، اساتید، محققان و ... باید با کنسو‌لگری ترکیه تماس بگیرند و از مراحل اخذ اجازه‌نامه کار در این کشور اطلاع یابند. همچنین، برای اطلاعات بیش‌تر با دانشگاه تماس حاصل فرمایید.

 

انواع مجوز کار در ترکیه

برای کار در ترکیه 4 مجوز رسمی وجود دارد که به افراد خارجی داده خواهد شد. این مجوزها عبارت هستند از:

اجازه کار برای یک دوره مشخص

یکی از انواع اجازه‌نامه‌هایی که برای کار در ترکیه صادر خواهد شد، چنین مجوزی است. مطابق با قانون کار بین‌المللی شماره 6735، چنین اجازه کاری به افرادی اعطا می‌شود که درخواست اجازه کارشان برای حداکثر 1 سال مورد تایید واقع شده، البته نباید مدت قرارداد کار آن‌ها با کارفرما بیش‌تر از میزان مشخص شده باشد.

در پایان این دوره، به خارجیانی که می‌خواهند مجوز کار خود را تمدید کنند حداکثر 2 سال اجازه کار داده می‌شود، به شرط آن ‌که فعالیت شغلی خود را در همان محل کار قبلی خود ادامه دهند. در سومین درخواست ارسالی برای تمدید این اجازه‌نامه، مجوز‌ها حداکثر سه سال افزایش اعتبار می‌یابند.

اجازه کار برای یک دوره‌های نامشخص

خارجیانی که اجازه اقامت طولانی مدت در ترکیه را دارند، همچنین می‌توانند 8 سال با مجوز رسمی در این کشور فعالیت کنند، مجاز به دریافت این اجازه‌نامه برای کار در ترکیه هستند.

مهاجرانی با این مجوز‌ها می‌توانند به صورت نامحدود با بهره‌گیری از حقوق اختصاص یافته به شهروندان ترکیه‌ای، اشتغال یابند. البته استثنائاتی نیز در این میان وجود خواهد داشت. البته حقوقی همچون حق رای، خدمت سربازی و کار در نهادهای عمومی شامل حال آن‌ها نمی‌شوند.

اجازه کار مستقل

 هر فرد خارجی نمی‌تواند از مجوز کار مستقل استفاده کند؛ زیرا چنین مجوزی برای کار در ترکیه تنها به کسانی اعطا می‌شود که ویژگی‌های زیر را داشته باشند:

 • تحصیلات کافی و مرتبط
 • تجربه کاری حرفه‌ای
 • نقش موثر در توسعه علم و فناوری
 • توانایی سرمایه‌گذاری در ترکیه برای پیشرفت اقتصاد آن

Turquoise Card

 این اجازه‌نامه کار در ترکیه، کارتی است که به مهاجرانی تعلق می‌گیرد که در زمینه اقتصاد، علوم، فناوری‌ها و صنعت، سرمایه‌گذاری می‌کنند و یا اشتغال می‌یابند. به این ترتیب، موجب پیشرفت‌های این کشور خواهند شد.

دارندگان این کارت از کلیه حقوقی که به خارجیانی که اجازه کار برای مدت نامحدود دارند، بهره‌مند خواهند شد. همچنین، به همسران و فرزندان آن‌ها نیز مدرکی اعطا می‌شود که می‌توانند با استفاده از آن اجازه اقامت نامحدود در این کشور را کسب نمایند. در واقع از این مجوز کاری می‌توان به عنوان یکی از شرایط اخذ ویزای همراه برای کار در ترکیه نام برد.

این کارت به مدت 3 سال به صورت آزمایشی به شما داده خواهد شد. اگر بتوانید در این مدت صلاحیت خود را اثبات کنید، توانایی استفاده نامحدود از آن را خواهید داشت. اما در صورتی که انتظارات مسئولین ترک‌ را برآورده نسازید، این کارت را از شما خواهند گرفت. لازم به ذکر است، پس از انقضای این کارت شما نمی‌توانید از خدمات متعلق به دارندگان آن بهره‌مند شوید.

