آشنایی ترکیه

معرفی بهترین بانک های ترکیه
۱۴۰۰/۰۷/۲۴
آشنایی ترکیه

معرفی بهترین بانک های ترکیه

اگر قصد دارید در کشور ترکیه زندگی کنید یا به دنبال کار و سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه هستید، برای موفقیت در رسیدن به اهداف خود باید با مسائل بانکداری ترکیه آشنا شوید. پر واضح است که لازمه تجارت بین‌المللی، داشتن حساب بانکی متصل به سیستم سوییفت است تا بتوان با سایر بانک‌های جهان تبادلات مالی انجام داد.

هر فرد ایرانی می‌تواند در ترکیه حساب بانکی داشته باشد که از طریق آن پول و درآمدهای دلاری را حتی خارج از ترکیه دریافت کند! اما بهترین بانک های ترکیه کدامند؟! در این مطلب از وبلاگ پرشین استار به معرفی بانک های ترکیه خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

 

معرفی بهترین بانک های ترکیه

 

سیستم بانکی در ترکیه

بخش بانکی، بخش بزرگی از سیستم مالی ترکیه را در اقتصاد پویا تشکیل می دهد. بیشتر معاملات و فعالیت های بازار پول و سرمایه توسط بانک ها انجام می شود؛ اکثر بانک های دولتی برای تامین منابع مالی صنعتی خاص مانند کشاورزی (بانک زراعت) تاسیس گردیده اند؛ اما بانک های خصوصی عموما ارتباط تنگاتنگی با گروه ها و مالکیت های بزرگ صنعتی دارند.

اولین فعالیت های بانکی در ترکیه در اوایل سال 1800 با صرافان و بانکداران گالاتا آغاز شد. در اوایل این دوره، تمام فعالیت های شبه بانکی توسط صرافان انجام می شد و بانکداران گالاتا بیشتر شامل اقلیت های قومی در استانبول بودند.

با وخامت اوضاع مالی امپراتوری عثمانی پس از جنگ کریمه، امپراتوری عثمانی به حمایت مالی خارجی نیاز داشت. در این دوره بود که نمایندگان چندین بانک خارجی با هدف افزایش اعتبار (با نرخ بهره بالا) به امپراتوری به استانبول آمدند.

بانک عثمانی (Osmanli Bankasi) در سال 1856 با دفتر مرکزی در لندن تاسیس شد و تا سال 1930 به عنوان بانک مرکزی خدمت می کرد.

بانک مرکزی که در اوایل سال 1930 تاسیس شد، وظایف معمولی بانک مرکزی را داشت. مانند انتشار اسکناس، حفاظت از ارز و تنظیم سیستم بانکی و اعتبار. علاوه بر این، بانک مرکزی کسری بودجه دولت را نیز تامین می کرد و به بانک های خصوصی و دولتی وام اعطا می نمود. اما پس از سال 1983، بانک مرکزی شروع به کاهش وام دهی نمود و وظایف نظارتی خود را افزایش داد.

تا قبل از سال 1980 تنها 4 بانک خارجی در ترکیه وجود داشت؛ اما تعداد این بانک ها در دهه 1980 به سرعت افزایش یافت؛ تا جایی که امروزه تقریبا بیش از 50 بانک در ترکیه فعالیت می کنند. در طی تمامی این سال ها اصطلاحاتی برای ارتقا و توسعه بازارهای مالی تصویب شد. نرخ بهره و نرخ ارز آزاد گردید و افراد جدیدی وارد سیستم بانکی شدند و بانک های خارجی تشویق به فعالیت در ترکیه گردیدند.

لازم به ذکر است که تمامی بانک های ترکیه تابع قوانین و مقررات دیگر بانک ها هستند. فعالیت بانک های ترکیه زیر نظر سازمان نظارت و بازرسی بانک ها (BDDK) انجام می پذیرد و انجمن بانک های ترکیه (TBB) نماینده بخش بانکی در ترکیه است که برای حفاظت و ارتقا منافع حرفه ای اعضا خود تاسیس گردیده است.

