آشنایی ترکیه

همه چیز درباره نقشه کامل ترکیه
۱۴۰۲/۰۲/۲۵
آشنایی ترکیه

همه چیز درباره نقشه کامل ترکیه

ترکیه، پس از جنگ جهانی اول، به عنوان کشور ترکیه تاسیس شد و امروزه نقشه کامل ترکیه براساس شکل گیری این کشور در سال ۱۹۲۳ میلادی است. این کشور، یکی از کشورهایی در جهان است که ساکنانش آیین‌های مختلفی دارند و پیروان مهم ادیان ابراهیمی چون مسیحیت، اسلام، یهود و ایزدی در صلح و آرامش زندگی می‌کنند.

در این مطلب از وبلاگ پرشین استار قصد داریم برای افرادی که علاقه‌مند به شناخت بیشتر این کشور هستند، نقشه ترکیه را بررسی کنیم.

 

نقشه ترکیه؛ همانند قصه‌ها

 

تاریخ مختصر ترکیه و شکل نقشه سیاسی کشور ترکیه

ترکیه، کشوری با تاریخی باستانی و فرهنگی بسیار غنی است. این کشور در طول تاریخ با تحولات فراوانی مواجه شده است که تاثیرات بسیاری بر جامعه و فرهنگ این کشور گذاشته است.

تاریخ ترکیه با استفاده از مختصرترین واژه‌ها قابل توصیف است. ترکیه به عنوان یکی از کشورهایی که همه آن را می‌شناسند، در حقیقت دارای تاریخی بسیار غنی و متنوع است. ترکیه در گذشته به عنوان بخشی از امپراتوری عثمانی شهرت داشت و امروزه نیز یکی از کشورهای پیشرفته جهان به شمار می‌رود.

درباره شکل نقشه ترکیه باید گفت که این کشور در آسیای غربی و اروپای شرقی قرار دارد و با مساحتی حدود 780,580 کیلومتر مربع، یکی از بزرگ‌ترین کشورهای منطقه می‌باشد. نقشه ترکیه شامل سواحل دریای مرمره و دریای اژه، شبه جزیره آناتولی و بخشی از کردستان است. همچنین در شمال با دریای سیاه و در جنوب با خلیج فارس و دریای مدیترانه مرز مشترک دارد.

 

تاریخ مختصر ترکیه و شکل نقشه سیاسی کشور ترکیه

 

در نقشه ترکیه، پایتخت این کشور، آنکارا، در وسط کشور واقع شده است. همچنین شهرهای بزرگ دیگری مانند استانبول، آدانا، ازمیر و انطاکیا نیز در این کشور وجود دارند.

به طور کلی می‌توان گفت، ترکیه یک کشور بسیار مهم و پرشور با تاریخی غنی و فرهنگی چندین هزار ساله است که با شکل نقشه سیاسی خود، در میان کشورهای منطقه و جهان به چشم می‌خورد.

 

تقسیمات نقشه ترکیه و مناطق آن

ترکیه یک کشور واقع در قلب آسیای صغیر است. این کشور در غرب آسیا شبیه به یک جزیره در منطقه بالکان و جنوب شرقی اروپا قرار دارد؛ در نقشه ترکیه، حدود ۷ منطقه و ۸۱ استان دارد.

مرزهای زمینی ترکیه با کشورهای ایران، عراق، ارمنستان، گرجستان، سوریه و یونان و مرزهای دریایی آن با قبرس، مصر، رومانی، روسیه و اوکراین محدود می‌شود. در شمال غربی ترکیه، دو تنگه باریک مهم وجود دارد؛ تنگه بسفر و تنگه داردانل. هر دوی این تنگه‌ها از زمان امپراتوری عثمانی و قبل از آن نیز اهمیت داشته‌اند. تنگه بسفر دریای سیاه را با دریای مرمره و تنگه داردانل دریای آزوف را با دریای مرمره وصل می‌کند.

در ادامه، موقعیت‌های دریایی و زمینی ترکیه را بر روی نقشه‌ ترکیه بررسی خواهیم کرد.

 

مدیترانه؛ همان نام آشنا در ترکیه

دریای مدیترانه، در مجاورت اقیانوس اطلس قرار دارد و اروپا را به آسیا متصل می‌کند. این دریا به لحاظ کشتیرانی و ترابری دریایی، از مهم‌ترین دریاهای جهان به شمار می‌رود. در نقشه ترکیه، سواحل زیبای دریای مدیترانه در جنوب و جنوب غربی این کشور قرار دارند. ناحیه جنوب و جنوب غربی ترکیه، فقط به دریا متصل نیست و در شمال آن به کوه‌های تورس محدود می‌شود.

نزدیکی کوه و دریا، این سواحل را بسیار زیبا کرده است. از یک طرف، چشم‌انداز کوه‌های سرسبز را می‌بینید و از طرف دیگر، ساحل زیبای مدیترانه در مقابل چشمان شما است. به همین دلیل، این کشور یکی از زیباترین مناطق گردشگری در خاورمیانه به حساب می‌آید.

