تحصیلی ترکیه

معرفی بهترین دانشگاه های ترکیه
۱۴۰۰/۰۴/۲۸
تحصیلی ترکیه

معرفی بهترین دانشگاه های ترکیه

 در برهه ای از زمان که مهاجرت تحصیلی افزایش یافته و مرز کشورهای زیادی به روی مردم باز است، یکی از راه هایی که تضمین کننده آینده ای روشن است، مهاجرت تحصیلی می باشد. این نوع از مهاجرت پُلی است برای ساختن آینده ای روشن و درخشان. خصوصا برای قشر جوان هر جامعه ای که خواستار رشد هرچه بیشتر در زمینه های فردی و علمی هستند.

انتخاب کشور و دانشگاه هدف، یکی از حساس ترین مرحله های مهم پیش روی هر فردی است، که تمایل به مهاجرت تحصیلی دارد. رو به رو شدن با زبان و فرهنگ کشوری متفاوت از کشور خود و در کنار آن گذراندن سال های نسبتا سخت تحصیلی و همچنین در برخی موارد داشتن شغل در کنار تحصیل، چالش بزرگی به حساب می آید. اما تحصیل در دانشگاه های ترکیه یکی از گزینه های ایده آل برای ادامه تحصیل و مهاجرت است.

بله، شما می توانید بهترین دانشگاه ها و موسسات جهان را در ترکیه پیدا کنید! دانشگاه هایی که دارای رتبه های برتر هستند و به دلیل پرورش تیزهوش ترین دانشجویان در سراسر جهان شناخته شده اند. به همین دلیل در این مطلب وبلاگ پرشین استار شما را با برخی از بهترین دانشگاه های ترکیه آشنا خواهیم کرد.

 

معرفی بهترین دانشگاه های ترکیه

 

چرا تحصیل در دانشگاه های ترکیه

همانطور که بیان کردیم تحصیل در دانشگاه های ترکیه یکی از انتخاب های مناسب برای ادامه تحصیل و مهاجرت است که در ادامه با دلایل این انتخاب آشنا خواهید شد:

ترکیه، انتخابی نزدیک و با کیفیت

تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه انتخابی در دسترس، آسان و با کیفیت است. ترکیه به دلیل امتیازاتی که دارد برای اهداف تحصیلی و مهاجرتی شما مناسب است.

توریسم و فرهنگ

کشور ترکیه به دلیل داشتن دو منطقه آسیایی و اروپایی از فرهنگ هر دو قاره بهره مند است و همین امر باعث وجود جاذبه‌های توریستی و فرهنگی بی شماری در این کشور شده است. واقع شدن در دو قاره از جهان، این امکان را به شما می دهد که هم زبانان خود را راحت تر پیدا کنید و از نظر فرهنگی احساس راحتی و نزدیکی بیشتری داشته باشید.

فراموش نکنید که در هرحال علاوه بر اعتبار دانشگاه، ویژگی های محیطی، آب و هوایی و فرهنگی محل تحصیل که باید سالها در آنجا زندگی کنید بسیار حائز اهمیت است.

عدم نیاز به اخذ ویزا

همانطور که می‌دانید، ایرانیان برای ورود به کشور ترکیه نیازی به دریافت ویزا ندارند و به همین دلیل خانواده‌های دانشجویان دانشگاه‌های ترکیه، می‌توانند به راحتی برای دیدار با فرزندانشان به این کشور سفر کنند.

اعتبار مدارک اهدایی

امتیاز بعدی اعتبار مدارکی است که با تحصیل در کشورهای ترکیه به دست خواهید آورد.

از آنجایی که در ترکیه معاهده بولونیا (نوعی بورسیه به حساب می‌آید که امتیازات ویژه‌ای به دانشجویان می‌دهد) به شکلی کامل اجرا می شود و مدارک دانشگاهی ترکیه مطابق با ECTS اروپا است، بنابراین مدارک اعطا شده اعتبار لازم را دارا هستند.

