آشنایی ترکیه

شرایط و روش های اخذ شهروندی ترکیه
۱۴۰۰/۰۴/۲۹
آشنایی ترکیه

شرایط و روش های اخذ شهروندی ترکیه

زندگی در ترکیه به معنای بهره‌مندی از مناظر باشکوه، محصور شدن در دریای زیبا، نوشیدن غذاهای خوشمزه و ... است. زمانی که مردم ترکیه را با مردمان دیگر سرزمین‌ها مقایسه می‌کنیم، متوجه فرهنگ غنی و سبک زندگی پر جنب‌وجوش در آن‌ها می‌شویم.

همچنین موقعیت ژئواستراتژیک کشور ترکیه نیز در جذب مهاجر سهم قابل توجهی دارد. این کشور در مرز قاره اروپا و آسیا قرار گرفته و پل ارتباطی خوبی برای دستیابی به بازار هر دو قاره است.

کشور ترکیه نکات مثبت دیگری نیز برای جذب مهاجر دارد. به همین خاطر بیشتر افراد تمایل دارند شهروند ترکیه شوند. در واقع شهروندی ترکیه مانند گذشته سخت و پیچیده نیست. مهمترین دلیل جذب مهاجر به کشور ترکیه را نیز باید در فرصت‌های تجاری برای مهاجران در این کشور جستجو کرد.

 

راه های اخذ شهروندی ترکیه چیست؟

روش‌های بسیاری برای دریافت شهروندی در ترکیه وجود دارد. محبوب‌ترین و مناسب‌ترین گزینه برای اخذ شهروندی ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری است. از آنجا که این برنامه در مقایسه با سایر روش‌ها ارزان و سریع‌تر است، بسیاری از سرمایه‌گذاران علاقه زیادی به شهروندی ترکیه از طریق طرح سرمایه‌گذاری نشان می‌دهند. عدم نیاز به اقامت و آزمون زبان یکی دیگر از مزایای روش سرمایه‌گذاری است.

 

شهروندی در ترکیه با روش‌های مختلف

 

شهروندی در ترکیه توسط سرمایه‌گذاری پس از اینکه برنامه‌های اقامت اجرایی توسط کشورهای اسپانیا، یونان و پرتغال به موفقیت چشمگیر رسید، اهمیت پیدا کرد. مهمترین دلیل برای سرمایه‌گذاری مهاجران و خارجی‌ها در کشور ترکیه دسترسی به بازارهای اروپا و آسیا است.

 

اخذ شهروندی ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری

تابعیت ترکیه از طریق سرمایه گذاری در انواع مختلف سرمایه‌گذاری امکان‌پذیر است. این موارد شامل تملک دارایی، انتقال سرمایه یا ایجاد مشاغل است. توجه داشته باشید که انجام مراحل و گرفتن گذرنامه معمولاً سه تا چهار ماه طول می‌کشد.

یکی از راه‌های اخذ شهروندی ترکیه، سرمایه‌گذاری در این کشور است. این قانون نخستین بار در 12/1/2017 ارائه شد و در تاریخ 18/09/2018 مورد اصلاح قرار گرفت. طبق این آیین‌نامه، کشور ترکیه به خارجیانی که حداقل 250،000 دلار املاک و مستغلات در ترکیه خریداری می‌کنند که البته این قانون در ماه آپریل سال ۲۰۲۲ تغییر کرد و مبلغ خرید ملک از ۲۵۰ هزار دلار به ۴۰۰ هزار دلار افزایش پیدا کرد.، شهروندی ترکیه ارائه می‌نماید. البته این تابعیت مشروط به این است که ملک حداقل 3 سال فروخته نشود. با سرمایه‌گذاری ثابت 500.000 دلاری یا خرید ملکی به ارزش حداقل 400.000 دلار، یک سرمایه‌گذار خارجی می‌تواند در مدت کمتر از 3 ماه تابعیت ترکیه را برای خود و خانواده دریافت کند.

در حال حاضر اصلاحاتی در آیین‌نامه‌های قانون تابعیت کشور به‌وجود آمده و طبق این قوانین، مهاجران خارجی که هر یک از معیارهای زیر را داشته باشند، مبنی بر تصمیم رئیس جمهور جمهوری ترکیه می توانند واجد شرایط تابعیت ترکیه باشند.