 

سیستم بانکی در ترکیه

 

معرفی بهترین بانک های ترکیه

ترکیه اغلب به عنوان قطب نوآوری بانکی در اروپا شناخته می شود. این کشور نه تنها بانک های محلی خود را دارد، بلکه بهترین بانک ها از سراسر جهان در ترکیه حضور دارند. کشور ترکیه دارای بانک های دولتی و خصوصی می باشد که سیاست‌های پولی و مبادلاتی آنها توسط بانک مرکزی جمهوری ترکیه تعیین می‌گردد.

اما بهترین بانک های ترکیه کدامند؟! در ادامه به معرفی برخی از معروف ترین این بانک ها خواهیم پرداخت.

 

بانک زراعت (Ziraat Bank)

 

بانک زراعت (Ziraat Bank)

 

بانک زراعت بزرگترین بانک دولتی ترکیه از لحاظ دارایی است و در سال 1863 به عنوان یک موسسه مالی نوین در آنکارا شروع به فعالیت نمود. این بانک ترکیه در وهله اول برای کمک به وام های کشاورزی و حمایت از کشاورزان سازمان یافت.

بانک زراعت به بخش های تجاری، کشاورزی و خرده فروشی خدمات می دهد و دارای شبکه گسترده ای از شعب (بیش از 1800 شعبه در سراسر کشور) است و همچنین شعب آن در 18 کشور به مشتریان خدمات ارائه می دهد.

از مهم ترین خدمات ارائه شده توسط بانک زراعت ترکیه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- ارائه انواع مختلف وام از جمله خرید ملک، ماشین، تحصیل و ...

- انتقال سریع پول به سراسر دنیا

- تبدیل ارز پویا

- انتقال ارز خارجی

- دریافت ویزا کارت یا مستر کارت

در میان بانک های ترکیه، این بانک از قوی ترین سیستم اینترنت بانک برخوردار است و یکی از بانک هایی است که به ایرانیان خدمات بانکی ارائه می دهد.

 

گارانتی بانک (Garanti Bank)

گارانتی بانک، دومین بانک خصوصی بزرگ ترکیه است که در سال 1946 تاسیس گردید. این بانک ترکیه دارای 937 شعبه در ترکیه، 8 شعبه و 3 دفتر نمایندگی در سایر کشورها است. 49 درصد از سهام گارانتی بانک متعلق به بانک اسپانیایی BBVA است.

گارانتی بانک نیز همانند بسیاری از بانک های ترکیه محصولات و خدمات مالی متنوعی را از جمله خدمات بیمه، سیستم های پرداخت، بانکداری خرده، بانکداری شرکتی، SME، کارت های اعتباری، بانکداری اختصاصی و سرمایه گذاری خدمات ارائه می دهد.

شعبه اصلی گارانتی بانک در استانبول قرار گرفته است. 

 

آک بانک (Akbank)

آک بانک یکی دیگر از بزرگترین بانک های ترکیه است. این بانک در سال 1948 در آدانا با هدف ارائه خدمات مالی به تولیدکنندگان پنبه در منطقه چوکوروا تاسیس گردید. بزرگترین سهامدار این بانک ترکیه، خانواده سبانجی (Sabanci) است.  

بر اساس گزارش سال 2017 آک بانک برای ششمین سال متوالی در میان 500 بانک ارزشمند دنیا قرار گرفت. علاوه بر این، از نظر میزان حجم وام دهی، آک بانک در میان بزرگترین بانک های ترکیه قرار دارد.

شعبه اصلی این بانک در استانبول قرار گرفته است و شعبه ای مخصوص به مهاجران نیز دارد که در زمینه افتتاح حساب برای مهاجران مشاوره های لازم را ارائه می دهد.

آک بانک با بیش از 12 هزار کارمند و 770 شعبه در ترکیه به فعالیت خود ادامه می دهد. تا دسامبر 2017، این بانک به حدود 14.3 میلییون مشتری در 800 شعبه در سراسر جهان خدمات رسانی کرده است.