همچنین آزمون‌های پذیرشی مانند SAT و GRE که در آمریکا و کانادا برگزار می‌شود، در ترکیه نیز وجود دارد که دانشجویان علاوه بر بهترین دانشگاه‌های ترکیه، می‌توانند برای کشور‌هایی نظیر کانادا و آمریکا نیز اقدام کنند.

برنامه ها و سیستم آموزشی متنوع

وجود 197 دانشگاه معتبر که 17 مورد از آنها در بین 1000 دانشگاه برتر دنیا و همچنین داشتن بیش از 90 درصد نرخ تحصیل در کشور ترکیه، باعث شده است برنامه ها و سیستم های آموزشی متنوعی ایجاد شود که منجر به بالاتر رفتن کیفیت تحصیل در این کشور شده است.

ترکیه از برنامه اراسموس پیروی می کند؛ این برنامه نوعی سیستم آمورشی است که به‌خاطر تسهیل در روند نقل و انتقال دانشجویی بین دانشگاه های اروپا و همچنین اعطا کمک هزینه های تحصیلی به دانشجویان، مورد توجه متقاضیان زیادی قرار گرفته است. همچنین به وسیله این برنامه دانشجویان دانشگاه‌های ترکیه می‌توانند برای دو ترم در کشور دیگری تحصیل کنند.

علاوه بر این، برنامه‌های آموزشی متنوعی در دانشگاه های ترکیه ارائه می شود. برنامه های فارابی و مولانا از جمله آنها هستند. این برنامه ها در اصل از تحرک و فعالیت های دانشجویان پشتیبانی می کند. هرچه تنوع این برنامه ها بیشتر باشد، انتخاب دانشجویان در میان رشته ها و دانشگاه های برتر ترکیه راحت‌تر می شود.

 

لیست دانشگاه های برتر ترکیه

در این قسمت به معرفی برترین دانشگاه های ترکیه خواهیم پرداخت.

 

دانشگاه کوچ (Koc University)

 

دانشگاه کوچ (Koc University)

 

این دانشگاه در سال 1993 تاسیس و در شهر استانبول واقع شده است. دانشگاه کوچ، دانشگاهی غیردولتی است.

یکی از نکات مهم در این دانشگاه ارائه دروس به زبان انگلیسی است. البته تعداد محدودی از واحد های درسی به زبان ترکی ارائه می شود. بیش از 80 درصد از دانشجویان این دانشگاه با فاصله کمتر از یکسال از فارغ التحصیلی مشغول به کار شده‌اند.

دانشکده‌های این دانشگاه عبارتند از:

دانشکده اقتصاد و علوم دارایی، علوم انسانی، ارتباطات و علوم اجتماعی، علوم مهندسی، علوم بهداشت، حقوق و پرستاری.

این دانشگاه ترکیه در سه دوره تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرد.

لازم به ذکر است که به دلیل کیفیت بالای آموزش و اعتبار مدرک دانشگاه کوچ رقابت سختی برای ورود به این دانشگاه وجود دارد.

آدرس: Rumelifeneri, Sarıyer Rumeli Feneri Yolu, 34450 Sarıyer/İstanbul, Turkey

 

دانشگاه سابانجی  (Sabanci University)

 

دانشگاه سابانجی  (Sabanci University)

 

دانشگاه سابانجی در سال 1994 در استانبول تاسیس و در سال 1997 آغاز به کار کرده است. این دانشگاه نیز از دانشگاه‌های خصوصی ترکیه به شمار می‌رود.

دانشگاه سابانجی امکانات زیادی دارد و همین امر باعث شده است که در بین برترین دانشگاه های ترکیه قرار بگیرد. دانشکده های هنر و علوم اجتماعی، علوم طبیعی و مهندسی و مدیریت در این دانشگاه وجود دارند.

خدمات 24 ساعته آزمایشگاهی، 50 باشگاه دانشجویی، بسته خدمات فوق العاده فناوری اطلاعات که شامل یک دستگاه لپ‌تاپ و دسترسی نامحدود به اینترنت در هر نقطه از دانشگاه است، مرکز هنرهای نمایشی و مراکز ورزشی، ارائه مسکن به دانشجویان بین المللی برخی از این امکانات است.