در ادامه به روش های سرمایه گذاری جهت اخذ شهروندی و تابعیت می پردازیم:

 

سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات به ارزش 400000 دلار

خرید ملکی به ارزش 400000 دلار یا معادل با لیر ترکیه و ارز خارجی معادل. چنین ملکی حدود سه سال با محدودیت انتقال سند مالکیت مواجه خواهد بود.

برای املاک و مستغلات خریداری شده بین تاریخ 12.01.2017 و 18.09.2018، ارزش املاک و مستغلات باید حداقل 1.000.000 دلار یا بالاتر باشد.

 

اخذ شهروندی در ترکیه با خرید ملک

 

تقاضای شهروندی با املاک و مستغلات خریداری شده قبل از تاریخ 12.01.2017 امکان‌پذیر نیست.

املاک براساس نرخ ارز بانک مرکزی ترکیه در تاریخ روز معامله محاسبه می‌شوند.

کلیه نقل و انتقالات مالی مربوط به املاک و مستغلات باید از طریق بانک و به حساب فروشنده انجام شود.

درخواست مالکیت چندگانه نیز امکان‌پذیر است. هیچ محدودیتی در مورد نوع ملک خریداری شده (خانه، دفتر، زمین و...) وجود ندارد. املاک پیش فروش برای درخواست شهروندی باید فقط از شهروندان یا شرکت‌های ترک خریداری شده باشند.

 

حساب سپرده در بانک ترکیه: 500.000 دلار

واریز حداقل 500000 دلار آمریکا یا ارز خارجی معادل آن یا لیر ترکیه در هر بانک فعال در کشور ترکیه به شرط عدم برداشت حداقل به مدت سه سال (تصدیق شده توسط سازمان نظارت بر امور بانکی)

سرمایه گذار می‌تواند از سود نیز بهره‌مند شود. به شرطی که مبلغ زیر 500000 دلار نباشد.

تغییر از سرمایه‌گذاری سپرده به انواع دیگر سرمایه‌گذاری امکان‌پذیر است.

 

سرمایه گذاری ثابت: 500000 دلار

حداقل سرمایه گذاری ثابت (زمین، ساختمان، ماشین‌آلات و تجهیزات برای تولید کالا و خدمات، سهام شرکت) 500000 دلار آمریکا یا ارز خارجی معادل آن یا لیر ترکیه (به گواهی وزارت صنعت و فناوری)

 

اوراق قرضه دولت: 500000 دلار

خرید حداقل 500،000 دلار یا معادل ارز خارجی یا لیر ترکیه اوراق قرضه دولتی با این شرط که حداقل برای سه سال قابل فروش نباشد. (تصدیق شده توسط وزارت خزانه‌داری و دارایی)

این موارد شامل اوراق قرضه دولت، اوراق مشارکت در بازارهای خارجی توسط خزانه‌داری ترکیه (اوراق قرضه یورو و ...) و گواهی‌های اجاره صادر شده توسط خزانه‌داری ترکیه می‌شود.

سرمایه‌گذاران می‌توانند آزادانه از سود مربوطه نیز بهره‌مند شوند.

اهمیت شهروندی در ترکیه

 

صندوق سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات / صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر: 500.000 دلار

خرید حداقل 500000 دلار آمریکا یا معادل آن ارز خارجی یا لیر ترکیه سهم صندوق سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات یا سهم صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر با این شرط که حداقل برای سه سال قابل فروش نباشند.

 

اشتغال: 50 نفر

ایجاد شغل برای حداقل 50 کارمند ترک (با تأیید وزارت خانواده، کار و خدمات اجتماعی)

 

مراحل اخذ شهروندی ترکیه

روندی که توسط خارجی‌ها برای سرمایه‌گذاری به جهت اخذ شهروندی ترکیه دنبال می‌شود، شامل 3 مرحله است.