خدمات این بانک در حوزه بانکداری مصرف کننده، بانکداری تجاری، SME، بانکداری سرمایه گذاری، بانکداری شرکتی، بانکداری اختصاصی و خزانه داری است.

 

ایش بانک (Isbank)

 

ایش بانک (Isbank)

 

ایش بانک بزرگترین بانک خصوصی ترکیه است که در سال 1924 توسط مصطفی کمال آتاتورک با 2 شعبه و 37 کارمند شروع به فعالیت نمود. این بانک ترکیه در حال حاضر دارای 1277 شعبه در ترکیه، 22 شعبه در سایر کشورها و 6521 دستگاه خودپرداز است.

ایش بانک، خدمات بانکداری شرکتی، بانکداری تجاری، SME، خرده فروشی، خدمات بانکی همچون خدمات بانکداری اینترنتی و تلفن بانک را ارائه می دهد. علاوه بر این، از دیگر خدمات مالی ایش بانک می توان به لیزینگ، مدیریت دارایی، بازنشستگی و کارگزاری اشاره کرد.

در وب سایت انگلیسی ایش بانک، یک بخش برای بانکداری بین المللی به صورت جداگانه وجود دارد. شعب ارائه دهنده خدمات بانکی برای خارجی­ها با نمایندگان انگلیسی زبان خدمات افتتاح حساب بانکی در ترکیه را ارائه می­دهند.

ایش بانک در لیست منتشر شده توسط فایننشیال تایمز، رتبه 102 را به خود اختصاص داده است. اولین استفاده کننده از دستگاه خودپرداز در ترکیه (از سال 1996) و اولین بانک استفاده کننده از بانکداری اینترنتی در ترکیه را ایش بانک اعلام نموده اند.

شعبه مرکزی ایش بانک در استانبول قرار گرفته است.

 

یاپی کردی بانک (Yapı ve Kredi Bank)

یاپی کردی با 908 شعبه چهارمین بانک خصوصی بزرگ ترکیه است که در سال 1944 تاسیس گردید. این بانک در حوزه بانکداری خصوصی، بانکداری تجاری، غیر تجاری، خرده فروشی، کارت های اعتباری، سرمایه گذاری، مدیریت ثروت، لیزینگ و غیره فعالیت می کند.

شعبه مرکزی یاپی کردی بانک در استانبول قرار گرفته است و حدود 16900 نفر در آن مشغول به کار هستند.

49 درصد از سهام یاپی کردی متعلق به هولدینگ کوچ (مشهورترین و بزرگترین گروه شرکت در حوزه انرژی، خودروسازی و ... ) است.

این بانک خدمات خود را از طریق 935 شعبه در ترکیه و یک شعبه در خارج از کشور با 4348 دستگاه خودپرداز، چهار مرکز تماس و 544 هزار پایانه POS ارائه می دهد.

مشتری مداری، نوآوری، نیروی کار وفادار، پشتبانی 24 ساعته از جمله ارزش های اساسی این بانک ترکیه می باشد.

 

دنیز بانک ترکیه (Deniz Bank)

دنیز بانک در سال 1938 تاسیس گردید و شامل 3 بخش بانکداری عمده، خرده و خزانه داری و سرمایه گذاری است. این بانک ترکیه با بیش از 900 شعبه در ترکیه، 43 شعبه خارج از کشور و 4029 دستگاه خودپرداز یکی از معتبرترین بانک های ترکیه است.

دنیز بانک با بیش از 14100 کارمند طیف وسیعی از خدمات مالی از جمله بانکداری اختصاصی، خرده فروشی، بانکداری تجاری، کشاورزی، بانکداری شرکتی و امور مالی را ارائه می دهد.

شعبه اصلی دنیز بانک در استانبول قرار گرفته است و در میان بانک هایی قرار گرفته است که با سرمایه خارجی کار می کنند.