 

اجازه اقامت

طبق قوانین مربوط به کار در ترکیه برای مهاجران و حمایت‌های بین‌المللی شماره 6458، اجازه اقامت در این کشور به کارکنان آن تعلق می‌گیرد.

این مجوز صادر شده توسط مقامات ذی صلاح، حق اقامت در یک مکان خاص از ترکیه را برای مدت زمان معینی ایجاد خواهد کرد.

مدارک لازم جهت اخذ اقامت برای کار در ترکیه

شما برای کار در ترکیه نیاز به مجوز و گواهی اقامت دارید. گذرنامه، فرم درخواست ویزا و نامه کارفرمای شما مدارکی هستند که می‌توانند در دریافت هر دوی این مدارک به شما کمک کنند. در قسمت‌های دیگر این مقاله به مدارک لازم بیش‌تر می‌پردازیم.

مدرک‌های دیگری نیز وجود دارند که باید ظرف 10 روز کاری پس از اعلام درخواست اقامت و مجوزهای کاری توسط کارفرمای شما به وزارت کار و تامین اجتماعی ترکیه یا MLSS داده شوند. پیشنهاد می‌کنیم با مراجعه به سایت MLSS اسناد و مدارک لازمه را بررسی نمایید.

مدت زمان لازم برای بررسی مدارک مربوط به اشتغال در ترکیه

اگر قصد کار در ترکیه را دارید، پس از ورود به ترکیه (قبل از شروع کار)، باید در اداره پلیس جهت کسب اجازه اقامت اقدام نمایید. تمامی مدارکی که ارسال کرده‌اید، توسط این وزارت‌خانه ظرف 30 روز مطالعه و بازرسی می‌شود. درنتیجه، پاسخ نهایی نسبت به درخواست شما در مدت حداکثر 1 ماه داده خواهد شد.

 

شرایط و مدارک اخذ ویزای کار ترکیه

مهاجران خارجی که تمایل دارند با کار در ترکیه درآمد کسب کنند، باید اسناد و مدارکی را به کنسو‌لگری‌ها و وزارت‌خانه‌های مرتبط ارسال نمایند. کارفرمایان نیز چنین وظیفه‌ای را برعهده دارند.

اسناد ضروری که پرسنل خارجی باید ارائه دهند، عبارت هستند از:

 • قرارداد کاری: این قرارداد باید توسط کارفرما و متقاضی استخدام امضا شده باشد.
 • کپی پاسپورت
 • کپی مدرک دیپلم: این مدرک باید به زبان ترکی توسط مترجمان حرفه‌ای ترجمه شود.
 • کپی مجوز اقامت معتبر: مدت زمان اعتبار این اجازه‌نامه باید حداقل 6 ماه باشد. 
 • یک عکس بیومتریک
 • اصل مجوز کار موجود: چنین مدارکی برای تمدید اجازه‌نامه‌های کاری مورد نیاز است. 

اسناد ضروری که کارفرما باید آن‌ها را ارائه دهد، عبارت هستند از:

 • ارسال درخواست اجازه کار خطاب به وزارت کار و تأمین اجتماعی ترکیه
 • تکمیل فرم مربوط به درخواست اجازه کار خطاب به وزارت کار و تأمین اجتماعی ترکیه
 • ترازنامه و صورت مالی مربوط به سود و زیان‌های سال گذشته موسسه اداره شده توسط کارفرما: این مدرک باید توسط اداره مالیات یا حسابداری رسمی مورد تایید قرار گیرد.
 • گواهی فعالیت تجاری
 • اثبات عدم وجود بدهی‌

لازم به ذکر است که لیست فوق کامل نیست و باید با تماس با کنسولگری‌ها، کارفرماها و وزارت کار و تأمین اجتماعی ترکیه لیستی از تمامی مدارک مورد نیاز را به‌دست آورید.

 

مراحل درخواست کار در ترکیه

خارجیانی که تمایل دارند با کار در ترکیه فرصت‌های طلایی را برای خود به وجود آورند، باید مراحلی را برای ارسال درخواست کار طی کنند تا با استفاده از آن به طور رسمی مشغول به کار و فعالیت‌های گوناگونی شوند. شما با مطالعه این قسمت و دیگر بخش‌های مربوط به این مقاله می‌توانید، از تمامی گام‌هایی که باید در مسیر اخذ اجازه‌نامه کاری بردارید، اطلاع یابید.