 

نحوه اخذ شهروندی در ترکیه

 

این مراحل شامل دریافت گواهی انطباق، دریافت اجازه اقامت و درخواست تابعیت است. درخواست دریافت گواهینامه انطباق باید به شرح زیر باشد:

 • وزارت صنعت و فناوری، اداره کل اجرای سرمایه گذاری‌های خارجی در صورت سرمایه گذاری ثابت‌
 • وزارت محيط زيست و شهرسازی، اداره كل ثبت اسناد و اراضی كاداستر در مورد خريد اموال غيرمنقول
 • وزارت خانواده، کار و خدمات اجتماعی، اداره کل کار بین‌المللی در مورد استخدام
 • آژانس نظارت بر امور بانکی،  در صورت واریز به بانک‌های فعال در ترکیه
 • وزارت خزانه‌داری و دارایی در صورت خرید اوراق قرضه دولت

مرحله دوم اخذ اجازه اقامت است و آخرین مرحله برای متقاضیان، درخواست شهروندی است. برای این کار، باید از اداره کل جمعیت و شهروندی استان درخواست شود. بدین ترتیب پرونده تقاضای تابعیت صادر و به اداره کل امور جمعیت و شهروندی فرستاده می‌شود. در این میان، بررسی می‌شود آیا موضوعی وجود دارد که از لحاظ امنیت ملی و امنیت عمومی از اخذ تابعیت ممانعت کند.

 

مراحل شهروندی در ترکیه

 

 اگر تحقیقات بایگانی اداره کل امور جمعیت و شهروندی موفقیت‌آمیز باشد، پرونده را به وزارت تحویل می‌دهد. به منظور اخذ فرمان ریاست جمهوری، درخواست شهروندی ترکیه توسط دفتر وزارت به ریاست جمهوری ارسال می‌شود. اگر رئیس جمهور در زمینه اخذ تابعیت تصمیم مثبت بگیرد، به سرمایه‌گذار خارجی شهروندی ترکیه اعطا می‌شود.

 

مزایای شهروندی ترکیه از طریق سرمایه گذاری چیست؟

سرمایه‌گذاری در ترکیه برای داشتن تابعیت چه مزایای چشمگیری به همراه دارد؟ اول اینکه پس از اتمام 3 سال، سرمایه‌گذار حق برداشت سرمایه خود را دارد.

به عبارتی، سرمایه‌گذار می‌تواند پول خود را با سود قانونی پس بگیرد و در پایان سه سال نیز می‌تواند خانه یا ملک خریداری را بفروشد. این روند بر روی شهروندی ترکیه تاثیری به همراه ندارد. به عبارت دیگر، شخصی که تابعیت ترکیه را با سرمایه‌گذاری کسب کرده باشد، حتی اگر پس از سه سال سرمایه خود را پس بگیرد (به عنوان مثال ملک را بفروشد)، همچنان شهروند ترکیه باقی خواهد ماند.

این شهروندی ترکیه نه تنها برای سرمایه‌گذار بلکه برای همسر و فرزندان زیر 18 سال وی نیز اعتبار دارد. اگر چه برای دریافت شهروندی ترکیه نیاز به اقداماتی مانند سرمایه‌گذاری در ترکیه وجود دارد اما شرط اینکه سرمایه‌گذار، همسر یا فرزندان وی باید در ترکیه زندگی کنند، پیش بینی نشده است. همچنین لازم نیست سرمایه‌گذار خارجی برای اخذ شهروندی ترکیه از تابعیت کشور خود انصراف دهد.

 

کدام سرمایه‌گذاری برای اخذ شهروندی ترکیه بهتر است؟

همانطور که گفتیم میزان سرمایه‌گذاری در ترکیه برای اخذ شهروندی کاهش داشته است. در واقع طبق این آیین‌نامه، در سرمایه‌گذاری ثابت شرط دو میلیون دلار به  500 هزار دلار سرمایه کاهش پیدا کرد. همچنین برای سرمایه‌گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک به جای یک میلیون دلار، مبلغ 250 هزار دلار در نظر گرفته شد البته این قانون در ماه آپریل سال ۲۰۲۲ تغییر کرد و مبلغ خرید ملک از ۲۵۰ هزار دلار به ۴۰۰ هزار دلار افزایش پیدا کرد.. شرط اخذ شهروندی ترکیه از طریق استخدام نیروی ترک نیز از 100 نفر به 50 نفر تقلیل پیدا کرد. حال باید دید کدام یک از روش‌ها برای دریافت شهروندی ترکیه مناسب و مقرون‌به‌صرفه‌تر هستند.