آدرس: Orta Mahalle, 34956 Tuzla, İstanbul, Turkiye

 

دانشگاه بیلکنت  (Bilkent University)

 

دانشگاه بیلکنت  (Bilkent University)

 

دانشگاه بیلکنت در سال 1984 در آنکارا تاسیس شده است. نام این دانشگاه مخفف کلمه "Bilim Kenti"  است که در ترکی به معنای "شهر علم و دانش" است. این داشنگاه ترکیه، اولین موسسه غیرانتفاعی خصوصی ترکیه است.

در حال حاضر بیش از 12000 دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی در حال تحصیل هستند. دانشکده‌ های هنر و معماری این دانشگاه از کیفیت بالایی برخوردار هستند. زبان تدریس در این دانشگاه انگلیسی است.

دانشکده مدیریت کسب و کار، اقتصاد، مدیریت و علوم اجتماعی، دانشکده آموزش و پرورش، دانشکده فنی مهندسی، دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشکده حقوق، دانشکده علوم، دانشکده موسیقی و هنرهای نمایشی و دانشکده علوم کاربردی از جمله دانشکده های دیگر این دانشگاه هستند.

دانشگاه بیلکنت یکی از برجسته ترین دانشگاه های ترکیه است و گسترده ترین کتابخانه دانشگاهی کشور را دارا می باشد.

آدرس: Bilkent University 06800 Bilkent, Ankara, Turkey

 

دانشگاه بغازیچی  (Bogazici University)

 

دانشگاه بغازیچی  (Bogazici University)

 

این دانشگاه در سال 1971 در ببک تاسیس شده است. بغازیچی اولین موسسه آموزشی آمریکا در خارج از آمریکا می‌باشد که دارای 4 دانشکده، 6 موسسه تحصیلات تکمیلی، انستیتیوهای گوناگون و مدرسه های آموزشی مختلف است. این دانشگاه ترکیه بیش از 10 هزار دانشجو دارد.

دانشکده های دانشگاه بغازیچی عبارتند از: ادبیات و علوم پایه، اقتصاد و علوم اداری، مهندسی، تربیت معلم و مدرسه علوم عملی. در تمامی این دانشکده ها تمامی دروس به زبان انگلیسی تدریس می شود.

دانشگاه بغازیچی یک دانشگاه مهم تحقیقاتی است که در سمت اروپایی تنگه بسفر در استانبول قرار گرفته است؛ نام این دانشگاه نیز برگرفته از تنگه بسفر می باشد.

آدرس: Bebek, 34342 Beşiktaş/İstanbul, Turkey

 

دانشگاه فنی خاورمیانه (Middle East Technical University)

 

دانشگاه فنی خاورمیانه (Middle East Technical University)

 

دانشگاه فنی خاورمیانه (METU) یکی از قدیمی ترین دانشگاه های ترکیه است (این دانشگاه در رتبه پنجم در میان دانشگاه های ترکیه قرار گرفته است) و در سال 1956 در پایتخت ترکیه یعنی آنکارا تاسیس شد تا نقشی حیاتی در توسعه ترکیه و کشورهای خاورمیانه ایفا نماید.

این دانشگاه دارای 41 رشته در مقطع کارشناسی، 107 رشته در کارشناسی ارشد و 69 رشته در مقطع دکتری است که همگی به زبان انگلیسی تدریس می شوند.

دانشگاه فنی خاورمیانه از 5 دانشکده تشکیل شده است: معماری، مهندسی، علوم آموزشی، علوم پایه و اقتصاد و علوم مدیریتی. در این دانشکده ها بیش از 31000 دانشجو مشغول به تحصیل هستند.