دنیز بانک در بین افراد خارجی که می­خواهند پول خود را به یک حساب پس انداز پر سود واریز کنند، بسیار محبوب است و یکی از بهترین نرخ­ها را در بازار ارائه می­دهد.

سیستم خدمات رسانی این بانک توسط کارمندان انگلیسی زبان در شعب جداگانه، همچنین یک وب سایت انگلیسی زبان تقویت می­شود.

 

واکیف بانک ترکیه (Vakif Bank)

 

واکیف بانک ترکیه (Vakif Bank)

 

واکیف بانک در ژانویه 1954 توسط امپراتوری عثمانی تاسیس شد. هدف از تاسیس این بانک دولتی، کمک به پس اندازهای کشور با روش های نوین بانکداری و استفاده از آن ها مطابق با الزامات توسعه اقتصادی است.

این بانک در حوزه های غیرتجاری، تجاری، بانکداری شرکتی، خرده فروشی، کسب و کارهای کوچک، بانکداری اختصاصی، بانکداری مصرف کننده، کارت اعتباری و سرمایه گذاری فعالیت دارد.

واکیف بانک با 933 شعبه در ترکیه، 3 شعبه بین المللی در نیویورک، بحرین و اربیل به عنوان پنجمین بانک بزرگ ترکیه شناخته شده است.

شعبه اصلی این بانک ترکیه با حدود 15700 کارمند در استانبول قرار گرفته است.

 

اچ اس بی سی بانک ترکیه (HSBC Bank)

 

اچ اس بی سی بانک ترکیه (HSBC Bank)

 

در میان بانک های ترکیه، HSBC بانک به دلیل جایگاه خود به عنوان یک بانک بین المللی، یکی از محبوب ترین بانک­ها در بین خارجی­ها است. HSBC، در سال 1990 توسط بانک اچ اس بی سی (گروه بانکداری بریتانیایی و یکی از بزرگترین بانک های جهان) تاسیس گردید.

HSBC، فعالیت خود را در زمینه های بانکداری عمده، بانکداری خرده، بانکداری تجاری، بانکداری اختصاصی و مدیریت ثروت آغاز نمود. این بانک راه حل های مالی را از طریق شعب، بانکداری تلفنی، خودپردازها، کارت های اعتباری و بانکداری دیجیتال به مشتریان ارائه می دهد.

HSBC بانک با 77 شعبه (تا سال 2019) در ترکیه مشغول به ارائه خدمات است و شعبه اصلی آن در استانبول قرار گرفته است.

همچنین در شعب برگزیده، علاوه بر کارمندان انگلیسی زبان، یک وب سایت انگلیسی زبان نیز وجود دارد. لازم به ذکر است که در میان بانک های ترکیه، HSBC اولین بانک انگلیسی زبان است.

 

هالک بانک (Halk Bank)

هالک بانک، در سال 1933 با هدف ارائه وام با شرایط مطلوب برای ارتقا رشد اقتصادی در ترکیه تاسیس گردید و از سال 1938 فعالیت رسمی خود را آغاز نمود. این بانک در ابتدا، به عنوان بانک طبقه ی متوسط شناخته می شد و هدف اصلی آن، اعطا وام برای کمک و تامین مالی طبقه متوسط جامعه بود.

از سال 1950 با گسترش و افزایش فعالیت های خود، توانست شعب فراوانی را در ترکیه تاسیس کند و در حال حاضر دارای بیش از 1000 شعبه در ترکیه و تعدادی شعب در خارج از ترکیه از جمله ایران، قبرس، بحرین، انگلستان و سنگاپور است.

از جمله خدمات و محصولات مالی ارائه شده توسط این بانک ترکیه می توان به بانکداری اختصاصی، بانکداری شرکتی، بانکداری سرمایه گذاری، بانکداری مصرف کننده، کارت های اعتباری وخدمات بیمه اشاره نمود.