 

سرمایه‌گذاری مناسب برای شهروندی در ترکیه

 

به طور کلی کشور ترکیه از نظر ساخت‌وساز بسیار فعال بوده و به شکل مستمر در بخش‌های املاک و مستغلات مشارکت می‌نماید و املاک هر ساله رشد فراوانی را تجربه می کند. از این رو اخذ تابعیت ترکیه از طریق خرید ملک گزینه مناسبی است. در واقع این نوع سرمایه‌گذاری با مزایای بیشتری همراه است. از جمله اینکه ارزش پولی تعیین شده برای سرمایه‌گذاری از طریق خرید املاک و مستغلات کمتر است و در کنار آن می تواند از ملک خریداری شده درآمدزایی نیز داشته باشید به این شکل که آن را اجاره دهید. .

 

اخذ شهروندی ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری چه مدت زمان می‌برد؟

اولاً دوره درخواست شهروندی ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری 3 سال است. با این وجود، نمی‌توان زمان مشخصی را برای نتیجه‌گیری درخواست شهروندی ترکیه تعیین کرد. در این مرحله، لازم است اسناد مورد نیاز برای پیشرفت سریع روند پیگیری درخواست به روشی دقیق تهیه شوند. جمع‌آوری اسناد باید به سرعت انجام شود. زیرا حجم کار ادارات فعال در کلان شهرها بیشتر است. چنانچه سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در ترکیه را انتخاب کرده باشید در کمتر از 3 ماه می توانید اخذ شهروندی و تابعیت ترکیه را بدست آورید.

 

مدت زمان اخذ شهروندی در ترکیه

 

شهروندی از طریق تولد

کودکی که در ترکیه به دنیا آمده، یک شهروند ترکیه به حساب می‌آید. البته شرط شهروندی کودک این است که پدر یا مادر او شهروند ترکیه باشند.

 

شرایط اخذ شهروندی در ترکیه از طریق ازدواج

اگر می خواهید تابعیت ترکیه را بگیرید، توجه داشته باشید که یکی از گزینه‌های دیگر ازدواج است. زمانی که متقاضی با شهروند ترک ازدواج می‌کند، ابتدا از اقامت کوتاه‌مدت بهره‌مند می‌شود و بعد از سه سال می‌تواند برای اقامت دائم درخواست دهد. البته به شرطی که همسرش دارا سوء پیشینه کیفری نباشد.

 

تابعیت دوگانه در ترکیه

ترکیه بدون توجه به کشوری که به آن تعلق دارید، تابعیت دو و چندگانه ارائه می‌دهد. نیازی به انصراف از گذرنامه کشور مبدا نیست. بنابراین اگر قصد دارید در کشور مادری خود (ضمن سرمایه‌گذاری در ترکیه) اقامت داشته باشید، برای شما یک مزیت محسوب می شود.

 

هزینه گذرنامه ترکیه

پس از اخذ شهروندی ترکیه، می‌توانید برای دریافت گذرنامه ترکیه اقدام کنید. هزینه گذرنامه ترکیه به مدت شش ماه در حدود 45 دلار برای شما خواهد بود. اگر می خواهید 10 ساله اعتبار دریافت کنید، مبلغ 145 دلار است.

 

خدمت سربازی برای شهروندان مرد ترکیه

بزرگترین سوالی که بسیاری از افراد می‌پرسند این است که آیا مردان مهاجر مجبور به انجام خدمت سربازی در کشور ترکیه هستند یا خیر. در قانون کشور ترکیه آمده‌ که هر شهروند مرد ساکن ترکیه در محدوده سنی بین 20 تا 41 سال موظف به انجام وظیفه نظامی است. اگر در کشور خود خدمت سربازی را گذرانده‌اید، می توانید اسناد را نشان دهید و از خدمت سربازی ترکیه معاف شوید.