آدرس: Dumlupınar Blv. 1/6 D:133, 06800 Cankaya/Ankara, Turkey

 

دانشگاه فنی استانبول (Istanbul Technical University)

 

دانشگاه فنی استانبول (Istanbul Technical University)

 

دانشگاه فنی استانبول یکی از دانشگاه های فنی بین المللی است که در استانبول قرار گرفته است. این دانشگاه ترکیه، سومین دانشگاه فنی قدیمی در جهان است که در سال 1773 تاسیس گردیده است.

دانشکده های دانشگاه فنی استانبول شامل موارد زیر هستند:

کامپیوتر، علوم و ادبیات، برق، دریانوردی، معماری و مهندسی دریا، عمران، مدیریت، شیمی، مکانیک، نساجی و طراحی، فضانوردی و معدن.

در برخی از دانشکده های این دانشگاه ترکیه، مواد آموزشی به زبان انگلیسی و در برخی دیگر به زبان انگلیسی و ترکی تدریس می شود.

دانشگاه فنی استانبول دارای 346 آزمایشگاه، 12 مرکز تحقیقاتی و 4 پردیس دانشگاهی است.

آدرس: Maslak, 34467 Sarıyer/İstanbul, Turkey

 

دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe University)

 

دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe University)

 

حاجت تپه در سال 1967 تاسیس شد. این دانشگاه دولتی است و در شهر آنکارا واقع شده است. زبان اصلی تدریس در این دانشگاه انگلیسی است اما بعضی از دروس به زبان های آلمانی، فرانسه و ترکی ارائه می شوند.

از امتیازات این دانشگاه وجود 3 بیمارستان در محوطه این دانشگاه است که علاوه بر خدمات پزشکی، برای دوره های کارآموزی دانشجویان رشته پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد.

دانشکده های این دانشگاه بزرگ عبارت اند از: دانشکده پزشکی، دندانپزشکی، علوم بهداشت، داروسازی، پرستاری، فیزیوتراپی و توانبخشی، علوم ورزشی، ادبیات و زبان های خارجی و هنرهای زیبا.

حاجت تپه بیش از 48000 دانشجو دارد و در عرصه علم پزشکی و پیرا پزشکی جزو دانشگاه های برتر ترکیه به حساب می آید.

آدرس: Hacettepe Beytepe Kampusu, 06800 cankaya/Ankara, Turkey

 

دانشگاه قاضی (Gazi University)

 

دانشگاه قاضی (Gazi University)

 

دانشگاه قاضی یکی از بهترین بهترین دانشگاه های ترکیه است. در لیست دانشگاه های دولتی بوده و از قدیمی ترین دانشگاه های ترکیه است که درسال 1926 توسط آتاتورک تاسیس شده است. این دانشگاه فقط دانشکده های مربوط به علوم پزشکی را ندارد اما دانشکده های علوم پزشکی اش از بیشترین اعتبار برخوردار هستند.

درحال حاضر بیش از 79000 دانشجو دارد که 2000 از این دانشجویان، بین المللی هستند و از کشورهای دیگر وارد این دانشگاه شده اند. به دلیل وجود شرط معدل برای پذیرش در این دانشگاه، کیفیت این دانشگاه بسیار بالا رفته و صد البته حضوردر قاضی سخت‌تر از دانشگاه های دیگر می باشد.

از دیگر امتیازات این دانشگاه در ترکیه، تاسیس پارک فناوری است که محوریت آن بر اساس ارائه پژوهش های علمی به شرکت های دانش بنیان می باشد.

آدرس: Gazi University Rectorate 06500 Teknikokullar / Ankara, Turkey

 

دانشگاه آنکارا (Ankara Univessity)

 

دانشگاه آنکارا (Ankara Univessity)

 

دانشگاه آنکارا اولین موسسه آموزش عالی است که پس از تشکیل جمهوری ترکیه تاسیس گردیده است (در سال 1946) و جزو دانشگاه های دولتی در پایتخت ترکیه است.

ارائه دروس در دانشگاه آنکارا به زبان ترکی و انگلیسی می باشد و همچنین این دانشگاه برنامه-های آموزشی اراسموس و مولانا را در برنامه های خود دارد.