آنتالیا، هاتای و اسپارتا از معروف‌ترین شهرهای منطقه مدیترانه ترکیه به شمار می‌آیند که برای گردشگری بسیار محبوب هستند. همچنین، شهرهای دیگری مانند آدانا، بوردو و عثمانی از شهرهای بنادری و تجاری منطقه مدیترانه ترکیه هستند.

 

منطقه مرمره؛  بر روی نقشه ترکیه

منطقه مرمره با نام قدیم قسطنطنیه واقع در شمال غربی ترکیه، تنها بخشی از ترکیه می باشد که در هر دو قاره آسیا و اروپا قرار دارد. استانبول بزرگترین شهر ترکیه در این منطقه قرار گرفته است و همین امر موجب شهرت مرمره می باشد. این منطقه برخلاف وسعت کوچک خود، جمعیت زیادی را در خود جای داده است.

این منطقه با یونان، دریای اژه از سمت غرب و دریای سیاه از سمت شمال شرق دارای مرز مشترک می باشد. ادیرنه، استانبول، کوکائلی، تکیرداغ، قرقلرایلی و یالوا نیز از جمله استان هایی هستند که در نقشه ترکیه در منطقه مرمره خواهید دید.

 

منطقه اژه؛ بر روی نقشه ترکیه

در غرب ترکیه، منطقه مهمی با نام اژه وجود دارد که در غرب به دریای کوچک اژه، در شمال به ناحیه مرمره، در جنوب و جنوب غربی به ناحیه مدیترانه و در شرق به ناحیه آناتولی مرکزی محدود می‌شود. این منطقه، جدا از طبیعت جذاب و منحصر به فردش که مسافران بی‌شماری را جذب می‌کند، از تاریخی‌ترین و باستانی‌ترین مناطق ترکیه نیز به حساب می‌آید.

برای باستان‌گردی، گردشگران بی‌شماری به شهرهایی مانند افسوس (Ephesus)، میلتوس (Miletus) و هالیکارناسوس (Halicarnassus) سفر می‌کنند. بیشترین آثار باستانی این منطقه مربوط به روم شرقی و تأثیر گرفته از سرزمین یونان در سده‌های دور است.

 

دریای سیاه؛ بر روی نقشه ترکیه

دریای سیاه، در شمال ترکیه قرار دارد و بین آسیا و اروپا قرار گرفته است و حد غربی قفقاز را تشکیل می‌دهد. کشورهای دیگری که در کرانه این دریا واقع هستند عبارتند از: روسیه، رومانی، بلغارستان، اوکراین و گرجستان. در این بخش، شهرهای ساحلی معروفی وجود دارند که گردشگران زیادی آن را انتخاب می‌کنند.

استانبول، بزرگترین شهر ترکیه، از شهرهای ساحلی دریای سیاه است و بنادر آن از معروف‌ترین بنادر ترکیه نیز هستند. سامسون، ترابزون (شهر جاده ابریشم) و زونگولداغ (شهر بندری) از دیگر شهرهای این منطقه هستند که از مهم‌ترین بندرگاه‌های تجاری ترکیه به شمار می‌آیند. در همین منطقه، جایی به نام آن ریزه وجود دارد که از مراکز تولید چای است و سالانه چای زیادی از همین منطقه تولید می‌شود.

 

نقشه ترکیه

 

آناتولی شرقی؛ بر روی نقشه ترکیه

ترکیه، با ناحیه آناتولی شرقی، بیشترین مرز را با ایران دارد و سپس با کشورهای ارمنستان و گرجستان هم مرز است. در طول دوران امپراتوری عثمانی، این کشور چندین جنگ عظیم با کشور هم‌مرز خود، ایران، در پانصد سال گذشته داشته است. اما امروزه با وجود روابط سیاسی و رونق صنعت گردشگری، بیشترین تعداد مسافران سرزمین ترکیه از کشور همسایه‌اش، ایران، می‌آیند.

شهر وان، با وجود دریاچه وان و قلعه توشپا، از شهرهای معروف این منطقه است. از روی نقشه ترکیه، تراکم شهرهای این منطقه به نسبت غرب ترکیه بیشتر است.

 

آناتولی مرکزی؛ بر روی نقشه ترکیه

آناتولی، کلمه‌ای یونانی است که به معنای برآمدن خورشید از شرق است. این منطقه، در نقشه ترکیه، بخش مرکزی کشور ترکیه را تشکیل می‌دهد و پایتخت ترکیه، آنکارا نیز در این بخش واقع شده است. در منطقه آناتولی، شهرها و استان‌های مهم ترکیه قرار دارند و شما می‌توانید تاریخی از حکومت‌های عثمانی، بیزانس شرقی، سلاجقه روم و آثار باستانی را در شهرهای مختلف آناتولی مرکزی ببینید. شهرهایی مانند قونیه و قیصری با همین ویژگی، هر ساله پذیرای گردشگران بی شماری هستند.