 

قوانین جدید اخذ شهروندی ترکیه چیست؟

دارایی یا املاک و مستغلات بعد از اخذ شهروندی در ترکیه نمی‌توانند به شکل مجدد برای اخذ اقامت ترکیه مورد استفاده قرار بگیرند. در واقع فقط یک متقاضی می‌تواند از طریق املاک و مستغلات اقدام به دریافت شهروندی نماید.

 

قوانین جدید شهروندی در ترکیه

 

سرمایه‌گذار خارجی اجازه ندارد بعد از طی شدن دوره انسداد سرمایه، ملک و مستغلات را به همان شخص ترک یا شخص حقوقی که از آن خرید کرده، بفروشد. البته برای این موضوع استثنائاتی نیز وجود دارد.

فرد سرمایه‌گذاری که از طریق خرید ملک و مستغلات اقدام به اخذ شهروندی می‌کند، متعهد می‌شود که این ملک و مستغلات را برای به‌دست آوردن شهروندی در کشور ترکیه خریداری کرده و همچنین طبق قانون ماده 20 آیین‌نامه این ملک را به مدت 3 سال نمی‌‌فروشد. اگر مشخص شود که اسناد و اطلاعات ارائه شده نادرست، ناقص یا گمراه کننده است، تصمیم تایید درخواست شهروندی لغو می‌گردد. همچنین اگر ارائه اطلاعات با پنهانکاری، دروغ یا کوتاهی همراه باشد، طبق ماده 31 قانون تابعیت ترکیه شماره 5901 درخواست شهروندی توسط مرجع تصمیم گیرنده لغو می‌گردد. در واقع فرد در زمان ارائه درخواست شهروندی، کلیه قوانین مندرج در آیین‌نامه را تایید می‌نماید.

املاکی که پس از 12 ژانویه 2017 به یک شهروند ترکی / شرکت ترک فروخته یا منتقل شده‌اند و نیاز به اخذ شهروندی در کشور ترکیه از طریق فروش دارند، نباید به نام متقاضی (سرمایه‌گذار) شهروندی در ترکیه ثبت شوند. در این حالت، فقط یک متقاضی دیگر (سرمایه گذار) با ملیت دیگر می‌تواند این املاک را به عنوان حق‌الزحمه تحت مالکیت قرار دهد.

 

مزایای اخذ شهروندی ترکیه چیست؟

اخذ شهروندی ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری و روش‍‌ های دیگر مزایای بسیاری به همراه دارد.

فراهم شدن کار، زندگی و تحصیل در کشور ترکیه

شهروندی در ترکیه به شما و خانواده‌تان حق کار، زندگی و تحصیل در این کشور را می‌دهد. به عنوان مثال شما می‌توانید از املاک و دارایی خود در کشور ترکیه درآمد به‌دست آورید یا آن را اجاره دهید. همچنین اگر قصد دارید به همراه خانواده به کشور ترکیه مهاجرت کنید، دیگر نگران تحصیل فرزندان نخواهید بود. این ویزا شامل کل خانواده شده و امکان دسترسی فرزندان زیر 18 سال شما را به سبک زندگی و سیستم آموزشی با استاندارد جهانیرا فراهم می‌آورد.

شهروندی در ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری در کمترین زمان ممکن دریافت می‌شود. بعد از سرمایه‌گذاری 400،000 دلاری در املاک و مستغلات، در کمتر از سه ماه می‌توانید از گذرنامه ترکی خود بهره‌مند شوید.

ویزای شینگن

با اخذ شهروندی ترکیه و ارائه مدارک لازم، می‌توانید برای دریافت ویزای شینگن اقدام نمایید. همچنین بسیاری از کشورهای دیگر با کشور ترکیه توافق‌نامه دو جانبه مبتنی بر مجوز سفر بدون ویزا دارند. در نتیجه شهروند ترکیه از این نوع خدمات نیز بهره‌مند می‌شود. ژاپن، هنگ کنگ، مکزیک، سنگاپور، کره‌جنوبی و تقریباً تمام آمریکای لاتین مشمول این توافق‌نامه می‌شوند.