دانشکده پزشکی آنکارا در لیست برترین دانشکده های پزشکی ترکیه قرار دارد؛ حضور کیلینیک های پزشکی در دانشگاه، امکان آشنایی دانشجویان با بیماری های مختلف و در نتیجه کسب تجربه بیشتر و عمیق تر را نسبت به علم پزشکی می دهد.

دانشگاه آنکارا به برگزاری همایش های مهم هنری نیز معروف است و دانشجویان در سال های تحصیل خود در این دانشگاه می توانند از خدمات رفاهی، ورزشی و هنری خوبی بهره مند گردند.

این دانشگاه ترکیه در مقاطع تحصیلی کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می پذیرد. از جمله دانشکده های دانشگاه آنکارا می توان دانشکده های دندانپزشکی، داروسازی، علوم، حقوق، هنرهای زیبا، دامپزشکی، پزشکی، کشاورزی، پرستاری و غیره را نام برد.

آدرس: Emniyet, Dögol Cd. 6A, 06560 Yenimahalle/Ankara, Turkey

 

دانشگاه مرمره (Marmara University)

 

دانشگاه مرمره (Marmara University)

 

دانشگاه مرمره نیز از اولین دانشگاه های ترکیه است که در سال 1883 توسط صبحی پاشا تحت نام مکتب عالی تجارت حمیدیه تاسیس شد و در سال 1982 تغییر نام داده و با ساختار امروزی به فعالیت خود ادامه داد.

این دانشگاه ترکیه دولتی است و به دو زبان ترکی و انگلیسی واحدهای درسی را ارائه می دهد.

این دانشگاه رتبه خوبی از جهت تحقیقات و پژوهش های بالینی در میان دانشگاه های جهان دارد و دارای آزمایشگاه های بالینی تخصصی خوبی است که منجر به رشد این دانشگاه در مسیر پژوهش در حیطه پزشکی شده است.

دانشکده های دانشگاه مرمره عبارتند از: پزشکی، علوم سیاسی، حقوق، تربیت بدنی، هنرهای زیبا، مدیریت بازرگانی، اقتصاد، دندانپزشکی، الهیات، مهندسی، معماری، ارتباطات، آموزش

آدرس: Egitim, Fahrettin Kerim Gokay Cd., 34722 Kadikoy/İstanbul, Turkey

 

دانشگاه استانبول (Istanbul University)

 

دانشگاه استانبول (Istanbul University)

 

دانشگاه استانبول یکی از قدیمی ترین دانشگاه های ترکیه است که قدمت آن به دوران عثمانی بازمی گردد (سال 1453). این دانشگاه فعالیت خود را به عنوان یک مدرسه آغاز کرد و سپس به دانشگاه تبدیل گردید.

دانشگاه استانبول دانشگاهی دولتی است که تدریس در آن به زبان های ترکی، انگلیسی، آلمانی و فرانسوی صورت می گیرد. از جمله دانشکده های این دانشگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دانشکده اقتصاد، علوم سیاسی، ادبیات، پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، مهندسی و فناوری، مدیریت بازرگانی، شیلات، ارتباطات، روزنامه نگاری، مدیریت کسب و کار، الهیات و غیره.

دانشگاه استانبول، تنها دانشگاهی در ترکیه است که موفق به دریافت دو جایزه نوبل گردیده است؛ جایزه نوبل شیمی (توسط پروفسور عزیز سنجر) در سال 2015 و جایزه نوبل ادبیات (توسط اورهان پاموک) در سال 2006.

آدرس: Beyazıt, 34452 Fatih/İstanbul, Turkey

 

لازم به ذکر است که دانشگاه های ترکیه، در رشته های پزشکی و پیراپزشکی نیز به خوبی عمل کرده و درمیان دانشگاه های مطرح و معتبر جهان، جایگاه مناسبی دارند. برخی از این دانشگاه ها مانند: دانشگاه آک دنیز (Mediterranean University)، دانشگاه ارجیس (Erciyes University)، دانشگاه اژه (Ege University) و دانشگاه استانبول (Istanbul University) توانسته اند خدمات رفاهی، آموزشی و پژوهشی خوبی را ارائه دهند و متقاضیان زیادی را به خود جذب کنند.