از دیگر مناطق باستان‌گردی آناتولی، دریاچه توز و رود فرات است که به خاطر اشکال صخره‌ای منحصر به فردشان، به مکان‌های پربازدید در جهان تبدیل شده‌اند. بر اساس یک حفاری باستان‌شناسی از سوی آمریکایی‌ها در سه دهه پیش، کشتی نوح در این منطقه پیدا شد و در دهه نود میلادی، غوغای زیادی برپا کرد و هنوز هم از جاذبه‌های مهم ترکیه محسوب می‌شود.

 

آناتولی مرکزی

 

نواحی کردستان؛ در نقشه ترکیه

کرد‌ها در سه منطقه در جهان زندگی می‌کنند؛ تعدادی در استان کردستان ایران و البته در دیگر بخش‌های ایران نیز مانند ایلام، کرمانشاه و ارومیه زندگی می‌کنند؛ تعدادی نیز در بخش کوه‌های زاگرس کردستان عراق زندگی می‌کنند و آیین آن‌ها ایزدی بوده است؛ و تعدادی دیگر هم کردهای ترکیه هستند که از ساکنان بخش جنوب شرقی آناتولی هستند و اکثرا آیین شان ایزدی و یا سنی است. کرد‌های ترکیه و عراق در شهرهای ماردین، ساحلی اورفه و باتمان سیرت زندگی می‌کنند.

این منطقه از اولین جلگه‌های حاصلخیز در جهان بوده است. بر روی نقشه ترکیه، این بخش با منطقه شمال سوریه و شمال عراق هم مرز است و از اولین مناطقی است که از هزاره‌های دور سکونتگاه انسان بوده است. نزدیکی بین سوریه و عراق و آثار باستانی جهانی آن باعث شده است که در بین گردشگران بسیار معروف باشد. منطقه گوبکلی تپه و کوه‌های نمروداغ دو محوطه باستانی هستند که در فهرست جهانی یونسکو نیز ثبت شده‌اند و ستون‌های سنگی با قدمت ۱۰ هزار سال در این منطقه وجود دارد که از قدیمی‌ترین سازه‌های سنگی جهان هستند.

 

سخن پایانی

در این مطلب، نقشه ترکیه و مناطق مختلف آن را بررسی کردیم؛ هر یک از مناطق مختلف ترکیه داستان تاریخی خود را دارد و البته هر یک جذابیت متفاوتی را برای گردشگران و اهالی خود به همراه دارد! این کشور با قرار گرفتن بین اروپا و آسیا، کشوری اوراسیایی بین قاره ای است و جزو بزرگ‌ترین کشورهای منطقه به شمار می‌رود.

ترکیه یکی از محبوب ترین مقاصد مهاجرتی در بین ایرانیان است؛ پس چه بهتر قبل از سفر به این کشور تاریخی با جغرافیا آن نیز آشنا شویم! کشوری باستانی با تنوع فرهنگی و طبیعی خیره کننده، مردمی صمیمی و مهمتر از همه، غذاهایی لذیذ که هر ساله میلیون ها گردشگر از سراسر جهان به دیدار آن می آیند!

نظرات کاربران
تماس با پرشین استار
استانبول / آلانیا
info[at]persianstargroup.com
شرکت پرشین استار
اطلاع از پیشنهادهای ما

شرکت پرشین استار با هدف ایجاد فضایی امن و مطمئن جهت سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه از سال ۲۰۱۰ و با کادری حرفه ای و با تجربه آغاز به فعالیت کرده است. خرید و فروش ملک در ترکیه، اخذ شهروندی و پاسپورت ترکیه، ثبت شرکت در ترکیه، راه اندازی کسب و کار در ترکیه، اخذ اقامت ترک ... یه از طریق خرید ملک، اخذ اجازه کار در ترکیه و مشاوره سرمایه گذاری در ترکیه بخشی از خدمات مجموعه پرشین استار می باشد. همکاران ما در شرکت پرشین استار آماده ارائه هرگونه مشاوره و راهنمایی صادقانه جهت انتخاب مناسب ترین گزینه ها برای خرید ملک با توجه به سلیقه و توانایی مالی مشتریان خود می باشند. ما به شما کمک می کنیم تا با خرید ملک در ترکیه، به خصوص خرید ملک در استانبول و خرید ملک در آلانیا، ضمن سرمایه گذاری هوشمندانه در کشوری با آینده ای بسیار روشن، فرصت زندگی در محیطی امن و متفاوت در تلاقی اروپا و آسیا را به خود و خانواده تان هدیه دهید. تنوع پروژه ها و املاک پرشین استار، به مشتریان اجازه می دهد تا بتوانند بهترین گزینه را برای خرید ملک به خصوص خرید آپارتمان در استانبول، خرید آپارتمان در آلانیا، خرید ویلا در استانبول و خرید ویلا در آلانیا آن هم با بهترین قیمت انتخاب کنند.

ادامه
Copyright @ 2020 Persian Star