مرحله 1: ارائه مدرک‌های ضروری زیر به کنسولگری برای کار در ترکیه

چنین مدارکی برای کار در ترکیه عبارت هستند از:

 • قرارداد کار
 • دعوت‌نامه
 • نامه درخواست مجوز کار
 • تکمیل فرم استخدام پرسنل خارجی
 • فتوکپی گذرنامه
 • کپی دیپلم یا گواهی‌نامه فارغ التحصیلی: این نوع گواهی‌ها باید توسط مترجمان معتبر یا موسسات رسمی به زبان ترکی ترجمه شود.

مرحله 2:  این گام برای کسانی است که در این کشور اقامت دارند و ترجیح می‌دهند اجازه‌نامه کاری برای کار در ترکیه دریافت کنند. چنین افرادی تنها در صورتی می‌توانند از این مدرک استفاده کنند که اجازه اقامت در ترکیه برای حداقل مدت 6 ماه را داشته باشند. خارجیانی با این شرایط می‌توانند درخواست مجوز کار خود را به صورت آنلاین به مراکز مربوطه ارسال نمایند. طی 6 روز کاری پس از این عمل، فرم و نامه درخواستشان به وزارت کار و تامین اجتماعی ترکیه تحویل داده می‌شود.

مرحله 3: این گام در رابطه با گردشگرانی است که تمایل دارند در مدت اقامت محدود خود در ترکیه به فعالیت در مشاغل خاصی بپردازند. چنین افرادی نمی تونند از اجازه کار در این کشور بهره‌مند شوند. این افراد مجاز هستند با مراجعه به کنسولگری‌های ترکیه در کشورهای محل اقامتشان، درخواست‌هایی برای کار در ترکیه ارسال کنند.

 

حداقل دستمزدها در ترکیه

wages-in-turkey

ما به شما کار در ترکیه را پیشنهاد می کنیم؛ زیرا این کشور حداقل دستمزد ملی را افزایش داده است.

در سال 2021 میلادی، حداقل دستمزد ملی در ترکیه 392.6 یورو در ماه است، یعنی 4711 یورو در سال، این مقدار حقوق می‌تواند هزینه‌های اساسی زندگی شما در این کشور را تامین کند.  اگر به حداقل حقوق برای کار در ترکیه براساس لیر که واحد پول رسمی این کشور است نگاهی بیندازیم، مشاهده خواهیم کرد که دستمزد پایه افراد در سال جاری 3،577.5 لیر بوده است. بر این اساس، حداقل دستمزد ملی ماهانه 634.5 لیر نسبت به ماه قبل اضافه شده است.

این مسئله، توانایی خرید کارگران را نسبت به سال‌های قبل افزایش داده و ادامه این روند به بهبود آن کمک خواهد کرد.

اگر به رتبه‌بندی حداقل دستمزد ملی منتشر شده در سایت‌های مختلف نگاهی بیاندازید، متوجه خواهید شد که ترکیه در جایگاه چهل و یکم قرار دارد، بنابراین در میان 100 کشور برتر در رابطه با حقوق پایه مشاهده می‌شود.

 

نحوه کاریابی در کشور ترکیه

برای بررسی نحوه کاریابی در کشور ترکیه، کمی به موقعیت این کشور و بازار کاری آن خواهیم پرداخت، سپس تمامی را‌ه‌های ممکن برای پیدا کردن شغل مناسب را ارائه خواهیم کرد.

از آنجایی که ترکیه یک کشور اوراسیایی است با بلغارستان ، یونان، گرجستان، ارمنستان، ایران، آذربایجان، عراق و سوریه مرز مشترک دارد. زبان رسمی آن ترکی است. با بررسی و انجام تحقیقات گسترده در استانبول، به این نتیجه درست یافتیم که اشتغال در ترکیه باید صبور باشید و پیگیری‌های منظمی را به انجام رسانید. زیرا برخی از شرکت‌ها به شما ویزای کار ارائه نمی‌دهند.