 

ترک اکونومی بانک (Turk Ekonomi Bank)

ترک اکونومی بانک که با نام TEB شناخته می شود، یکی از قدیمی ترین موسسات مالی خصوصی در ترکیه و یکی از اولین بانک های ترکیه است که بر روی بانکداری تلفن همراه سرمایه گذاری نمود.

این بانک در سال 1927 تحت عنوان Kocaeli Halk Bankası تاسیس گردید و خدماتی از جمله بانکداری تجاری، بانکداری خرد، بانکداری شرکتی، بانکداری سرمایه گذاری، SME و لیزینگ را ارائه می دهد.

ترک اکونومی بانک بیش از 540 شعبه فعال در ترکیه دارد و سهامداران اصلی آن بانک فرانسوی بی ‌ان ‌پی پاریبا و چولاک اوغلو گروپ هستند.

 

کیو ان بی فاینانس بانک (QNB Finansbank)

 

کیو ان بی فاینانس بانک (QNB Finansbank)

 

کیو ان بی فاینانس بانک به عنوان اولین بانک خصوصی در ترکیه در سال 1987 توسط بانکدار پیشرو ترک به نام Hüsnü Özyeğin تاسیس گردید. او دیدگاه و فلسفه بانکداری منحصر به فردی را داشت!

کیو ان بی فاینانس، همانند سایر بانک های ترکیه خدمات و محصولات مالی در حوزه بانکداری مصرف کننده، SME، بانکداری شرکتی و بانکداری اختصاصی را ارائه می دهد.

کیو ان بی فاینانس بانک دارای 518 شعبه در ترکیه است و شعبه اصلی آن در لونت استانبول قرار گرفته است.

 

شکر بانک (sekerbank)

شکر بانک در سال 1953 به عنوان بانک تعاونی چغندر در اسکی شهیر ترکیه تاسیس گردید؛ در سال 1956 این بانک ترکیه به آنکارا منتقل شد و به شکر بانک تغییر نام داد؛ در سال 1997 بخشی از سهام این بانک به مردم عرضه شد و در سال 2004 شعبه اصلی این بانک به استانبول منتقل گردید.

این بانک در حال حاضر با 312 شعبه در حوزه های بانکداری خرد، بانکداری شرکتی، بانکداری سرمایه گذاری، مدیریت سرمایه گذاری و وام مسکن فعالیت نمی ماید.

 

از دیگر بانک های ترکیه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

- ایللر بانک (Iller Bank)

- فیبا بانک (Fibabank)

- بورگان بانک (Burgan Bank)

- سیتی بانک (Citibank)

- فاینانس بانک (Citibank)

- بانک ملت (Bank Mellat)

- تکستیل بانک (Tekstilbank)

- رابو بانک (Rabobank)

- آنادولو بانک (Anadolubank)

- حبیب بانک لیمیتد (habib bank limited)

در جدول زیر نیز می توانید برخی از انواع بانک های ترکیه و اسامی آن ها را مشاهده بفرمایید.

 

نوع بانک

نام بانک

بانک دولتی

زراعت بانک

هالک بانک

واکیف بانک

بانک خصوصی

آدا بانک

آک بانک

آنادولو بانک

فیبا بانک

شکر بانک

ترک اکونومی بانک

یاپی کردی بانک

تکستیل بانک

ایش بانک

گارانتی بانک

هالک بانک

بانک هایی که با سرمایه خارجی در ترکیه فعالیت می کنند

بورگان بانک

سیتی بانک

دنیز بانک

فاینانس بانک

اچ اس بی سی بانک

رابو بانک

دنیز بانک

بانک های خارجی که در ترکیه شعبه دارد

بانک ملت

حبیب بانک لیمیتد

بانک توسعه و سرمایه گذاری با بودجه عمومی

ایللر بانک

بانک هایی که بدون سود بانکی فعالیت می کنند

ترکیه فاینانس کاتیلیم بانک

آلباراکا ترک کاتیلیم بانک

بانک آسیا

کویت اورک کاتیلیم بانک

 

 

همه بانک‌های فوق دارای سایت بانکی هستند و امکان دسترسی به این سایت‌ها به زبان ترکی، عربی و انگلیسی وجود دارد. همچنین برنامه‌های تلفن همراه آن‌ها خدماتی مانند سایت را ارائه می‌دهند و اکثر خدمات خودپرداز در اینجا در ترکیه دارای چندین زبان برای مشتریان خود است.