 

رتبه بندی جهانی دانشگاه های ترکیه

 

رتبه بندی جهانی دانشگاه های ترکیه

 

برای افرادی که مهاجرت به کشوری دیگر را برای تحصیل را انتخاب می کنند، رتبه و امتیاز دانشگاه مقصد در سطح جهانی اهمیت بالایی دارد. خوشبختانه تحصیل در دانشگاه های ترکیه این امکان را به شما می دهد که در میان بهترین دانشگاه ها تحصیل کرده و آینده ای درخشان و تضمین شده برای خود رقم بزنید. در ادامه جدول رتبه بندی بهترین دانشگاه های ترکیه را براساس QS جهانی در سال 2021 مشاهده خواهید کرد.

 

رتبه جهانی بر اساس رتبه بندی QS

نام دانشگاه

465

دانشگاه کوچ

521

دانشگاه سابانجی

551

دانشگاه بیلکنت

601

دانشگاه فنی خاورمیانه

651

دانشگاه بغازیچی

751

دانشگاه فنی استانبول

801

دانشگاه آنکارا

801

دانشگاه حاجت تپه

801

دانشگاه استانبول

801

دانشگاه قاضی

892

دانشگاه مرمره

 

سخن آخر

مهاجرت تحصیلی و انتخاب دانشگاه معتبر و گرفتن پذیرش فرایندی سخت و نیازمند صبر و تلاش بسیار است. همانطور که انتخاب دانشگاه سطح بالا می‌تواند آینده روشنی را برای شما رقم بزند، دانشگاه‌ها و موسسات سطح پایین باعث هدر رفتن انرژی، زمان و هزینه‌های شما خواهند شد.

اگر شما هم قصد مهاجرت تحصیلی به ترکیه را دارید، در این مقاله بهترین دانشگاه های ترکیه که همگی از اعتبار جهانی برخوردارند را معرفی کردیم. امید است که با تحقیق، مطالعه و مشاوره، مسیر درخشان تحصیلی خود را در ترکیه به درستی انتخاب کنید.

نظرات کاربران
تماس با پرشین استار
استانبول / آلانیا
info[at]persianstargroup.com
شرکت پرشین استار
اطلاع از پیشنهادهای ما

شرکت پرشین استار با هدف ایجاد فضایی امن و مطمئن جهت سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه از سال ۲۰۱۰ و با کادری حرفه ای و با تجربه آغاز به فعالیت کرده است. خرید و فروش ملک در ترکیه، اخذ شهروندی و پاسپورت ترکیه، ثبت شرکت در ترکیه، راه اندازی کسب و کار در ترکیه، اخذ اقامت ترک ... یه از طریق خرید ملک، اخذ اجازه کار در ترکیه و مشاوره سرمایه گذاری در ترکیه بخشی از خدمات مجموعه پرشین استار می باشد. همکاران ما در شرکت پرشین استار آماده ارائه هرگونه مشاوره و راهنمایی صادقانه جهت انتخاب مناسب ترین گزینه ها برای خرید ملک با توجه به سلیقه و توانایی مالی مشتریان خود می باشند. ما به شما کمک می کنیم تا با خرید ملک در ترکیه، به خصوص خرید ملک در استانبول و خرید ملک در آلانیا، ضمن سرمایه گذاری هوشمندانه در کشوری با آینده ای بسیار روشن، فرصت زندگی در محیطی امن و متفاوت در تلاقی اروپا و آسیا را به خود و خانواده تان هدیه دهید. تنوع پروژه ها و املاک پرشین استار، به مشتریان اجازه می دهد تا بتوانند بهترین گزینه را برای خرید ملک به خصوص خرید آپارتمان در استانبول، خرید آپارتمان در آلانیا، خرید ویلا در استانبول و خرید ویلا در آلانیا آن هم با بهترین قیمت انتخاب کنند.

ادامه
Copyright @ 2020 Persian Star