اما جای هیچ نگرانی نیست! چون کار در ترکیه غیرممکن نیست؛ به ویژه اگر مهارت‌هایی دارید که تقاضا برای آن‌ها بسیار است. براساسManpowerGroup ، سومین شرکت بزرگ در جهان، 66٪ از کارفرمایان ترکیه در استخدام افراد بیش‌ترین نیازشان به مهندسان، حسابداران و مدیران مالی مقتدر و باتجربه خلاصه می‌شود.

در بخش زیر مجموعه‌ای از منابع برای جستجوی فرصت‌های شغلی مناسب برای کمک به کار در ترکیه آورده شده است.

 

موتورهای جستجوی شغل

با وجود تقاضاهای بسیاری که در سایت‌های زیر برای استخدام شما وجود دارد، اما همچنان می‌توانید انتظار دریافت پاسخ از کارفرمایان را داشته باشید. ما استفاده از این سایت‌ها را برای کار در ترکیه به شما پیشنهاد می‌دهیم. زیرا این امکان وجود دارد که با ارسال یک ایمیل ساده و یا موارد این چنینی، فرصت‌های طلایی کاری برای شما ایجاد شود. حتی ممکن است، ارتباطات گستره‌ای از طریق این برنامه‌ها با کارفرمایان به‌دست آورید.

  Career.net

در حال حاضر بزرگ‌ترین وب سایت جستجوی کار در ترکیه است. برای جست‌وجوی شغل در این بستر شما باید روی زبان ترکی به طور کامل تسلط داشته باشید. زیرا این سایت، بستری است که برای استفاده مردم بومی ایجاد شده است.

Eleman.net

 اگرچه، در بین شهروندان و مهاجرانی که در جست‌وجوی کار در ترکیه هستند، محبوبیت چندانی ندارد. اما ارزش بررسی دارد. اگر از زبان ترکی سر در نمی‌آورید، توصیه می‌کنیم هنگام استفاده از این بستر اینترنتی از Google Translate استفاده کنید.

ینی بییریس (Yenibiris)

در این برنامه می‌توانید بسیاری از مشاغل با کیفیت و حرفه‌ای را پیدا کنید. همچنین، این امکان وجود دارد تا شغل مناسب خود را بیابید و با کارفرمایان در ارتباط باشید. استفاده از این بستر می‌تواند واقعا در پیدا کردن شغل‌ها موثر واقع شود.

 Craigslist

این برنامه شناخته شده‌ترین بستر پیدا کردن کار در ترکیه است. شما می‌توانید با استفاده از آن گزینه‌های کاری بسیاری را مشاهده کنید و با سنجش مزایا و معایب هر کدام از این مشاغل، یکی را برگزینید.  

Go Abroad

GoAbroad نیز طرفداران همیشگی خود را دارد و همواره مهاجران را برای جست‌وجوی کار در این برنامه تشویق می‌کنند. بنابراین، از شما می‌خواهیم با مراجعه به این بستر اینترنتی راه پیدایش مشاغل مناسب با استعدادهای خود را هموار نمایید.

لینکدین

آخرین و مهمترین بستر برای کار در ترکیه لینکدین است. این شبکه اجتماعی گسترده و حرفه‌ای منبعی معتبر برای ایجاد ارتباط در زمینه کاری است و می تواند شما را به کاری که می‌خواهید برساند. با استفاده از چنین بستری، ارتباطات خود را در حوزه اشتغال گسترش می‌دهید. به این ترتیب می‌توانید با گذر زمان با کارفرمایان بسیاری آشنا شوید و از این راه استعدادهای کاری خود را شکوفا نمایید. همچنین، با دریافت حقوق‌های بالا، شرایط زندگی خود را در ترکیه بهبود ببخشید.

 

پیشنهاد نهایی

آموزش زبان به عنوان کار در ترکیه طرفداران زیادی دارد. برنامه‌های معتبر زیادی وجود دارند که این امکان را ایجاد می‌کنند تا بتوانید زبان انگلیسی را به دیگران آموزش دهید و از این راه درآمدی نسبتا خوبی کسب نمایید.

english-teaching-in-turkey

در این بخش به عنوان پیشنهاد نهایی چنین بسترهایی را به شما معرفی خواهیم کرد. لازم به ذکر است که شما براساس میزان تجربه کاری، توانایی در آموزش، مهارت‌های زبانی بالای خود می‌توانید درآمدی که از این بسترها به‌دست می‌آورید را افزایش دهید. پس کافی است صبور باشید.