شهروند ترکیه می‌تواند بدون ویزا به بیش از 100 کشور سفر کند و به مدت 30 تا 90 روز در آن باقی بماند. تحصیل رایگان در مدارس دولتی و دانشگاه‌ها، پوشش بیمه سلامت برای کل خانواده، اجازه شهروندی چندگانه، برنامه بازنشستگی و... از جمله مزایای اخذ شهروندی ترکیه است.

 

مدارک لازم برای اخذ شهروندی ترکیه چیست؟

 • باید حداقل 18 سال داشته باشد.
 • هرگز نباید به شکل غیرقانونی در ترکیه اقامت داشته باشد.
 • پرداخت مالیات و هزینه‌های فرآیند شهروندی

همچنین فرد برای واجد شرایط بودن به اسناد زیر نیاز دارد.

 • شناسنامه کلیه متقاضیان
 • گواهی بیمه درمانی (معتبر در ترکیه)
 • سند ازدواج (اختیاری)
 • اثبات اقامت
 • گذرنامه هر متقاضی
 • گواهی اینکه تمام متقاضیان سابقه کیفری ندارند
 • عکس‌های بیومتریک، پاسپورت رنگی از هر متقاضی
 • گواهی سرمایه‌گذاری 400،000 دلاری به حساب بانکی ترکیه
 • گواهی فوت یا طلاق همسر (اختیاری)
 • شماره شناسنامه مالیاتی ترکیه (لازم)

توجه: برای متقاضی اصلی آوردن همسر، فرزندان وابسته زیر 18 سال و فرزندان معلول در هر سن مجاز است.

 

جمع‌بندی

ترکیه با توجه به موقعیت ژئواستراتژیک، طبیعت زیبا، فرصت‌های تجاری، فرهنگ غنی و... برای زندگی و اقامت دائم بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد. راه‌های مختلفی برای اخذ شهروندی در ترکیه وجود دارد اما مهم‌ترین و ساده‌ترین روش، سرمایه‌گذاری در ترکیه است. به‌دست آوردن شهروندی در کشور ترکیه سود بسیار نصیب فرد متقاضی و خانواده‌اش می‌کند.  ضمن اینکه این شهروندی نیازی سکونت مداوم در ترکیه ندارد. جهت راهنمای بیشتر و اخذ شهروندی و تابعیت ترکیه کافیست با کارشناسان پرشین استار تماس بگیرید.

نظرات کاربران
تماس با پرشین استار
استانبول / آلانیا
info[at]persianstargroup.com
شرکت پرشین استار
اطلاع از پیشنهادهای ما

شرکت پرشین استار با هدف ایجاد فضایی امن و مطمئن جهت سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه از سال ۲۰۱۰ و با کادری حرفه ای و با تجربه آغاز به فعالیت کرده است. خرید و فروش ملک در ترکیه، اخذ شهروندی و پاسپورت ترکیه، ثبت شرکت در ترکیه، راه اندازی کسب و کار در ترکیه، اخذ اقامت ترک ... یه از طریق خرید ملک، اخذ اجازه کار در ترکیه و مشاوره سرمایه گذاری در ترکیه بخشی از خدمات مجموعه پرشین استار می باشد. همکاران ما در شرکت پرشین استار آماده ارائه هرگونه مشاوره و راهنمایی صادقانه جهت انتخاب مناسب ترین گزینه ها برای خرید ملک با توجه به سلیقه و توانایی مالی مشتریان خود می باشند. ما به شما کمک می کنیم تا با خرید ملک در ترکیه، به خصوص خرید ملک در استانبول و خرید ملک در آلانیا، ضمن سرمایه گذاری هوشمندانه در کشوری با آینده ای بسیار روشن، فرصت زندگی در محیطی امن و متفاوت در تلاقی اروپا و آسیا را به خود و خانواده تان هدیه دهید. تنوع پروژه ها و املاک پرشین استار، به مشتریان اجازه می دهد تا بتوانند بهترین گزینه را برای خرید ملک به خصوص خرید آپارتمان در استانبول، خرید آپارتمان در آلانیا، خرید ویلا در استانبول و خرید ویلا در آلانیا آن هم با بهترین قیمت انتخاب کنند.

ادامه
Copyright @ 2020 Persian Star