 

مدارک مورد نیاز برای افتتاح حساب در بانک های ترکیه

- کارت اقامت یا همان کیملیک (زراعت بانک برای خارجیان با پاسپورت نیز حساب باز می کند)

- ورگی نوماراسی یا همان شماره مالیاتی

- تأییدیه محل سکونت از اداره نفوس

- سیم کارت ترک

لازم به ذکر است که سیستم الکترونیکی بانکی ترکیه بسیار مدرن بوده و به سیستم بانک های جهانی متصل است. لذا با افتتاح حساب می توانید با نصب اپلیکیشن بانک در گوشی تلفن همراه خود، کلیه امور بانکی اعم از دریافت ها، پرداخت ها، انتقال وجه، سپرده گذاری و ... را به ارزهای لیر، دلار و یورو انجام دهید.

 

سخن پایانی

همان طور که عنوان گردید، اگر قصد زندگی در ترکیه را دارید و یا به دنبال کار و سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه هستید، اولین گام باز کردن یک حساب بانکی در ترکیه و آشنایی با مسائل بانکداری در ترکیه است! اما سوال اینجاست که بهترین و معروف ترین بانک های ترکیه کدامند؟! 

همانطور که مشاهده کردید، بانک های مختلفی در ترکیه مشغول به فعالیت هستند که هر کدام خدمات مشخصی را ارائه می کنند. لازم به ذکر است بانک های ترکیه طی سال های اخیر پیشرفت های فراوانی را در زمینه ارائه خدمات بانکداری نوین حاصل کرده اند.

در این مقاله نیز به معرفی برخی از بانک های ترکیه پرداخته شد؛ امیدواریم توانسته باشیم شما را با بهترین بانک های ترکیه آشنا کنیم!

نظرات کاربران
تماس با پرشین استار
استانبول / آلانیا
info[at]persianstargroup.com
شرکت پرشین استار
اطلاع از پیشنهادهای ما

شرکت پرشین استار با هدف ایجاد فضایی امن و مطمئن جهت سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه از سال ۲۰۱۰ و با کادری حرفه ای و با تجربه آغاز به فعالیت کرده است. خرید و فروش ملک در ترکیه، اخذ شهروندی و پاسپورت ترکیه، ثبت شرکت در ترکیه، راه اندازی کسب و کار در ترکیه، اخذ اقامت ترک ... یه از طریق خرید ملک، اخذ اجازه کار در ترکیه و مشاوره سرمایه گذاری در ترکیه بخشی از خدمات مجموعه پرشین استار می باشد. همکاران ما در شرکت پرشین استار آماده ارائه هرگونه مشاوره و راهنمایی صادقانه جهت انتخاب مناسب ترین گزینه ها برای خرید ملک با توجه به سلیقه و توانایی مالی مشتریان خود می باشند. ما به شما کمک می کنیم تا با خرید ملک در ترکیه، به خصوص خرید ملک در استانبول و خرید ملک در آلانیا، ضمن سرمایه گذاری هوشمندانه در کشوری با آینده ای بسیار روشن، فرصت زندگی در محیطی امن و متفاوت در تلاقی اروپا و آسیا را به خود و خانواده تان هدیه دهید. تنوع پروژه ها و املاک پرشین استار، به مشتریان اجازه می دهد تا بتوانند بهترین گزینه را برای خرید ملک به خصوص خرید آپارتمان در استانبول، خرید آپارتمان در آلانیا، خرید ویلا در استانبول و خرید ویلا در آلانیا آن هم با بهترین قیمت انتخاب کنند.

ادامه
Copyright @ 2020 Persian Star