ESL Employment

اگرچه، این بستر بهترین و شناخته شده‌ترین نوع برنامه‌های آموزش زبان انگلیسی نیست، اما طرفداران خود را دارد و می‌تواند در کسب درآمد به شما کمک نماید. بنابراین از استفاده از آن غافل نشوید. 

Total ESL

این برنامه یکی از رابط‌‌های بین مدرسان و دانش‌آموزان است. شما می‌توانید در فضای آن با موارد زیادی از درخواست‌های استخدام مدرس زبان انگلیسی مواجه شوید. پس از این بستر برای کاریابی و همچنین یک رابط کاربری بیش از حد شلوغ اما با تعداد زیادی آگهی استخدام برای تدریس مشاغل خارج از کشور استفاده کنید.

ESL Café

شما می‌توانید با استفاده از این بستر در حوزه آموزش زبان انگلیسی بدرخشید و درآمد بالایی کسب کنید.

Tesall

این برنامه یکی دیگر از برنامه‌های تولید شده در زمینه آموزش زبان به دیگران است.

 

سخن پایانی

همان‌طور که پس از مطالعه این مطلب متوجه شده‌اید، راه‌های زیادی برای کار در ترکیه به عنوان مهاجر یا فردی خارجی وجود دارد که با پیروی از شرایط دریافت مجوز کار و اقامت در این کشور می توانید در مشاغل مختلفی استخدام شوید.

توصیه می کنیم، پیش از هر اقدامی با توجه به این مقاله لیستی از نکات مهم و حائز اهمیت تهیه کنید، سپس با مشورت با وکلای حرفه‌ای در حوزه مهاجرت، تصمیمات بهتری اتخاذ کنید.

شرکت پرشین استار امیدوار است توانسته باشد با ارائه این مطلب به اکثر سوالات شما در رابطه با کار در ترکیه پاسخ مناسبی دهد.

برچسب های مقاله
کار در ترکیه
نظرات کاربران
تماس با پرشین استار
استانبول / آلانیا
info[at]persianstargroup.com
شرکت پرشین استار
اطلاع از پیشنهادهای ما

شرکت پرشین استار با هدف ایجاد فضایی امن و مطمئن جهت سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه از سال ۲۰۱۰ و با کادری حرفه ای و با تجربه آغاز به فعالیت کرده است. خرید و فروش ملک در ترکیه، اخذ شهروندی و پاسپورت ترکیه، ثبت شرکت در ترکیه، راه اندازی کسب و کار در ترکیه، اخذ اقامت ترک ... یه از طریق خرید ملک، اخذ اجازه کار در ترکیه و مشاوره سرمایه گذاری در ترکیه بخشی از خدمات مجموعه پرشین استار می باشد. همکاران ما در شرکت پرشین استار آماده ارائه هرگونه مشاوره و راهنمایی صادقانه جهت انتخاب مناسب ترین گزینه ها برای خرید ملک با توجه به سلیقه و توانایی مالی مشتریان خود می باشند. ما به شما کمک می کنیم تا با خرید ملک در ترکیه، به خصوص خرید ملک در استانبول و خرید ملک در آلانیا، ضمن سرمایه گذاری هوشمندانه در کشوری با آینده ای بسیار روشن، فرصت زندگی در محیطی امن و متفاوت در تلاقی اروپا و آسیا را به خود و خانواده تان هدیه دهید. تنوع پروژه ها و املاک پرشین استار، به مشتریان اجازه می دهد تا بتوانند بهترین گزینه را برای خرید ملک به خصوص خرید آپارتمان در استانبول، خرید آپارتمان در آلانیا، خرید ویلا در استانبول و خرید ویلا در آلانیا آن هم با بهترین قیمت انتخاب کنند.

ادامه
Copyright @ 2020 Persian Star